Čáslavská

První komiksové zpracování příběhu výjimečné ženy Věry Čáslavské zavede čtenáře do hlavního města Mexika i do léčebny v Bohnicích, na mistrovství světa i do vyšetřoven Státní bezpečnosti. Tragédií Věry Čáslavské bylo, že milovala výjimečné muže: svého prvního trenéra Vladimíra Proroka i armádního důstojníka Josefa Odložila, který byl sám držitelem stříbrné medaile z Tokia. První však byl ženatý a druhý se nikdy nevyrovnal se závratnou kariérou své ženy. Po sovětské invazi v roce 1968 odmítla Věra Čáslavská odvolat podpis pod provoláním „2000 slov“ a jako držitelka sedmi zlatých olympijských medailí raději šla uklízet činžáky. Tím ale příběh jejího života ani zdaleka neskončil....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/443158/big_caslavska-nUy-443158.jpg 4.395

Kniha Čáslavská

klaraj093

Zajímavé pojetí krátkého životopisu Věry Čáslavské.

JajaCZ

Wow, tak rozhodne oproti príbehu Zátopka bol príbeh Very dychberúci. Jediné, čo mi na v komikse vadilo bola nespisovná slovenčina.( preklady ako z google translatora. Slová, ktoré vo vete nedávali zmysel) I grafické spracovanie bolo dosť rušivé (farebne vyfarbené postavy) Vzhľadom na tému komiksu by som asi volila farby, ktoré by zvýrazňovali významnosť popisovanej osoby a vážnosť obsahu. Keby mi doslova tieto komiksy nepadli do ruky v knižnici, tak ich miniem, čo by bola naozaj škoda, pretože som vôbec netušila aký zaujímavý život (a hlavne smutný) Vera prežila.

LuckaH2
26.11.2021

Životopisy nemam moc rada, a asi bych si nikdy neprecetla ani ten pani Čáslavské, ale díky komiksu jsem do jejího života náhledla. Barvy super, zluta kola jako svetla, stiny, pozice gymnastu, gradace atmosfery. Super. Moc jsem si to uzila a jeste smekam pred Verou, co dokazala.

gleti
05.11.2021

Moje druhá knížka od této dvojice a opět maximální spokojenost.

Autoři nás citlivě provedou nejenom největšími úspěchy Čáslavské, ale i jejími tragédiemi.
Čtenáři nezbývá, než statečnou ženu obdivovat.

jiri77
31.10.2021

Jednoduše a srozumitelně popsané životní momenty, jedné z našich největších sportovkyň ,pomocí báječného komiksu.

Katy_71
24.10.2021

Úsporně a docela stručně zachycené důležité okamžiky života Věry Čáslavské, kterou jsem velmi obdivovala pro její sílu všechno zdolat. A skvělá práce Jaromíra 99!

Pavlína197
09.10.2021

Knížku jsem si půjčila v knihovně, protože jsem chtěla zjistit, jak vypadá grafický román. No, je to prostě komiks! :-)
Každopádně toto dílo pro mě bylo velké překvapení v dobrém slova smyslu. Obrázky jsou jednoduché, barev nenajdete víc než na titulní straně, slov pomálu, a i tak člověk načerpá a hlavně si zapamatuje spoustu informací a pocítí atmosféru zobrazených situací a doby. Kdyby se podobným způsobem psaly učebnice dějepisu, možná bychom byli v oblasti historie vzdělanější. Že Věra Čáslavská byla sportovní gymnastka a olympionička jsem věděla, od teď už si budu kromě jiného pamatovat i to, na kterých olympiádách medaile získala.

puczmeloun
01.10.2021

Bez diskuze zajímavá kniha. Velké sportovní úspěchy, osobní síla a integrita, vytrvalost, odhodlání i odvaha, ale také desítky let pod tlakem komunistické totality, rodinných sporů i bulváru. Kniha má zajímavé rámování příběhu i povedené grafické zpracování.

Ano, vím, že jde o komiksové zpracování, ale přijde mi, že se kniha snaží v logicky omezeném rozsahu pokrýt co nejvíce témat. I ono rámování "Nuselským mostem" je spíše jen alegorie života (vychází to vůbec z reality?), než něco víc. Mnoho políček komiksu je jen naznačením a pro hlubší pochopení je nutné si něco na internetu najít, nebo už znát předem. Já nejsem obvyklým fanouškem sportu ani čtenářem bulváru, proto jsem o Věře Čáslavské věděl jen málo. Komiks zaplnil některé chybějící informace, ale taky vyvolal spoustu dalších otázek. Je to tak hezká grafická hříčka, ale mířící spíše pro čtenáře znalého, nebo takového, který nepotřebuje nahlédnout pod pokličku. Každopádně rozhodně doporučuji k přečtení.

Sám příště radši sáhnu po normálním životopise, při hledání odpovědí na některé otázky pomohl Pavel Kosatík a jeho Život na Olympu – více než hutné zpracování, které komiks dobře doplňuje... Dostupný je online na stránkách Městské knihovny v Praze.