camelopardus camelopardus komentáře u knih

Chlapec ze sněhu Chlapec ze sněhu Chloe Mayer

Ou! Nejdříve potřebuji pohoršeně zareagovat na "oficiální" popis knihy, protože je zcestný, jako by ho psal někdo, kdo o knize ví pouze z doslechu a vůbec ji nečetl (toho se už dotkl i někdo v předchozích komentarich). Zhruba do poloviny knihy jsem zvazovala, že knihu odložím - připadalo mi, že čtu rozplajclou, plytkou červenou knihovnu. Matka mi lezla děsně na nervy, rodina, háklivá na způsobné vystupování, jakbysmet. Trpěla jsem útrapami hlavního hrdiny. Za půlkou se ale děj rozjel. Rozjel se strašlivě a děsivě. To, co musel chlapec zažívat jako "bonus" ke svému dosavadnímu ztrápenému dětství od této chvíle, by položilo kdekterého dospělého. Naštěstí děj končí v rámci možností šťastně! A co vnímám jako hlavní poselství knihy? Jaké fatální zničující důsledky může způsobit pretvarka a skrývání kostlivců ve skříni. Tady zaplatili ti nejnevinnější...

05.01.2020 4 z 5

Polední hodina Polední hodina Dörte Hansen

Čekala jsem od knihy více a dočetla ji spíše jen z principu. Mám ráda "pomalý stojatý děj", nevyžaduji akci, ale tady to vše mi přišlo takové mdlé a víceméně neobohacující. Navíc jsem se hodně ztrácela mezi všemi těmi desítkami německých jmen, a tak mi možná utekly i některé souvislosti. Ale ať jen nekritizuji - určitě jsem našla několik fajn momentů, které byly hlubší - jednak pokora některých postav, přijímání života takového jaký je, ale také schopnost nenechat po sobě šlapat... Žádná z postav zde není ani černá ani bílá, ale má spoustu odstínů. Stejně tak lze nahlížet na tradiční vs. moderní tvář vesnice - nic není jen zlé, ale ani pouze dobré.

25.11.2019 3 z 5

Hrdinka je sice bláznivá, afektovaná a často velmi trapná, ale dělá to z oddané touhy chránit vše živé. Asi bych s ní nebyla úplná kámoška, protože je na můj vkus moc extremní, ale jistě bych si jí dokázala pro spoustu věcí vážit. V knize je krásně nastíněna problematika legální myslivosti - pod rouškou péče o zvěř se děje vraždění posvěcené samotnými kněžími - v mnohém připomíná svaté války či holocaust. Zvířata nám přeci byla dána jako podřadná sorta, takže si s nimi můžeme dělat téměř co chceme. A kdokoliv tyto naše způsoby začne kritizovat, je okamžitě nazýván bláznem... Naštěstí se rozšiřuje okruh těchto "bláznů", kteří se na onom masovém vraždění a neúctivém zacházení nejen odmítají podílet, ale nazývají ho pravým jménem.
Celá kniha je řádně prošpikovaná originálními myšlenkami a astrologickými vsuvkami, což jí dodává zvláštní ráz.

04.11.2019 4 z 5

Oči nemlčí Oči nemlčí Roy Jacobsen

Přestože jsem četla zdejší negativní hodnocení, nedala jsem se tím odradit a knihu se snažila číst bez předsudků. Ale téměř až do poloviny knihy to pro mě bylo celkem trápení - stále stejné situace, stále totéž podivné mlčení a vyhýbavé odpovědi, neustálé hrdinčino nastavování obličeje dítěte okolním lidem pod nos: "Podívejte, jak je hezká, podívejte, jaké má oči..." Ingrid, kterou jsem v předchozích dvou dílech "žrala", mi tady lezla pěkně na nervy. Od poloviny sice už chytla kniha pro mě nějaký šmrnc, ale stejně jsem se těšila, až už to budu mít dočtené...

04.11.2019 3 z 5

Bílý oceán Bílý oceán Roy Jacobsen

Neskutečné útrapy válečných zajatců a uprchlíků jsou jen dalšími z temných stránek války... Plná sanatoria duševně poznamenaných civilistů s diagnozou "válka", sirotci, osamocení pozůstalí, matky samoživitelky.... Surové podmínky studeného podnebí a těžkých podmínek prohřívá intenzivní milostný vztah Ingrid s "vyplavencem" z moře.

21.10.2019 5 z 5

Ostrov Ostrov Roy Jacobsen

Neskutečná houževnatost, pracovitost, vytrvalost a otužilost "lidí moře" je pro mě, žijící v pohodlí vyhřátého městského bytu, až zahanbující. Obrovský potenciál dětí, které jsou doslova od prvních krůčků zapojovány do pomoci dospělým a ve dvanácti jsou již schopny samostatně zastat veškeré práce na ostrově. Výstižně jsou popsány veškeré činnosti, které jsou s životem na lofotském ostrově za polárním kruhem spojené. V takovéto velmi soudržné a pevnými vazbami propojené komunitě je pak ztráta kteréhokoliv člena velmi citelná...

21.10.2019 5 z 5

Kautokeino – Krvavý nůž Kautokeino – Krvavý nůž Lars Pettersson

Nepotrpím si na detektivky, proto knihu z tohoto hlediska hodnotit nebudu. Nelíbily se mi ani dialogy, popř. autorovy pokusy o humor - to v mých očích celé dílo nějak degradovalo. Upřít se nedá čtivost a spád děje. Co bych ale velmi ocenila, je výborně vylíčena problematika Laponců (dnes už je toto pojmenování sice vnímáno jako hanlivé, ale mně se označení "Sámové" stejně jako "Romové" nelíbí). Autor srozumitelně popsal dnešní situaci v této oblasti - tím, že tam často osobně pobývá, je zasvěcen a dokáže tak psát jak o kladech, tak i o záporech. Zaujala mě kritika vytváření jakéhosi skanzenu či cirkusu pro turisty, kteří tak získávají romantické a zidealizované představy o domorodých obyvatelích projíždějících se v poklidu a bez stresu v krojích na svých sobech. Ale málokdo se doví o opravdu těžkém a vysilujícím každodenním boji o přežití a o zachování obživy, kdy i desetileté děti musejí čas od času převzít zodpovědnost za tisícihlavé stádo osamoceně vysoko v horách, v teplotách hluboko pod nulou. Už z těchto důvodů stojí kniha jistě za přečtení!

02.10.2019 3 z 5

Tajemství lásky Tajemství lásky Marci Shimoff

Dala bych to jako povinnou četbu pro celý národ! Pro mě je kniha velmi inspirativní a ráda bych se k ní opakovaně vracela, protože si nelze zapamatovat všechny nápady a doporučení, myšlenky a poklady v ní obsažené. Napsaná je srozumitelnou formou, tudíž je použitelná pro širokou veřejnost. Pokud bychom se naučili uplatňovat způsob žití podle navržených "receptů", svět by byl jistě mnohem barevnější, vlídnější a obyvatelnější...anebo lépe řečeno: pro mě se nyní takovým již stává. :-)

A hlavní mota? "Chceme - li změnit svět, musíme začít u sebe!", "Nehledejme lásku kolem sebe, objevme ji v sobě a nechejme ji proudit".

09.08.2019 5 z 5

Velká iluze Velká iluze Mika Waltari

Velmi zvláštní kniha. Během prvních kapitol jsem zvažovala, že ji dál číst nebudu, že jsou to jen intelektuální žvásty rozmařilých bohémů. Ale přesto jsem ji dala šanci a dočetla. V první řadě je neuvěřitelné, že ji MW napsal tak mladý - kde se v něm vzala taková vyzrálost a neotřelé myšlenky!? A ten postřeh pro detail! To je opravdu fascinující. Příběh samotný je zajímavý a určitě jsem si z něj něco odnesla. Zůstává ve mně ale stín smutku a marnosti místy projasněný nepatrnými optimistickými záblesky....

02.08.2019 3 z 5

Divoký pes Dingo aneb Příběh o první lásce Divoký pes Dingo aneb Příběh o první lásce Ruvim Frajerman

Sice pro čtenáře od devíti let, ale já si ji moc užila právě teď. :-) Mile popisuje prostředí přírody města uprostřed sibiřské tajgy, každý v chladném prostředí vypiplaný květ zde získává vyšší hodnotu. A přátelství a moudrost prostého Filky, který je i přes socialistické trendy v silném propojení s přírodou, je pro mě velmi inspirující - kolika věcem se člověk může učit od dětí!

20.07.2019 5 z 5

Ženy, které běhaly s vlky Ženy, které běhaly s vlky Clarissa Pinkola Estés

Kniha za přečtení určitě stojí, ale je hodně zvláštní...pro mě těžká, taková kostrbatá... četla jsem ji několik let, než jsem se prokousala k závěru, ale určitě se k ní budu zpět vracet. Jsou v ní myšlenky, které stojí nejen za přečtení, ale i za osvojení. Jihoamerický styl psaní (nebo myšlení) je takový jiný, pro mě hůře uchopitelny a srozumitelný. Ale možná to je i tím samotným překladem, jak je uvedeno v komentářích níže. Kniha totiž není přeložena do češtiny přímo z originálu, ale z anglického překladu. Každopádně by každá žena měla k této knize alespoň "přivonět", když už si ji nepřečte celou... :-)

12.05.2019 3 z 5

Hledání Ester Hledání Ester Marek Pietoň

Hledání a oslava skutečné lásky na pozadí průmyslové, surové, černé Ostravy, kterou autor miluje i přes její prach, smog a smrad a dokáže hmatatelně popsat její jedinečnou atmosféru a duši.

27.04.2019 3 z 5

Světem zvířat V.: Bezobratlí 1 Světem zvířat V.: Bezobratlí 1 Jan Hanzák

Nádherně napsaná kniha, která odhaluje a čtivě popisuje tajemství zákoutí říše bezobratlých živočichů. Kniha může být návodem jak se zbavit odporu k některým méně líbivým potvůrkám a naopak k ním získat sympatie. :-)

14.10.2018 5 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Za mě zklamání. Mám ráda norské autory, téma je výborné, ale způsob napsání je pro mě podprůměrný. Velmi nepravděpodobné vztahy, dialogy jakoby sepsané na koleně, obávám se, že i zmínka o 5-tihvězdičkovém hotelu v r. 1852 také není úplně reálná.... Na některých místech chybí korektura textu, takže dokonce psáno nesprávně česky (opravdu jen pár míst - spíše jakoby výpadek). Kniha bude možná pro někoho čtivá, já jsem se v ní ale necítila dobře a dočítala ji jednak z principu, jednak kvůli včelám, o kterých pojednává. Jako výstraha o nepodcenění nezbytnosti včel pro přežití lidského druhu je to užitečné, zbytek je ale za mě velmi plytký. I přes svou kritiku si ale odnáším hlavní myšlenku: Pokud dopustíme, aby včely vyhynuly, budeme jejich práci muset přebrat my a pracovat do vysílení tak, jako to dosud dělají ony.

14.10.2018 3 z 5

Člověk a jeho symboly Člověk a jeho symboly Carl Gustav Jung

Ač je kniha velmi vychvalovaná, lehce mě zklamala - možná právě proto, že je tolik opěvovaná. Buď jsem tak omezená, nebo dílo není ve skutečnosti čtivé a srozumitelné tak, jak se o něm píše. Přestože mě bavilo ji číst, prokousávala jsem se, musela jsem se hodně soustředit a spousta věcí mi stejně nedocvakla. Kniha vypadá na první pohled moc hezky - psána na křídovém papíře, obrovské množství obrázků, jenže 2/3 obrázků by zde klidně mohly chybět - jako by tam byly jen pro větší populárnost a atraktivnost knihy (popularita, čtivost a dostupnost běžným vrstvám byly původním záměremem vzniku tohoto díla). Za mě je tedy určitě mnohem čtivější Výbor z díla C. G. Junga - sice bez obrázků, na obyčejném papíře, ale daleko srozumitelnější a ne tolik propagovaný....

05.02.2018 3 z 5

Proroci z fjordu Věčnosti Proroci z fjordu Věčnosti Kim Leine

Zima, smrad, vlhkost, plíseň, procesí vší, které se při bohoslužbách rozprskávají v ohni, kam je hází věřící hltající Boží slovo... Svrchovanost Dánů na území Grónska vs. bezpráví domorodců. Všemohoucnost protestantských církevních předáků mezi domorodci lačnícími po křtu. To vše v kontrastu s teplou zalesněnou dánskou pevninou se svými civilizačními vymoženostmi 18. století. Podivný hlavní hrdina, který stále dělá překvapivá rozhodnutí. To vše smícháno umně autorem do směsice skvělého čtiva, které vtáhne nejen do děje, ale i do prostředí a atmosféry, a zanechá v duši silnou stopu.

03.12.2017 5 z 5

Cit slečny Smilly pro sníh Cit slečny Smilly pro sníh Peter Høeg

Ze začátku jsem byla knihou unešena, líbily se mi originální autorovy myšlenky, autenticky vylíčená ponurá atmosféra, všudypřítomný chlad, ale asi v polovině knihy mi vše již připadalo jako thriller ve stylu Mission Impossible. Spousta nepravděpodobných situací, neuvěřitelný Smillin šestý smysl pro vše.... Takže přesně naopak, než píší ostatní čtenáři, kterým kniha nesedla - rozvláčnější tempo první půlky mi sedělo, pak už to byly pro mě nic neříkající a těžko uvěřitelné akce za akcí.

10.10.2017 3 z 5

Poslední Laponec Poslední Laponec Olivier Truc

Poslouchala jsem ji jako audioknihu v období pracovního stresu a únavy a byla to pro mě skvělá terapie - ponořit se do zasněžené, extrémně mrazivé a potemnělé krajiny v době polární noci, prodírat se sněžným skútrem mezi trpasličími břízami, navštěvovat laponská obydlí, dávat si kafe ve srubu... Takže, ač se jednalo o vyšetřování vraždy, kniha mě dostávala do pohody.

21.07.2017 4 z 5

Porodní bába Porodní bába Katja Kettu

Kniha velmi syrová, vulgární, naturalistická, ale přesto je v ní obrovské množství něhy a krásy. Vyjadřování autorky je originální a láska je zde popsaná neotřelým způsobem. Přes válečné hrůzy a lidská zvěrstva se derou na povrch střípky laskavosti, hlubokého citu i krásy drsné laponské přírody.

21.07.2017 4 z 5

Základy buněčné biologie - Úvod do molekulární biologie buňky Základy buněčné biologie - Úvod do molekulární biologie buňky Bruce Alberts

Kniha je napsaná neskutečně čtivě - tak, že se dá číst na dobrou noc. :-) Pro SŠ mi přijde příliš obsáhlá, ale na přípravu ke zkoušce na VŠ ji beru jako takovou \"lahůdkovou vědu\":-)

24.09.2013 5 z 5