bupilla bupilla komentáře u knih

Sila Poppy Pendlovej Sila Poppy Pendlovej Natasha Lowe

Voľné pokračovanie Úžasnej mágie slečny Mabel :)
A zase výborná, roztomilá, originálna knižka o malej čarodejnici :)
Pekne napísané, príbeh je veľmi pútavý.
Pohladí po duši a skrýva v sebe životnú múdrosť.
Obálka je nádherná :)
Na konci knihy zopár receptov na domáce koláčiky, ktoré vyzerajú veľmi fajn :)
Odporúčam nielen detským, ale aj dospelým čitateľkám :)

16.01.2022 5 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Rozporuplné pocity...
V prvom rade som tentokrát siahla po knihe, akým sa spravidla vyhýbam - brutality, psychopati, sociopati - toto fakt nepotrebujem čítať, k vydeseniu mi stačí fakt, že tieto "veci" naozaj existujú :(
Ale bola som neskutočne zvedavá na knihu, ktorá je tak často vidieť na sieťach a čítali ju snáď všetci booktuberi, ktorých rada sledujem.
A toto fakt nebolo pre mňa. Príbeh by sa zaobišiel aj bez toľkej brutality a nechutností - no možno by potom nebol pre mnohých čitateľov tak atraktívny?!
Napísané je to veľmi dobre, číta sa to samo... ale s pribúdajúcimi stránkami a brutalitou môj záujem o príbeh klesal.
Posledných 100 strán som prečítala už len preto, že som knihu nechcela nechať nedočítanú.
Zvraty, ktoré v príbehu boli, som viac menej očakávala - neprekvapilo ma v podstate vôbec nič.
Nereálne situácie jedna za druhou, dialógy tiež často neuveriteľné.
Je fakt, že celkovo nemám rada takéto akčné záležitosti a tušila som, že toto nebude moja šálka kávy, ale bola som zvedavá, tak mi treba :D

16.01.2022 2 z 5

Všechno je krásné Všechno je krásné Eleanor Ray

Pre mňa hotový knižný poklad.
A stane sa málokedy, aby ma kniha takto očarila a zanechala vo mne tak silné dojmy a pocity.
Určite sa zaradila medzi moje TOP knihy. :)
Zaujímavá téma chorobného hromadenia vecí, príbeh, ktorý k tomu u hlavnej hrdinky viedol, sonda do jej psychiky... za mňa originálne a veľmi pekne spracované.
Všetko dávalo zmysel a postupne do seba zapadalo - výborné.
Amy mi bola veľmi blízka, vedela som ju pochopiť (aj keď veci nehromadím, skôr naopak :D), obľúbila som si ju.
A príbeh by bol neskutočne silný, keby som si obľúbila aj Tima, čo sa nestalo... ale mne sa príbeh páčil presne taký, aký bol.
Je to napísané pekným jazykom, má to spád a žiadne hluché miesta a je to aj kniha plná inšpirácie a nádeje.
Dúfam, že sa dostanem aj k ďalším dielam tejto autorky :)

15.01.2022 5 z 5

Kniha ma príjemne prekvapila a veľmi ma bavila, čítala sa sama :)
Má aj hĺbku a podnety k zamysleniu, to mám rada.
Po dočítaní vo mne zanechala celkom silný dojem a rozporuplné pocity, čo u príbehu o upíroch oceňujem. Čo je vlastne podstata zla v tomto prípade? Mení nákaza človeka v netvora alebo len človek nákazou stratí zábrany a dá voľný priebeh temnote, ktorú v sebe odjakživa nosí? ...
Nie je to plochá upírska romanca pre mládež, je to oveľa hlbší príbeh - dostala som od neho oveľa viacej, ako som čakala.
Je zaujímavé pozorovať, aké pocity v čitateľovi vyvoláva kontroverzný Gavriel... kolísať medzi láskou a zhnusením, náklonnosťou a odporom, pochopením a nesúhlasom...
Hlavnej hrdinke by sa dalo všeličo vytknúť a nie celkom uveriť jej správaniu a rozhodnutiam, ale... má len 17 rokov. Akí sme v tom veku boli? Ako sa v nás tvorili rozhodnutia? ...
A ten koniec? Ja som spokojná.
Ak by bolo pokračovanie, možno by som po ňom ani nesiahla. Mne sa ten koniec vyslovene hodil k príbehu...
Ja knihu môžem len odporúčať a hodnotím ju v rámci žánru YA fantasy plným počtom hviezdičiek.

13.01.2022 5 z 5

Noční návštěva Noční návštěva Carol Goodman

Mne sa kniha veľmi páčila.
A oceňujem veľmi aj to, že je to taký netypický thriller - mne sa ten nadprirodzený nádych k príbehu hodil a knihe dodal ďalší rozmer.
Aj keď sa téme týraných žien a detí (domáce násilie) vyhýbam, lebo ju emocionálne nezvládam, táto kniha aj napriek týmto ťažkým témam vo mne nechala pocit nádeje a pohladila po duši.
Veľa podnetov k zamysleniu, veľa situácií, ktoré vo mne zarezonovali a dotkli sa ma tak, že na túto knihu len tak nezabudnem.
Len ma hnevá, že obálka aj keď je naozaj krásna, vôbec nezodpovedá príbehu - veď sa odohráva v obrovskej viktoriánskej vile a nie malinkej drevenej chatke, jaaaaj.
Odporúčam každej citlivej duši, ktorá má rada staré veľké domy a tajomné príbehy, ktoré sa v nich odohrávajú a svoju úlohu v nich zohrávajú aj veci "medzi nebom a zemou". :)

10.01.2022 5 z 5

Kocour Fiškus a vánoční skřítek Kocour Fiškus a vánoční skřítek Sven Nordqvist

Táto knižka je úplne dokonalá :) Ja som si ju veľmi užila :)
Príbeh je originálny, napísaný krásnym jazykom. Je vtipný, ale má hĺbku a múdrosť.
Ilustrácie nádherné a veľmi živé a pôsobivé. A všetky tie rôzne mini postavičky, ktoré sú ukryté v ilustráciách! Dokonalosť :)
Fiškusa a Pettsona som si nesmierne obľúbila, bolo to moje prvé stretnutie s nimi a snáď si časom kúpim aj ďalšie ich príbehy :)
Príbeh má krásnu zimnú a vianočnú atmosféru.
Budem sa k nemu rada vracať, som veľmi rada, že kniha bola minulý rok zase vydaná, lebo dlho som ju nevedela zohnať - predošlé vydanie je dávno vypredané.
Poklad v mojej knižnici :)

08.01.2022 5 z 5

Byla jednou jedna řeka Byla jednou jedna řeka Diane Setterfield

Bola som trošku presladená Vianocami - mala som chuť na temný, hĺbavý, kúzelný a hlboký príbeh a tušila som správne, že od tejto knihy presne to dostanem.
Od autorky som už čítala Třináctý příběh, ktorý ma úplne dostal a uchvátil a po prečítaní tejto knihy môžem povedať, že sa mi páčila ešte omnoho viac. :)
Som nadšená zo spôsobu, akým autorka píše, ako ukladá slová do viet a myšlienky do slov, ako dokáže vyskladať naozaj bohatý príbeh - bohatý na zápletky, zvraty, ale aj na hrdinov... a pritom sa čitateľ v príbehu ani na chvíľku nestratí a už po pár stránkach je vtiahnutý do deja tak, že cíti jeho vône aj pachy, teplo aj zimu... útulnosť aj nehostinnosť. Hovorím samozrejme za seba - na mňa príbehy Diane presne takto pôsobia.
Výnimočný príbeh, úžasne vyskladaný a premyslený do posledného detailu.
Atmosféra vykreslená dokonale.
Postavy plastické, uveriteľné a veľmi zaujímavé.
Všetko do seba krásne zapadne a na konci máte pocit úspešne zloženého puzzle z naozaj mnohých dielikov :)
Na každú otázku dostanete uveriteľnú odpoveď, napriek tomu vo vás kniha zanechá pocit kúzla, niečoho medzi nebom a zemou, čomu chcete veriť a prijať to za svoje.
Vychutnávala som si každú vetu - som uchvátená spôsobom myslenia autorky a dúfam, že ešte napíše veľa príbehov. :)
Len a len odporúčam a pritom sa vedome vyhýbam príbehom z viktoriánskej doby, ale v tomto príbehu som sa ocitla nesmierne rada a nechcela som, aby skončil :)

07.01.2022 5 z 5

Jak vyzrát na duchy? Jak vyzrát na duchy? Roland Garrigue

Na knihu som narazila úplne náhodou a kúpila ju vo výpredaji za naozaj symbolickú cenu. Nechápala som, prečo sa takto nádherne ilustrovaná kniha ocitla medzi knihami takmer zadarmo vo výpredaji.
Po prečítaní asi chápem a musím súhlasiť s komentármi - som rozpačitá z textu knihy, ako mama si moc neviem predstaviť, ako by som to prezentovala malému dieťatku (môj syn je už teenager, ten sa na tom pobaví a vážne to brať nebude :D).
Zámerom bolo pomôcť deťom od strachu z duchov? Úprimne, neviem :D
Kniha plná zlomyseľností a naozaj to odporúčanie, ako ochrániť svoje knihy pred duchmi, jaaaaj, prosím nie! :D Počmárať knihy výrazne červenou pastelkou? Čože? :D
Ja som si knihu kúpila vyslovene kvôli ilustráciám, ktoré sú veľmi pekné a kniha ostáva v mojej zbierke detských ilustrovaných kníh - len preto jej dávam až 3 hviezdičky.
Malému dieťaťu by som ju do rúk asi nedala :D

05.01.2022 3 z 5

10 rande naslepo 10 rande naslepo Ashley Elston

Toto je tak roztomilá kniha!
Aj keď už dávno nepatrím do cieľovej skupiny čitateľov, kniha sa mi páčila a oddýchla som si pri nej.
Priznávam, že pohodička občas až na hranici nudy, ale nakoniec mi to nevadilo a po dočítaní som sa musela usmievať :)
Bavila ma tá obrovská rodina Sophie, plný dom u babičky, babičkine vyváranie a vypekanie dobrôt pre celú rodinu :)
Bolo mi takmer od začiatku jasné, kam príbeh smeruje, ale nevadilo to :)
Väčšina tých rande naslepo ma naozaj bavila :)
Ak chcete oddychovku, jednoduchú príjemnú romantiku, ktorá je napísaná pekným jazykom, tak jednoznačne po nej siahnite.
Ja oceňujem aj to, že sa to obišlo bez prvkov, ktoré by čitateľa citovo vydierali a ktoré sa až príliš často v podobných knižkách vyskytujú.
Hviezdičkami hodnotím v rámci žánru.

03.01.2022 4 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Pekný príbeh a prekrásne ilustrácie - priznám sa, že práve tie ma najviac motivovali ku kúpe knižky :)
Neviem samozrejme posúdiť z pohľadu detského čitateľa, mne sa príbeh páčil, aj keď miestami mi prišiel zbytočne natiahnutý (ale za to možno môže len netrpezlivosť dospeláka - mňa :D).
Knižka mi veľmi spríjemnila toto sviatočné obdobie a bude sa pekne vynímať v knižnici :)
Môžem len odporúčať - a také prasiatko by som brala :D

31.12.2021 4 z 5

Navždy v decembri Navždy v decembri Emily Stone

Podľa anotácie som dúfala v príbeh, ktorý pohladí po duši a oddýchnem si pri ňom po všetkých vianočných prípravách... nemohla som viac mýliť.
Po prečítaní som citovo vyčerpaná a ešte som urobila tú chybu, že som knihu dočítala v noci a potom nemohla spať.
Cítim sa trošku oklamaná anotáciou: "Horúca romantika v mrazivej zime"? No áno, ale to je úplne mini časť príbehu, ktorý sa odohráva v priebehu celého jedného roka a tej romantiky tam zas toľko nie je... príbeh je v prvom rade smutný. Aj keď je výborne napísaný, nemôžem povedať, že je krásny. Isteže, ponúka nádej a posolstvo, že všetko sa dá zvládnuť... ale predovšetkým je smutný.
Úprimne, ja som sklamaná a knihu posúvam ďalej.
Dávam tri hviezdičky, lebo príbeh nie je zlý (aj keď podľa mňa dosť predvídateľný - klišé), taký priemerný román pre ženy.
Ak by som ho ale mala hodnotiť ako "horúcu romancu", tak by dostal ledva jednu hviezdičku, je mi ľúto...

29.12.2021 3 z 5

Zasnežená Covent Garden Zasnežená Covent Garden Julie Caplin

Tak toto bolo nekonečné čítanie a nevzdala som to len preto, že som mala toľko povinností a tak málo času na čítanie, že mi bolo tak trochu jedno, čo čítam.

Ale ten preklad!!! Horší preklad som v živote nečítala! Chyby gramatické aj logické a teda hlavne tie logické - obsahové chyby, hotová katastrofa. Miestami som sa smiala, ale väčšinou ma to fakt rozčuľovalo, pritom som kľuďas, ale toto!!! To sa nedalo. Nechápem ako v tejto dobe, keď už aj automatické opravy fungujú veľmi dobre, môže vyjsť takto zle preložená kniha :( Doslovne a teda nezmyselne preložené anglické frázy, omg :( Hlavní hrdinovia si vykajú, aj keď sa už bozkávali a randia spolu... a aby to nebolo málo, tak sa oslovujú "vy" a nie "Vy" a rozdiel už snáď poznajú aj deti prvého stupňa ZŠ.
Samotný príbeh nie je zlý, postavy mi boli celkom sympatické a hlavná hrdinka celkom blízka :) Ale... je to príbeh hlavne o opere a operných predstaveniach, čo nie je práve moja šálka kávy... samotné Vianoce, zasnežená Covent Garden a dokonca aj romantická linka sú tu vlastne len okrajové. :(
Napriek týmto všetkým výhradám dávam tri hviezdičky, lebo autorka naozaj nemôže za to, že jej dielo je takto sprznené prekladom a príbeh je vlastne veľmi fajn, len by možno mohol mať trošku inú anotáciu, viacej zodpovedajúcu obsahu knihy.

25.12.2021 3 z 5

Náledí Náledí Carin Gerhardsen

Práve dočítaná a pocity rozporuplné.
Čítanie ma najprv dosť bavilo, ale po dvoch tretinách knihy som už bola vyslovene unavená z toho prekombinovania a nereálnych situácií a súvislostí.
Záver som tušila, ale tak nejako dúfala, že to bude inak, že to bude prekvapenie - nebolo.
Mrazivú atmosféru, ktorú sľubovala krásna obálka aj anotácia, som si teda moc neužila.
Postavy ploché, každá niečím podstatným vyslovene nesympatická - až na malého Erika, o ktorom sme sa ale toho moc nedozvedeli.
Nechcem spoilovať, takže viac písať nebudem... uzavrela by som to tak, že kniha je priemerná, je to psychologický román s kriminálnou zápletkou, stojí za prečítanie hlavne pre začínajúceho čitateľa v tomto žánri.

20.12.2021 3 z 5

Svadba v decembri Svadba v decembri Sarah Morgan

Jaaaj, toto ma sklamalo :(
Jedno klišé za druhým.
Nekonečné rozhovory, ktoré boli väčšinou naivné a hlavne, dokola a dokola o rovnakých veciach.
Ani jedného z hrdinov som si nedokázala obľúbiť a uveriť mu jeho správanie. A hlavne jedna hrdinka mi vyslovene pila krv, kvôli nej som mala párkrát knihu chuť odložiť.
Dočítala som to z akejsi zotrvačnosti, pre mňa to bola nekonečná kniha, ktorá mi nič nedala. :(
Vianočná atmosféra? Minimálna.
Hory, les a sneh - to bolo nádherné. Aj domčeky "na stromoch" ma očarili :) Takže jedna hviezdička za toto a jedna za prekrásnu obálku, ktorú som si z celej knihy užila najviac.
Aby som bola spravodlivá - kniha by sa mohla páčiť mladým ženám, kľudne by som ju zaradila do YA literatúry. Tiež by sa mohla páčiť začínajúcim čitateľkám, ktoré si ešte neprečítali stovky romantických kníh ;-)

18.12.2021 2 z 5

Mráz pod kůží Mráz pod kůží Allie Reynolds

Tak toto ma bavilo :)
Originálne prostredie vrcholového snowboardingu, v ktorom je autorka "doma" - pre mňa veľmi zaujímavé, aj keď nie som športový fanúšik a už vôbec nie vrcholových športov.
Ten sneh všade, ó áno :)
Práve kvôli snowboardingu a tým kúskom, ktoré tam hrdinovia na "doskách" predvádzali, by som si rada pozrela sfilmovanú verziu (ktorá sa vraj chystá).
Príbeh mal spád, nemal hluché miesta, striedanie dvoch časových rovín bolo napísané veľmi dobre.
Hrdinovia si veľa mojich sympatií nezískali, ich správanie bolo miestami až neskutočne nezrelé, prízemné a egoistické, snáď to v tom prostredí vrcholového športu nie je aj v realite až takto :o
Rozuzlenie som nečakala hlavne preto, že toto by sa v realite stať zrejme nemohlo, neverím, že je to možné... ale možno sa mýlim. Pre mňa nečakané, neuveriteľné rozuzlenie, ale tak nejako sedelo s príbehom a nevadilo mi.
Za prečítanie určite stojí, hlavne v zime :)

15.12.2021 4 z 5

Úžasná mágia slečny Mabel Úžasná mágia slečny Mabel Natasha Lowe

Rereading po 4 rokoch :)
A stále sa mi nesmierne páči táto roztomilosť kúzelná :)
Juj, ako by tomuto príbehu pristali ilustrácie! Ale aspoň na obálke máme naozaj dokonalú ilustráciu, už len kvôli nej som rada, že mám tento poklad v knižnici :)
Odporúčam malým čarodejkám, ale aj dospelým čarodejniciam :D
Veľmi sa mi páči, aká je Mabel pokroková a bojovníčka za ženské práva a postavenie žien vo svete vedy a výskumu :D
Za mňa je táto knižka v rámci žánru naozaj výnimočným pokladom :)

12.12.2021 5 z 5

Sherlock Holmes a Boží dech Sherlock Holmes a Boží dech Guy Adams

Za mňa priemerná kniha, kde sa dalo vytušiť, o čo tu ide a tým pádom som nevedela brať vážne strašidelné, nadprirodzené prvky deja...vlastne celkom nuda a knihu som čítala rýchlo hlavne preto, aby som ju už mala za sebou :o/
Pre mňa celkom sklamanie a do ďalších kníh od tohto autora sa nebudem púšťať.
Možno som po knihe siahla v nesprávnom rozpoložení, neviem, keďže hodnotenia tu má naozaj vysoké :o
A iste zavážilo aj to, že nemám rada v knihách fenomén nespoľahlivého rozprávača...takéto knihy vo mne po dočítaní často zanechajú pocit strateného času, hm.
Je fakt, že túto knihu by som si sama nekúpila, takže zrejme pre ňu ani nie som celkom vhodný čitateľ... dostala som ju ako darček k nákupu :)
Pritom Sherlocka mám naozaj rada, videla som snáď všetky filmové spracovania, baví ma ako osobnosť, baví ma jeho spôsob rozmýšľania aj komunikácie s okolím, ale v tejto knihe som si toho moc neužila, sú tu hlavne opisy "nadprirodzených udalostí" a zanechalo to vo mne dojem akejsi zbytočnosti.
Ak "duchárina", tak prosím poriadna a uveriteľná :D Tuto už len vďaka tomu, že v hlavnej úlohe je Sherlock to naprirodzené pre mňa uveriteľné nebolo, ani chvíľu.
Ale bavil ma jazyk, akým je kniha napísaná, autor písať jednoznačne vie :)

10.12.2021 3 z 5

Pravda leží zde Pravda leží zde Lindsey Klingele

Taká milá oddychovka, čítalo sa to dobre, taká priemerná kniha pre mládež.
Jej žánrové zaradenie trochu klame, človek by podľa neho očakával thriller pre dospelých a pritom je to príbeh so sci-fi prvkom pre násťročných.
Kniha je ale celkom originálna, nápad je fajn, aj keď nie celkom dotiahnutý, ale zas až tak mi to nevadilo :)
Po knihe som siahla, keď som mala vyslovene chuť na niečo jednoduché, pomaly plynúce a nenáročné a dobre som spravila. :)
Čo sa týka sci - fi zápletky, nečakajte nič super premyslené, vysvetlené, nič technické ani vedecké...kniha sa oveľa viacej venuje vzťahom medzi dospievajúcimi a ich rodičmi.
Za prečítanie stojí, ale raz stačilo a určite sa k nej nebudem vracať.

07.12.2021 3 z 5

Třetí polovička Třetí polovička Carola Lovering

Toto bolo naozaj výborné. :)
Skvelý psychologický román pre ženy, napísaný neskutočne pútavo, logicky, všetko do seba krásne zapadá.
Sympatie a antipatie sa v čitateľovi melú, striedajú... nič nie je také, ako sa môže zdať.
Síce som odhalila pointu pomerne skoro, ale vôbec mi to nevadilo, nechala som sa viesť autorkou a jej spôsobom rozprávania a užila si každý riadok.
Dúfam, že od tejto pani autorky sa dočkáme aj ďalších kníh preložených a vydaných u nás/v Česku :)
Odporúčam všetkými desiatimi.
Príbeh je skvostný, spletitý a krásne vyrozprávaný.
Obálka je nádherná :)

04.12.2021 4 z 5

Vánoční tábor Vánoční tábor Karen Schaler

Toto bolo krásne, sladučké ako vianočný medovníček, milé, plné útulnosti a vianočnej atmosféry... páčilo sa mi to, upokojilo ma to... pekné čítanie :)
Kniha od tejto autorky "Jak si zamilovat Vánoce" sa mi páčila ešte viacej a aj tretiu knihu od autorky už mám doma a teším sa na ňu :)
A nádherná obálka plná svetielok ako bonus :)

02.12.2021 4 z 5