braunerova braunerova komentáře u knih

Král a bohyně Král a bohyně Judith Tarr

Výborný román. Je vidět, že autorka je historička, v doslovu je napsáno, co jsou fakta a co domněnky. Nechybí slovník postav a egyptských bohů. Pozoruhodný příběh o vládě ženského faraona, pro tehdejší společnost věc těžko stravitelná. Konflikty neřešila válkou, ale vyjednáváním. A lidé Egypta, místo aby jásali že mohou žít v klidu a míru, byli nespokojení: "Není divu, že tenhle rok nemáme téměř co jíst a pivo je řídké jako chcanky a kadešský král o nás mluví jako o bandě zženštilých hezounků. Vždyť nám vládne žena.".

12.07.2014 4 z 5

Hamilkar: Lev z písčin Hamilkar: Lev z písčin Patrick Girard

Román o Hamilkarovi z rodu Barků, otci Hannibala. V těch jménech je poněkud zmatek, neboť většina kartaginských velitelů se jmenovala Hamilkar, Hannibal, Hasdrubal nebo Hannon. Naštěstí měla Rada 104 ve zvyku neúspěšné generály popravit a úspěšných se zbavit intrikami a pomluvami, takže jich není mnoho. Autor se důsledně drží známých historických faktů.

05.07.2014 3 z 5

Já, Claudius Já, Claudius Robert Graves

Dějiny Říma za císařů Augusta, Tiberia a Caliguly mistrně převyprávěné, ostatně jako všechny knihy Roberta Gravese. Občas mi tedy připadalo, že autor při objasňování doložených událostí příliš popustil uzdu své fantazii, například když Julii, proslavenou svými orgiemi, popisuje jako v podstatě slušné děvče, které z lásky k Tiberiovi začalo pít nápoj lásky. Ale kdoví jak to bylo. Řečeno slovy Tacita "Někteří považují za svatou pravdu úplně nepodložené povídačky, jiní zase ze skutečnosti dělají lež; a věky budoucí zveličí jedno i druhé".

05.07.2014 4 z 5

Afghánské tažení Afghánské tažení Steven Pressfield

Fiktivní vyprávění makedonského vojáka o tažení Alexandra Velikého do nitra perské říše. Autor se pohybuje v historickém rámci, ale jeho hrdinové mluví jako američtí mariňáci. Výborný nápad a výborná kniha.

15.06.2014 5 z 5

Bouře na Nilu II. - Tutanchamonovy masky Bouře na Nilu II. - Tutanchamonovy masky Gerald Messadié

Druhý díl stejně dobrý jako první, přečetl jsme na jeden zátah. V závěru poznámky k jednotlivým událostem, ve kterých autor rozvádí, co jsou historická fakta, co jsou domněnky a z čeho přitom vycházel. Čtení je to stejně zajímavé jako román samotný.

15.06.2014 4 z 5

Bouře na Nilu I. - Oko královny Nefertiti Bouře na Nilu I. - Oko královny Nefertiti Gerald Messadié

Výborný román, postavený na skutečných historických událostech této doby. Přečetl jsem za víkend. V závěru knihy autor uvádí životopisy historických osobností z románu.

Tiberius: Pohnutý život císaře Tiberius: Pohnutý život císaře Roger Caratini

Normálně životopisy moc nemusím, ale tento je výborně napsaný. Život Tiberia to je cesta úspěšného vojevůdce, vzdělaného politika, šetrného hospodáře a slušného člověka k podezíravému a krutému pederastovi. Kdyby se nedožil tak vysokého věku, mohli jsme ho znát z dějepisu jako veskrze kladnou postavu. A na závěr jedna citace. Když Tiberiovi dával otec přednášku o tradicích a vyžadoval si jeho pozornost slovy "Posloucháš mě vůbec?" odpovědělo mu dítě: "Pozorně tě poslouchám otče a říkám si, že musí být příjemné poroučet a nemuset nikoho poslouchat."

Národy ve stínu Národy ve stínu Friedrich-Karl Kienitz

Teda mě tahle kniha moc poutavá nepřišla. Je nacpaná tolika fakty, že se čte asi jako učebnice dějepisu, po pár stránkách jsem ji odložil. Za poutavě napsané knihy faktů považuji např. Hannibal před branami od Karla Richtra, všechno od Jiřího Kovaříka nebo Attilu od Milana Kameníka. Tohle dílo řadím spíše do odborné literatury.

13.06.2014 1 z 5

Ve stínu kozácké šavle Ve stínu kozácké šavle Ondřej Pivoda

Dobrodružný román o ruské kolonizaci Sibiře. Nechybí nenapravitelný padouch (ataman), ruský bohatýr s citlivou slovanskou duší (jesaul) a vykořisťovaní domorodci (Jakuti). Podprůměrná kniha, konec jsem už jen prolistoval.

13.06.2014 odpad!

Tajemný Etrusk Tajemný Etrusk Mika Waltari

Prvních 30 stran mystického vyprávění jsem protrpěl. Už jsem chtěl knihu zahodit, když tu jako by se vyměnil autor - zbylých 600 stran je výborný historický román.

10.06.2014 3 z 5

Julianus Julianus Gore Vidal

Výborný román, ve kterém se autor důsledně drží historických faktů. Fiktivní paměti císaře Juliána komentované jeho dvěma přáteli historiky. Vojevůdce - filosof, který zvítězil ve všech bitvách. Výchovou křesťan, který před nebeským královstvím jednoho boha dal přednost tradiční helénské kultuře a svobodě myšlení. Humanista na trůně, který raději diskutoval než popravoval. Státník, který bral prebendy biskupům a snižoval poddaným daně - co vy na to naši politici? Podle mě jedna z nejpozoruhodnějších postav lidských dějin.

01.06.2014 4 z 5

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

Historická fakta napsaná jako čtivý román. Těch 600 stran jsem přečetl za víkend. Vřele doporučuji všem zájemcům o historii.

24.05.2014 5 z 5

Ostrov nerozumu Ostrov nerozumu Robert Graves

Spíš cestopis než román. Na mě až příliš podrobný popis celé výpravy, za přečtení ale určitě stojí. Z té spousty chamtivosti, prolhanosti, bezcitnosti a nekompetentnosti mi bylo smutno.

24.05.2014 3 z 5

Ptolemaiovci - Z makedonských hor na trůn faraonů Ptolemaiovci - Z makedonských hor na trůn faraonů Luděk Václav Wellner

Podrobná kniha faktů o celé dynastii Prolemaiovců. Není psaná populárně naučnou formou, spíše mi připoměla učebnici dějepisu, ale velmi dobře napsanou.

17.05.2014 3 z 5

Rádce velkých rádžů Rádce velkých rádžů Alexej Pludek

Hodnotil bych jako průměr. Kniha mi přišla zajímavá hlavně tím, že popisuje méně známý úsek dějin Indie v době po smrti Alexandra Velikého.

17.05.2014 2 z 5

Port Artur: rusko-japonská válka 1904-1905. 3., Zánik eskadry, pád pevnosti Port Artur: rusko-japonská válka 1904-1905. 3., Zánik eskadry, pád pevnosti Milan Jelínek

Tak tohle je kniha pro historiky, ne pro běžného čtenáře, který se zajímá o historii. Hromada faktů včetně podrobného popisu výzbroje, výstroje a jednotek. Když jsem došel k tabulkám jednotek ruské armády i s jejich veliteli a početnímu stavy, tak jsem to vzdal.

14.05.2014 1 z 5

Pád Cařihradu Pád Cařihradu Mika Waltari

Z téhle knihy jsem dost rozpačitý. Výborné pasáže o obléhání se střídají s rozvláčnými úvahami o lásce a náboženství. Několikrát jsem ji odložil, než jsem ji dočetl. Egypťan Sinuhet je podle mě mnohem lepší.

14.05.2014 2 z 5

Válka Řeků s Peršany Válka Řeků s Peršany Jiří Kovařík

Další výborné dílo tohoto autora. Není to jen o řecko-perských válkách, ale i o založení perské říše a historii řeckých městských států. A také o uvažování a morálce Řeků a Peršanů, o jejich chápání pravdy a čestného slova - athénští nejdříve předali perskému králi dar půdy a vody, pak na to rychle zapoměli a perské posly hodili v Athénách do propasti a ve Spartě do studny. Trochu mi to připomělo vstup Řecka do EU :) Závěrem ještě jedna citace z knihy: "Poutníče, jsem Kýros, který založil perskou říši a byl králem Asie. Přesto mi nezáviď ten kousek země, který kryje mé tělo." Kéž by někdy takhle přemýšleli i naši politici.

12.05.2014 5 z 5

Korzáři krále Slunce Korzáři krále Slunce Jiří Kovařík

Tahle kniha o korzárech Ludvíka XIV dokazuje, že i historická fakta lze psát jako dobrodružný román. O téhle kapitole dějin jsem nikdy nic nečetl, přitom lidé jako Bart, Forbin a další dokázali úžasné věci. Akce stíhá akci, napínavé až do konce. Už se těším na další díl, Korzáry Francouzské revoluce.

12.05.2014 5 z 5

Attila Attila Milan Kameník

Výborná kniha, která se dobře čte i laikovi. Různá přirovnání, jako třeba Attily k leguánovi, který se musí několk hodin zahřívat na sluníčku, aby se rozhoupal k akci, mě vysloveně pobavila. Český autor také vysvětluje i fracouzské reálie a dějinné události, které jsou rodilému Francouzovi jasné.

12.05.2014 4 z 5