Král a bohyně

Historický román o významné egyptské královně Hatšepsut z 15. století př. n. l., která zajistila své zemi dvacet let života v míru. Královna vládla po smrti manžela Thutmose II. jako regentka a později jako spoluvládkyně svého nevlastního syna Thutmose III., jednoho z nejpozoruhodnějších egyptských vládců. Na základě historických pramenů zachycuje autorka všechny důležité události královniny vlády – poznávací výpravy do okolních zemí, vladařské úspěchy i příběh její velké, nikdy nepřiznané lásky k synovi thébského obchodníka. Pozoruhodný je i její boj s Thutmosem III., dobyvačným válečníkem, který až po čtyřiceti letech po její smrti dává průchod své nenávisti a ničí její památku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12766/big_kral-a-bohyne-9OG-12766.png 4.546
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Domino

King and Goddness, 1996

Kniha Král a bohyně

Mumu46
14.05.2020

Hezký příběh mezi Hatšepsut a Senmutem, a její snahou stát se rovnoprávnou vládkyní i přesto, že není mužem. Dokázala věci, na které jiní faraóni před ní a ani po její smrti, neměli. A to i přes tlak, který byl na ni nakládán. Zasloužil se o to i její věrný Senmut, který jí byl stále po boku. Kniha ve mě zanechala více, než jsem čekala. Dokonce i jedno-noční náměsíčnost, kdy jsem se ve snu doslova vžila do hlavní hrdinky. Jaké bylo překvapení, když jsem se probudila doma na chodbě... Snad v každém kniha zanechá něco příjemného.

Martass8
30.12.2019

Naprostá pecka kdo má rád Hatšepsut musí si ji přečíst , jednou jsem ji neprozřetelně půjčila tak ji mám trochu pojuchanou ale nedala bych ji ani za nic !!!

vlkcz
23.06.2019

Nakonec docela příjemné překvapení.
Obecně mám vždy u historických románů trochu obavy o to, jak "tvůrčím" způsobem autor naloží s historickými fakty. Z tohoto pohledu nelze autorce mnoho vytknout, snad jen trochu nedůsledné používání místních názvů (řecké Théby místo egyptského Vesetu). Na vrub překladatelky pak jdou některé nezvyklé tvary - Pvénet se v češtině uvádí spíš jako bájná země Punt, hodně zvláštně působí jméno Ozír pro boha Usíra (Osiris).
Celkem oceňuji i zajímavý příběh, byť se domnívám, že je spíš o současných lidech a je jen zasazen do období Starého Egypta. Přeci jen mentalita starověkého člověka byla od té naší asi natolik odlišná, že si jí ani nedovedeme představit.

bekule
07.09.2017

Moje druhá kniha od Judith Tarr a opět úžasná. Jak Achnaton ve Sloupu ohně tak Hatšepsut byli svým způsobem průkopníci své doby - Achnaton prosadil byť i jen nakrátko monoteismus, Hatšepsut byla první žena-faraon. Naštěstí se Thutmose III nepodařilo o co usiloval, Hatšepsut ani Senmut nejsou zapomenuti. Líbil se mi i vedleší příběh Nehsiho ,Bastet a Tamy.

Atanone
23.08.2017

Když nad tím tak přemýšlím,jsou dvě ženy Egypta,které zná skoro každý - Nefertiti a Hatšepsut. A jaký rozdíl,že?
Pardon,já zapomněla na Kleopatru ☺
Hatšepsut musela být vyjímečná žena. Na rozdíl od Nefertiti,kterou proslavila spíš její krása a podpora náboženské reformy jejího manžela,Hatšepsut se svojí drobnou skoro dětskou tváří vypadá jako šedá myška.
Kniha se mi moc líbila,vztah Hatšepsut a Senmuta musel být něco zvláštního.

braunerova
12.07.2014

Výborný román. Je vidět, že autorka je historička, v doslovu je napsáno, co jsou fakta a co domněnky. Nechybí slovník postav a egyptských bohů. Pozoruhodný příběh o vládě ženského faraona, pro tehdejší společnost věc těžko stravitelná. Konflikty neřešila válkou, ale vyjednáváním. A lidé Egypta, místo aby jásali že mohou žít v klidu a míru, byli nespokojení: "Není divu, že tenhle rok nemáme téměř co jíst a pivo je řídké jako chcanky a kadešský král o nás mluví jako o bandě zženštilých hezounků. Vždyť nám vládne žena.".

tynacte
01.04.2011

Opravdu mě bavila a nevíc mi celkem pomohla, když jsme zrovna brali Egypt, seznámit se s Egypskou kulturou a prostředim:) Doporučuji