book_loverka_ book_loverka_ komentáře u knih

Někdo jako ty Někdo jako ty Estelle Maskame

Knížky od Estelle Maskame jsou takové mé guilty pleasure, takže mě nová série nemohla minout. A bylo to super. Není to literatura, co by vám něco předala nebo změnila život, ale jako oddechovka k vodě se hodí perfektně. Je to hodně čtivé a líbilo se mi na tom prostředí ranče. Pokud se vám líbila Dimily, určitě sáhněte i po Někdo jako ty, je to na stejný způsob.

18.07.2022 4 z 5

Radost z pozorování ptáků v lese Radost z pozorování ptáků v lese Klaus Nottmeyer

- [ ] Skvěle zpracovaná příručka pro rozpoznávání ptáků. U každého druhu je jeho popis a hlavně charakteristické poznávací rysy a rozlišení od druhů, se kterými se často zaměňují. To jsem jakožto nadšenec do biologie ocenila hodně. Najdete zde i něco navíc, například zmínku o důležitých stromech v lese.
- [ ] Pokud vás ptáci zajímají, určitě tuto brožuru doporučuju.

11.05.2022 5 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Poupátka jsou další knihou z českých vod, která se zabývá silným a znepokojujícím tématem. O to víc mě to děsí, protože je to založeno na autobiografických prvcích. Nebylo úplně komfortní tuto knihu číst, což však vůbec neznamená, že by byla špatně napsaná. Právě naopak. Je to čtivě podané a i díky malému formátu stránky mizí pod rukama. Chvíli mi trvalo, než jsem se do příběhu dostala, ale pak mě to chytlo. Doopravdy povedená kniha, jen mi přišlo, že některé postavy se na svůj věk chovají až moc vyspěle. Možná bych vytkla též nadměrné užití vulgarismů. Avšak chápu, že to dodává na autentičnosti.

11.04.2022 4 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Tuhle knihu jsme dostali všichni povinně přečíst a to byl možná kámen úrazu. Sama bych si ji ze seznamu nikdy nevybrala, protože ruská satirická komedie mě teda vůbec neláká. Četla jsem to vyloženě z donucení a nebavilo mě to. Šla jsem do toho s tím, že to chci mít co nejdřív z krku. Co bych vyzdvihla je závěr, pointu to má dobrou. Vlastně to nemusí být až tak špatná klasika, ale já jsem se k tomu stavěla s odporem už od začátku, což byla chyba
Viděla jsem spoustu kladných recenzí, mě to však neoslovilo.

24.01.2022

Třetí polovička Třetí polovička Carola Lovering

Na první dobrou mě u Třetí polovičky zaujala obálka. Anotace zněla také dobře, tak jsem si říkala, proč to nezkusit. A dobře jsem udělala, protože knížka mě mile překvapila!
Pokud máte rádi společenské romány s prvky napětí, kde se řeší vztahová dramata, tak tohle je pro vás. Přirovnala bych to k dílům Sandie Jones, takže jejím fanouškům (včetně mě) by to mohlo sednout.
Příběh je vyprávěn z pohledu 3 postav - Heather, Burkeho a Skye, která trpí obsedantně kompulzivní poruchou. Objevuje se zde i bigamie. Takovéto ozvláštnění oceňuji. Jediné mínus bylo to, že jsem prokoukla jeden velký zvrat. Každopádně v ostatních momentech jsem překvapená byla, tudíž hodnotím velice pozitivně

24.01.2022 4 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

I sedmá knížka Julie Caplin byla příjemná feel good oddechovka s úžasnou atmosférou. Spousta čokolády, dortů, švýcarských specialit a nádherných míst. Prostředí Alp bylo skvělé, jen příběh mi tentokrát přišel trochu nudný a romantická linka spíše průměrná. Ale pořád mě to bavilo a užívala jsem si čtení plnými doušky. Knížka je ideální do chladného počasí - zachumlat se do deky třeba s horkou čokoládou a číst si.

24.10.2021 4 z 5

Snít znovu Snít znovu Mona Kasten

Tak tady nemůžu napsat nic jiného než MILUJU! Tuhle sérii jsem si oblíbila stejně jako většina dalších dívek a žen a skutečně mě mrzí, že je tohle už poslední díl. Zároveň byl pro mě asi nejlepším dílem z celé série, ikdyž Cítit znovu mu hodně šlape na paty. Blakea i Jude jsem si moc oblíbila a na konci se mi nechtělo loučit s žádnou postavou. Moně Kasten se povedlo něco parádního. Je skvělé, jak jsou všechny příběhy propojené stejným prostředím a postavami - mám pak pocit, jako bych se vracela domů. První díl mi připomínal After, ale dalšími se to jen a jen zlepšovalo, takže věřím, že když se do této série pustíte, budete ji zbožnovat stejně jako já.

02.08.2021 5 z 5

Tanec v srdci Tanec v srdci Petra Martišková

Pokud byste rádi dali šanci některému z českých autorů/autorek, tak Petra Martišková je rozhodně skvělá volba! Píše hlavně dívčí romány - ideální oddechovky na léto. Já jsem od ní četla loni Léto v síti, které se mi moc líbilo a ani Tanec v srdci mě nezklamal - právě naopak. Je to vtipná oddechovka, která se čte sama. Nechyběla hate to love romantická linka a spousta scén z tanečního prostředí. Mě to bavilo a těším se i na další autorčinu tvorbu.

03.07.2021 4 z 5

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Sandie Jones

Od Nevlastní sestry jsem čekala možná trochu víc, ale nebylo to vůbec špatné. Autorka si se mnou pěkně pohrála, přivedla mě k různým scénářům, ale samozřejmě jsem se netrefila. Četlo se to dobře, jen jsem narazila na pár hluchých míst, kde se děj moc neposouval. Jinak to bylo skvělé napínavé čtení se zajímavým tématem vyprávějící o tom, jak jeden menší přešlap poznamená celou rodinu.
3,5️/5️

28.05.2021 4 z 5

Štěstí má barvu levandule Štěstí má barvu levandule Pauline Mai

Štěstí má barvu levandule je fajn oddechový román pro ženy, ideální třeba na dovolenou. Hrozně se mi líbila atmosféra a prostředí slunné Provance. Děj se odehrává v rodinném starobylém penzionu, který je obklopený lány voňavé levandule. Hlavní hrdinka k tomu umí péct a všechny vyrobené dobroty jsou v knížce náležitě popsány, že se vám až sbíhají sliny. Romantická linka byla celkem předvídatelná, ale pak tu máme ještě pátrání točící se okolo babiččiných dopisů z jejího mládí, které příběh krásně oživilo. Tuhle knížku jsem si užila a překvapilo mě, že je to teprve autorčina prvotina, protože styl psaní byl moc pěkný.

28.05.2021 4 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Další případ Josie Quinnové mě bohužel zklamal. Řadím se do té malilinkaté skupinky čtenářů, která tuto knihu hodnotí průměrně. První díl se za mě vyvedl mnohem lépe. Ze začátku jsem si myslela, že Dívka beze jména bude další super detektivka, jenže asi v polovině už mě opouštělo nadšení i chuť číst. Autorka do příběhu zamotala až přílišné množství postav, v dějové linii jsem se ztrácela a přišlo mi to hodně překombinované. Hlavní hrdinka je ale fajn a závěr mě překvapil. Na moje hodnocení tedy spíš nedávejte, protože ostatní hodnotí jen a jen pozitivně.
2,5⭐️/5⭐️

27.04.2021

Za pět let Za pět let Rebecca Serle

Za pět let je originální román, který není jen o romantice, ale i o hlubokém přátelském poutu. Hlavní hrdinka má vše naplánované do puntíku, ale život jí její představy naprosto překope. Je to dojemný příběh, který skrývá hezké myšlenky a odehrává se v sympatickém prostředí New Yorku. Moc mě to bavilo, knížka má pouhých 230 stran, takže to máte přečtené za chvíli. Akorát bych ocenila, kdyby příběh ještě pokračoval, protože mi přijde, že konec dává až moc prostoru pro fantazii a ráda bych se dozvěděla, s kým Dannie vlastně skončila. Taky jsem si nestihla vytvořit moc velké pouto k postavám, protože jak říkám, takhle knížka by více stránek určitě snesla. Jinak určitě doporučuju, ten nápad se snem z budoucnosti je geniální!

29.03.2021 4 z 5

Pekárna s vůní skořice Pekárna s vůní skořice Ruth Kvarnström-Jones

Do Pekárny s vůni skořice jsem se pouštěla s tím, že by se mohla podobat Kavárně v Kodani. Což se i maličko vyplnilo, protože ta atmosféra byla obdobná. Jinak samotná Pekárna byla moc fajn oddechová knížka, ani bych nečekala, že mě rodinná sága tak zaujme. Hlavně mě bavil příběh Lovisiny babičky. Ten byl totiž v historickém prostředí, kde proběhlo to největší drama mezi rodinami a její babička si plnila sen stát se švadlenou ???? Současný příběh Lovisy taky nebyl špatný, akorát ta romantická linka byla předvídatelná a mírně zvláštní, protože spolu ten pár byl příbuzný (sice hodně vzdáleně, ale přece jen ????). Tuhle knížku můžu stoprocentně doporučit někomu, kdo má rád rodinné ságy a ženské romány. Není to totiž zrovna akční čtení, ale spíš něco na odpočinutí.
4⭐️/5⭐️

21.03.2021

Volání hvězd Volání hvězd Emma Donoghue

Tak tahle kniha mě neskutečně překvapila! Vyloupla se z ní naprostá pecka, šíleně mě to bavilo, ikdyž to bylo místy drsné a někdy jsem měla na krajíčku ???? Z téhle knihy se toho dozvíte neskutečně moc! Je to fikce založená na faktech. Příběh vypráví zdravotní sestra v době epidemie španělské chřipky. Jsou tam jak poznatky ze zdravotnictví (konkrétně z porodnictví), ale taky něco z běžného života lidí. Hlavně ten styl psaní autorky byl neskutečně čtivý - doopravdy jsem se od toho nemohla odtrhnout. Bylo to totiž nabité akcí, hlavně když některé pacientky bojovali o život. Mě osobně baví i seriály a filmy ze zdravotnického prostředí, takže Volání hvězd mi sedlo do noty. Tuhle knížku moc moc doporučuju, díky ní zjistíte, jak se teď máme skvěle, ale taky že epidemie španělské chřipky se v mnohém podobá dnešní situaci s covidem.
5⭐️/5⭐️

14.12.2020

Zachraň se Zachraň se Mona Kasten

Další díl byl relativně vycpávkový, Mona Kasten to však vyvažuje svou čtivostí. I tuto knihu jsem zvládla asi za 2 dny a těšila se na pokračování. Jsem ráda, že jsem před přečtením čekala až budu mít i poslední díl, protože Zachraň se stejne jako Zachraň mě končí otevřeně.

15.08.2022 5 z 5

Zachraň mě Zachraň mě Mona Kasten

Zachraň mě jsem četla jako reading copy v červnu minulého roku a hodně jsem toho za tu dobu zapomněla. Dala jsem s tedy re-reading, abych se lépe orientovala v dalších dílech. Pořád jsem názoru, že hlavní postavy se občas chovají jak padlí na hlavu, ale moc mě to bavilo i podruhé!

15.08.2022 5 z 5

Cesta za štěstím Cesta za štěstím Jenn Bennett

Bohužel musím konstatovat, že Cesta za štěstím mě zklamala. Těšila jsem se na další skvělou letní YA contemporary, jenže Kudy ke hvězdám a Na jedné vlně nastavily takovou laťku, že Cesta za štěstím za nimi dost zaostává. Přišlo mi, že mezi hlavními hrdiny nefungovala chemie a celkově mě knížka moc nezaujala. Je to průměr, neurazí, ale na zadek si z ní nasednete.

12.08.2022 3 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Pro moje první setkání s Delphine de Vigan jsem si vybrala vychvalovanou knížku Děti nade vše a od autorky mě to rozhodně neodradilo. Právě naopak. Bylo to skvělé. Napínavé, ale zároveň to ukazovalo důležitou, často přehlíženou, skutečnost či blízkou budoucnost. Ze čtení jsem měla lehce nepříjemný pocit. Bylo to psané tak, že to umí zapůsobit. Jen mě moc nebavily kapitoly ze života kriminalistky Clary. Jinak jsem z autorky nadšená a určitě se někdy pustím do dalších jejích děl.

12.08.2022 4 z 5

Pomalu hořící oheň Pomalu hořící oheň Paula Hawkins

Bohužel Pomalu hořící oheň mě nenadchnul. Nevyhovovalo mi přeskakování mezi dějovými liniemi, těžko se mi orientovalo v postavách, které byly takové suché a prakticky v člověku nevzbudily žádné sympatie. Dlouho mi trvalo, než jsem se do knížky začetla. Napínavých pasáží jsem se dočkala na můj vkus docela pozdě. Možná bych to označila spíš jako společenský román s napínavými prvky. Nakonec se to ale zajímavě propletlo a vše do sebe zapadlo. Určitě se najdou lidé, jež tahle knížka pohltí více. Já se však zařazuji do tábora těch, kterým to moc nesedlo.

08.03.2022 2 z 5

Tajemství Tajemství Kathryn Hughes

Kathryn Hughes je sázka na jistotu. Její dojemné, napínavé romány, odehrávající se ve dvou časových rovinách, mají pokaždé úplně jinou zápletku, ale stejně překvapivý závěr. Vše se až zázračně propojí a vy jen zůstanete zírat. I Tajemství bylo tentýž případ. Ve srovnání s ostatními počiny autorky bych ho zařadila na stejnou úroveň s Klíčem, Dopis o stupínek nad ně. Všechny však stojí za to. Určitě tuhle autorku vyzkoušejte, já jsem z ní nadšená a nemůžu se dočkat její nové knížky - Poslední slib, který vychází v Gradě již 9. února.
4,5⭐️

15.02.2022 4 z 5