bondula bondula komentáře u knih

Prostitutka Prostitutka Lili Zografu

Zbierka trochu excentrických, skôr pocitových poviedok z obdobia vlády vojenskej junty v Grécku. Rozdelená je na tri časti, každá má iné zameranie: patálie života v totalitnom štáte, staroba a láska(?). Podľa anotácie som očakával väčšiu porciu hodnotenia spoločenskej situácie tej doby, no druhé dve tretiny, hoci v kulisách junty, rozoberajú osobné drámy jednotlivcov, ktoré by sa pokojne mohli odohrávať kdekoľvek inde a hocikedy inokedy.
Napriek silne ľavicovému podtónu, ktorý dielo prestupuje, prvá časť bola výborná. Ďalšie dve, možno pod dojmom toho, že som čakal niečo podobné, ma dosť sklamali. Tie poviedky neboli zlé, len mi akosi nepasovali dohromady.
Grécku náturu popravde veľmi nepoznám, ale dojmy o nej, ktoré si na základe tohto stretnutia s pani Zografu odnášam, nie sú veľmi pozitívne. Rezonuje najmä istá úzkostlivosť, až malichernosť a pocit, že aj keď život pod ultranacionalistickou diktatúrou musel byť tvrdý, Gréci sa nikdy nemali tak zle, aby sa mali skutočne zle. Je mi to ľúto, no žiaľ takýto dojem som po prečítaní knižky nadobudol...

22.01.2014 3 z 5

Syn / Príchod Syn / Príchod Andrej Nikolaidis

Knižka pozostáva z dvoch dejovo vzájomne nesúvisiacich príbehov, ktorých stručný obsah nemá zmysel spomínať, nakoľko v anotácií sú popísané veľmi pekne. Oba však majú niečo spoločné - autorov cynizmus, s ktorým tvorí svoje postavy, spústu myšlienok, ktoré vo forme názorov postáv majú potenciál stať sa citátmi či smutnú skúsenosť s vojnou 90.tych rokov, ktorá, hoci v úzadí, je cítiť v tomto kúte Balkánu dodnes.
Miesto deja, čiernohorský prístav Ulcinj, so svojou bohatou históriou a zmiešanou populáciou, je ako kulisa úžasný. Ako jadranské letovisko navyše poskytuje autorovi skvelú možnosť ukázať čitateľovi pohľad na masový plážový cestovný ruch z uhla domácich, ktorých domov je leto čo leto obliehaný tisícami turistov s popáleninami rôzneho stupňa.
Viaceré autorom prezentované názory na rôzne témy (priateľstvo, rodina atď.) mi vôbec nepasovali. Niekedy možno bolo ťažšie udržať sa v obraze, najmä v časti Príchod som niekedy nebol presvedčený, že viem, o čo vlastne ide, v celkovom dojme to ale vôbec neuškodilo. Dej skutočne nie je to podstatné, to, čo z tejto knihy robí dobrú knihu.
Zaujímavosťou je playlist, ktorý autor zostavil k obom častiam. Niekedy sú to pesničky, ktoré hrajú hrdinom príbehov v autorádiu, na iné si spomenú cestou z krčmy a podobne, ďalšie len dotvárajú atmosféru. Zvukový podmaz k časti Syn mne osobne pasoval viac, Príchod je hodne punkový a hoci mám punk rád, k atmosfére príbehu podľa mňa až tak nesadol. V každom prípade, je to veľmi originálna myšlienka.

15.01.2014 4 z 5

Pereira sa domnieva Pereira sa domnieva Antonio Tabucchi

Toto je fantastická kniha, domnieva sa bondula. Príbeh sleduje zlomové mesiace života sympatického, obézneho vdovca doktora Pereiru, redaktora malých lisabonských novín, v období salazarovskej diktatúry. Jeho osobnostný a politický vývoj, od pôvodného ambivalentného postoja až k nebezpečnej angažovanosti.
Bál som sa, že špecifický štýl, ktorým je dielo písané, celé v domniekach, mi bude kaziť dojem z čítania, respektíve zvýši náročnosť textu a bude pôsobiť trochu neosobne, že sa budem musieť sústrediť na formu, nie na obsah. Nakoniec to však vôbec nevadilo, knihu som zhltol veľmi rýchlo, bola o to originálnejšia.
Ďalším bonusom je autorove majstrovsto pri uvádzaní deja do konkrétneho priestoru. Hoci Tabucchi nie je Portugalec, prostredie poznal vynikajúco a detailné popisy medzivojnového Lisabonu, odevov postáv a ich jedálnych lístkov pridávajú na autenticite. Pri najbližšej možnosti knižku rád vezmem ako svojho sprievodcu a nechám sa viesť po stopách doktora Pereiru a jeho horúceho Lisabonského leta roku 1938.

10.01.2014 5 z 5

Nejsmutnější kapela na světě Nejsmutnější kapela na světě László Darvasi

V poslednom čase sa mi dostali do rúk diela viacerých súčasných maďarských autorov. Možno je to len mojim výberom, ale skutočne u všetkých vidím množstvo podobných znakov. To ako popisujú prostredie deja, špecifický charakter a hĺbka postáv, atď. A nie, nie je to na škodu, tento štýl mne osobne veľmi sedí. Ako laik, čitateľ amatér, práve v záplave podobných prvkov tu prvý raz cítim, že môžem niekoľkých autorov a ich diela zaradiť do jednej množiny, škatulky s nápisom Maďarská literatúra. A túto škatuľku otváram zakaždým veľmi rád.

Nejsmutnejší kapela na světe je slušná jazda. Poviedky sú posadené do rôznych dejinných epoch, z rôznych kútov zeme a zo sveta autorovej fantázie. No z každej cítiť jemnú temnotu, melanchóliu, za hrsť absurdity a tajomna. Prostredie, ktoré autor vytvára a postavy, ktoré do neho zasadzuje sú v perfektnom súlade. Cítiť, že lokalita, kam je dej zasadený, vplýva na charaktery a konanie postáv. Nezvyčajné, ale predsa také typické vzťahy medzi susedmi v paneláku, malomesto, ktoré si tak potrpí na svoje drobné radosti, či dedina, kde vidiečania stoja svorne spolu proti človeku zvonka, hoci majú spoločného nepriateľa. Veľmi dobre vymixovaný koktejl.

09.01.2014 5 z 5

Líný cestovatel Líný cestovatel Dan Kieran

Koncept pomalého cestovania, ako ho propaguje v tejto knižke Dan Kieran je objavovaním niečoho už dávno poznaného. Že cestovať za dáždnikom delegáta, či sprievodcu cestovnej kancelárie človeka zásadne nijak neobohatí, že pri naháňačke od pamiatky k pamiatke si človek sotva oddýchne, že poznávať okolie svojho bydliska môže byť často zaujímavejšie, ako vysedávanie na pláži...

Viaceré myšlienky mi pripadali úsmevné (cestovanie vlakom, ako dobrodružstvo, plné neočakávaných nástrah) až nekonzistentné (niekoľkodňový výlet Viedeň - Budapešť - Praha, či vlakom z Londýna do Marakéša a nazad za 12 dní, ako príklady pomalého cestovania). Výber vzorov, ktoré autora inšpirujú je občas vážne divný (pani, čo napísala knihu, ako odišla do amazonského pralesa liečiť svoje depresie halucinogénmi miestnych šamanov).

Prvá polovica knihy sa celkom dala čítať, no neskôr sa autor mení na instantného psychológa a neurológa, dáva do súvislostí odniekiaľ vyčítané múdrosti o fungovaní mozgu s individuálnym cestovaním bez vopred stanovených plánov. Rozumiem, čo chcel svojimi hemisférami povedať, no skutočný zmysel mi to nedáva. Navyše je v celom texte veľké množstvo odbočiek, len okrajovo súvisiacich s rozoberanou témou, ktoré pochopenie rozhodne neuľahčujú.
Napriek tomu, že autor vie písať naozaj vtipne, môj celkový dojem z tejto knižky je rozpačitý. Tri hviezdičky, že má tak pekne spracovanú obálku.

08.01.2014 3 z 5

Hospoda Jamaica Hospoda Jamaica Daphne du Maurier

Slatiny, hmmm... V prvom rade musím vyzdvihnúť veľmi dobrú atmosféru, ktorá sprevádza celý príbeh. Zasadenie do drsnej, no v predstavách romantickej krajiny Cornwallu, veľká časť deja, odohrávajúca sa v noci, dážď, anglická zima. A príbeh samotný rovnako skvelý. Temný thriller, s dejom zapleteným tak, že nemožno hádať, aký ďalší smer naberie. Mne osobne nesedí, ženský hlavný hrdina, akosi mám problém sa úplne ponoriť do deja, ale to je asi jediný, navyše silne subjektívny mínus tejto knižky. Veľmi podarené dielo, som rád, že som autorku objavil.

31.12.2013 5 z 5

Pojídači mrtvých Pojídači mrtvých Michael Crichton

Túto knižku som si obľúbil ešte ako malý, no aj dnes je to pre mňa veľmi príjemné čítanie. Cestovanie arabského vyslanca na sever a jeho neuveriteľné príhody poskladal Michael Crichton do perfektného thrilleru, ktorého najväčšou chybou je to, aký je krátky. Crichton je majster napätia a tento historický román je v jeho tvorbe unikátny.

Zastavil by som sa pri otázke o pravosti ibn Fadlanovho príbehu v Crichtonovom podaní. Úvod diela, myslím prvé tri kapitoly, sú skutočne podľa arabského cestopisu, no zvyšok, od momentu stretnutia s vikingami na Volge je už Crichtonova práca. Treba uznať, že skutočne majstrovská. Poznámky pod čiarou, doplňujúce faktografiu k deju pôsobia naozaj dôverihodne a aj napriek niekoľkým nepresnostiam dávajú thrilleru formu vedeckej práce, skutočného príbehu. Ide však o autorovu úpravu ságy o Boewulfovi. Tento autorov "úsmev popod fúzy" je milou, vtipnou rovinou knižky, ktorá ju robí ešte originálnejšou.

Filmové spracovanie (13.th Warrior s A. Banderasom) je však pravým opakom knihy. Hlúpe hollywoodske spracovanie európskeho stredoveku, ktoré má len pár scén, pre atmosféru ktorých sa oplatí o filme zmieniť. Čo do historickej vernosti (bojovník v helme rímskeho gladiátora a v renesančnom kyryse a ďalšie do neba volajúce nezmysly) je to snáď najhorší film, aký som kedy videl.

31.12.2013 5 z 5

Zakletá zem. Podkarpatská Rus 1918-1946 Zakletá zem. Podkarpatská Rus 1918-1946 Peter Švorc

Podkarpatská Rus je kus našej bývalej zeme a kus histórie, ktorá je u nás veľmi málo známa. Autor kvalitne popisuje dejny oblasti v prvej polovici 20.teho storočia, mnohé aspekty, týkajúce sa života v Podkarpatí v tej dobe a súvislosti s prvou ČSR. Na záver uvádza veľmi obsiahly zoznam zdrojov a materiálov pre hlbšie štúdium problematiky.
Nie celkom mi sadol tvrdý odborný štýl, naopak (ak už je dielo koncipované takto) mi chýbali prehľadnejšie sumáre trebárs v tabuľkách a mapách. Najviac mňa osobne zaujala kapitola o Židoch a ich vzťahu s domácim obyvateľstvom, veľmi zaujímavo ukázala, z čoho pramenili udalosti, ktoré Židov postihli v druhej svetovej vojne.

Otroci pre Särkland Otroci pre Särkland Artur Lundkvist

Dobrodružstvá vikingskej výpravy na ceste zo Švédska po Volge na juh do Bagdadu. Napriek úspornému, stručnému autorovmu štýlu je dielo vcelku napínavé, číta sa to rýchlo a príjemne. No postavy sú trochu ploché, vadilo mi veľké množstvo historických nepresností (v dobe svojho vzniku však bežných) a úsmev vyvolávali občasné vsuvky so silným sociálnym podtextom (kritika otroctva, rozvrstvenia škandinávskej spoločnosti a pod.). Príjemná oddychovka.

Naši otcové Naši otcové Andrew O’Hagan

Román, ktorý ukazuje Škótsko z nie celkom typického, mne doteraz neznámeho pohľadu. Žiadna tajomná vysočina, či romantické ostrovy, hoci tým všetkým je život hrdinov diela ovplyvnený. Sú to korene, z ktorých Škótsko vyrastá, na ktorých stoja jeho tradície, no skutočný život sa odohráva v uliciach miest, medzi stenami vežiakov.
Autor rozoberá životy troch mužov, troch generácií Škótov, z pohľadu najmladšieho, ktorý sa pri dedovej smrteľnej posteli vracia sa do svojho detstva, do detstva svojho otca a deda. Ústredným motívom je zmena, kontrast starého, tradičného a nového (v oblasti bývania, správania sa mladých kedysi a dnes atď). Odkrýva sa tu škótska identita - whisky a pivo, vzťah mužov a žien, opozícia voči Anglicku a celému svetu. Prekvapila ma vysoká miera nacionalizmu, či lokálpatriotizmu, ktorú z diela cítiť.
Našich otcov považujem za skvelý pohľad na škótsku realitu, bez obligátnych klišé, so skutočným pisateľským majstrovstvom. Odporúčam v kombinácií s pohárikom whisky.

Stallo Stallo Stefan Spjut

Mýty laponských Sámov zasadené do reality moderného Švédska. Veľmi zaujímavá myšlienka. Škriatkovia a trollovia z legiend vo svete internetu, GPS navigácií, moderných médií či prisťahovalcov. Veľmi krásne popísané Švédsko s jeho obrovskou diverzitou - príroda, nárečia a rôzna mentalita obyvateľov rôznych regiónov tejto veľkej krajiny.

Z literárneho hľadiska mi veľmi vadilo pravidelné, príliš časté striedanie dvoch liniek príbehu, dej dosť strácal šťavu. Povedal by som, že autor nesprávne nadávkoval napätie a tajomno, hoci práve v týchto aspektoch má téma ohromný potenciál. Tiež celkový rozsah knihy je podľa mňa prehnaný, viaceré pasáže boli vyslovene zbytočné. Zaujímavý úvod a uvedenie do problematiky, no dej sa rozbieha až v posledne tretine, prostredná časť na mňa pôsobila dosť jalovo, nadbytočne rozsiahlo.

A ako píše soukroma podo mnou, množstvo nevyužitého bieleho miesta. Celkovo (veľký) formát knihy mi vôbec nesadol. Na druhú stranu dizajn je perfektný. Môj malý syn si zvykne knihu vytiahnuť z police, pozerať na tajomné oči, svietiace v lese a filozofovať o trolloch.

Rozhodne nejde o klasický thriller, na to sa dej príliš vlečie. Popisy krajiny či náznaky akoby klasickej literatúry, ktoré autor mieša dohromady hodnotím skôr kladne. Vôbec to nie je zlá kniha, no myslím, že autor z témy nedokázal vyťažiť všetko, čo ponúkala.

23.12.2013 4 z 5

Dýka s hadem Dýka s hadem Vlastimil Vondruška

Vondruška sa vie dostať čitateľovi pod kožu. Hrdinovia, v ktorých si každý nájde to svoje, zaujímavý popis stredovekého sveta aj slušná detektívna zápletka. V tomto prípade dve (resp. až tri). Hoci na seba priamo príbehovo nenadväzujú, sú postavené v časovom slede za sebou a čitateľ tak má dve detektívky v jednej knižke.
Nie celkom sa stotožňujem s autorovým pohľadom na vieru stredovekých ľudí, v mojej predstave vtedajší človek nebral nebo a peklo s takým humorom a nadhľadom ako dnes, ale to je len môj skromný názor, kvalitu spracovania historickej tematiky vôbec nespochybňujem.

23.12.2013 5 z 5

Prokletí brněnských řeholníků Prokletí brněnských řeholníků Vlastimil Vondruška

Moja prvá kniha od pána Vondrušku a rozhodne nie posledná. Perfektne popísané prostredie stredovekého Českého kráľovstva, sympatické postavy a zaujímavá zápletka. Okrem kvalitného popisu dobových reálií a vytvorenia skvelej atmosféry, čo boli pre mňa hlavné ťaháky knihy, je silná aj detektívna linka. V pátraní nie je núdza o prekvapenia a dramatické momenty. Nemalo to síce hĺbku Ecovho Mena ruže, ale to zrejme nebolo ani cieľom. Som veľmi rád, že som pána Vondrušku objavil.

23.12.2013 5 z 5

Príbeh postavený na kontraste starej, tradičnej a modernej Ameriky. Zázračný svet invenčných a motivovaných mladých Američanov, idúcich po pracovných úspechoch, svet zvláštnych gúglákov v kontakte s ľuďmi žijúcimi svoje skromné životy a hľadajúcimi osobný rozvoj.
Kniha sa čítala dobre, no chýbalo mi tam akési napätie, ktoré by som pri odhaľovaní starých tajomstiev očakával. Postavy sa niekedy chovali nelogicky, trochu umelo, ale z dôvodu plynulosti a postupného odhaľovania deja sa to dalo pochopiť. A záver - veľké odhalenie v štýle Hercula Poirota, mi tiež prišiel trochu umelý.

23.12.2013 3 z 5

Haličské poviedky Haličské poviedky Andrzej Stasiuk

Perfektná sonda do hláv a životov obyvateľov zabudnutého juhovýchodného cípu Poľska. Charaktery a postavičky, ktoré Stasiuk vykresľuje ako jedinečné, sa podľa teórie o tom, ako prostredie vplýva na ľudí, ktorí v ňom žijú, zdajú byť univerzálne. Jednoduchí vidiečania, ktorých život sa točí okolo ťažkej driny, hmotnej núdze a alkoholu. Ja sám sa nedokážem s takýmito ľudmi veľmi do hĺbky zoznámiť, proste im nerozumiem, no autor sa im vie dostať pod kožu a krásne a s jemnou dávkou humorom o nich písať.
Magický nádych v podobe odneseného kostola či krčmových duchov pridáva dielu na tajomnosti svojského karpatského charakteru. Super čítanie!

09.12.2013 5 z 5

Soumrak Soumrak Dmitry Glukhovsky

Veľmi kuriózna kombináciá dvoch rôznych príbehov, vzdialených geograficky, vzdialených v čase. A predsa spolu súvisiacich. Práve táto bizarná zmes je asi jediným mínusom, ktorý na knižke nachádzam. Pokojne to mohlo byť o kanadskom prekladateľovi a papuánskych domorodcoch.
Ale ok, autor musel svoj príbeh do nejakého rámca zasadiť, je to skutočne len detail. Knižka ako taká sa číta veľmi dobre, pozitívne ma prekvapil nethrillerový záver a krátke, povedzme filozofické vsuvky (o starnutí, smrti atď.), ktoré dielu dávajú trochu hĺbky, čím vybočuje z radu thrillerovej klasiky. Mne sa to páčilo.

06.12.2013 4 z 5

Biely kráľ Biely kráľ György Dragomán

Kontrast tvrdosti a absurdnosti života v caušeskouvskom Rumunsku versus snaha žiť si krásne detstvo. Ide o chronologicky radené príhody 12 ročného chlapca, od momentu, keď mu odvedú otca. Dej nie je kontinuálny, no príbehy na seba nadväzujú. Autor popisuje primárne život chlapca, socialistické Rumunsko je iba kulisou.
Kniha bola smutná a nesmierne krutá. Tieto silné pocity, ma sprevádzali čítaním celého diela, niekedy sa mi až nechcelo znovu sa púšťať to tej biedy. Navyše ani chlapec Džatá nie je nijakým kladným hrdinom, s ktorým by ma autor nechal sympatizovať. Mohol som ho akurát ľutovať. Okrem množstva tvrdosti, ktorú pocítil od sveta dospelých, sám stváral také veci, že by to bolo regulérne na polepšovňu, bez ohľadu na to, či bol jeho otec "politický", alebo nie.
Záver, posledné tri kapitoly, celkový dojem z knihy značne zvýšili a potiahol ju do kategórie "na toto tak ľahko nezabudnem".

04.12.2013 4 z 5

Zlatý vlk Zlatý vlk Bartłomiej Rychter

Napínavá detektívka zo zriedkavo popisovaného retro obdobia s temným nádychom.
Pre mňa bolo najväčším ťahákom prostredie, v ktorom sa príbeh odohrával. Tu som však bol trochu sklamaný. Popisy prostredia, zvykov miestnych obyvateľov boli na moje očakávania skôr stručné, hoci ducha doby a zabudnutého provinčného mestečka na hranici habsburskej monarchie z diela cítiť. Podľa anotácie a komentárov som z tohto súdka očakával viac. Jednoznačne prevažuje detektívna línia.
Tá je však celkom slušná. Pomerne veľa postáv, ktoré sa v priebehu deja celkom slušne profilujú, stupňovanie napätia a (pre mňa) nepredvídateľné rozuzlenie. Čím viac strán som mal prečítaných, tým viac som tušil, že knižku budem musieť dočítať na jeden šup. V napätí ma držal najmä fakt, že až do konca nebolo jasné, či ide o príbeh v podstate reálny, alebo nadprirodzeno-magický.

22.11.2013 4 z 5

Pokoj Pokoj Attila Bartis

Pre mňa dosť ťažké sústo. Rozhodne nie jednohubka. Napriek tomu lahôdka. Príbeh o pokazenom živote rozorvaného človeka, ničeného zo všetkých strán a zvnútra ničiaceho seba samého. Ándor Weér hľadá svoj pokoj, no vo svete, v ktorom sa pohybuje, kľud nemá šancu nájsť. Jeho život ovplyňujú štyri ženy, ktoré ho na pokoji nenechajú. Čo hľadá, môže nájsť, až keď sa ich zbaví. Všetkých. Jeho straty sú však tak vysoké, že si svoje konečné víťazstvo len tažko môže užiť.

Čítanie mi sťažovala určitá nejednoznačnosť, s ktorou autor niektoré udalosti popisoval. Je možné, že to bol zámer, alebo mi iba čosi unikalo, no stávalo sa mi, že som popisovanej situácií pochopil až o dvadstať strán neskôr, keď sa autor v texte k udalosti vrátil a explicitne ju pomenoval. Často sa jednalo o dosť zásadné záležitosti. A podobným neurčitým spôsobom autor svoju knižku aj uzavrel. Napriek tomuto malému nedostatku (ktorý však z pohľadu iného čitateľa môže byť naopak plusom) ide o skvelé čítanie.

Na záver musím oceniť vynikajúcu prácu, ktorú odviedla prekladateľka. Hoci je kniha v slovenčine, akoby bola po maďarsky. Pre slovenčinu netypická vetná skladba, stavba dialógov atď. Prekladateľka text preložila, no charakter, ktorý vtlačil dielu jazyk, v ktorom bolo písané, zostal zachovaný. Perfektné!

20.11.2013 4 z 5

Strážci Strážci Jon Steele

V odvekom boji dobra proti zlu sa riadením vyššej moci (a že teda hodne vysokej) stretávajú vo švajčiarskom Lausanne tri hlavné postavy príbehu. Dej sa pekne zamotáva, minulosť a osudy hrdinov zas naopak rozmotávajú. Na konci už vôbec nič nie je také, ako sa zdalo na začiatku...

Nejde o úplne bežný thriller. Autor vystaval zápletku na prieniku reálneho sveta so svetom nadprirodzeným. A tak sa v Strážcoch stretávame s postavami, ktoré sú už dávno mŕtve, alebo s takými, ktoré vlastne umrieť ani nemôžu. Tieto nadprirodzené vstupy vcelku komplikujú predvídateľnosť deja, čo oceňujem.

Problém pre mňa predstavoval záver, kde to autor s tým nadprirodzenom na môj vkus trochu presolil. A tak začiatok a úvodné časti knihy, hoci sa tam vlastne nič nedeje, urobili na mňa dojem oveľa príjemnejší, ako vyvrcholenie a záver diela, čo sú veci, kvôli ktorým sa thrillery zvyčajne čítajú.

Apropo záver. Úvodné časti, predstavovanie postáv, prostredia, rozbeh deja atď boli písané celkom zaujímavým, príjemne sa čítajúcim štýlom, no záver, trochu prehnaný po obsahovej stránke bol zabitý aj po tej formálnej. Keď mi postava pripichnutá železnou tyčou na dvere reaguje replikami v štýle „Dobrý bože!“ „Sakra!“ Niéé´!“ a „Ááááááá!“, neostáva mi iné, ako znechutene krútiť hlavou. Toto zvládam možno v komixe, ale v šesťstostanovom románe mi to trochu prekáža. Vôbec postavy, ktoré by mali mať už z princípu bližšie k Bohu a dobru, začínajú k záveru akosi moc sakrovať a ježíšikristeovať.

Vo výslednom efekte ide teda o celkom dobrú knižku, no žiaľ s pre mňa úplne pokazeným záverom . Hodnotím za 3,5 hviezdy

12.11.2013 4 z 5