Zlatý vlk

Pokojný život města je narušen sérií brutálních vražd. Příběh románu se odehrává na sklonku 19. století v polském Sanoku, poklidném haličském městečku, v němž žijí vedle sebe lidé různých národností, ras a vyznání. Rakušané, Poláci, Židé nebo tajemní Rusíni vytvářejí pestrobarevný obraz typické tehdejší maloměstské společnosti v této části rakouského mocnářství. Série vražd však naruší život ve městě, zvláště když jsou oběťmi vážení a vlivní občané, členové městské rady. Na jejich tělech jsou nalezeny stopy po zubech a drápech tajemné bestie. Lékaři i policisté se snaží najít rozumné vysvětlení, ale čím více stop nacházejí, tím větší mají pochybnosti o tom, kdo tyto hrůzné činy spáchal. Vše nasvědčuje tomu, že vrahem je šílené zvíře. Lidé říkají, že viděli člověka, který se mění ve vlka. Městečkem se šíří zvěsti o příchodu vlkodlaka z karpatských hor. Zlatý vlk je napínavý thriller odehrávající se na barvitě vykresleném, atraktivním historickém pozadí zapadlého rakousko-uherského městečka. Čtenář má možnost vstoupit do jiného světa, do doby, kdy chování lidí ovlivňovalo velké množství temných pověr a předsudků, do doby, kdy tato část Evropy procházela prvními civilizačními střety, které byly předzvěstí tragického 20. století. Autor dokonale stupňuje napětí. Ponurý detektivní příběh čtenáře vtáhne do děje a přenese ho do dávné minulosti, na podivuhodná místa, kde možná ještě dnes žijí vlkodlaci…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/165505/zlaty-vlk-165505.jpg 3.868
Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Host

Złoty wilk (2009)

Kniha Zlatý vlk

evilunicorn

Osvěžující thriller,mezi všemi těmi moderními thrillery,kdy
vraždy musí být co nejodpornější a hlavní postava troska.Děj se odehrává na konci devatenáctého století,a umně pracuje s tématy jako pověry, předsudky,rasismus,a nespokojenost tehdejších chudých obyvatel podřízených všudepřítomné mu Rakousko-Uhersku.Kniha nikam nespěchá a nechává děj postupně gradovat až do zajímavého finále, přičemž mi chvílemi připomínala Psa Baskervillskeho od A.C.Doyla,což je ale v tomto případě kompliment.

Devil-Ivet
03.05.2018

Po prologu jsem tušila, že to bude výborný příběh, protože žádný jiný mě nenadchl a nenavnadil tak, jako tady ten. Sice jsem se díky polským jménům trochu ztrácela v postavách, ale záhy jsem se zorientovala a mohu říct, že mě kniha moc bavila. Možná to bylo trochu strašidelné, ale napínavé rozhodně.

Majdule
12.03.2017

Na tomhle thrilleru polského autora mě nejprve upoutala jeho jinakost. Styl autora mě zaujal, nabízí zvláštní směs odtažitosti (třeba hrdinové mě příliš neoslovili) a přesto výzvy s tajemstvím. Není to příběh, který by mě prvoplánově okouzlil, ale budil zvědavost, co bude dál. V první polovině nemá kniha moc velký spád, tempo nabere až s druhou částí, Rychter ale má cit pro atmosféru, čímž nabírá body. Osobně mi na poměrně překvapivém rozuzlení vadila uspěchanost a nedotaženost. Celkově příběhu chyběla preciznost, některé postavy byly těžce pochopitelné, jejich jednání i motivace zmatené, přesto to byl až do konce silný zážitek. Škoda, že to nebyl můj šálek kávy.
70 %

iveta3689
22.01.2017

Trochu rozporuplna. Ze zacatku se dej dost tahl a ke konci to bylo dost uspechane. Potencial nametu by asi sel vyuzit lepe.

sagasir
02.11.2016

To takhle jednou dřív a děsivě

Autor v příběhu sepisuje zajímavou mozaiku tajemného příběhu a tehdejší doby. Nutno napsat, že umně. Čtenář díky této literatuře alespoň na chvíli navštíví staré časy a jejich atmosféru. Zajímavé je také sledovat tehdejší myšlení lidí. Dnes už je to skoro nepředstavitelné, ale onehdy se opravdu věřilo na vlkodlaky a jiná podobná tvorstva. Rychter vás do příběhu vtáhne i popisem míst. Blátivé ulice s mnoha výmoly, plno zvířecích exkrementů, staré domy, potemnělé ulice a skrytá zákoutí. Představa města ve starších dobách jako vyšitá. Čtení tohoto díla vám jinak taky mnoho času nezabere. Dílo má pouhých 326 stran. Zajímavé jsou i postavy. Často u některých z nich nevíte zda do děje nějak výrazněji zasáhnou či nikoliv. Příjemná je i celková záhadná atmosféra nesoucí se celým dílem. Napětí se samozřejmě také nevyhnete a ono samotné vyšetřování vražd je taky umně sepsané.

Sečteno podtrženo to dohromady pasuje a my tu máme další zajímavou knihu. Tentokrát od polského autora a je vidět, že kvalitní literaturu u našich sousedů prostě najdeme. Nebude chybět ani mé závěrečné hodnocení procenty. Tentokrát knize uděluji 78%.

Rade
02.11.2015

Na knize je opravdu asi nejzajímavější to celkem dobře popsané hemžení rozličných lidiček v zapadlém koutě rakousko-uherské monarchie v Haliči.
Detektivní zápletka i pointa bych řekla - spíše průměrné...

ZÓNA
29.10.2014

Zajímavý příběh, tajemná doba a vcelku dobré postavy, které si oblíbíte. Jen rozuzlení dobře poskládaného příběhu mi přišlo příliš jednoduché a jako bych ho již někde četl. Pomsta je již notně otřepaný důvod k vraždám. Navíc zde přichází vysvětlení ve chvíli, kdy už autor nemá kam zajít. A závěrečná scéna je mírně řečeno naivní, zřejmě by, nebýt záměru spisovatele nechat hlavního hrdinu žít, nikdo řádění bestie nepřežil. Myslel jsem, že závěr knihy bude velkolepější. Proto docela nízké hodnocení.

astroweb
11.10.2014

Nedočetl, pro mou současnou náladu příliš "vážná" literatura.