Zakletá zem. Podkarpatská Rus 1918-1946

Zakletá zem. Podkarpatská Rus 1918-1946 https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75834/zakleta-zem-podkarpatska-rus-75834.jpg 4 12 2

Začlenění Podkarpatské Rusi ještě více prohloubilo multinacionální a multikulturní charakter Československé republiky v období mezi dvěma světovými válkami, povědomí o tomto čtvrtém zemském celku tehdejšího Československa se udržuje prostřednictvím literárních či dramatických děl, neboť neznámý rusínský svět za Karpatami výrazně inspiroval a přitahoval české umělce. Peter Švorc naproti tomu věcným způsobem popisuje jednotlivé aspekty politického, hospodářského, sociálního a kulturního života Podkarpatské Rusi, sleduje myšlenkové koncepce rusínské politické a kulturní emancipace i neklidný vývoj tohoto regionu, do kterého zasahovaly protichůdné mocenské aspirace vyvolané vzedmutím evropského nacionalismu ve 30. letech 20. století. Neopomíjí ani důležité momenty komplikovaných česko-rusínských, resp. slovensko-rusínských vztahů. ... celý text

jezo31
22.01.2019 4 z 5

Podľa mňa jedna z najlepších prác zachytávajúca najpodstatnejšie udalosti a osobnosti z dejin Podkarpatskej Rusi v súvislosti s ČSR

bondula
31.12.2013 4 z 5

Podkarpatská Rus je kus našej bývalej zeme a kus histórie, ktorá je u nás veľmi málo známa. Autor kvalitne popisuje dejny oblasti v prvej polovici 20.teho storočia, mnohé aspekty, týkajúce sa života v Podkarpatí v tej dobe a súvislosti s prvou ČSR. Na záver uvádza veľmi obsiahly zoznam zdrojov a materiálov pre hlbšie štúdium problematiky.
Nie celkom mi sadol tvrdý odborný štýl, naopak (ak už je dielo koncipované takto) mi chýbali prehľadnejšie sumáre trebárs v tabuľkách a mapách. Najviac mňa osobne zaujala kapitola o Židoch a ich vzťahu s domácim obyvateľstvom, veľmi zaujímavo ukázala, z čoho pramenili udalosti, ktoré Židov postihli v druhej svetovej vojne.