BlueIvy BlueIvy komentáře u knih

Slavné páry Slavné páry Barbara Sichtermann

Výborná kniha prečítaná za pár dní. Aj keď s výberom niektorých párov nesúhlasím (resp. nahradila by som ich inými), no aspoň som sa dozvedela veľa nových a zaujímavých vecí. Nezdalo sa mi, že by bola napísaná bulvárne - moja chyba, nečítam bulvár, neviem posúdiť :P

09.08.2016 5 z 5

Zašepkaj jej meno Zašepkaj jej meno Tamera Alexander

Obálka knihy je prekrásna, horší je už samotný obsah. Nemala som veľké očakávania, no knižka ich poriadne podliezla. Avšak každá kniha z tohto vydavateľstva je priam tragická.

09.08.2016 odpad!

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Ja proste MILUJEM Harryho Pottera! Od hlavy až po päty - viď. od prvého až po posledný diel. Som proste večné decko :) a Rowlingová je génius a môj poloboh! Ako ona má veci premyslené :P

29.11.2015 5 z 5

Poslední Dračí oko Poslední Dračí oko Alison Goodman

Na rozdiel od prvej časti, kde sme sa vlastne zoznamovali s Eonou a jej okolím, a kniha mala tým pádom pomalé tempo, sa v tomto pokračovaní stále niečo deje a svet, ktorý vytvorila Alison Goodman je naozaj zaujímavý. Mne asi v druhej časti knihy došiel dych, lebo som už čítala len zo zotrvačnosti, a tiež aby som samozrejme vedela ako to celé skončí (z toho viním chorobu a skutočnosť, že už pár dní trávim takmer výlučne v posteli). Čo veľmi oceňujem je fakt, že autorka vydala v tejto sérii iba dve knihy. Je skvelé, že nemala potrebu (ako viaceré jej americké kolegyne) sériu nasilu naťahovať do 20-dielneho cyklu (aj keď v každej jednej knihe omieľam stále to isté dokola, veď hádam si to čitatelia nevšimnú), pričom posledná časť musí byť ešte samozrejme rozdelená na ďalšie štyri časti aby podľa toho mohol vzniknúť ďalší psychiku-normálnych-ľudí-drásajúci (prepadák) ehm kinohit.
A aj keď som dnes veľmi zlá (asi kvôli mojej horúčke.. sobotňajšej noci) nedá mi nespomenúť ešte jednu vec, ktorá mi občas neuveriteľne vadila... a tou bola Eona. Bože môj! Ja by to dievča bila ako žito! Ona robila také sprosté rozhodnutia, častokrát sa správala ako úplne vyšinutá - a áno, je pravda, že by som ju asi nemala súdiť, nebola som nikdy v jej situácií, na obháňanie drakov som už asi stará, ale miestami ma naša drahá hrdinka neuveriteľne vytáčala. A chlapi boli proste chlapi. Takže boli skvelí, každý z nich trochu iným spôsobom. Akurát ma vždy striaslo, keď som si predstavila, že Kygo mal perlu... no veď tam kde ju mal. A nie je to ani veľmi mužné Alison, vieš :) Keby môjmu chlapovi trčala z krku perla... Asi by som ho podozrievala, že jedol ustrice, či čo.
Ale nakoniec moja prvá "dračia kniha" dopadla veľmi fajn, takže spokojnosť! :)

29.11.2015 4 z 5

Záležitost srdce Záležitost srdce Mary Balogh

Zvláštne. Všetci tu plačú, že toto nie je pravá M. Balogh a ja som za to naopak vďačná, pretože ešte okrem Nezabudnuteľného leta (ktoré sa ako-tak dalo prečítať) je toto kniha, ktorá má celkom dobrú úroveň, na rozdiel od jej ostatných kníh - chýba jej totiž stupídny dej a ešte horšie postavy, tak typické pre Baloghovej knihy. A "rozuzlenie" bolo naopak skvelé - to najlepšie na celej knihe! :)

24.10.2015 4 z 5

Duhová ulice Duhová ulice Lisa Kleypas

V slovenčine našťastie vyšli tieto dva príbehy v dvoch samostatných knihách (žiaľ v tejto databáze nie je možnosť komentovať tieto knihy oddelene bez toho aby to miatlo čitateľa, čo je škoda) lebo tieto dve knihy sú celkom odlišné.
Prvá kniha - Štedrý deň vo Friday Harbore je veľmi milá, pohodová.. (nemám rada tú frázu, ale sem proste sedí) je to také pohladenie na duši. Predstavte si situáciu: Sadnete si s touto knihou večer do kresla pred horiaci krb s pohárom horúcej čokolády (čaju, mlieka, vína) a žonglujete rukami.
Pod žonglovaním rukami si predstavujem okamih, keď v jednej ruke zvierate knihu, v druhej pohár a snažíte sa nájsť tretiu ruku aby ste mohli po zásluhe poškrabkať svojho dožadujúceho sa miláčika (mačku, psa, partnera). V mojom prípade všetkých troch. Naraz!? Ideálne by k tomu na celkové dotvorenie atmosféry mal blikať vianočný stromček a za oknom sa trblietať sniežik. Ťažká pohadaaa...
Zato druhá kniha - Dažďová cesta vo Friday Harbore je vážne slabota. Veľká slabota, tak za jednu hviezdicu.
Súhlasím s názormi, že Kleypas má častokrát oveľa lepšie historické romány, no z tých jej súčasných kníh sa mi celkom pozdáva séria o Travisovcoch - konkrétne Modrooký diabol je SUPER!

19.09.2015 3 z 5

Zvábená siréna Zvábená siréna Tessa Dare

Tak po prve.. Nerozumiem preco sa cela tato seria vola Toby a Isabel, ked o nich je az zaverecna tretia kniha? No to je fuk. Po precitani predchadzajucej knihy o Jemovi a Lucy som si myslela, ze mam novu partacku do klubu "akoze spisovatelov". Meno ma Tessa Dare sice pekne a obalku knihy detto, ale tym pozitiva knihy koncili. Nielen ze autorka nemala ani tucha o vtedajsich pomeroch a zvykoch, ale jej Lucy patri k tym najnesympatickejsim literarnym postavam vobec! Ak to bolo autorkinym zamerom, tak blahozelam - vysiel jej dokonale, bola som knihou taka znechutena, ze som ju ani nedocitala... Takyto traumaticky zazitok by ma mal odradit od citania jej knih, ale ja davam druhe sance (vacsinou) a tak som sa vrhla na Sirenu... a bola som unesena!!! Nie unesena tou sirenou, ale unesena touto knihou. Vazne nerozumiem ako túto sériu mohla napisat rovnaka spisovatelka. Ma snad autorka rozdvojenu osobnost? Pretoze pri pokracovani tejto knihy sa uz asi zase vratila do normalu - jej tretia knizka stoji za prd rovnako ako ta prva...
Kazdopadne, tato (pravdepodobne Tesse niekto podstrcil rukopis!) je vazne skvela. Je taka sexi a vzrusujuca (ano, evidentne aj kniha moze byt sexi), vsetko tam do seba krasne zapada a pritom pribeh vobec nie je prehnane predvidatelny ci nudny. Dokonca sa autorke nejakym zazrakom podarilo vytvorit postavy, ktore su nesmierne sympaticke a vy sa pristihnete pri tom, ze im fandite a verite ich emociam, a co budem hovorit bolo to vazne krasne dojimave. Ten koniec knihy bol uz dost na silu, ale ok. Odpustam. Mam pocit, ze u Tessy je to s knihami hop alebo trop, bud su skvele alebo nestoja ani za staru backoru. Kazdopadne tak rozhodne nejde o priemernu spisovatelku :-p

18.09.2015 5 z 5

Skrytý plamen Skrytý plamen Sandra Brown

Nepaci sa mi prostredie do ktoreho je kniha situovana ale samotna kniha je skvela. Zaujimave ale je, ze odvtedy som precitala asi iba dve knihy, no nedokazem si vybavit celkom presne dej tejto. Zanechala vo mne vsak vyborny dojem, pri jej citani som mala skvely pocit a nemohla som sa od nej odtrhnut.. A o to v konecnom dosledku ide.

13.09.2015

India Place India Place Samantha Young

Velmi pekna kniha. Spolu s London Road pre mna najvydarenejsia z celej serie. Zdalo sa mi to vsetko take realne a to sa mi stava len malokedy! A do Hannah som sa dokazala vzit uplne lahucko. Asi preto, ze sme podobne typy a radi robime okolky. Je preto jasne, ze slecnam zvyknutym citat ine autorky u ktorych si to hlavni hrdinovia rozdavaju hned potom co na seba prvykrat pozru, pripada tato kniha zdlhava a povazuju Hannah za zanovitu hlupanu co odmieta takeho skveleho chlapa ako je Marco. Mne ale jej spravanie pripadalo uplne realisticke, nie logicke - na emociach castokrat nie je nic logicke, ale myslim, ze empaticki ludia pochopia a dokazu sa celkom vcitit do toho co hlavna hrdinka prezivala a preco jednala tak ako jednala. A Jarroda som oplakala :(
Dokonca sa mi ani nezdalo, ze by im tam nejako prehname "mykalo plecami" ;p

13.09.2015 5 z 5

Muž iba pre mňa Muž iba pre mňa Johanna Lindsey

Neskutočne stupídna kniha! Neuveriteľné klišé. Čo ťa to posadlo Johanna, že si toto stvorila? Koho si týmto chcela vytrestať?

11.07.2015 odpad!

Železný král Železný král Julie Kagawa

Konečne slušné fantasy, ktoré nie je okopírované, len zľahka inšpirované od uja Shakespeara, postavy sú skvelé, niekedy ma už išlo šlak trafiť - netušíte čo všetko sa môže pokaziť keď už si myslíte, že je všetko v pohodee :) Fakt skvelé. Určite však neodporúčam čítať bez toho aby ste nemali hneď po ruke aj ďalší diel! Julie skrátka vie čo robí :)

11.07.2015 5 z 5

Učiteľova dcéra Učiteľova dcéra Julie Klassen

Bolo to naozaj veľmi slabé... Navyše, hlavná hrdinka, ktorá mala byť veľmi sčítaná a inteligentná bola neznesiteľná, hlúpa a otravná. Jej myšlienkové pochody boli zväčša na úrovni škôlkara. Klassenová je zase len ďalšia rádoby spisovateľka. Nerozumiem prečo si naše vydavateľstvá, keď už konečne preložia niečo historického vyberú práve takúto somarinu?

11.07.2015 2 z 5

Očarovaná Očarovaná Sylvia Day

Tak toto je fakt VEĽKÝ prúúúser...

05.04.2015 odpad!

Hadí princ Hadí princ Elizabeth Hoyt

Nudaaa! Nedočítala som. Nemám toľko voľného času aby som ho mrhala na takéto knihy. Ani nemôžem uveriť, že to napísala tá istá autorka ako dve predchádzajúce knihy. Dve hviezdičky dávam len preto, že E. Hoyt to vie aj oveľa lepšie - čo už dokázala a tiež lebo mám dobré srdce a nechcem jej dať menej :P

05.04.2015 2 z 5

Leopardí princ Leopardí princ Elizabeth Hoyt

Pekná kniha, aj keď súhlasím, že jej predchodkyňa bola vydarenejšia. Hoyt píše tak inak... jej postavy sú iné, a dej a zápletka tiež, a ženy v nej prakticky znásilňujú chlapov - inovácia :D Škoda, že jej pokračovanie ma vôbec neoslovilo.

05.04.2015 4 z 5

Havraní princ Havraní princ Elizabeth Hoyt

Štyri a pol hviezdičky. Keď som túto knihu pred pár rokmi po prvýkrát čítala, bola som nadšená. Znova som si ju prečítala včera a asi som už rozmaznaná, no už ma tak nebavila ako predtým. Zdalo sa mi totiž, že ich vzťah sa akosi rýchlo vyvinul prakticky z ničoho. Kniha je to však krásna, veľmi dobre sa číta. Je tam zjavná mierna inšpirácia z Jany Eyrovej - či už úvodná scéna alebo pri postave Edwarda, čo ale rozhodne nie je na škodu (lepšie ako nechať sa inšpirovať 50 odtieňmi). Každopádne, už dávno som pri čítaní epilógu nemala taký dobrý pocit, že to všetko skončilo ako malo a hróóózne som im to priala :)

05.04.2015 4 z 5

Učiněná katastrofa Učiněná katastrofa Jamie McGuire

Len málokedy sa stane, že názov tak úžasne vystihne celú knihu...

05.04.2015 odpad!

Miluj len raz Miluj len raz Johanna Lindsey

"Miluj len raz" a "Niekto dokonalý" sú pre mňa osobne top knižky celej série Malory Family. A keďže okrem dobrého pocitu a sympatikuš postáv si z tejto knihy momentálne už veľa nepamätám, tak si prečítam Miluj aj druhý raz :)

13.02.2015 5 z 5

Přísahy Přísahy La Vyrle Spencer

Krásna kniha. Okamžite ma chytila a už nepustila (a to sa podarí len máloktorým). Hlavné postavy sú sympatické a ich vzťah a aj to ako sa postupne menil je tu krásne zachytené, pripadalo mi to také skutočné, ľahko uveriteľné... Keď tak rozmýšľam, neviem čím presne to bolo spôsobené - či tým, že to naozaj bolo tak reálne a dobre napísané (skvelá práca La Vyrle!) alebo tým, že mám trochu podobnú skúsenosť (nie, prekvapivo som nežila v Amerike 19. storočia, ani som dokonca nezrušila svadbu s kamošom kvôli sexi chlapovi, ktorého ani poriadne nepoznám).
Každopádne o krásne zážitky v knihe nie je núdza, niektoré časti sú veselé, nájdu sa však aj smutné okamihy. Po dočítaní knižky z nej mám fakt veľmi príjemný pocit :)
Čítajte, čítajte!

13.09.2014 5 z 5

Terapie realitou Terapie realitou William Glasser

Ak by som mala túto knihu zhodnotiť celkom subjektívne ako celok tak by toto hodnotenie nebolo vôbec kladné. Zo začiatku - na prvých pár stranách - ma kniha celkom "chytila". Páčili sa mi niektoré myšlienky ktoré autor vyjadril a keď niečo vysvetľoval, používal veľmi vhodné príklady vďaka ktorým by sa aj úplný laik v tejto oblasti dokázal primerane zorientovať v danej problematike. Navyše tieto príklady boli častokrát aj veľmi trefné a vtipné a niektoré pasáže z knihy sa mi zdali tiež inšpiratívne z pohľadu bežného života. Aj z tohto dôvodu som si pomyslela, že táto kniha bude určite skvelá a neprečítam ju iba raz, ale že si to niekedy v budúcnosti zopakujem.
No už po pár ďalších stranách som svoju mienku musela značne prehodnotiť a čím ďalej som sa pri čítaní dostávala tým viac ma kniha prestávala baviť a dokonca ma miestami autor svojimi výrokmi poriadne rozčuľoval.
Kniha mi pripadala vo viacerých pasážach veľmi nezáživná a rozvláčna - a to práve v častiach kde boli prípady skutočných ľudí, ktorí túto terapiu realitou podstúpili. Navyše, autor si častokrát protirečí. Tvrdí jedno a následne toto tvrdenie v ďalšom riadku vyvracia. Vôbec sa mi nepáčilo ako odsudzoval (a to neustále, takmer v každej kapitole to stále dokola opakoval) klasickú psychoterapiu. Označoval ju za neúčinnú a odsudzoval "nálepkovanie" pacientov psychickými poruchami a on sám ich zhŕňal pod pojmom "nezodpovední".
Ako pozitívum vnímam množstvo príkladov z reálneho života. Ale tým množstvom myslím naozaj množstvo - podľa mňa ich kľudne mohol uviesť menej alebo ich skrátiť. Boli veľmi nezáživne opísané a zároveň na mňa jeho prípady pôsobili nanajvýš nepresvedčivo - chýbal mi tam nejaký príklad ako by mal prebiehať rozhovor pri tejto terapii - všetko to bolo opísané práve v tejto kľúčovej fáze veľmi zbežne. Neviem si celkom dobre predstaviť komu bola táto kniha určená a k akému účelu. Malo to byť nejaké upovedomenie o tom, že tu existuje aj niečo iné ako doteraz (USA už od roku 1976)? Pravdepodobne to tak bude, lebo ak to mal byť návod ako realizovať terapiu realitou a prilákať tým viac stúpencov - tak neviem, neviem či sa to podarilo. Ale toto všetko je samozrejme len môj subjektívny názor. Je dosť možné sa nájde niekto iný - možno oveľa vzdelanejší a sčítanejší než ja - komu sa táto kniha bude naopak páčiť a bude ju považovať za veľmi zaujímavú a dobre napísanú.

04.09.2014 2 z 5