BlueberryMuffin BlueberryMuffin komentáře u knih

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Moc pěkný příběh. Přiznám se, že mě zaujala obálka a anotaci jsem četla až těsně před čtením, ale o to víc mě to pak zaujalo. Styl psaní mi trochu místy nesedl, ale až moc mě zajímalo, co bude dál na to, aby to vadilo a pak jsem si zvykla. Na některé postavy asi budu chvíli vzpomínat :D Hvězdička dolů jen za pár dle mého trochu kostrbatějších míst a že ne vše mi úplně dobře zapadlo do sebe. Ale i nad plným počtem jsem chvíli uvažovala :)

29.03.2024 4 z 5

Super zajímavosti, zábavně podané, a člověk se musí na autory vážně dívat jinak, obzvláště některé (třeba Ladislav Stroupežnický mě totálně dostal v tom nejhorším slova smyslu). Bavilo mě to, a to jsem se o tohle období začala jen lehounce zajímat čistě kvůli tvorbě autorky na Instagramu. :) Četla jsem po Národním opruzení, takže jsem i často krásně viděla fakta/vážné domněnky, co jsou v Opruzení použité. Překvapilo mě časté místo na poznámky. Jedna hvězdička mínus je za drobnosti a za překlepy apod., které by bylo ideálně lepší vychytat přeci jen o trochu víc. :)

27.03.2024 4 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Vtipné, chytré, a člověk jako vždy vidí odraz společnosti. Jednu hvězdičku ubírají jen části konce, co mi trochu nesedly. :)

24.03.2024 4 z 5

Národní opruzení Národní opruzení Karolína Zoe Meixnerová

Dávám tři hvězdičky, protože jsem jednu prostě musela přidat z důvodů, že: a) zjevně nejsem úplně cílovka (ráda se na videa na Instagramu podívám, ale stále vlastně o období nic moc nevím (to není problém špatného zábavného vzdělávání, ale mojí děravé hlavy a že si ze školy nepamatuju pořádně ani základ, na který nové informace přidávat :D). Oceňuji nápad a všechno, ale prostě beru v potaz, že kdybych si nemusela vždycky vzpomínat, že Tyl byl vlastně zesměšněný apod., víc bych si to užívala b) starší knížky mi jdou hůř číst. A tady jsou někdy úryvky reálných textů (jak jsem pochopila) nebo něčeho aspoň v podobném duchu, co tím pádem musím mini luštit, ale objektivně je to tím pádem spíš na pochvalu
c) často mi přišlo, že emoce nejsou dost do hloubky, ale netuším, jak s nimi v knihách pracovali dřívější spisovatelé a jestli to tím pádem taky není autentické - navíc z té starší uctivé společnosti, kde si kdysi i vykali v rodině, mám takový pocit celkově, takže to nemůžu rovnou hodit mezi mínusy. :)

Dvě hvězdičky přesto ubralo to, že místy byly skoky v čase bez uvedení, že se to děje, ale hlavně tohle: Spíš než detektivka s romantickou zápletkou je to něco jako romanťárna s pár prvky detektivky. To "něco jako" nemyslím špatně, jen nechci mystifikovat zase tímhle směrem. :) Ohledně detektivní stránky souhlasím s Havlíčkem, že to moc nedává smysl. Přišlo mi to jako moc náhle a z čistého nebe. A v celé knížce o to většinu času vůbec nejde. Ale právě – o tuhle část navzdory anotaci v podstatě vůbec nejde. Takže jsem si čtení i tak užila a i přes trošku zmatkářský závěr se těším na pokračování. :)

15.03.2024 3 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Knížku jsem si koupila s tím, že podle kamarádky je série moc dobrá a s tím, že to na sebe sice navazuje, ale vlastně to tolik nevadí. Jako první jsem si proto vybrala právě Hotýlek na Islandu, protože mě nejvíce zaujal prostředím. No, prostředí bylo vlastně to, co se mi líbilo nejvíc. To autorka popsala moc dobře, až bych ráda viděla to, co postava. :) Na druhou stranu, atmosféra Islandu a polární záře atd. se určitě najde i někde jinde, kvůli tomu by člověk nečetl vyloženě romanťárnu. A tahle stránka sice nebyla nejhorší, ale určitě jsem čekala víc. A asi to nebude jen přehnaným očekáváním. Navíc minimálně tady bych zrovna vážně radši věděla, co se dělo v předchozím díle. Takže možná právě jemu ještě dám někdy šanci.

10.03.2024 3 z 5

Příběh mateřídoušky Příběh mateřídoušky Miriam Blahová

Krásná knížka, zajímavý příběh i poznatky z opravdové historie, o kterých jsem nevěděla. Mám pocit, že každá autorčina kniha je lepší než ta předtím :) Navíc po dočtení se můžete podívat i na zajímavé bonusy ;)

03.03.2024 5 z 5

Co když jsme to my Co když jsme to my Becky Albertalli

Že má kniha jen kolem 70 procent se nedivím, protože kdybych ji měla shrnout jedním slovem, tak použiju slovo Zklamání. Dost možná to je i tím, že jsem dle popisu a všeho čekala něco jiného, nevím (ale i to se mi někdy stává a už se mi stalo i to, že knížka i tak byla super). Nesedlo mi prakticky nic, od stylu (a to mi takový uvolněnější s pubertálnějším vyjadřováním třeba u Šťastně až navěky? vůbec nevadil), přes začátek, prostředek i konec. Nejdřív jsem se nemohla začíst, pak jsem pokračovala, jen abych věděla, jak to skončí (ale ne v dobrém napjatém smyslu, spíš jestli se to nějak ještě někam vyšplhá). Ne, že by tam nebyla pro mě milá, romantická, vtipná místa. Ne, že bych svým způsobem neoceňovala, že je to své, že to není tradiční jasná sladká romanťárna, že je to realističtější (o vztah se člověk musí snažit, puberťáci každou chvíli jednají pitomě a dělají z komára velblouda atd.), ne, že bych i nechápala, proč autoři příběh zakončili takhle. Ale příběh měl pro mě zásadní vadu, že jsem jim to mezi nimi prostě většinu času nevěřila, a tyhle prvky co se vším viklají tím pádem nepomáhaly. Ani nevím, proč to tak bylo. Přirovnala bych to ke sledování hrané Krásky a zvířete od Disneyho - jsou tam prvky co tam mají být, co bych i původně čekala, ale nějak to prostě nefunguje. Náhodou jsem zjistila, že je druhý díl, co má lepší hodnocení a kluci jsou v něm i starší. Tak mu asi někdy dám šanci, třeba by to mohlo pomoct. :)

28.08.2023 2 z 5

Šťastně až navěky? Šťastně až navěky? F. T. Lukens

Moc příjemné oddechovka, podaná specifickým stylem (jazyk, vyjadřování atd.), který mi tady ale nevadil, třebaže se to trochu tlouklo s fantasy světem. Chybělo mi asi jen aby byly některé věci více prokreslené. Ale po pár prvních stranách mě knížka celkem mile překvapila. :)

18.08.2023 4 z 5

Víš, že nemusíš? Víš, že nemusíš? Dagmar Digma Čechová

Tak první autorčina duologie přečtena. :) První díl jsem si tedy v podstatě vůbec nepamatovala, ale nedá se říct, že by to extra vadilo. Marie mi tu byla milejší než v jedničce. A oba příběhy se od ní přirozeně rozvinuly dál, je vidět, že pokračování nevzniklo jen aby bylo. ;) Měla jsem tedy jedno tušení ohledně Katčina syna Matěje, které se nevyplnilo, ale nevadí. :D A Bady byl prostě skvělý!

12.08.2023 5 z 5

Kde končí nebe Kde končí nebe Petra Lejsková-Langová (p)

Milé hezké čtení s nádechem "detektivky" (aneb "jak to teda bylo/bude? :D). Drhly mi jen maličkosti a většina z nich sedí k žánru, takže jasný plný počet bodů. :)

30.07.2023 5 z 5

Co když žádné zítra nebude? Co když žádné zítra nebude? Dagmar Digma Čechová

Svým způsobem mi to připadá jako asi zatím nejdrsnější příběh autorky, ale většina z takových věcí se odehraje prohozením nějaké věty, co shrnuje minulost (a zpětně mění náhled na ni), takže z oddechové čtenosti to nic neubírá. :)

14.07.2023 4 z 5

Podívej se podruhé... Podívej se podruhé... Dagmar Digma Čechová

Knížku jsem si moc užila. Vzhledem k začátku mi to tedy spíš než "když se zamiluješ na první pohled, podívej se podruhé" připadalo teda jako "když tě někdo oblbne do stavu aby ses zamiloval, i když se úplně na začátku cítíš spíš nepříjemně....." :D Každopádně hrozně cením téma. To, že ve vztahu může být zlá kterákoliv strana a neplatí to jen na muže je potřeba šířit. Navíc je to dle mého skvěle zpracované a (nejen) záporačka skvěle napsaná. Xaver mě taky hodně bavil a v jednu chvíli jsem i musela úlevně vydechnout, že upozornil na něco, co jsem si zrovna sama říkala. A jako bonus je to svým způsobem víc knížek v jednom, vzhledem ke krátkým ústřižkům z tvorby hlavní postavy. Jediné, co mě trochu zamrzelo, byl samotný konec, který mi místy připadal maličko urychlený a nedovykreslený, ale to dost možná bylo jen mnou. Jinak by to bylo jasných pět hvězdiček. :)

04.07.2023 4 z 5

Příběh akvamarínu Příběh akvamarínu Miriam Blahová

Za mě obrovský skok od Slunečnice, kterou jsem od autorky četla jako první směrem k lepšímu! :) Už jsem opravdu zvědavá na další počiny a jen houšť. Navzdory spojení s vážnějším tématem skvělá oddechovka se zajímavými fakty z historie a současná a historická linka krásně propojená. Až mi to, co se odehraje na konci, připadá v podstatě geniální. :)

24.06.2023 5 z 5

Milá oddechovka, která se navíc snaží i předat nějaké informace o psech. Ve čtení mě ale někdy rušily moje znalosti. :) Například ano, oceňuji snahu informovat čtenáře, že za levno prodávaná čistokrevná štěňata nejspíš nebudou v pořádku. Ale když vzápětí je v pořádku vzít si štěňátko od paní, která má jen dva pejsky a tohle je poprvé (nebo podruhé) co fenka štěňata má a tím se končí - a člověk ví, že ve skutečnosti se i takhle můžou tvářit právě množitelé - tak prostě au. Ne že bych to autorovi měla vyloženě za zlé, člověk nemůže jen tak vědět všechno, ale zážitek to dost kazilo. :)

13.10.2022 4 z 5

Psáno životem Psáno životem Lucy Keating

Taková klasická obyčejná oddechovka, co jsem si přihodila do košíku, protože zrovna byla za levno. Ale dobře napsáno a možná paradoxně mě díky tomu trklo něco ohledně psaní, co by mělo být přitom základní, takže mě nakonec mile překvapila.

Zakázaná přitažlivost Zakázaná přitažlivost Kateřina Petrusová

Za mě nejslabší díl série, ale i tak milá oddechovka a ráda se k ní vracím (i když méně často než ke dvěma předchozím).

Prázdniny za trest Prázdniny za trest Petra Langová

Asi prvních 60 stránek mě hlavní hrdinka neskutečně vytáčela a nutila jsem se to přelouskat. Ne kvůli stylu psaní ani ničemu takovému, jen jak moc byla na ránu. Což ale zároveň značí, že protivná puberťačka je ztvárněná skvěle. Pak se to zlomilo a šlo o milý příjemný příběh, kde mi toho zadrhlo jen málo. :)

31.07.2022 4 z 5

Pekáč buchet Pekáč buchet Kateřina Petrusová

Až na ten příliš rychlý konec milá příjemná knížka. Právě konec ale hvězdičky ubral. Chtělo by to pár stránek navíc. :)

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Knížku jsem četla po shlédnutí seriálu a to mělo docela neblahý vliv. :D Nejdřív jsem byla nadšená, protože "tam jsou ty zásadní věci vážně skoro stejně, takže obojí je skvělá práce a seriál úžasná adaptace". Ale pak mi začaly určité věci ze seriálu chybět a určité věci z knihy mi do příběhu naopak nezapadaly. Vím, že bych to neměla porovnávat, a tohle je samozřejmě očekávatelné, jenže konec to dost umocnil. Tady byl najednou nějaký rychlý, nedotažený, jako by šlo skoro o první náčrt a až jsem se musela podívat, jestli jsem nějaké stránky nepřeskočila. Knížka je i tak dobrá (protože Dobrá znamení, come on), ale Neil pro seriál dost vyplnil mezery a upravil chybky, a proto je za mě přeci jen lepší než předloha.

Okno s dívkou a ptáčkem Okno s dívkou a ptáčkem Dagmar Digma Čechová

Tahle knížka je úplně jiná než ostatní od autorky, které zatím vyšly. Až jsem si u čtení říkala, že bych ani neřekla, že je to od ní (myšleno v dobrém. Ostatní se mi líbily taky). Za mě zatím nejlepší. :)

31.07.2022 5 z 5