BlueberryMuffin BlueberryMuffin komentáře u knih

Okno s dívkou a ptáčkem Okno s dívkou a ptáčkem Dagmar Digma Čechová

Tahle knížka je úplně jiná než ostatní od autorky, které zatím vyšly. Až jsem si u čtení říkala, že bych ani neřekla, že je to od ní (myšleno v dobrém. Ostatní se mi líbily taky). Za mě zatím nejlepší. :)

31.07.2022 5 z 5

Nemusíš! Nemusíš! Dagmar Digma Čechová

Knížku jsem původně vzala do ruky, že si jen dám chvíli pauzu, než půjdu dělat něco jiného, ale pak jsem se k tomu přes den pořád vracela a pak najednou chybělo jen asi půlka a pak jen asi sto stránek a tak jsem si řekla, že nic jiného vlastně nutně dneska dělat NEMUSÍM a dočetla to celé.

Knížka se mi líbila, i když měla určité nedostatky, například mi moc nesedla Marie, která byla na mě až moc věcí najednou a zároveň si sama sobě odporovala (jsem rozumější než ostatní v mém věku x dělám větší kraviny). Zároveň ale právě proto, jak divně se chovala, byly hlavně její kapitoly to, co mě pohánělo ve čtení dál, protože mě zajímalo, co se jako stane příště (a to přitom právě ty kapitoly byly spíš nepříjemnější číst). A navíc právě Mariiny kapitoly hned zezačátku dělaly z knížky něco jiného než romantiku, na kterou to jinak na začátku mohlo vypadat.

Coby svobodnou bezdětnou jsem už z ukázek překvapeně čekala, že mi bude o hodně bližší Kateřina, ale pak mě překvapilo, jak MOC. :)

31.07.2022 4 z 5

Příliš mnoho Kateřin Příliš mnoho Kateřin John Green

První kniha od autora, kterou jsem četla, a na začátku jsem ji skoro odložila. Četla jsem ale dál, spíš ze setrvačnosti, a pak se to trochu zlepšilo. I tak mě to ale ani trochu neoslnilo a za chvíli na ni asi zapomenu. Určitě ale zkusím i nějakou jinou, že jedna knížka z repertoáru nesedne se zkrátka stává :)

31.07.2022 2 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Jsou knížky, u kterých zkrátka nemůžu být tak úplně objektivní a přiznávám to. Ale není to proto, že bych znala autory a věděla, že jde o super lidi (i když to tady určitě platí). A Muffin a čaj je rozhodně tím nejlepším příkladem. Mám pocit, že nejčastější reakce na knížku jsou dvě. 1) Tohle mě neskutečně oslovilo, bylo to přesně to, co jsem potřebovala, jde možná i o nejdůležitější knížku krom slabikáře co jsem kdy četla. 2) Jako jo, dejme tomu hezký, ale něco takového tu bylo už tisíckrát a příběh je základní a průměrný a má svoje mouchy.

Vtipné je, že ty dvě reakce se od sebe vlastně tolik neliší, krom toho, že první skupina, do které spadám i já, v knížce našla zkrátka NĚCO. Něco, co zabrnkalo přesně na tu správnou notu, dodalo přesně to, co člověk potřeboval, a tak je knížka výjimečná. A tak vůbec nevadí, že je to možná až moc růžové a Kit je až moc zlatíčko (i když právě proto jak vypadá realita to člověk prostě taky někdy potřebuje) a že příběh by se dal označit jako základní a má svoje chyby a vůbec to všechno. Je to jako když vyprávíte o babičce a neřeknete "cítím se u ní doma, ale je stará, takže už jí dost věcí nejde", když už, tak řeknete "je možná stará a tak jí dost věcí nejde, ale vyvolává ve mně pocit domova a mám ji moc ráda".

Zkrátka, vidět nedostatky a něco nebo někoho milovat i když je vidíme a i když jde o něco vlastně obyčejného se nevylučuje. A proto, třebaže sama nespadám do LGBT komunity a ani nešlo o první knížku s touhle tématikou co jsem četla, a třebaže vím, že není zdaleka dokonalá, bylo období, kdy jsem ji četla aspoň jednou týdně. Fakt. Ale to právě proto, že zabrnkala přesně na tu správnou strunu a šlo skoro o malý potřebný zázrak, který z ní dělá důležitou i po letech a nejen pro mě. A bez toho zabrnkání by šlo jen o oddechovou jednohubku, co má svoje mouchy a jestli se mi bude líbit záleží na tom, jestli je překousnu a jestli mi nevadí trochu idealističtější svět.

Takže třebaže knížku lidem roky doporučuju a je pro mě výjimečná, vždycky dodávám: ale nezaručuju, že neskončíš ve skupině dvě a že se ti bude líbit i v tom případě. Nechci totiž, aby po vyslechnutí efektu na mě knížku nespravedlivě strhlo příliš velké očekávání :) P.S.: Audiokniha je taky super, na hlas Kita jsem si sice zvykala, ale určité lidi má člověk chuť praštit ještě o to víc. PPS.: Aspoň trochu objektivní být musím, proto jednu hvězdičku právě za ty chyby strhávám, ale víc po mně fakt nechtějte :D

31.07.2022 4 z 5