Blue Blue komentáře u knih

Severino z ostrovů Severino z ostrovů Eduard Klein

Velmi dobře, a teď myslím i literárně na úrovni, napsaný příběh, pouze jsem měl s přibývajícími stránkami dojem, jisté mnohomluvnosti. Toho vysvětlování, co se honí hlavou hlavnímu hrdinovi, se mi přece jen zdálo být moc. Ale vezmeme-li v úvahu, že to je kniha určená mládeži, jistá polopatičnost se dá pochopit. Kdo by to byl do soudruha z NDR řekl? 90%

07.10.2020 4 z 5

Češi pod německým protektorátem: Okupační politika, kolaborace a odboj 1939–1945 Češi pod německým protektorátem: Okupační politika, kolaborace a odboj 1939–1945 Detlef Brandes

Na jedné straně je třeba ocenit komplexnost a nijak nezatížený, skutečně objektivní pohled na popisovanou problematiku. Na druhé straně si dovolím tento osobní dojem: styl psaní byl poněkud těžkopádný, nečetlo se mi to dobře, některé pasáže byly vysloveně rozpačité, a to teď nemyslím jen jazykově, ale i obsahově. Takže úplně nadšený nejsem.

07.10.2020 4 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

K opakované četbě Postřižin jsem přistoupil řekněme ze studijních důvodů. Chtěl jsem si ověřit nakolik je filmový přepis odpovídající literární předloze. Někteří kritici totiž Menzelovi vyčítají, že jeho přepisy nejsou adekvátní, že jsou příliš líbivé, zatímco předlohy jsou drsnější. Teď tedy vím, že je to hloupost. Filmová adaptace je velmi odpovídající, dokonce včetně prvků grotesky. Opět jsem si ale potvrdil, že Hrabal není masový autor, jeho styl opravdu nebude mnoha čtenářům vyhovovat.

Případ Arleny Ferrisové Případ Arleny Ferrisové Erle Stanley Gardner

Ano, toto byla kvalitní detektivka, přiměřeně napínavá, bohužel jsem měl nepříjemný dojem, že soudce jde Masonovi příliš na ruku, což mi trochu kazilo dojem z četby.

02.10.2020 4 z 5

Potulný lovec Potulný lovec Karel Nový (p)

Pěkná knížka, něco mezi Setonem a Tomečkem, ale místy nevyrovnaná. Kdyby to zůstalo jen jako příběh lišáka, bylo by to lepší. Poněkud neústrojně tu ale autor zařadil několik rušivých vsuvek ze života lidí, takže příběh je méně kompaktní.

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Čornej je spolehlivá značka, píše dobře, čtenářsky přístupně, nikdy nikdo nezpochybnil jeho odbornost, plně ho respektuju a rád čtu. Přesto k aktuálnímu počinu jednu poznámku (přátelský šťouchanec) mám. Měl jsem chvílemi dojem, že čtu knihu o Janu Žižkovi bez Jana Žižky. Rozumím tomu, že chatrné zmínky o něm potřebovaly nějak zarámovat, obložit kontextem. Ale na můj vkus bylo té vaty příliš. Kniha mohla být stručnější, aniž by byl Žižkův příběh (či potažmo husitský příběh) nějak méně srozumitelný. A naopak: Žižka by tu více vynikl. Měla to přece být kniha o Žižkovi, ne detailní popis husitské doby.

02.10.2020 5 z 5

Čtení z kamení Čtení z kamení Jaroslav Moravec

Přečetl jsem všechny Moravcovy knížky, z této jsem měl nejlepší dojem. Opravdu moc pěkné čtení, doporučuju všem příznivcům dobrodružné četby, zejména pak se zaměřením na indiány. 90 %

02.10.2020 5 z 5

Černý blesk Černý blesk Eduard Fiker

Trochu naivní, ale velice příjemné oddechové čtení určené hlavně dětem. Fiker měl dobré nápady a uměl psát.

30.09.2020 3 z 5

Pozdvižení v klášteře Pozdvižení v klášteře Donald E. Westlake

Většinou, když jsem sáhl po humoristické knize, byl jsem zklamaný. U Dortmunderových příběhů je tomu jinak. Ne, že bych se u nich hlasitě smál a plácal do stehen, ale při jejich četbě jsem se cítil velmi pohodově a občasným pousmáním oceňoval jejich jemný a inteligentní humor. Doporučuji Smaragd i Klášter.

23.09.2020 4 z 5

Případ domovníkovy kočky Případ domovníkovy kočky Erle Stanley Gardner

Celou dobu docela solidní letní čtení, ale ten závěr, kdy se vše najednou vysvětlí, to takřka zabil.

15.09.2020 3 z 5

Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet Bohumil Hrabal

Hrabal není lehký autor, na čtení je poměrně náročný, jeho styl není rozhodně pro každého. O této knize to platí dvojnásob, nebo možná trojnásob. Pokud tedy někdo chce zkusit něco od Hrabala, Inzerátem rozhodně nezačínejte.

15.09.2020 3 z 5

Pláň Tortilla Pláň Tortilla John Steinbeck

Myslím, že čtenářský dojem se tu odvíjí od míry ochoty, nebo schopnosti akceptovat hlavní hrdiny a fandit jim.

24.08.2020 3 z 5

Bídníci I. Bídníci I. Victor Hugo

Bídníci jsou zvláštní kniha. Kdyby se autor soustředil pouze na vlastní příběh a odpustil si historické vsuvky a eseje, text by byl poloviční a také čtenářsky atraktivnější. Ale byl by to pouze další z velmi dobrých historických románů. Právě Hugův přístup dělá z Bídníků knihu výjimečnou.

24.08.2020 5 z 5

Je to klasika, takže k ní přistupujeme s určitou pietou, přesto musím konstatovat, že přijetí faktu přeměny doktora Jekkyla v pana Hyda může chtít od některých čtenářů jistou míru přemáhání. Ale to nevadí, když je to všeobecně akceptovaná klasika.

24.08.2020 4 z 5

Krotitelé ďáblů Krotitelé ďáblů Ludvík Souček

Sice už poněkud zastaralé, ale pro nás, co jsme zůstali věrni knihám svého dětství, pořád příjemné čtení.

24.08.2020 4 z 5

Vřeteno osudu Vřeteno osudu Otomar Dvořák

Velmi pěkně zbeletrizovaný životopis Karla Jaromíra Erbena, jehož přínosnost pro čtenáře je dána mírou znalosti osudů této zajímavé osobnosti. Největší ocenění si ale zasouží už samotný fakt, že se Erben konečně dočkal své literární biografie, navíc když se jedná opravdu o dobré čtení.

24.08.2020 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Nemohu autorovi upřít, že se mu povedlo napsat román skutečně velkorysý, umně spletl osudy jednotlivých postav, kniha se čte velmi dobře, ale zároveň musím konstatovat, že si neuvědomuju, že bych někdy četl něco tak krutého. Možná ani tak nejde o počty mrtvých, to mi ani tak nevadí a vzhledem k popisovaným skutečnostem, je to - byť to zní zvláštně - odpovídající. Jde o to, že líčení některých detailů mi přišlo nadbytečné a samoúčelné. Několikrát jsem si říkal, co je to za člověka, že se v tom popisování tak vyžívá a jestli vůbec mám ve čtení pokračovat. Pokračoval jsem, protože příběh sám mě zajímal. Je skutečně dobrý, bohužel jej srážejí ty zbytečně krvavé scény.

31.07.2020 4 z 5

Kavárna na hlavní třídě Kavárna na hlavní třídě Géza Včelička (p)

Kdyby kniha měla více děje a méně ideologie, mohli bychom Včeličku nazvat českým předchůdcem Artura Haileyho. Autor tady ale bohužel příliš tlačil na pilu, takže kniha je více obžalobou dobových poměrů, než poutavým románem. Dílo je nicméně čtivé a snadno stravitelné.

27.07.2020 3 z 5

Chlapi Chlapi Jiří Křenek

Kniha se dobře čte, plusem je, že se odehrává v místech, která znám, mínusem je jistá schematičnost, tu ovšem zase vyvažuje konec - nekonec, který tu z pochopitelných důvodů blíže nebudu rozvádět. Je to kniha (velmi) mírně poplatná (a to nemyslím nijak pejorativně) své době, ale je to kniha poctivá a já jsem si ji rád přečetl.

15.07.2020 4 z 5

Hrdinný kapitán Korkorán Hrdinný kapitán Korkorán Alfred Assollant

Jako dítěti se mi Korkorán líbil víc, pro dospělého čtenáře je tato dobrodružná klasika už přece jen dost pohádková a naivní.

26.06.2020 3 z 5