Pozdvižení v klášteře

Někdy můžou být i zloději padající z nebe Božím znamením… Šestý ze čtrnácti dílů takzvané dortmunderovské série, pojmenované podle hlavní postavy příběhů – zlodějíčka Johna Dortmundera. Patří k nejznámějším autorovým propojením humoristického a kriminálního žánru. Když John Dortmunder utíká z místa činu, propadne se střechou kláštera. Jeptišky to považují za znamení nebes a ujistí Dortmundera, že ho nevydají, pokud pomůže sestře Mary Laskavé vrátit se do kláštera. Tu drží pod zámkem v mrakodrapu její milionářský otec a pokouší se ji převychovat k „normálnímu“ životu. Mary propašuje informace o bezpečnostním systému v mrakodrapu, Dortmunder svolá dohromady svou partu a velký útěk může začít…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/270698/pozdvizeni-v-klastere-JKS-270698.jpg 4.333

Dortmunder 6.

Literatura světová, Detektivky, Humor
Vydáno, Cosmopolis

Good behaviour, 1985

Kniha Pozdvižení v klášteře

Peršanka

Pobavilo, potěšilo. Jestli bude i další od Donalda tak dobrá, posadím ho s Johnem Dortmunderem do lavice hned vedle Janet Evanovich a Stephanie Plumové :))

Lmslaver
27.07.2018

Dortmunder a jeho vypečená partička jdou opět do akce a tentokrát mají požehnáno od toho nejvyššího, jo úplně toho nejvyššího. Jdou zachránit jeptišku a samozřejmě přitom zmáknou další menší prácičku, aby se to rentovalo. Plán není nijak moc sofistikovaný, ale to by nebyl Dortmunder, aby se vše nezkomplikovalo. Příběh se zpočátku sice trochu vleče, než nabere potřebné obrátky, ale jak jsme zvyklý je protkán jemným Westakeho humorem, který potěší a vyvolá úsměv. Vysoko nastavené laťky ze smaragdu, nebo ukradené banky nebyly překonány, i tak jsem se bavil královsky.

Malá ukázka z náboru specialisty do akce:
„Jo. Takže Wallyho problém je, že je v týhle branži prostě moc dobrej,“ Kelp zavrtěl hlavou. „Ukažte Wallymu zámek, on se s ním pomazlí, píchne do něj a zjistí, jak funguje. No a pak se dostal přes první dveře, a pak přes pár dalších a když se chtěl vrátit, tak zjistil, že loď odplula.“
„Loď,“ zopakoval Dortmunder. Nezdálo se mu, že by předtím byla o lodi v celém příběhu nějaká zmínka.
„Ta, co na ní byl,“ řekl Kelp, „a nevěděl o tom. Chystala se odplout a Wally prošel dveřmi, který vedly ze skladiště na loď. A stalo se to, že z nějakýho důvodu, který znali jen oni, potřebovali odplout uprostřed noci. Takže ho nenechali vystoupit. Tak je s nima a teď je v Brazílii bez možnosti extradice.“

Aymira
04.04.2018

Taková střelená komedie. I když na konci jsem si přiznala, že to na mě vlastně fungovalo. Příběh se však neodehrává v klášteře, ale v nejvyšších patrech jednoho newyorského mrakodrapu. A vystupuje v něm celá škála různorodých postav - od našich starých známých zlodějíčků, přes nebezpečné a po zuby ozbrojené nájemné žoldáky až po jeptišky. Dokonce i vyuzlení děje bylo s trochu jiným výsledkem než jsme u Dortmundera zvyklí. Celkově vzato myslím, že na tuto knihu budu dlouho v dobrém vzpomínat.

soukroma
24.01.2018

Úsměvné a roztomilé čtení - o klášteře to není, i když jeptišky Dortmundera a spol. zachraňují hned několikrát. Tentokrát se proti jeho nesourodé partičce - každý vskutku mimořádný originál - nic moc nespikne, až na pár ozbrojenců v celkem komorním prostředí mrakodrapu, jinak technika i selský rozum zúčastněným celkem slouží a žádné náhody a nepříjemnosti jim klacky pod nohy neházejí. Čtenář se tentokrát baví především skvělými popisy, myšlenkami a vším (ne)vyřčeným.

mira.k
19.11.2017

Jako americký krimi komediální film o vyloupení mrakodrapu.

Nelly
02.11.2017

Poklidnější dílko, místy možná roztáhlé, ale překvapilo mne, že jsem se u některých scén smála nahlas - to se mi fakt moc často nestává. Líbilo by se mi filmové zpracování, na takovou komedii bych se těšila...

karel0684
20.04.2017

Příběhy věčného smolaře Dortmundera mám velmi rád. A tento patří k těm lepším. A jak už to bývá zprvu jednoduchý plán se zkomplikuje až neuvěřitelně. Vtipné až absurdní případ o tom jak jednoduché vysvobození jeptišky není až tak jednoduché.

happy-smile
27.12.2016

Prostě klasická Westlakeova knížka. Další díl o Dortmunderovi a jeho kamarádíčcích, řekla bych, že si drží stejnou úroveň jako předchozí jeho příběhy. Sice je to docela ulítlé, ale jestli jste s touto partou zažili už předchozí dobrodružství, tak vás nic nepřekvapí.