Blue

Přečtené 595Podzim v kraji tygrů
? - únor 2021
Podzim v kraji tygrů 1979, Jan Kozák

Jan Kozák má v české literatuře zejména díky svému působení v normalizačním svazu spisovatelů špatné jméno. To nehodlám nijak rozporovat, chci ale podotknout, že mu nelze upřít, že uměl psát. Jeho sibiřské knihy se čtou velmi dobře. Člověk by se tam hned vypravil.


Šikmý kostel 2
? - únor 2021
Šikmý kostel 2 2021, Karin Lednická


Zulejka otevírá oči
? - únor 2021
Zulejka otevírá oči 2017, Guzel Jachina


Ota Pavel - Pod povrchem
? - únor 2021
Ota Pavel - Pod povrchem 2020, Aleksander Kaczorowski


Skalpel, prosím
? - únor 2021
Skalpel, prosím 1981, Valja Stýblová

Nemohu napsat, že bych byl nějak nadšený, kniha mě příliš neoslovila. Byla to víceméně sbírka různých případů provázaná retrospektovní nití životních osudů hlavního hrdiny. Dobře se to četlo, ale nakonec zůstal rozpačitý pocit. 70%


Kalvach
? - leden 2021
Kalvach 1976, Jaroslav Havlíček


Gabriel Conroy
? - leden 2021
Gabriel Conroy 1976, Francis Bret Harte

Myslím, že jsem ještě nikdy nečetl knihu, kdy bych měl při čtení pořád pocit, že mi chybí stránky, nebo snad celé kapitoly. Způsob odvyprávění byl tak zmatený, že to vypadalo skoro až jako schválnost. Ale já jsem se nedal, přečetl jsem to celé a nějaký obrázek jsem si z toho přece jen složil.


Maratónský běžec
? - leden 2021
Maratónský běžec 1982, William Goldman

Ano, čte se to dobře, ale myslím, že měl autor více než na efekty dbát na to, aby byl příběh i věrohodný. Ani v knize, ani ve filmu není nijak objasněno, kde se vzala obava ze Skyly. Proč zrovna on měl být nebezpečný? To je slabina příběhu. Je ale fakt, že nad tím každý nemusí přemýšlet a může to brát tak, jak mu to autor naservíruje.


O Faustovi, Markétce a ďáblovi
? - leden 2021
O Faustovi, Markétce a ďáblovi 1972, Kamil Bednář


Lásky kdybych neměl
? - leden 2021
Lásky kdybych neměl 1943, Jindřich Grubhoffer

Kniha vypadá jako naturalistická, všechny postavy jednají v souladu s tím, jak jim to bylo předurčeno jejich postavením ve společnosti, vštípeno výchovou, jsou zkrátka determinovány svou bezvýchodnou životní situací, připomínající bludný kruh, z něhož nelze vystoupit. Jedná se ale spíše o takzvané nastavené zrcadlo, pomocí kterého autor ukazuje pokřivené a špatné mezilidské vztahy. Svým hrdinům nakonec ukazuje cestu z tohoto marasmu. Dnes už zcela zapomenutá kniha může být svým pohledem do života hornické kolonie zajímavá hlavně pro obyvatele Ostravy, kde se odehrává.


Mezihvězdní piráti
? - leden 2021
Mezihvězdní piráti 1939, Marie Grubhofferová

Příběh je spíše rychlokvaška, narychlo spíchnutá historie o vynálezu elixíru života a o tom, co se pak seběhlo okolo, a stejně tak rychle i odvyprávěná. Prázdniny ve hvězdách si zasloužily lepší pokračování.


Hvězda rodiny
? - leden 2021
Hvězda rodiny 1944, Marie Grubhofferová

Příjemné oddechové čtení, ideální například na léto k vodě. Doporučuje se zejména milovníkům pamětnických filmů, kterým příběh této knihy a jeho atmosféra jako by z oka vypadla.


Za krásou a láskou
? - prosinec 2020
Za krásou a láskou 1938, Marie Grubhofferová


Bingo
? - prosinec 2020
Bingo 1948, Marie Grubhofferová

Příjemná knížka o příhodách jednoho nezbedného psa, toho času návštěvou v myslivně. Knížka, která kupodivu ani příliš nezestárla.


Prázdniny ve hvězdách
? - prosinec 2020
Prázdniny ve hvězdách 1947, Marie Grubhofferová


Mlýn
? - prosinec 2020
Mlýn 2018, Michal Vaněček

Suverénní vypravěčství. Originální styl. Dobrý příběh. Velký smysl pro humor a ironii. Ještě větší zážitek pro ty, co ve mlýně byli.


Kvikova rodina
? - prosinec 2020
Kvikova rodina 1941, Marie Grubhofferová

Opravdu povedená knížka o přírodě určená dětem. Je lepší než první díl a myslím, že se dá číst i dnes, pokud jsou děti ochotny přijmout trochu archaičtější jazyk.


Slasti a strasti letních bytů
? - prosinec 2020
Slasti a strasti letních bytů 2016, Jiří Šoukal

Příjemné počtení, vhodné třeba pro nedělní odpoledne na letním bytě. Jinak ovšem spíše shrnutí toho, co čtenář víceméně zná nebo tuší právě z literatury, nebo prvorepublikových filmů, které jsou tu ostatně připomínány. Takže nic vyloženě objevného se tu nedovíme. I tak je to ale zajímavé a osvěžující téma, navíc opravdu sympaticky podané.


Kvik
? - prosinec 2020
Kvik 1936, Marie Grubhofferová


Město malomocného krále
? - prosinec 2020
Město malomocného krále 1999, Emilio Salgari

Musím bohužel přiznat, že jsem trochu zíval. Po celkem zajímavém začátku je příběh poměrně pomalý a naivní. Což o to, naivnější tyto knihy bývají, ale když už je to i tak nějak bez chuti a zápachu, když to nemá potřebnou jiskru, nedá se tomu zatleskat.


Advent
? - prosinec 2020
Advent 1961, Jarmila Glazarová

Advent je kniha velice krutá a velice silná. A výborná. Navíc se odehrává u nás v Beskydech, takže to můj čtenářský dojem ještě umocňuje.


Zlatomodrý konec stařičkého léta
? - prosinec 2020
Zlatomodrý konec stařičkého léta 1994, Ivan Wernisch


Anděl milosrdenství
? - listopad 2020
Anděl milosrdenství 1988, Vladimír Körner


Jan Maria Plojhar
? - listopad 2020
Jan Maria Plojhar 1964, Julius Zeyer

Zeyera známe z učebnic jako autora výlučného, ale to neznamená, že bychom se ho museli obávat. Jeho knihy jsou málo vydávané a tím také málo dostupné. Ale pokud na ně narazíte, nebojte se začíst, budete odměněni. Plojhar je ideální pro ty, co mají rádi romantickou literaturu a marně hledají, co ještě nečetli. A také pro ty, co rádi čtou knihy psané krásnou starou češtinou.


Nad Tichým oceánem
? - listopad 2020
Nad Tichým oceánem 1973, František Flos

Určitě dobře míněný úmysl, dokonce chvályhodný, napsat českou obdobu verneovek. Ale už ve své době to byla možná trochu školometská kniha, což podtrhuje i slabší příběh, a dnes je pro svou cílovou skupinu už dokonale mrtvá. Stále ale určitě jsou nadšenci, kteří ji dokážou shovívavě ocenit.


Interhelpo
? - listopad 2020
Interhelpo 2020, Jaromír Marek

Pečlivě, čtivě a nestranně zpracovaná mimořádně zajímavá a málo známá epizoda z dob nadšeného budování socialismu v SSSR. Naivita, víra těch lidí a neotřesitelnost této víry i po srážce s realitou je zarážející a nutí čtenáře o této době a lidech, kteří ji tvořili a zároveň jí byli ničeni, více přemýšlet. Osobně bych dal přednost odborné historické monografii, ale možná, že autorův publicistický přístup má větší schopnost přitáhnout čtenáře k až osobní účasti na osudech těch nešťastných lidí.


Žízeň po životě
? - říjen 2020
Žízeň po životě 2008, I. Stone (pseudonym)


Duch Llana Estacada
? - říjen 2020
Duch Llana Estacada 1989, Karl May

Svižná přímočará mayovka, dokonce i s prvkem tajemna. Celkově je to dobře namíchané, Old Shatterhand tu neexhibuje tolik jako v jiných příbězích, má tu méně prostoru než obvykle, Vinnetou přijíždí až na konec jako třešnička na dortu. Rád jsem si to po letech opět připomenul.


Syn lovce medvědů
? - říjen 2020
Syn lovce medvědů 1969, Karl May


Karel Zeman a jeho kouzelný svět
? - říjen 2020
Karel Zeman a jeho kouzelný svět 2015, Ludmila Zemanová


Old Surehand II.
? - říjen 2020
Old Surehand II. 1971, Karl May

Uff! Mayovky se vzpírají serioznímu objektivnímu komentáři. Ten, kdo se do Mayových knih začetl v tom správném věku, tedy řekněme okolo 12 let, ten jim zpravidla propadl, dodnes na ně rád vzpomíná a někteří se k této četbě aktivně vracejí i v dospělém věku. Ovšem ten, koho mayovky v dětství minuly, a vezme je do ruky později, může Mayovy obdivovatele klidně považovat za masochisty. Když jsem dnes po více než třech desítkách let vzal do ruky opět Old Surehanda, kroutil jsem u toho hlavou, koulel očima, zdvihal obočí... ale přesto jsem si nemohl pomoci - četl jsem dál. Patřím k té první skupině.


Old Surehand 1
? - říjen 2020
Old Surehand 1 1971, Karl May


Češi pod německým protektorátem: Okupační politika, kolaborace a odboj 1939–1945
? - říjen 2020
Češi pod německým protektorátem: Okupační politika, kolaborace a odboj 1939–1945 2019, Detlef Brandes

Na jedné straně je třeba ocenit komplexnost a nijak nezatížený, skutečně objektivní pohled na popisovanou problematiku. Na druhé straně si dovolím tento osobní dojem: styl psaní byl poněkud těžkopádný, nečetlo se mi to dobře, některé pasáže byly vysloveně rozpačité, a to teď nemyslím jen jazykově, ale i obsahově. Takže úplně nadšený nejsem.


Severino z ostrovů
? - říjen 2020
Severino z ostrovů 1979, Eduard Klein

Velmi dobře, a teď myslím i literárně na úrovni, napsaný příběh, pouze jsem měl s přibývajícími stránkami dojem, jisté mnohomluvnosti. Toho vysvětlování, co se honí hlavou hlavnímu hrdinovi, se mi přece jen zdálo být moc. Ale vezmeme-li v úvahu, že to je kniha určená mládeži, jistá polopatičnost se dá pochopit. Kdo by to byl do soudruha z NDR řekl? 90%


Čtení z kamení
? - říjen 2020
Čtení z kamení 1974, Jaroslav Moravec

Přečetl jsem všechny Moravcovy knížky, z této jsem měl nejlepší dojem. Opravdu moc pěkné čtení, doporučuju všem příznivcům dobrodružné četby, zejména pak se zaměřením na indiány. 90 %


Černý blesk
? - září 2020
Černý blesk 1970, Eduard Fiker

Trochu naivní, ale velice příjemné oddechové čtení určené hlavně dětem. Fiker měl dobré nápady a uměl psát.


Zloděj snů
? - září 2020
Zloděj snů 1984, Otto Janka


Postřižiny
? - září 2020
Postřižiny 2009, Bohumil Hrabal

K opakované četbě Postřižin jsem přistoupil řekněme ze studijních důvodů. Chtěl jsem si ověřit nakolik je filmový přepis odpovídající literární předloze. Někteří kritici totiž Menzelovi vyčítají, že jeho přepisy nejsou adekvátní, že jsou příliš líbivé, zatímco předlohy jsou drsnější. Teď tedy vím, že je to hloupost. Filmová adaptace je velmi odpovídající, dokonce včetně prvků grotesky. Opět jsem si ale potvrdil, že Hrabal není masový autor, jeho styl opravdu nebude mnoha čtenářům vyhovovat.


Pozdvižení v klášteře
? - září 2020
Pozdvižení v klášteře 2015, Donald E. Westlake

Většinou, když jsem sáhl po humoristické knize, byl jsem zklamaný. U Dortmunderových příběhů je tomu jinak. Ne, že bych se u nich hlasitě smál a plácal do stehen, ale při jejich četbě jsem se cítil velmi pohodově a občasným pousmáním oceňoval jejich jemný a inteligentní humor. Doporučuji Smaragd i Klášter.


1 ...