blowfish

HanaHanaAlena Mornštajnová

Po přečtení téhle knihy zvažuju snížení hodnocení předcházejících knih o hvězdičku, aby to bylo spravedlivé.

13.11.2018

Pan Kaplan má stále třídu rádPan Kaplan má stále třídu rádLeo Rosten

Jeden fór (špatná výslovnost) provázená celou knihou. Nudné.

13.02.2019

Hodiny z olovaHodiny z olovaRadka Denemarková

Skvělá poetická kniha plná hlubokých myšlenek. Doporučuji číst nahlas.

29.07.2020

Kronika zániku Evropy: 1984–2054Kronika zániku Evropy: 1984–2054Vlastimil Vondruška

Odloženo na neurčito. Čte se poměrně dobře až na dialogy, které jsou nereálné, trapné a iritující. Lze předpokládat, že děj se bude ubírat k absurditě.

27.09.2020

EdisonEdisonVítězslav Nezval

Čtu stále dokola a nemůžu se toho nabažit.

18.12.2018

Muž, který sázel stromyMuž, který sázel stromyJean Giono

Krátka kniha, která pohladí na duši.

Ireniny dětiIreniny dětiTilar Mazzeo

Obecně zastávám názor, že je chvályhodné napsat knihu o osobě, která nebyla zcela obyčejná. Nicméně tato kniha mě neoslovila. Nevím jestli v tom hrál roli překlad, jednodušší slovní spojení nebo fascinovanost autorky Irenou. ("Nikdo by to nezvládl líp než Irena"). Nejspíš se není čemu divit, kniha je psána o Ireně.

17.10.2018

Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Po přečtení "Hany" jsem od této knihy čekala více. Autorka píše určitým stylem, díky němuž si získala ohlas od určité sorty čtenářů.

Svět jako vůle a představa II.Svět jako vůle a představa II.Arthur Schopenhauer

Tuto knihu bych doporučovala všem, kteří rádi přemítají nad světem, životem, přírodou, smrtí a dalšími filosofickými otázkami, protože způsobem, jakým je kniha napsaná, se vůbec nepodobá klasickým filosofickým spisům devatenástého století.
Autor nabádá, abychom knihu četli minimálně dvakrát. Poprvé s ohromnou trpělivostí a teprve po druhé pochopíme myšlenku díla, kterou bychom u mnohých knih pochopili již napoprvé.
Toto dílo jsem četla již čtyřikrát a pokaždé se dozvím něco nového, čeho jsem si při předešlém čtení nevšimla. Kniha skrývá mnoho moudra a zajimavých názorů, že je takřka nemožné je všechny zaznamenat najednou.

15.10.2018

Čas zapomněníČas zapomněníSharon Guskin

Velmi čtivý román co se týče zpracování. Autorka zjevně psát umí. Začátek se zdál být v pohodě, i přes neobvyklé téma, ale jak děj pokračoval, příběh se stával čím dál více absurnějším.

29.10.2018

Domov na konci světaDomov na konci světaMichael Cunningham

Tato kniha mě bavila. Sice neobsahovala převratnou myšlenku, ale četla se mi dobře. Navíc každá kapitola byla psána z pohledu jiného účastníka (jako např.u Milana Kundery).

Petr a LuciePetr a LucieRomain Rolland

Toto dílo bych nazvala milostnou pohádkou.

18.12.2018

Není co závidět: Obyčejné životy v Severní KorejiNení co závidět: Obyčejné životy v Severní KorejiBarbara Demick

Severní Korea je tajuplná zejména kvůli málém počtu informací, které o ní víme. Takže ano, tato kniha mi pár pro mě nových informací poskytla, ale zpracováním "nic moc".

Descartesův omylDescartesův omylAntonio R. Damasio

Kniha je náročná, nevhodná pro laiky.

06.07.2020

Tyranie: 20 lekcí z 20. stoletíTyranie: 20 lekcí z 20. stoletíTimothy Snyder

(+ SPOILER) Nic převratného. Důraz na vlastenectví zde není vhodný.

13.08.2020

Muž, který chtěl být šťastnýMuž, který chtěl být šťastnýLaurent Gounelle

Zajimavé myšlenky v primitivních dialozích.

25.11.2018

Slunce v úplňkuSlunce v úplňkuLenka Procházková

Tato kniha mě nezaujala. Příjde mi odvážné psát o myšlenkách Jana Palacha a uvádět dialogy mezi ním a jeho matkou. Nejspíše to nelze označit za biografickou knihu. Co se týče života Jana Palacha doporučuji film s názvem Hořící keř.

ZabijákZabijákÉmile Zola

Zabiják mi zůstal v paměti delší dobu. Ačkoli se jedná o knihu starší, je stále aktuální.

Meno vetraMeno vetraPatrick Rothfuss

I přesto, že nejsem fanoušek fantasy, tuto knihu hodnotím kladně. Kdybych byla bývala mladší, nejspíše bych si ji oblíbila.

18.12.2018

V jedné osoběV jedné osoběJohn Irving

Psáno pro lidi zabývající se LGBT tématikou.

18.12.2018

Dvojité dnoDvojité dnoJ. H. Krchovský (pseudonym)

Klasická Krchovského tvorba.

PočátekPočátekDan Brown

Jsou i lepší knihy od Dana Browna než tato.

13.02.2019

Modlitba za Owena MeanyhoModlitba za Owena MeanyhoJohn Irving

Irving rozhodně umí psát (viz Svět podle Garpa), ale kniha mě nezaujala. Nicméně věřím, že si kniha našla příznivce.

13.12.2019

Až do smrtiAž do smrtiA. Oz (pseudonym)

První část mě moc nebavila. Druhá část mi byla bližší. V domněním, že spolu obě části souvisejí, shledávám toto dílo nadprůměrné.

29.10.2018

Budoucnost - 50 myšlenek, které musíte znátBudoucnost - 50 myšlenek, které musíte znátRichard Watson

Kladně hodnotím pár myšlenek k zamyšlení, negativně uvedení časové osy. Kniha časem nebude čtivá.

13.11.2018

HodinyHodinyMichael Cunningham

Nedočteno. Příliš matoucí (ženská jména).

18.12.2018

Neslibovala jsem ti procházku růžovým sademNeslibovala jsem ti procházku růžovým sademJoanne Greenberg

Od této knihy jsem čekala více. Popis schizofrenního světa pro mě nebyl dostatečně přesvědčivý.

18.12.2018

Filozof, který nebyl moudrýFilozof, který nebyl moudrýLaurent Gounelle

Velmi čtivé bez složitých souvětích s velice zajímavými myšlenkami. Doporučuji.

JidášJidášA. Oz (pseudonym)

Román nepředčí knihu "Příběh o lásce a tmě", ale (snad) potěší člověka zajímajícího se o historii Izraele.

19.01.2019

Vyhoďme ho z kola venVyhoďme ho z kola venKen Kesey

Vždy jsem měla zato, že knižní zpracování je lepší než zpracování filmové. Nejspíš ne vždy.