bleekemolen bleekemolen komentáře u knih

Anatém Anatém Neal Stephenson

dočetl jsem tohle mistrovské dílo a už asi tak půl hodiny jen sedím a přehrávám si v hlavě události, kterých jsem byl svědkem. tak detailně propracované (kolik knih má na konci věnováno xx stránek řešením matematických a logických rébusů, se kterými se hlavní hrdina v průběhu děje setkal?), až mi při čtení naskakovala husí kůže.
Zážitek však není zadarmo, autor po čtenáři vyžaduje naprostou pozornost, velká část textu tvoří debaty (témata zabíhají od filozofie až po alternativní světy), velké množství historických (děj se neodehrává na Zemi, proto je třeba nastudovat i místní dějepis) postav a událostí a nových pojmů, se kterými je čtenář průběžně seznamován pomocí slovníku. Pokud jen na chvíli polevíte v pozornosti, ujede vám vlak a spousta dalších souvislostí zůstane nepochopena.
Pokud nemáte na četbu klid alespoň pár hodin denně, ani se nepokoušejte začínat.

05.01.2022 5 z 5

Zlato Arkony. Kniha prvá Zlato Arkony. Kniha prvá Juraj Červenák

Precetl jsem ihned po trilogii Cernokneznik. Pro me to byl maly krok, ovsem pro autora velky kvalitativni skok. At uz v prokresleni postav, tak v pribehu. Bohuzel jsem preskocil knihu povidek ("4. dil puvodni trilogie"), jelikoz je nesehnatelna. Vyznam nekterych narazek na vzajemnou historii urcitych postav mi tak bohuzel unikal. I presto jsem si dej ve velmi neobvyklem romanovem zasazeni uzil. Nedoporucuji vsak cetbu bez znalosti predchozi trilogie.

17.09.2021 4 z 5

Brána Irkally Brána Irkally Juraj Červenák

v tomto dile autor zahral na vice fantasy notu. z uher se presouvame do Orientu, mistni folklor tak nabizi celou radu moznosti popustit uzdu fantazii. Cervenak ma vytribeny vkus na tvorbu zajimavych charakteru a s podobnym usilim a nadsenim je zase zprovadi ze sveta. Samozrejme tesne po te, co si na ne ctenar zvykne.
O deji se neda hovorit, jedna se o takovy spletenec udalosti pri putovani za tajemnym pokladem. Ale je to zatracene zabavne.

06.02.2021 4 z 5

Mé dobré město Paříž Mé dobré město Paříž Robert Merle

Tato saga mě nepřestává udivovat. Po dvou skvělých (4*) dílech jsem čekal mírné zadýchaní a kvalitativní posun k průměru. Dílo, servírované autorem, však nechává daleko v prachu za sebou zašlapanou tématicky podobnou Královnu Margot od Dumase.
Petr je stále mladíček s lýtky ohořelými od věčného zapalování, každá sukně a kulaťoučká ňadra ho dokáží úspěšně rozptýlit od jeho poslání, nicméně stal se z něj velký sympaťák a hlavně pragmatik. Nejedná se o tupého zákonitě dobrého Dušína (Samsona), jakých známe nekonečné frontálně-lobotomické zástupy z tolika jiných románů. Naopak, dokáže využít situace, převléknout kabát, je-li to prospěšné jeho hrdlu, případně dofouknout vlastní měšec ze zásob náhodného nebožáka.
Samotná Bartolomějská noc byla pekelným počtením, moje, bohužel nadmíru živá, představivost mi dávala zabrat. Jedná se o zhruba poslední pětinu knihy, ovšem utrpení, nespravedlnosti a lidská krutost a hamižnost je zde tak koncentrovaná, že silou zážitku překoná začátek knihy.
Velice se těším na další díl a skládám hlubokou úklonu autorovi a smekám před překladatelem ( o úklonu přichází z důvodů "pakliže", velmi mě zajímá, kdo a kdy tento patvar vymyslil)

23.10.2023 5 z 5

Foucaultovo kyvadlo Foucaultovo kyvadlo Umberto Eco

Náramné počteníčko, autor nám servíruje historická témata na jejichž základě spřádá prostřednictvím amatérsko-badatelského tria podivínů konspirační Plán.
Celá kniha je dokonale koncipovaná a autorovy znalosti neznají limit. Chtěl bych ocenit i překlad, velmi dobrá práce.

15.04.2023 5 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Kniha by mohla mit podtitul "Jak se udelalo notari Barbaricovi zle od zaludku na sto zpusobu". Po serii kpt. Bathoryho (jeste mi chybi 2 dily) jsem zkusil od stejneho autora neco z jineho soudku, tentokrat detektivniho (vlastni soudek vsak nese stopy piva, vsemoznych lidskych casti a tekutin, atp).
Oproti Bathoryovske serii pusobi kniha mene beckovym dojmem. Autor se vsak opet nasili prilis nestiti a stedre ho rozdava predevsim prostrednictvim kaprala Jarose, samozvaneho maestra vyslechu in tortura. Ostatni postavy jsou skvele vytvorene, jak je u Cervenaka pravidlem, a rychle prirostou k srdci.
Nejsem prilis zbehlym ctenarem detektivek, nicmene zapletka mi prisla pomerne fajn, nelogicnosti jsem nenasel (ani je nevyhledaval) a delka byla tak akorat, aby kniha poslouzila jako vikendovy aperitiv pred prectenim literarne hodnotnejsiho dila.
Zaver knihy byl excelentni a velmi me natesil na dalsi dily.

08.03.2021 4 z 5

Vladař na scéně Vladař na scéně Robert Merle

Bartolomějská noc z předchozího dílu pozůstává doposud nepřekonáná. Petr už si celou knihou vykračuje pavím krokem dvorského šviháka a čtenář se nestačí divit, jak se z vesnického neotesance stal naprosto sebejistým, elegantním a obratným diplomatem, neobávajícím se vyjednávání na nejvyšších místech.

Procestujeme tak společně značnou část západní evropy a zopakujeme si, jak zbytečné je náboženství. Pokud si však za jeho rádobyvznešeným hávem nechceme proklestit cestu k moci, případně zbavit se libovolného množství person non grata.

Lituji vyvrcholení knihy, bylo moc krátké!

Velice solidní 4*

04.03.2024 4 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

takova milá malá Barbaričova sólovka psaná v první osobě. Můj oblíbený protagonista konečně dostává více prostoru na úkor starého bručouna Steina a rovnou se s drahým čtenářem podělí i o svoje myšlenky. Román je totiž stylizován jako deník našeho hrdiny..

případ sám není příliš složitý, ovšem nabídne Matějovi možnost poněkud dospět, a to po více stránkách.. Moc se mi to líbilo!

13.07.2021 4 z 5

Hradba západu Hradba západu Juraj Červenák

Bezpochyby zatim nejlepsi dil serie. Autor ziskava zkusenosti s kazdou dalsi knihou, i pres obcasne vyzivani se v nechutnostech, uz tento trend pomalu ustupuje. Coz mi vyhovuje. V knize se tentokrat prolina nekolik dejovych linek a jedna z nich mi prisla jeste zajimavejsi nez samotne oblehani Novych Zamkov. Obcas jsem si vzpomnel na legendarni film The Thing :)
Unaveny Bathory naleza novou energii, Misko zase novy zivotni smer a snad i autor dalsi inspiraci pro pokracovani! Hodnotim 5*, coz si nechavam pro opravdu vyjimecna dila. Nepochybne nalezneme spoustu literarne hodnostnejsich knih, nicmene pan Cervenak mi vazne padl do noty.

03.04.2021 5 z 5

Sophiina voľba Sophiina voľba William Styron

Naprosto mistrovsky vystaveny roman. Na sedmistech strankach postupne rozkryvame minulost vedouci k chovani hlavni hrdinky zpocatku tak nepochopitelne. Samotny pribeh je neskutecne dojemny, nepropada vsak obvyklemu patosu spojenemu s tematikou holocaustu. Absolutni hodnoceni a jedna z nejlepsich knih.

16.01.2021 5 z 5

Tetovač z Auschwitzu Tetovač z Auschwitzu Heather Morris

plne klise, uspechane, vzhledem k zavaznosti tematu nedustojne zpracovani

29.12.2020 2 z 5

Cesta králů Cesta králů Brandon Sanderson

Fantaszy žánr jsem vždy považoval za takový lehčí odklon k braku. Občas přijde chuť trochu vypnout a nechat se unášet na vlnách nenáročné zábavy. Moc čtenáře neobohatí, ale pořád lepší než si například volné chvíle ukracovat údery hlavou o zem.
"Tak jsem zase tam.." honí se mi hlavou při čtení prvních kapitol, olbřímí meče, pohádkové bytosti, nadpřirozené schopnosti..
"..to jsem zvědavej, kdy to odložím": začínají mi kolem hlavy poletovat spreny pochybností..
..jenže ono to najednou vše začne dávat smysl (rozuměj po 500 stránkách čtenář začne odhalovat náznaky souvislostí).. ke konci (+800 stránek) už vím, že jsem chycen.. z této série nebude úniku. Je zde vlastně tolik hlavních postav, kolik by člověk, co umí počítat do 4 napočítal na jedné ruce, a tři dějové linky. V největším visení z útesu proložené zdánlivě nesouvisijícími intermezzy.
Pan Sanderson dokazuje, jak i fantasy může nahlédnout do výšin a dát si high 5* placáka s Dostojevským (ten se, jak ho znám, při tom gestu pohrdlivě ušklíbne. ovšem opatrně, aby to Brandon nezaregistroval)

12.07.2023 5 z 5

Bivoj válečník Bivoj válečník Juraj Červenák

První díl mě zastihl ve fázi přečervenákování. Prostě jsem přebral. Všechny ty Báthory, Steiny a Rogany. První díl Bivoje však byla jediná zábava, kterou jsem si vzal na 12ti hodinový let, tak jsem ji v oblacích úspěšně pokořil a vzal si Červenákový time out.
Uplynulo pár měsíců a začalo se mi stýskat po blábolících postavičkách s vyhřeznutými střevy. Druhý díl Bivoje jsem zhltnul a věřte, že mi opět přišel k chuti. Trochu jsem pozapomněl některé detaily z jedničky, po pár svižných kapitolách jsem byl nicméně opět v sedle.
Žádné překvapení - opět jednoduchá zápletka, pár postav a asi jen 2 nebo 3 dějové linky. Ale to vyprávění, ten styl..

Nesmím zapomenout zmínit, že poslední kapitola potěší všechny fanoušky Černokněžníka.

10.03.2022 4 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Četl jsem vydání od Rio press z roku 1993. To se hemžilo pravopisnými chybami a překlepy více než spodní kožíšek zasloužilé prostitutky hmyzem. To ovšem není chyba knihy a věřím, že nové vydání je již zkorekturováno. Překlad samotný však nebyl úplně zlý.

K autorovi jsem se dostal díky jeho skvostné trilogii o Ciceronovi a téma Německé říše, jako vítěze WWII mě zaujalo. Téma samotné je pojato jinak než u PK Dicka a jeho Muži z vysokého zámku. Kde PK Dick se zabývá spiše komorním dramatem, Harris se snaži o detektivní zápletku spojenou s konspirací vedoucí až k samotnému vedení strany.

Premisa je vlastně úplně jednoduchá a pro čtenáře nebude překvapením. My všechno víme, obyvatelé alternativní reality však čeká velké překvapení. Nechci prozradit více.

Kniha se čte lehce, zápletka není komplikovaná, oproti Ciceronovské trilogii se jedná o značný příklon komerčnějším směrem.

18.05.2021 4 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Tohle jo. Az tak nejak zpetne zjistuji, jak si me Cervenak ziskal. Pise tak lehce i presto, ze v utlem romanku zvlada mixovat konspirace na nejvyssich mistech, zidovskou kabalu, mysteria stare Prahy a nechybi ani italska mafie (umerne dobe). Svete div se, vysledek drzi pohromade lip nez cerstve z nosu vytazeny holub na prste. Weekend pleasure guranteed.
Jako bonus se dozvime jedno velmi pikantni tajemstvi z minulosti kaprala Jarose! Dejte mi vic!

22.04.2021 4 z 5

Ďáblova pevnost Ďáblova pevnost Juraj Červenák

Co si budeme namlouvat, jedna se o beckovou literaturu plnou odletujicich hlav, vyhreznutych vnitrnosti a klokotani krve. Postavy, povetsinou archeotypy machismu, v kombinaci s atraktivnim zasazenim a autoruv vypravecsky um vsak tvori velmi lakavou smes pro vikendovou cetbu. I pres, tentokrat trochu tezkopadneji podany pribeh, kniha drzi pomerne slusne pohromade a pokud se nebudete moc zamyslet nad pricinami chovani hlavnich charakteru, bude vse ok. Ale co se namaham, je to uz treti dil, takze ctenar uz vi, co ho ceka.. Ja si dam par tydnu pauzu a pak se s chuti pustim do dalsiho dobrodruzstvi.

28.02.2021 4 z 5

Anjel v podsvetí Anjel v podsvetí Juraj Červenák

V noci po pokoření Anděla jsem měl sen. Za naším domem se otevřel jasně zářící portál ze kterého nejprve vyběhlo stádečko neškodných dinosaurů následováno několika Australopitéky ve vánočních svetrech. Po nějaké chvilce se objevila kosmická princezna v upnutém koženém oblečku a chtěla mě vyslíchat pro jakýsi mezigalaktický zločin.

Tento sen perfektně ilustruje můj dojem z knihy. Spousta zbytečných postav a vedlejších linek, které nikam nevedou. Logika chování postav a vlastně celý motiv hlavního viníka se ukázal být značně rozporuplným. Zatím suveréně nejslabší Barbaričovka

18.12.2023 3 z 5

Lži Lockeho Lamory Lži Lockeho Lamory Scott Lynch

Zpocatku jsem si rikal.."hmm.. dalsi tuctovka pro teenagery".. Po par strankach mi v hlave vyvstala atmosfera Dunwalu z prvotridni videohry Dishonored. V pulce knihy se mi autor vysmal do tvare "nene, kamarade, pekne jsem te dostal", pribeh je promysleny az beda. Vybrane pasaze koketuji s dokonalosti, napriklad Lockeho prvni setkani s Donou Vorchenzou.
Pri cteni romanu se stavam otrokem svych oci, jen klouzaly z jedne stranky na dalsi a ne a ne me nechat odpocinout. Jak se pise nize, mohu potvrdit, cim dale se do deje norime, tim je chytlavejsi. Samozrejme se nejedna o Zlocin a trest a obcasna naivita vypluje na povrch, i presto se jedna o poctive 4*. Druhy dil uz se v knihovne trese nedockavosti.

27.04.2023 4 z 5

Železný král Železný král Maurice Druon

Poklidné vyprávění o neklidné době. Poctivě odvedená práce, potěšily mě krátké kapitoly a střídající se hlavní protagonisté, nabízející tak pohled na konkrétní situace z různých pohledů. Postav je tak akorát, aby se čtenář ne zrovna obstojně obeznámený s daným obdobím neztratil, ovšem zároveň je mu nabídnut ucelený obraz dané doby. Každá postava a její motivace působí velmi reálně a uvěřitelně. Ještě, že jsem si koupil všechny díly za pár korun přímo na stránkách vydavatelství.

23.01.2022 4 z 5

Železný půlměsíc Železný půlměsíc Juraj Červenák

Tato serie se pro me stala naramne navykovou, ctvrty dil jsem zhltnul za den. Po odklonu k fantasy s nadechem hororu v predchozich dilech se tentokrat autor vraci vice k military. Cela kniha je vlastne popisem priprav na hlavni bitvu doplnenou mnozstvim mene vyznamnych sarvatek.
Na charakterech tentokrat autor trochu skudlil a setkame se tak pouze s jednou novou vyznamnejsi postavou, ta vsak dej i hlavu kpt. Bathoryho slusne zamota.
Vetsina nasich hrdinu bojuje na strane zaostaleho krestanskeho sveta, moje sympatie si vsak vyslouzili nositele pokroku se symbolem pulmesice.. Tesim se na dalsi dil a snad u nej autor neskonci.

17.03.2021 4 z 5