biki Online biki komentáře u knih

Hořící pole Hořící pole Ryan Steck

Velice vydařená akční prvotina, která se převážně odehrává v kulisách Montany, země rančů, kam ale bohužel čím dál víc zasahuje vliv opravdu velkých peněz, jenž vede k úpadku původních komunit s dalšími negativními průvodními jevy (drogy). Jak popsat hlavního hrdinu? Tak to máme Jacka Reachera, Jamese Reece, Šedého muže a v neposlední řadě Mitche Rappa (k odkazu Vince Flynna se autor hlásí v doslovu), protřepat, nemíchat a vznikne Matty Redd. Je nutno ocenit, že v knize je strhující akce střídaná klidnějšími momenty, takže si čtenář na rozdíl od hlavního hrdiny může trochu vydechnout. Dokonce nechybí ani romantická zápletka, což ocení případné čtenářky. A pak ještě jedna překvapivá postava, zpočátku v pozadí.
Bohužel, hlavní motiv padouchů se mi jeví až příliš jako sci-fi (i když u Dana Browna něco podobného prošlo), proto taky jednu * ubírám. Na druhou stranu nevíme, kdy někomu rupne v bedně a začne v tomto směru uvažovat. Přesto všechno se mi ale kniha moc líbila a těším se na avizované pokračování.

13.09.2023 4 z 5

Podkoní, nebo vévoda? Podkoní, nebo vévoda? Valerie Bowman

Na rozdíl od několika předchozích komentujících se mi druhý díl líbil o dost více, než ten úvodní. Oba hlavní hrdinové mi připadali zajímavější, oba měli své důvody k jednání, které je před časem rozdělilo. Ovšem ten závěr slibuje ještě zajímavou zápletku, patrně v dalším pokračování.

12.09.2023 4 z 5

Navždy buď mou vévodkyní Navždy buď mou vévodkyní Amalie Howard

Nevábná obálka a k tomu zcela neznámá autorka - to mě dlouho odrazovalo, ale nakonec jsem i díky komentářům zde na DK podlehla a knihu zakoupila. Obsahem je tisíckrát recyklovaná zápletka o falešném zasnoubení a také další obvyklá klišé tohoto typu příběhů, jenže ono taky záleží na zpracování a nápadech, které by mohly příběh ozvláštnit a osvěžit. A v tomto případě se to autorce opravdu povedlo, k tomu nejlepšímu v žánru chybí jen malý kousek. Knihu jsem si opravdu užila.

V předchozích komentářích je příběh opakovaně přirovnáván k Pretty Women. Sice patřím k tomu naprostému minimu lidí, kteří dotyčný film neviděli (a ani po tom netoužím), ale chtě nechtě jakési ponětí o ději mám. Tudíž toto srovnání naprosto nechápu - hrdinka knihy Genevieve je aristokratka a tedy je Lysanderovi společensky rovna, což je diametrálně odlišné od postavení hrdinky filmu Vivian (jméno jsem si musela vygůglit). Aspoň jsem pak pochopila tu obálku.

12.09.2023 4 z 5

Hrobník a dívka Hrobník a dívka Oliver Pötzsch

Tento druhý díl se mi líbil ještě víc než ten úvodní. Nejen kvůli bizarním rysům případu z egyptologického prostředí a druhé závažnější dějové lince (čtěte!), ale celý příběh se mi zdá propracovanější, promyšlenější. Možná i proto, že ačkoli Leo a jeho vyšetřovací postupy ještě stále nejsou obecně přijímány, jeho bezprostřední kolegové jej už většinou berou vážně. Julie tentokrát v knize hraje podstatně větší úlohu, zpočátku jako policejní fotografka s pozorovacím talentem, ale hlavně, když je kvůli své soucitné povaze nucena přistoupit k vysoce riskantnímu jednání. A samozřejmě Augustin a jeho rozsáhlé znalosti pohřebnictví a pohřebních zvyků i jiných kultur, o nichž píše novou knihu. Nezanedbatelnou roli pak v příběhu hraje Vídeň konce 19. století, její obyvatelé, ale také některé tehdejší skutečnosti, za které se dnes musíme hluboce stydět.
Doufám, že na další díl nebudeme čekat moc dlouho.

23.08.2023 5 z 5

Vražedný rej Vražedný rej Andreas Gruber

Špičkový detektivní thriller, trochu odlišný od předchozích dílů. Po událostech z minulé knihy jsem měla obavy, jak se autor vypořádá s dalším působením Maartena v policejních složkách, ale vyřešil to velmi, velmi uspokojivě. Musím se přiznat, že mi zpočátku také trochu vadilo střídání časových linií, které obecně nemám moc ráda. Jenže celý příběh začal dávat smysl, když se postupně ozřejmovaly skutečnosti a dění z již poměrně dávné minulosti, motivy jednotlivých postav a jejich kostlivci ve skříních. Zpočátku jsem si nebyla jistá, zda se mi líbí Maartenova přeměna ve skoro akčního hrdinu. Řekla bych ale, že se tak autor snažil narušit stereotyp, do kterého zákonitě upadají skoro všechny delší série, příjemně osvěžil děj a navíc si vytvořil slibnou základnu na další pokračování. Nezbývá mi, než knihu doporučit dalším fanouškům žánru.

20.08.2023 5 z 5

Malcolmův seznam Malcolmův seznam Suzanne Allain

Škoda času a peněz. Knihu jsem dočetla jen proto, že mám ráda historické romance. Začátek sice nebyl tak úplně špatný, ale v závěru jsem měla pocit, že se autorka zcela ztratila ve vývoji děje.

20.08.2023 2 z 5

Neodolatelná Neodolatelná Melanie Harlow

Před časem jsem jednu knihu označila jako předimenzovanou harlekýnku. O této to platí dvojnásobně. Rozvedený otec se třemi dětmi je v tomto žánru sice neobvyklý, ale zbytek děje tvoří úctyhodnou sbírku klišé. Knihu trochu zachraňují ony děti a pak také že se dobře čte. Proto také ty tři *, ale jestli půjdu do dalších dílů, to si ještě budu moc a moc rozmýšlet.

20.08.2023 3 z 5

Chladná spravedlnost Chladná spravedlnost Ant Middleton

Autorova beletristická prvotina, ale zároveň jeden z nejlepších dobrodružných thrillerů poslední doby s hlavním hrdinou, tak jak je mám ráda. Člověkem, který si dokáže poradit skoro se vším, ale rozhodně není bez chyb a neomylný. Hodně neobvyklá hlavní zápletka příběhu, ale i prostředí jihoafrického Johannesburgu, kde se část děje odehrává - s tímto velkoměstem jsem se v knihách snad ještě nesetkala. Vyvážený poměr akce, téměř detektivního pátrání a pár klidnějších okamžiků, to vše je příčinou, že se mi kniha mimořádně dobře četla. A ovšem ten úplný závěr, kdy mě až zamrazilo, takže očekávám napínavé pokračování.

12.08.2023 5 z 5

Operace Petragun Operace Petragun František Kotleta (p)

(SPOILER) Stejně jako v případě Hozova Strašáka jsem také zde měla velká očekávání, a snad proto mě první stránky této knihy hodně zarazily, a ne a ne se začíst. Ovšem po překonání úvodní krize jsem zase měla problém četbu vůbec přerušit. Něco tak geniálně pitomého jsem snad ještě nečetla - Lenin, vánoční kolekce, Internacionála, rozkrádání majetku v emzáckém vlastnictví či stávka odborů v hlubokém nepřátelském vesmíru - co si ještě autoři nevymyslí? Turbulentní akce, které vesměs opět probíhají podle pravidla "co se může pos...t, to se taky pos...e", což už neodmyslitelně patří k obvyklému koloritu této série. Amanda tu skutečně perlí, ale kruci, opravdu musí autoři zabít všechny slibné postavy? No, a závěr knihy slibuje další vesmírnou eskapádu kapitána Bouchače a lorda Mrdáka. Tentokrát s četbou určitě nebudu tak dlouho otálet.

12.08.2023 5 z 5

Jak odradit vévodu Jak odradit vévodu Alexa Aston

Jsem moc ráda, že se na poli historické romance objevila další nová, velmi dobrá autorka. První části knihy jsou výborné - deprimující osudy pětice nevinných chlapců zavržených svými rodinami, ze kterých se stanou přátelé na život a na smrt. Autorka pak dále sleduje příběh prvního z nich (další doufám budou následovat). V druhé části knihy, v níž se rozvíjí vztah mezi oběma hlavními hrdiny, už tempo poněkud polevuje, ale přesto se i zde objevuje pár zajímavých situací. A samozřejmě, očekávaný závěr zcela dle pravidel žánru.
V knize se také objevuje jeden zcela neobvyklý motiv - Alzheimerova choroba v té době musela být opravdu peklo.
Zpočátku jsem se domnívala, že dám nejvyšší hodnocení, vzhledem k poněkud zdlouhavější druhé části knihy ale přece jen jednu * odebírám.

30.07.2023 4 z 5

Proměna Proměna Nora Roberts

Stejně, ne-li ještě víc čtivé než úvodní díl. Situace v Talamhu eskaluje, což vede k několika dramatickým napínavým situacím, které hlavní hrdinové hasí s vypětím všech sil a které se neobejdou beze ztrát. Musela jsem také ocenit větší zapojení Marca do děje, nemůžu opomenout ani Lotra. Nora prostě umí, a tak už se těším na další (poslední?) díl.

30.07.2023 5 z 5

Kráska a hráč Kráska a hráč Ilsa Madden-Mills

Vcelku průměrná romance. Navíc mi nesedla hlavní hrdinka, kterou autorka obdařila několika zcela rozpornými vlastnostmi, které mi vůbec neladily dohromady. Musím ale připustit, že v knize bylo pár zábavných situací, které mě opravdu pobavily. Tentokrát tedy jen průměrné hodnocení.
Anotace dalšího dílu ovšem vypadá slibněji, tak to možná ještě zkusím.

30.07.2023 3 z 5

Spálená země: kniha druhá Spálená země: kniha druhá Jakub Hoza

Než jsem se odhodlala k přečtení prvního dílu, už vyšel díl druhý, takže jsem mohla nerušeně pokračovat v jízdě. A ta teda byla: ještě lepší a zběsilejší než první díl. Ano, hlášky ještě četnější, jenže když každá sedne jak p...l na hrnec. Nečekaná překvapení v druhé půlce knihy a velmi slibný závěr - jsem fakt zvědavá, jestli se do toho autor pustí.

Touto mimořádně zdařilou kombinací post-apo žánru, fantasy s různými druhy magie a ovšem hard sci-fi se podle mého názoru autor svými díly zařadil do zlatého fondu české brakové literatury.

23.07.2023 5 z 5

Spálená země: kniha první Spálená země: kniha první Jakub Hoza

Na nový příběh se Strašákem jsem se těšila možná až moc, takže jsem se zpočátku nemohla začíst. Také mi chvíli trvalo zorientovat se v novém, navýsost nehostinném prostředí. Ovšem od událostí u obchodní stanice už jsem se nemohla odtrhnout a knížku jsem dala skoro na jeden zátah. Zběsile ubíhající děj, hromady mrtvol, popkulturní odkazy, vesměs vtipné hlášky a k tomu děsivé výtvory autorovy fantazie v podobě zmutovaných potvor. Ale v pozadí také neznámé skryté síly ...

23.07.2023 5 z 5

Zas tak moc ho nežeru Zas tak moc ho nežeru Meghan Quinn

K moderním romancím přistupuju dost opatrně i přes pochvalné komentáře, ale tentokrát jsem zklamaná nebyla. Opravdu jsem se příjemně pobavila a hodně nasmála, jen kdyby mě Lottie občas neštvala svou přílišnou zarputilostí. Huxleyho nápad byl opravdu mimořádně stupidní a moc mě bavilo, jak se v tom plácal. Ovšem Dave se projevil fakt jako formát ... Asi neodolám ani eventuálním dalším dílům.

Pozn: myslíte si, že tam předporodní kurzy (aspoň některé) mohou probíhat podobným způsobem, jak to autorka v knize popsala?

24.06.2023 4 z 5

Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech Jenni Fletcher

Roztomilá a zábavná romance, při které jsem se občas smála nahlas. Některé Essiiny nápady a akce byly opravdu originální a musela jsem jen obdivovat Aidanovu trpělivost. Není to sice žádné veledílo, ale na pobavení k vodě či ke kávě a zákusku se moc dobře hodí.

Vášnivé vzplanutí Vášnivé vzplanutí Hannah Howell

Měla jsem trochu obavy z další autorčiny knihy z prostředí amerického Západu. Ale s potěšením musím konstatovat, že tento příběh je o hodně lepší než série Sedm nevěst ... První část zápletky je poměrně originální a nezvyklá, i když další vývoj - rozvíjení vztahu mezi oběma hlavními hrdiny - již odpovídá tomuto žánru i předchozím knihám H.H. V knize je dostatek dramatických situací, samozřejmě nechybí ani žhavější scény, a musím ocenit i pár kvalitních vedlejších zápletek. Hlavní padouch je sice snadno odhalitelný (aspoň pro nás čtenáře), ale i tak stačí napáchat dost škod.
Příběh se mi tentokrát opravdu moci líbil, ale jednu * přece jen strhávám za trochu rozvláčnější druhou polovinu knihy.

Dopplerovská ultrasonografie Dopplerovská ultrasonografie Jan Žižka

Nevím, který z mých škodolibých kolegů umístil tuto knihu do mého profilu zde na DK, jejíž stránky si občas (pochopitelně jen omylem a čirou náhodou ) nechávám v práci otevřené. Ale když už to tu je, tak se ke knize mohu vyjádřit: podle mého osobního názoru se jedná o jednu z nejlepších publikací v tomto odvětví zobrazovacích metod. Nesmírně čtivě, systematicky a srozumitelně zasvěcuje čtenáře do úskalí dopplerovských vyšetření od úplných základů až po složitější záležitosti, je provázena bohatou obrazovou dokumentací včetně schémat a tabulek. I nyní, po 25 letech od vydání, je naprostá většina v knize uvedených faktů platná a dennodenně využívaná v běžné praxi.
(Mimochodem, o čtivosti knihy svědčí také to, že kdy jsem se učila na zkoušku, nosila jsem si ji i na koupaliště.).

24.06.2023 5 z 5

Láska a jiná vykolejení Láska a jiná vykolejení Cathy Maxwell

Tak tentokrát jsem začala dokonce od patrně posledního dílu série, což jsem zjistila až v průběhu četby. Naštěstí některé souvislosti z minulých dílů zde byly osvětleny a nijak nepřekážely pochopení stávajícího děje. I když jsem si původně od knížky moc neslibovala, byla jsem dost příjemně překvapená - zvlášť úvodní situace byla opravdu originální a i některé další nebyly úplně běžné. Líbilo se mi ale také rozvíjení vztahu mezi oběma protagonisty, které nebylo úplně jednoduché zvlášť vzhledem k Sářině minulosti. Hodnotím tedy jako velmi slušnou romanci s některými neobvyklými prvky.

28.05.2023 4 z 5

Sylvestr Sylvestr Georgette Heyer

Ze všech tří zatím přečtených knih od G.H. se mi tato líbila nejméně. V knize bylo pár dobrých nápadů, také obě hlavní postavy byly moc pěkně vykreslené - Sylvestr, pohybující se v nedostižných výšinách svého postavení a Phoebe, která pro něj byl jako ta příslovečná osina v ... - jenže děj byl až moc zdlouhavý, popisný, a tím značně ztrácel na dynamice. Podle mého osobního názoru by kniha mohla mít o pár stránek míň.

28.05.2023 3 z 5