bigbabe bigbabe komentáře u knih

Džungle v kuchyni Džungle v kuchyni Ivanka Devátá

Hezká oddechovka na čtení po kouskách při chvílích času.

12.07.2023 3 z 5

Luxus na dluh? - Zadlužení české aristokracie v letech 1550-1650 Luxus na dluh? - Zadlužení české aristokracie v letech 1550-1650 Jaroslav Čechura

Vybrala jsem si knihu na ČV z 16.století. Historii mám ráda a zaujalo mě to názvem a anotací.
Bohužel jsem byla zklamaná, čekala jsem populárně naučnou literaturu a vylezla z toho naučná účetní kniha.
Autor se snaží přiblížit finance, ale když děvečka brala 3 groše, ten zas xx zlatých, ten kopy něčeho a kgm a kgč a nikde není vysvětlen přepočet těchto všech měn, tak si člověk stejně neudělá přehled.

03.07.2023 2 z 5

Svině Svině Arpád Soltész

Rozhodovala jsem se kolik dát hvězdiček. 5 dostane opravdu výborná kniha, která mě zasáhne, 4 výborná, 3 dobrá a proto jsem se rozhodla pro 2, bohužel.
Přišlo jako marný pokus o styl Pulp Fiction, kdy se odehrává mnoho příběhů, které spojuje jedna linka. Tady těch příběhů ale bylo moc a ta linka mi unikala a také postav bylo moc a ztrácela jsem se v tom.
Bohužel jsem čekala na pointu prvního příběhu, který byl asi nejnapínavější a ta se ztratila nebo jsem jí nenašla.
Autor zřejmě chtěl poukázat na dění v nejmenované zemi pod horami na události, které jsou 100% smyšlené, ale podobné se stali, což bych oceňovala, ale stylem psaní mě to moc nezasáhlo.

03.07.2023 2 z 5

Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina Tim Clancy

Snažím se před cestou někam vždy trochu vzdělat. Tento průvodce je hodně obsáhlý, ale není nudný. A po příjezdu musím zkonstatovat, že je opravdu velice dobrý a hlavně aktuální, což je jeho největší výhoda.

03.07.2023 5 z 5

Kompletní průvodce půstem Kompletní průvodce půstem Jimmy Moore

V lednu jsem začala držet přerušovaný půst, nebylo to předsevzetí, prostě to vyplynulo z debaty s kamarádkou a z toho, že po silvestrovském tataráku jsem tři dny nic nejedla a tak jsem vlastně nevinně do toho vklouzla. Pak jsem si něco málo přečetla na internetu, ale chtěla jsem i něco odbornějšího.
Kniha je rozsáhlá, ale bohužel se už hodně opakuje a hlavním tématem je léčba cukrovky. I přesto se o půstu můžete dozvědět spousty zajímavých faktů.
Určitě mě to nalákalo k tomu, zkusit i víc než 1denní půst.
Recepty jsou výborné a většinu z nich si vlastně už připravuji dávno i před půstem.

24.06.2023 3 z 5

Cviky při práci Cviky při práci Kerrie-Anne Bradley

Takových knih už existuje mraky, tato je určitě jedna z těch hezky a přehledně zpracovaných. Je to velmi poučná kniha, ale člověk by ji musel mít celoročně otevřenou na stole, aby to začala fungovat, ale to bude problém mezi knihou a židlí.

13.06.2023 4 z 5

Ukrajina: Válka kolem nás Ukrajina: Válka kolem nás Václav Bartuška

přečteno za víkend jedním dechem. I přesto, že dávám pro někoho jen tři hvězdičky, kniha se mi líbila, ale 4 jsou pro výborné knihy a 5 pro absolutní trháky.
Kniha je velmi dobře uspořádaná ve formě rozhovorů s různými osobnostmi, které ví o čem mluví.

12.06.2023 3 z 5

Proč jsme nechtěli rakouskou monarchii?: Vzpomínky právníka a politika z cesty k 28. říjnu 1918 Proč jsme nechtěli rakouskou monarchii?: Vzpomínky právníka a politika z cesty k 28. říjnu 1918 František Soukup

Začátek a konec se dal jakž takž číst, ale prostředek byl jen plný odstavců, kde koho zatkli, za co (údajně za co) a jak byl potrestán, takže z toho byla spíše učebnice. Očekávala jsem, že se dozvím více o historických souvislostech v tomto období, protože právě o období před, v a po první světové válce je méně literatury než např. o druhé.
Tak budu muset hledat dát.

12.06.2023 2 z 5

Nejkrásnější horské silnice k Jadranu Nejkrásnější horské silnice k Jadranu Zdeněk Blahůšek

Výborná kniha, dvě z cest pojedeme právě letos na motorce, tak jsem si vypsala místa, která bychom neměli cestou minout.

02.06.2023 5 z 5

Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina Pavel Trojan

Výborně zpracovaná kniha a hlavně se mi dostalo do ruky nové vydání z roku 2018 a proto jsou informace čerstvé. Všechny podstatné informace, které cestovatel potřebuje.

30.05.2023 4 z 5

Máma na cestách Máma na cestách Veronika Zelendová

Velice zajímavá kniha pro ty, co potřebují rady jak cestovat. Ať už s dětmi nebo bez dětí. Ale čekala jsem víc cestopis.

24.05.2023 3 z 5

Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře Ernst Hans Gombrich

Velice příjemná, zajímavá kniha. Potěšilo mě spousty map, aby si to člověk uměl i vizuálně představit. Potěšilo mě, že si člověk mohl spojit různé události a osobnosti v jednom čase ale v jiných částech zeměkoule, protože často čtete dějiny toho a dějiny toho a nespojíte si v hlavě, co se dělo ve stejné době na druhé straně.

17.05.2023 4 z 5

Fenomén Praděd Fenomén Praděd Matěj Matela

Ani nevím, jak si mi tato kniha dostala do ruky. Velice jí oceňuji, protože spousta zeměpisných, vlastivědních, turistických knih je psáno velice ustrnutě.
Zde je kromě základních informací i kdo zde žil, co se tu za historii stalo, jak pohoří vzniklo, kam tečou místní řeky a spousty dalšího.
Moc hezky napsaná a poučná kniha.

15.05.2023 4 z 5

Tomík na cestách Tomík na cestách Tomáš Vejmola

Ráda čtu cestopisy a tento je jeden z těch lepších.
Vtipné, přiměřeně stručné i obsáhlé, souvislé. Pár fotek, jen ta mapa od kam a kde autor bloudil.
Jinak super.

12.05.2023 4 z 5

Rozhovory s útěkem Rozhovory s útěkem Bára Basiková

Ze začátku možná trochu složitější se naladit na styl psaní, ale potom to stojí za to.
Dost k zamyšlení

03.05.2023 4 z 5

Zkuste to doma sami - kuchyně Zkuste to doma sami - kuchyně kolektiv autorů

Bohužel mě kniha moc nenadchla, asi jsem už stará a všechny tipy a vychytávky znám. A např. příprava domácího kečupu z kupovaného protlaku mě neoslovila.

13.04.2023 2 z 5

Světoví Češi - Příběhy průkopníků, osobností, které proslavily naši zem Světoví Češi - Příběhy průkopníků, osobností, které proslavily naši zem Jiří Černý

Další dětská kniha, vracím se do dětských let. Ale tato je opravdu moc krásná, stručné, ale poučné. Velice oceňuji, žádná učebnice, ale zábavně i s obrázky seznámí se slavnými českými osobnostmi. Obsahuje vše, co bych si od takové knihy představovala.

12.04.2023 4 z 5

Žabákova dobrodružství Žabákova dobrodružství Kenneth Grahame

Jako obvykle nevím, proč jsem si před dávnými lety dala tuto knihu na seznam, že si ji chci někdy přečíst. Ano, nejsem dítě, ale žabákova dobrodružství? Spíš dobrodružství krysy a krtka, ale to je jen detail. Možná jako dospělý to člověk vnímá jinak, ale nevím, jak to čtou děti, je to zvláštní styl. A také možná zvláštní překlad nebo nevím, jestli to bylo i v originále. Krysa o zvířatech mluví jako ... člověk by řekl, člověk by udělal, možná bylo původně one would be ... je to matoucí, když pak mluví i opravdu o lidech

12.04.2023 3 z 5

Medvěd nechce jít spát Medvěd nechce jít spát Oksana Bula

Nejsem dítě, tak nevím, jak ohodnotit. Půjčila jsem si od kamarádky, abych měla něco do ČV (ale stejně si asi najdu ještě další). Nevím pro jak velké děti to je, ale je to hodně stručné.

03.04.2023 2 z 5

Proč volíme psychopaty a jak to zastavit Proč volíme psychopaty a jak to zastavit Bill Eddy

Jo, bohužel pravdivá kniha, ale i v tom, že tomu nikdo nezabrání, buď ze stranu z toho psychopata nebo proto, že to prostě včas nerozezná a je pozdě.

03.04.2023 2 z 5