Bezantina

NevěraNevěraPaulo Coelho

Nechci být škarohlíd, ale tyhle typy lidí, ať už románoví nebo skuteční, ve mě vyvolávají nutkání vrazit jim jednu pořádnou facku, aby se vzpamatovali! No ona je hrozná chudinka, má všechno, po čem průměrný člověk touží, ale pořád je to málo? Věta " Už nedokáže snášet úsilí, které musí vynakládat, aby vypadala šťastně, zatímco ve skutečnosti k životu pociťuje nesmírnou apatii" mě nadzvedává ze židle! Možná, že kdyby si tyhle "husičky" (románové i reálné) zažily pár pořádných kopanců od života, byly by hned vděčné, za to co mají a nevymýšlely by, pardon ten výraz, p*čoviny! Možná, že kdyby měly vážnou nemoc, nebo partner by byl nevěrný, nebo finančně nezajištěné (alias dilema - mám zaplatit splátku hypotéky nebo jít nakoupit základní potraviny?) tahleta nevděčnost ke svému "bohatství" nebo lidově "už neví co roupama" by je brzy přešla.. Možná by stačilo si manuálně odpracovat pár dvanácti hodinových směn po sobě.. Předem se omlouvám všem, co se jim román líbí, nebo líbit bude ;-)

01.10.2014

HanaHanaAlena Mornštajnová

Dechberoucí příběh, řekla bych taková "Vypravěčka" po česku.. Souhlasím s Aaloha, že by měla být součástí povinné četby. Tragédie holocaustu nikdy nebude dostatečně popsána a námi v našem luxusu dostatečně pochopena, ale nikdy nesmí být zapomenuta..
EDIT.: většina postav, které prošly utrpením jako Hana, pak "žily šťastně a spokojeně" s občasnými nepříjemnými sny či vzpomínkami.. Totální degradace Haniny psychiky a osobnosti nebývá jinými autory popisováno, ale i toto je důležité pro nás vědět - že i takto zlomení museli fungovat a ještě jimi okolí pohrdalo.. Věta "vy jste byli v bezpečí před bombami a nemuseli jste se bát o děti" mě téměř zvedla ze židle.. Jo jasně, v koncentráku to bylo jak v lázeňském letovisku..

11.02.2019

Večer a jitroVečer a jitroKen Follett

Další skvělé dílo pana Folletta. Úžasně detailně vykreslený příběh z doby odehrávají se v Anglii necelých 70 let před vpádem Normanské invaze.
Nicméně ačkoliv je děj zajímavý a poutavý, nevyhnul se autor určité "šabloně" svých postav (což se mi potvrdilo i v díle Ohnivý sloup) - máme tady hlavního hrdinu "klaďase". Šarmantní, chytrou a samozřejmě krásnou šlechtičnu (proč musí být vždy chytrá A K TOMU krásná? Nemohla by být jen chytrá a průměrně hezká? Nebo třeba nepěkná...). Duchovního s dobrým srdcem. Záporáka. Více neprozradím, zda to kvalitě díla škodí, to si musí každý ujasnit sám.
Celkově hodnotím jako velmi dobře zpracovaný historický román a určitě doporučuji :-)

Padesát odstínů šediPadesát odstínů šediE. L. James (pseudonym)

Absolutně nechápu jak může být tato, s odpuštěním, hovadina považována za "světový bestseller".. Zajímalo by mne, kolik autorka zaplatila tomu, kdo tuhle slátaninu takto nazval a vypustil do světa.. Nemám nic proti sexu, a ani mne nijak nepohoršují sexuální odlišnosti a preference druhých, také chápu, že ne každý má uhlazený a ideální vztah a autorka se snaží popsat "komplikovaný vztah", ale čeho je moc, toho je příliš.. Po přečtení poloviny jsem knihu dále prolistovala a odložila. Já bych to shrnula dvěma větami - mnoho povyku pro nic a souložíme 10000x jinak.

03.11.2013

Mě kniha nijak nenadchla.. Nebo spíše vyloženě nebavila.. Absurdní situace se mi nijak vtipné nezdály, knihou jsem se musela vyloženě prokousávat a ani jsem ji nedočetla.. Totální blbovina..

05.05.2014

Smrt nosí rudé škorněSmrt nosí rudé škorněPavel Hrdlička

Dobře napsaná historická detektivka. Moc se mi líbilo, jak autor použil mluvu a výrazy z té dané doby, i když jsem třeba neznala význam všech slov a výrazů. Také se mi líbilo reálné nastínění běžného života středověké Prahy. Je dobré, že autor čerpá informace od dobových historiků a "neplácá nesmysly" což je častokrát nešvar mnoha autorů knih s historickým dějem.

11.02.2015

Porodní bábaPorodní bábaKatja Kettu

Pro mne byla kniha zklamáním. Moc jsem se na knihu těšila, byl velký problém ji sehnat, ale jsem rozčarovaná.. Příběh místními opovrhované porodní báby (kdybych nevěděla z anotace proč ji lidé neměli rádi, tak z příběhu bych to rozhodně nepoznala), která za celý život nepoznala lásku a pak se bláznivě zamiluje do věčně amfetaminem zfučeného německého důstojníka, který podle mého nedokáže rozlišovat sny a realitu.. Neodsuzuji její lásku, životní osudy lidí jsou různé.. Co mi vadilo, byl styl, jakým byla kniha napsaná. Ani tak mi nevadily vulgarismy, jako přeskakování v čase a zápisky z deníku. Celkově jsem čekala více.

01.11.2015

Než jsem tě poznalaNež jsem tě poznalaJojo Moyes

Velmi čtivý romantický příběh s vážným tématem, jež je uhlazeno příjemným humorem.. Věděla jsem, že Will zemře, nicméně jsem předpokládala, že zemře na plicní infekci nebo uroinfekt, a on mezitím eutanázii.. Hezké, příjemné a emotivní čtení.. Po přečtení je člověk tak nějak vděčný, že si může bez větších obtíží zajít na záchod..

21.10.2014

VypravěčkaVypravěčkaJodi Picoult

Nevím jak nejlépe vyjádřit slovy to, jak ohodnotit tuto knihu, takže jen samé superlativy: perfektní, brilantní, skvělé!!! Knihu jsem doslova "zhltla" za pár hodin, nedokázala jsem ji odložit a dělat delší pauzy mezi čtením. Je to moje první kniha od této autorky a zaujala mne právě tématika židovského holocaustu, ale uvažuji o přečtení jejích dalších knih. Propracovaná psychologie postav, napínavě se vinoucí děj, pro odlehčení zasvěcení do tajů pekařského umění.. A nakonec to vyvrcholení děje - to jsem opravdu nečekala, i když je pravda, že od odvezení Josefa do nemocnice mi něco nehrálo. Ještě po týdnu nemůžu vyhnat děj knihy z hlavy a přestat na něj myslet. Hodnotím jako jednu z nejlepších knih, co jsem kdy četla.

27.08.2015

Klub nenapravitelných optimistůKlub nenapravitelných optimistůJean-Michel Guenassia

Kniha psaná zvláštním, nikoli však špatným stylem. Děj mě nepohltil hned od začátku, spíše plynule plynul a čím dál více mě uchvacoval. Líbilo se mi prolínání světa dospívajícího kluka a světa za "železnou oponou". Netradiční styl psaní podtrhoval jedinečnost této knihy. Děj jsem nezhltla během jednoho večera, četla jsem knihu asi týden, ale hodně jsem o přečteném přemýšlela a rozmlouvala v duchu s osobami v knize.. Doporučuji.

30.08.2014

MiniaturistaMiniaturistaJessie Burton

Za mě zklamání.. Příběh sám o sobě mohl být zajímavý i bez té "hlouposti" s miniaturistou, myslím že děj by se bez toho úplně obešel..

26.02.2016

Kautokeino – Krvavý nůžKautokeino – Krvavý nůžLars Pettersson

Celkem zklamání a navíc byl problém knihu sehnat. Děj se tak nějak nezáživně line, až jsem zjistila, že jsem už na konci knihy.. Neurazí-nenadchne. Rozhodně je lepší si přečíst Posledního Laponce od O. Truce, protože tam to má aspoň spád a říz (mimochodem v obou knihách se jedná o stejnou vesnici - Kautokeino).

26.03.2016

Ohnivý sloupOhnivý sloupKen Follett

Mám ráda romány z období vlády Tudorovců, takže jsem se byla vcelku spokojená.. ALE! Follet tak nějak obkresluje postavy: mladý šarmantní muž a mladá nezávislá žena milující se zakázanou nešťastnou láskou, časem ona s ním otěhotní, natvrdlý nesympatický manžel, povýšená šlechtična, typický prospěchářský záporák... ti všichni už tady byli, jen pod jinými jmény.. Znovu opakuji - příběh se mi líbil, ale to jak je kopírován děj hlavních postav (nemyslím skutečné historické postavy) a jejich povahy a charaktery - to už méně.. Follet by měl zapracovat na své typizaci postav.

17.05.2019

Katova dcera a čarodějKatova dcera a čarodějOliver Pötzsch

Skvělá historická detektivka z netradičního katovského prostředí. Stejně dobré jsou i ostatní díly ze série "Katova dcera". Ikdyž tento díl mi přišel už možná trošku "přitažený za vlasy". Doporučuji neváhat přečíst celou sérii.

20.02.2014

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Velice dobrá kniha napsaná zajímavým stylem.. Na oslovení "Saumensch" nezapomenu snad nikdy.. Doporučuji všem, kteří mají rádi válečnou tématiku..

10.05.2014

Vernon Bůh LittleVernon Bůh LittleD. Pierre (pseudonym)

Skvělá kniha s netradičním příběhem. Před několika lety jsem ji četla poprvé a tehdy mi i ukáplo několik slziček dojetím.. Teď jsem na ni narazila znovu a s chutí si ji znovu přečetla. Přisprostle inteligentní styl jakým je děj psaný je jedinečný a jen podtrhuje tragickou podstatu příběhu - davu lačnícího po pomstě na nevinném člověku. Je až děsivé jak se "slovíčkařením" dá nevinna obrátit ve vinu..

25.06.2014

RanhojičkaRanhojičkaR. Jordan (pseudonym)

Mám ráda historické romány z tohoto období, ale tento mě tak trošku zklamal.. První polovina se mi líbila, měla dobrý děj i historický podklad. Druhá polovina bylo zklamání v podobě sladkobolného, místy velmi hodně přitaženého konce a lá červená knihovna..

30.06.2014

Aristokratka ve varuAristokratka ve varuEvžen Boček

Četla jsem tento díl jako první, takže nemůžu srovnávat s první částí, nicméně pokud je ještě lepší, asi umřu smíchy. Protože u této knihy jsem dostávala nezvladatelné záchvaty smíchu a nevzpomínám si, kdy bych tak veselou knížku četla :-) Doporučuji všem, co jsou smutní :-)

08.08.2014

Ten, kdo stojí v koutěTen, kdo stojí v koutěStephen Chbosky

Dobře psaná kniha s hlubšími myšlenkami..

08.08.2014

Kdo chytá v žitěKdo chytá v žitěJ. D. Salinger (pseudonym)

Z komentářů můžu vyčíst, že čtenáři jsou rozdělení na dvě skupiny - ti, jimž se kniha líbila a ti, jimž se nelíbila. Za sebe se řadím do druhé skupiny. Nechápu, co je na ději tak úchvatného a také nechápu, jak knihu/autora mohou zmiňovat učebnice literatury. V době, kdy ji autor psal, mohla hlavní hrdina působit jako rebel a buřič, ale v dnešní době spíše působí spíše jako mírně mentálně zaostalý.. Kniha byla pro mě nudná, suchopárná a nechápu, při kterých částech jsem se měla smát.. Nezasmála jsem se nikde ( a to nemám diagnostikovaný depresivní syndrom). Ještěže je to tenká knížka, utrpení bylo naštěstí krátké.

13.08.2014

ZápoleníZápoleníI. Higuči (pseudonym)

Čtivé povídky z japonského prostředí. Nekončí "happy endem", ale ani neuvrhnou do deprese. Pro mě jako evropského neznalce tamější kultury bylo dobré, že za každou povídkou byly vysvětlivky výrazů a situací, které mi byly neznámé. Rozhodně zajímavé čtení pro všechny, kteří se zajímají o japonskou kulturu.

14.08.2014

PlatnéřPlatnéřFrantišek Niedl

Tato série se mi líbila mnohem více než série Hynek Tas z Boru. Příjemné oddechové čtení s historickým námětem, trošku detektivka.. Líbila se mi hlavní postava Lukáš, hlavně proto, že je obyčejný mladík (a ne pan "dokonalý" jako Hynek Tas z Boru; nemůžu si pomoct, ale pořád tyto dvě hlavní postavy z obou sérií srovnávám :-) ), sice s tělesným handicapem, ale o to více bystrým mozkem. Pěkné čtení.

03.05.2015

Císařovna OrchidejCísařovna OrchidejAnchee Min

Příběh byl zajímavý a poutavý, určitě bude zajímat ty, kteří mají rádi téma historické Číny. Ke konci už to bylo ale poněkud nudnější, samé tahanice o moc a intriky.. Zajímalo by mne, jestli se jednalo o tu samou osobu jako v knize "Tajný deník čínské císařovny".

06.08.2015

Tajemství hedvábného vějířeTajemství hedvábného vějířeLisa See

Hezký příběh z období Číny 19. století. Velmi přesné popsání koloběhu tradičního života žen v tehdejší době. Pro mě je absolutně nepředstavitelné, že bych celý život strávila s ostatními ženami z rodiny zavřená v jedné místnosti, bez možnosti vyjít svobodně a bez bolestí ven. A také jsem ráda, že dnešní muže v naší kultuře sexuálně vzrušují větší ňadra a ne droboulilinké bolestizpůsobující zdeformované zhnisané a zapáchající pozůstatky chodidel..

02.09.2015

Dcery panenské královnyDcery panenské královnyJeane Westin

Já jsem prostě nebyla schopná tuto knihu dočíst.. Protože se zajímám o Alžbětu Tudorovnu a její život, bylo mi jasné, že to s těmito děvenkami bažícími po lásce nedopadne dobře. Nicméně jsem dala knize šanci, ale byla to ztráta času. Nesedl mi styl psaní ani způsob, jakým se příběh linul. Věřím ale, že kniha má a bude mít své čtenáře, já už jsem asi moc náročná..

18.02.2016

Na život a na smrt – Román o Anně BoleynovéNa život a na smrt – Román o Anně BoleynovéSandra Byrd

Tak plytký příběh o Anně Boleynové jsem tedy dlouho nečetla.. Za mne ztráta času..

25.02.2016

Birthday GirlBirthday GirlHaruki Murakami

Eh - co to jako mělo být? Povídka popisující jen to, jak šla mladá kočička na vyměněnou směnu, kdy měla zrovna narozeniny, donesla jídlo majiteli restaurace a ten jí zaručil, že se jí vyplní přání.. Ani jsem se nedozvěděla, co za přání to mělo být.. Nechci podrývat spisovatelský um autora, ale to už bychom mohli psát opravdu všichni..

07.02.2018

Případ KukockijPřípad KukockijL. Ulická (pseudonym)

Kniha nebyla úplně špatná, ale dle anotace jsem čekala trochu jiný směr dění.. Prostřední část jsem úplně nepobírala (a mohla být také poněkud kratší) a Táněčka mi tedy nesedla vůbec - v mých očích rozmazlený spratek a tak trochu d.vka..

17.03.2019

Erotické příběhy pro indické vdovyErotické příběhy pro indické vdovyBalli Kaur Jaswal

Příjemné čtení, četlo se samo.

04.10.2020

Vraní kostVraní kostRobert Low

Poslední díl z této série hodnotím jako nejslabší. Knihu jsem dočetla se sebezapřením, protože jsem chtěla mít přečtenou celou sérii.
Říkám si, že měl spisovatel buďto v předchozím díle přidat 1-2 kapitoly, do kterých by zahrnul konečné osudy Orma a Olafa, nebo napsat další díl o osudech Olafa. V tom případě by měl zapracovat ale na zlepšení děje a charakterů postav, protože číst o protivném nesympatickém Olafovi vyžadovalo zvýšené úsilí.

05.12.2020