Bezantina

Umění radostiUmění radostiGoliarda Sapienza

Snažila jsem se knihu dočíst, ale opravdu to nešlo. Nesedl mi styl, jakým byla psaná. První čtvrtina ještě jakžtakž šla, ale pak už to bylo jen horší a horší. V polovině jsem to vzdala. Děj je hodně zmatený a neucelený, často si čtenář v podstatě musí domýšlet z náznaků, co se skutečně stalo.
Když jsem tuto knihu objevila, naivně jsem si myslela, že to bude něco ve stylu jako "Madona z hor", což tedy nebylo..
Nedoporučuji, je to ztráta času (o čemž svědčí i koneckonců hodnocení ostatních čtenářů) a nemůžu pochopit, proč jsem na ni v knihovně tak dlouho čekala a ještě se jí dočkala jen díky rezervaci.

PediatriePediatrieJiří Klíma

Komplexní učebnice pediatrie pro střední zdravotnické školy.

Večer a jitroVečer a jitroKen Follett

Další skvělé dílo pana Folletta. Úžasně detailně vykreslený příběh z doby odehrávají se v Anglii necelých 70 let před vpádem Normanské invaze.
Nicméně ačkoliv je děj zajímavý a poutavý, nevyhnul se autor určité "šabloně" svých postav (což se mi potvrdilo i v díle Ohnivý sloup) - máme tady hlavního hrdinu "klaďase". Šarmantní, chytrou a samozřejmě krásnou šlechtičnu (proč musí být vždy chytrá A K TOMU krásná? Nemohla by být jen chytrá a průměrně hezká? Nebo třeba nepěkná...). Duchovního s dobrým srdcem. Záporáka. Více neprozradím, zda to kvalitě díla škodí, to si musí každý ujasnit sám.
Celkově hodnotím jako velmi dobře zpracovaný historický román a určitě doporučuji :-)

Dědicové zeměDědicové zeměIldefonso Falcones

Tak depresivní knihu (když nepočítám knihy o holocaustu apod.) jsem dlouho nečetla.. Nejpěknější pasáže byly ty, jež popisovaly práci na vinohradu a výrobu vína. Hlavnímu hrdinovi se dějí stále příkoří, na jednu šťastnou událost připadají dvě až tři špatné. Mám z knihovny sice objednanou Katedrálu moře, ale váháme, zda se do ní vůbec pustit, pokud to bude stejného ražení..

Letní královnaLetní královnaElizabeth Chadwick

Asi budu jediná, koho kniha úplně nenadchla.. čtu knihy od paní Chadwick od svých 14ti let (což už je téměř 20 let) a mohu tedy sledovat, že se její hlavní postavy určitým směrem "vyvíjejí". Musím pochválit, že má autorka perfektně nastudovanou historii a příslušné reálie. Avšak knihy, které psala dříve, o neznámých lidech, nikoliv o skutečných historických postavách, se prostě četly lépe.
Samotná kniha není zlá, ale když vím, že to paní Chadwick prostě umí i lépe (viz např. Dobyvatel z Normandie nebo Válečník - mé NEJ), tak je to mírné zklamání. Hodně mi vadily velké časové skoky v ději (8 měsíců apod.).

Náhrdelník královny ze SábyNáhrdelník královny ze SábyMargaret Jardas

Hodnotím jako slabé. Námět vcelku dobrý, i když od začátku bylo vcelku jasné, jak příběh skončí. Dialogy postav byly opravdu nemožné..

Vraní kostVraní kostRobert Low

Poslední díl z této série hodnotím jako nejslabší. Knihu jsem dočetla se sebezapřením, protože jsem chtěla mít přečtenou celou sérii.
Říkám si, že měl spisovatel buďto v předchozím díle přidat 1-2 kapitoly, do kterých by zahrnul konečné osudy Orma a Olafa, nebo napsat další díl o osudech Olafa. V tom případě by měl zapracovat ale na zlepšení děje a charakterů postav, protože číst o protivném nesympatickém Olafovi vyžadovalo zvýšené úsilí.

05.12.2020

Princezna KámasútraPrincezna KámasútraSabina Hynková

Knihu jsem prvně četla jako náctiletá a dodnes na ni s úsměvem vzpomínám, bylo to mé první setkání s "exotičtější" formou sexuálních praktik.
Není to žádné historické veledílo, ale jako sexuálně laděná oddechovka - proč ne?

29.10.2020

Ošetřovatelský proces v chirurgiiOšetřovatelský proces v chirurgiiĽubica Libová

Kvalitně zpracovaná učebnice pro studium chirurgického ošetřovatelství pro obory Všeobecná sestra. Dobře rozpracovaná problematika chronické rány, předoperační a pooperační péče.
Co musím vytknout je v prvních kapitolách zastaralý výraz "braunyla" pro i.v. linku.

04.10.2020

Erotické příběhy pro indické vdovyErotické příběhy pro indické vdovyBalli Kaur Jaswal

Příjemné čtení, četlo se samo.

04.10.2020

Ptáci se zlomenými křídlyPtáci se zlomenými křídlyAyşe Kulin

Na knihu jsem se těšila, ale byla těžkým zklamáním. Psáno těžkopádným, neosobním a suchým stylem. Velká škoda, námět skýtal velký potenciál..
Málokdy knihu nechám nedočtenou, ale tady to jinak nešlo.

23.08.2020

Cizí královnaCizí královnaRebecca Gablé

Nedočkavě jsem čekala na vydání této knihy, ale po jejím přečtení jsem mírně zklamaná. Není bohužel tak skvělá, jako Hlava světa nebo Druhé království :( Zatímco v předchozích příbězích byly osudy hlavních hrdinů hlavní dějovou linkou, zde je tomu jinak a přinejmenším polovinu knihy tvoří "politikaření", jenž chápu, že je z historického hlediska i trochu nutné (a v ostatních bylo koneckonců také), jenže zde je ho až příliš. Paní Gablé to umí i lépe. Nicméně budu se těšit na vydání další knihy.

09.06.2020

Láska potéLáska potéMarceline Loridan-Ivens

Hodnotím jako velice slabé. Za mě zklamání.

05.06.2020

Králova konkubínaKrálova konkubínaAnne O'Brien

Slabší děj. Zpočátku se kniha zdála být zajímavá, nicméně ve druhé polovině se děj zvrhl v nudné politikaření táhnoucí se až do konce. Dočetla jsem se sebezapřením, protože nerada odkládám rozečtené knihy.

04.06.2020

Madony z LeningraduMadony z LeningraduDebra Dean

Zajímavá kniha prolínající minulost s přítomností. Žena s počátečními příznaky Alzheimerovy choroby vzpomíná na své mládí, kdy pracovala v Leningradské Ermitáži a na krutou dobu blokády.
Jako milovnici malířského umění se mi líbily popisy obrazů. Vzpomínky na hladomor jsou pro nás nepředstavitelné a proto si myslím, že je třeba, aby se na ně (stejně jako na holocaust) nezapomínalo.

22.03.2020

Královský minesengrKrálovský minesengrNicole Galland

Drobné historické "mušky". Dialogy s výrazy, které se ve středověku jistě nevyskytovaly. Trochu mi kniha stylem, jakým spolu postavy komunikovaly, připomíná knihu "Poslední anglický král". Konec byl už takový poněkud rychle odbytý, ale i tak to bylo příjemné oddechové čtení. Doporučuji pro nenáročné milovníky historie.

22.03.2020

6969 Sexy Lucca

Dost nízká úroveň psaného textu (a tím nemyslím vulgarismy), povídky jsou psány všechny jedním stylem a bez originality.. divím se, že to vůbec někdo vydal..

22.07.2019

Andělské drápkyAndělské drápkyAlejandro Jodorowsky

Nejvíce ujeté, co jsem kdy držela v ruce..

15.07.2019

Tři královny - Boj o tudorovský trůnTři královny - Boj o tudorovský trůnPhilippa Gregory

Nemohu si pomoci, ale za mě slabé.. Markéta mi byla krajně nesympatická..
U této autorky mám navíc problém, že její knihy srovnávám s "Královou přízní", která mě naprosto uchvátila, ale ostatní jsou v porovnání s ní v mých očích prostě slabší.

11.07.2019

Prokletý rod PalmisanůProkletý rod PalmisanůR. Nadal (pseudonym)

Na knihu jsem se moc těšila, navíc byl problém sehnat ji (v knihovně věčně rozpůjčovaná), nicméně jsem zklamaná. Jak to s hlavní dvojicí dopadne bylo vcelku předvídatelné, ale to by mi až tak nevadilo. Celkově mi neseděl styl psaní, popis situací, kniha mě nedokázala zaujmout.. Nutila jsem se ji tedy dočíst, když už jsem na ni tak dlouho čekala.. Nemůžu se ubránit srovnávání s "Madona z hor", jež je situována do stejného období v Itálii, ale v mých očích je daleko lepší.
Edit. - přála jsem té protivné Angele, aby jí ta zahrada suchem vychcípala!

07.06.2019

Náš manželNáš manželJo Jakeman

Napínavé, rozhodně jsem nečekala, jakým směrem se bude děj vyvíjet.. Přečteno jedním dechem!

28.05.2019

Dům krásyDům krásyMelba Escobar

SPOILER - komentář obsahuje informace, které prozrazují část děje.
Čekala jsem šťastný konec, jakože Karen bude mít synka u sebe a vrah bude usvědčen, ale smůla.. Závěr mi podrazil nohy, docela depresivní..

21.05.2019

Ohnivý sloupOhnivý sloupKen Follett

Mám ráda romány z období vlády Tudorovců, takže jsem se byla vcelku spokojená.. ALE! Follet tak nějak obkresluje postavy: mladý šarmantní muž a mladá nezávislá žena milující se zakázanou nešťastnou láskou, časem ona s ním otěhotní, natvrdlý nesympatický manžel, povýšená šlechtična, typický prospěchářský záporák... ti všichni už tady byli, jen pod jinými jmény.. Znovu opakuji - příběh se mi líbil, ale to jak je kopírován děj hlavních postav (nemyslím skutečné historické postavy) a jejich povahy a charaktery - to už méně.. Follet by měl zapracovat na své typizaci postav.

17.05.2019

Vývary z kostíVývary z kostíConstanze von Eschbach

O vývarech se píše v knize jen asi v jedné třetině, zbytek jsou recepty ostatních jídel. Ztráta času.

04.05.2019

Vilný stařec a hamižné ženyVilný stařec a hamižné ženyMarina Lewycka

Příběh střídá části, které jsou popsány v anotaci - totiž starého muže, který chytil " druhou mízu", s popisy života na Ukrajině za stalinismu a během války a je prokládán pasážemi o historii vývoje traktorů.
Příběh se vine jako klikatá cestička, je mozaikou poskládanou z osudů jedné ukrajinské rodiny. Rozhodně jej nepovažuji za "pobaveníhodný" ani " veselý", protože části popisující hladomor na Ukrajině, stalinistické čistky, nacistický pracovní tábor ani týrání seniora nepovažuji za humorné.
Nicméně pasáže, kdy se dcera rozčiluje nad starcem zamilovaným do lepé děvy jsou docela úsměvné..
Oceňuji i to, že si autorka dala tu práci s vyhledáním informací o historii traktorů, což bylo pro mě, která pocházím ze statku, zajímavé.
Celkově hodnotím velmi pozitivně, není moc knih, které by ve mě zanechaly takovou stopu.

02.05.2019

Případ KukockijPřípad KukockijL. Ulická (pseudonym)

Kniha nebyla úplně špatná, ale dle anotace jsem čekala trochu jiný směr dění.. Prostřední část jsem úplně nepobírala (a mohla být také poněkud kratší) a Táněčka mi tedy nesedla vůbec - v mých očích rozmazlený spratek a tak trochu d.vka..

17.03.2019

HanaHanaAlena Mornštajnová

Dechberoucí příběh, řekla bych taková "Vypravěčka" po česku.. Souhlasím s Aaloha, že by měla být součástí povinné četby. Tragédie holocaustu nikdy nebude dostatečně popsána a námi v našem luxusu dostatečně pochopena, ale nikdy nesmí být zapomenuta..
EDIT.: většina postav, které prošly utrpením jako Hana, pak "žily šťastně a spokojeně" s občasnými nepříjemnými sny či vzpomínkami.. Totální degradace Haniny psychiky a osobnosti nebývá jinými autory popisováno, ale i toto je důležité pro nás vědět - že i takto zlomení museli fungovat a ještě jimi okolí pohrdalo.. Věta "vy jste byli v bezpečí před bombami a nemuseli jste se bát o děti" mě téměř zvedla ze židle.. Jo jasně, v koncentráku to bylo jak v lázeňském letovisku..

11.02.2019

Ester - nová královnaEster - nová královnaBernard Hébert

Nudný a plytký příběh.. Kniha byla zklamáním..

09.03.2018

Birthday GirlBirthday GirlHaruki Murakami

Eh - co to jako mělo být? Povídka popisující jen to, jak šla mladá kočička na vyměněnou směnu, kdy měla zrovna narozeniny, donesla jídlo majiteli restaurace a ten jí zaručil, že se jí vyplní přání.. Ani jsem se nedozvěděla, co za přání to mělo být.. Nechci podrývat spisovatelský um autora, ale to už bychom mohli psát opravdu všichni..

07.02.2018

Naděje na konci světaNaděje na konci světaS. Lark (pseudonym)

Od knihy jsem si slibovala tedy mnohem více.. Neseděl mi styl psaní a děj byl tak nějak velmi předvídatelný. Věřím, že své věrné tato kniha bude mít, ale já ji hodnotím jako jednu z těch méně povedených.

03.12.2017