Bear Reader Bear Reader komentáře u knih

Rodokmen smrti Rodokmen smrti James Rollins (p)

Abych parafrázoval uživatele \"Jaru\" Pokud to takhle půjde dál na příští knihu budu sbírat síly. Cestování po světě, popisy reálií, to všechno bych akceptoval a hodnotil kladně. Jen začínám mít pocit, že pan Rollins píše jen proto, že má smlouvu na další knihu. Do týmu přidal další postavy, které zase vylepšují příběh. Ale... Nějak mi tato kniha přišla jako pohádka pro dospělé. Jasně, vybavení a činy \"Supermanů\" z týmu autorská nadsázka. Ovšem jak byl vylíčen armádní \"nadpes\" Kain a zejména jeho myšlenkové pochody, tak tady to dle mého soudu autor poněkud přehnal. A to jsem člověk, který psy považuje za bytosti se složitým duchovnem. Druhá věc je, jak hrdinové vždy vyklouznou z kritické situace. Jistě, akční hrdina musí vždy nastoupit do děje v poslední chvíli, leč v mnoha situacích se mi zdálo, že naši hrdinové vyřeší problém jen díky těžké mentální indispozici protivníka. Ale co, počkáme na další knihu a uvidíme.

22.09.2013

Stíny nad Atlantidou Stíny nad Atlantidou J.Suzanne Frank

Tedy, četl jsem leccos, ale tohle ve mně nechá stopu na dlouho. Tak neuspořádaně složený příběh, jednání postav postrádající logiku, viz hrdinka řešící situaci kdy by stačila jediná otázka "pětistránkovou expedicí" kolem ostrova apod. Jediná světlá chvilka je zmínka o československém autoru Vojtěchu Zamarovském. Za mě jasně nula bodů.

18.03.2013 odpad!

Svatyně Svatyně Raymond Khoury

Z mého pohledu žádný trhák. Teď se chystám na "Znamení", tak uvidíme.

12.03.2013 4 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Ke knize jsem se dostal díky kamarádce, která o Kulhánkovi mluví v superlativech. Jenže... Upírské knihy vůbec nejsou můj šálek kávy. Nakonec jsem se do Kulhánka pustil abych ho mohl znectít a "oplatit" kamarádce to jak znectila mého oblíbeného Pratcheta.
Všechno je jinak. Oba díly jsem přečetl ve dvou dnech. Je to asi brak, ale naprosto skvostný, který si na nic nehraje. Hlášky typu "Následný vodorovný švih mu z kombinézy střihl kalhoty a bundu – jako švadlena očividně rostu. ", mě dostávaly do kolen. Určitě si ještě něco přečtu. "Díky Míšo"

15.02.2013 4 z 5

Ledový ostrov Ledový ostrov James Rollins (p)

Tak mám pocit, že autor trochu ztrácí soudnost. Aby udržel čtenářovu pozornost vrší akci na akci bez ohledu na reálnost děje. Twin Otter letící v blizzardu, popis startu, přistání a vrchol všeho únik hrdinů v mrtvé ponorce před jadernou bombou. Snesu hodně, ale tady to autor přehnal.

13.02.2013 1 z 5

Písečná bouře Písečná bouře James Rollins (p)

Nečetlo se to špatně, ale... Autor si určitě dává práci s odkazy do historie. Děje probíhající v současnosti už tolik nepiluje. Nevím, písečnou bouři jsem nezažil. Budu-li věřit dokumentárním filmům a svědectví těch, kdo pískem prošli není to žádná idyla. Autor popisuje bouři jako mimořádně silnou vymykající se všemu co oblast zažila. A hleďme hrdinové mají v jednu chvíli rozhled jen metr, vzápětí hledí do dáli a poznávají své přátele. Vrchol všeho jsou vrtulníky poletující v bouři. Motory zabalené v protipískových pytlích. HA HA, jak má zabalené sání? Opravdu bych rád viděl filtr, který odstraní poletující písek a přitom pustí do motoru dostatek vzduchu.
Jo, a popisy emocí obou hlavních hrdinek, to už je ryzí červená knihovna. U mě slabé dvě hvězdy.

12.02.2013 1 z 5

Jidášův kmen Jidášův kmen James Rollins (p)

Souhlasím s kolegou achillem, autor se v tom plácá. Penzisti dohnaní okolnostmi k super výkonu, budiž. Co mě dostalo do kolen je signalizace Monka Kokalise pomocí jeho robotické protézy přes půl světa. On se v dalším příběhu určitě objeví. Už teď jsem zvědav jak hrdinu autor oživí, naposled se v příběhu objevil tažen do hlubiny blikající olihní. Vezme jej snad oliheň do své domácnosti, uvaří mu čaj na zahřátí a poté hrdinu předá kanibalům, kteří nakonec nebudou tak primitivní? Fakt jsem zvědav.

12.02.2013 2 z 5

Ďáblova kolonie Ďáblova kolonie James Rollins (p)

Tady si myslím, že autor odvedl dobrou práci a navozuje otázku " Mohlo to tak být?"

07.02.2013 4 z 5

Černý řád Černý řád James Rollins (p)

Tak já nevím, jsem divnej, nebo ne? Námět Rollins má pokaždé dobrý a zajímavý. Jenže pak splácá tolik věcí dohromady, až je z toho guláš. Některá řešení situací jsou přitažená za vlasy- kdy tu hrdinové, tu padouši jsou stiženi lehkou debilitou ku prospěchu protistrany aby se situace vyvinula a děj plynul. Prostředí autoři také opisují Rollins vs. Berry = Kodaň, antikvariát, požár, tajná organizace vlády atd. atd. Problém má i překladatel, který se zřejmě občas poradí s překladačem a v textu nasadí technický výraz, jaký by člověk ( neodborník ) nepoužil. Přes uvedené výhrady je to čtivé a jako oddechovku doporučuju.

07.02.2013 3 z 5

Amazonie Amazonie James Rollins (p)

Když člověk moc nepřemýšlí, chci říct nešťourá, pak se to nečte špatně.

07.02.2013 3 z 5

Dobrodružství s aljašskými medvědy Dobrodružství s aljašskými medvědy Frank Dufresne

Knížku mám od doby vydání. Přírodu a zvířata jsem měl rád vždycky. Autor, který dlouho pracoval v komisi pro lov a rybolov popisuje medvědy bez emocí, věcně a přitom je cítit jeho lásku a zároveň obdiv k těmto zvířatům. Zároveň ale jasně deklaruje " POZOR! je to šelma", kterou je nutno respektovat. Já jsem měl a mám k medvědům vždy blízko.
Jenže znáte to, pohádky líčí medvědy jako takové dobrácké troubelíny, v člověku to stopu zanechá. Literatury na tohle téma moc nebylo, vyjma vědecké a tak moc jsem medvědy zase studovat nechtěl. Duffresnova kniha byla jak pramínek svěží vody, který opláchl čtenáři oči a rozšířil obzory. Pan doktor Heráň který napsal doslov byl, bohužel byl, velmi vzdělaný pán a přesto dokázal psát i pro ne zcela vědecky založené lidi.

Jezdec z neznáma Jezdec z neznáma Jack Schaefer

Souhlas s kolegou kilometrem, kniha mého mládí. Z knihovny ji občas vytáhnu, ale Jasná jednička tohoto žánru je u mne Muž se srdcem kovboje.

07.02.2013 5 z 5

První krev - Rota zbabělců - Keanův pozemek První krev - Rota zbabělců - Keanův pozemek Jack Schaefer

Knihu jsem četl od doby vydání několikrát a nemůžu se zbavit dojmu, že za knihou Muž se srdcem kovboje lehce kulhá. Jasně, i mistr může mít slabší chvilku. V prvním příběhu se mi zdá, že k rozehrání zápletky je potřeba se pročíst tím jak hrdina skuhrá, že jej nikdo neocení. Mohlo to být kratší. Rota zbabělců: co říct? Armáda je a vždycky byla podivný svět, který jsem nepochopil. A to mám rád válečnou literaturu i film v jakékoli podobě. To je rozdvojení osobnosti, co? Snad jen Keanův pozemek je pro mě srovnatelný s výše jmenovanou knihou. Za přečtení to určitě stojí, hvězdy jsem dal "jen" čtyři.

07.02.2013 4 z 5

Muž se srdcem kovboje Muž se srdcem kovboje Jack Schaefer

Knihu jsem prvně četl velmi dávno a od té doby ještě mnohokrát. Při prvním čtení na konci knihy zjihlo i otrlé srdce cynikovo a slzu jsem uronil. A vůbec se za to nestydím. Někomu se může příběh zdát plochý, ale.... Já co milovník těch časů oceňuji popis prostředí, podmínek života v té době a tak vůbec. Myslím, že dobře napsány jsou i příběhy jednotlivých jezdců z ranč diagonála Y. Narozdíl od jiných páně Schaeferových knih, tuto čtu vždy bez výhrad a poznámek. Prostě výborně napsaný příběh o přátelství , kamarádství, ( říkejte tomu jak chcete ) jaké se dneska už nezažije. )
Film nehodnotím vůbec, scénář psal někdo, kdo knihu zahlédl z hodně rychle jedoucího vlaku.

07.02.2013 5 z 5

Študáci a kantoři / Z tajností žižkovského podsvětí Študáci a kantoři / Z tajností žižkovského podsvětí Jaroslav Žák

Autor působící jako středoškolský profesor prokazuje obrovský nadhled, kdy ve svém hodnocení profesorstva neváhá "střílet" i do vlastních řad. Stejně tak zaslouží obdiv lehkost s jakou popisuje daremné studenstvo a jeho boj s profesory a učivem. Nevím zda bych po tolika letech ve školství dokázal psát o soupeři, ale i vlastním mužstvu tak velkoryse. Za zmínku stojí opět nádherný jazyk, kterým je kniha napsaná. Mladému čtenáři bude doba v níž se příběhy odehrávají připadat stejně vzdálená jako éra lovců mamutů, ale kniha za přečtení rozhodně stojí.

Bohatýrská trilogie Bohatýrská trilogie Jaroslav Žák

Všechny tři díly jsou nádherná parodie skvěle zasazená do kulis doby , ve které se příběhy odehrávají. Co na knize oceňuji je skvostný jazyk, kterým je napsaná. Tak vybroušenou češtinou už dnes skoro nikdo nevládne.

Hodina mrtvých očí Hodina mrtvých očí Harry Thürk

Kniha bezesporu napsaná skvěle. Mám ji v knihovně od prvního vydání u nás a četl jsem ji mnohokrát. Mezi nabídkou literatury opěvující hrdinství Rudé armády ( které tím nijak nesnižuji ) to byl malý zázrak, podívat se na válku očima druhé strany. Z textu je znát autorova politická orientace. Po zážitcích z bojiště asi není divu. Ale... Ve světle informací jak to v sovětské armádě chodilo jeví se Varazin i politruk jako postavy ze sna. To knihu nijak nepoškozuje a je to skvělé čtení, ale je prostě znát kdy autor svůj příběh psal.

05.02.2013