Bašťák Bašťák komentáře u knih

Mosty do Tel Avivu Mosty do Tel Avivu Jiří Šulc

Další výborná kniha od Jiřího Šulce, poslední, která mi chyběla. Doporučuji číst v pořadí Zrádci, Dva proti Říši a pak Mosty do Tel Avivu, ale nutné to samozřejmě není, "Mosty" jsou ucelený samostatný román. Popisované dějství je velmi zajímavé a poučné, některá fakta pro mne byla dosti překvapivá, například přítomnost amerických pilotů a mechaniků v jednom českém městě několik měsíců po "vítězství pracujícího lidu" v Československu. A takových, z dnešního pohledu téměř paradoxních situací je v knize celá řada. Díky za tuto knihu.

10.02.2017 5 z 5

Prach Prach Hugh Howey

"Kdo nám to tedy provedl? Číňani?"
Donald a Charlotte se na sebe podívali.
"Co je?" zeptal se Darcy.
"My jsme to provedli", poučil ho Donald. "Tohle místo nebylo stavěno jen tak pro strýčka Příhodu. Bylo součástí plánu".
---
Skvělé, všechny tři díly, promyšlené a zároveň nutící k zamyšlení a hlavně snění (o hvězdách) :-) Za mě tahle série 5 hvězd zaslouženě.

14.01.2017 5 z 5

Děti Ireny Sendlerové Děti Ireny Sendlerové Irena Sendler

Kniha seznamuje se životem a dalo by se říci "novodobým objevováním" činů Ireny Sendlerové, které tato odvážná žena učinila pro záchranu 2.500 dětí z varšavského ghetta. Kniha samotná mi přišla v některých kapitolách trochu nepřehledně plynoucí. Jinak velmi, velmi poučné.

31.10.2016 3 z 5

Zrádci Zrádci Jiří Šulc

Skvělé. Román přesvědčivým způsobem vtáhne čtenáře do traumatického období našich dějin - událostí vrcholících odstoupením Sudet po Mnichovské dohodě. V několika rovinách se dozvídáme zajímavé a méně známé okolnosti této historické etapy. Možná je ve výsledku poučnější něž kdejaká učebnice historie. Díky moc za tuto knihu.

24.09.2016 5 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Zajímavá kniha žánru alternativní historie. Realisticky a přesvědčivě vykreslené alternativní reálie poválečného Německa a vlastně celé Evropy. Detektivní příběh není tak důležitý ale ve druhé polovině knihy správně graduje i když předvídatelně, protože jak to bylo s konečným řešením ví každý. Proto konec není tak překvapivý - ostatně mu chybí epilog (na rozdíl třeba od filmového zpracování, které je ovšem minimálně o jednu hvězdu horší) což je možná škoda - na druhou stranu , možná to byl autorův záměr a příběh tak působí ještě více mrazivěji.

05.08.2016 4 z 5

Město a hvězdy Město a hvězdy Arthur Charles Clarke

Několik miliard let vzdálená budoucnost člověka, Země a vlastně celé Galaxie. Vize nepříliš optimistická, která sice začíná dokonalou utopií ale nakonec je vše úplně jinak. Velmi dobré i vzhledem k době, kdy byla kniha napsána.

23.07.2016 4 z 5

Zmizelá Kutná Hora Zmizelá Kutná Hora Aleš Pospíšil

Kdo má rád Kutnou Horu, není co řešit. Množství utříděných historických fotografií a skvělý výklad k nim.

11.05.2016 5 z 5

Karel IV. - Císař a král Karel IV. - Císař a král Jan Bauer

Kniha na 180 stranách čtivě shrnuje známá fakta života Karla IV. což se v roce výročí Karlova narození docela hodí. Autor často cituje z kronik a prací historiků což je fajn. Oceňuji kapitolu shrnující staré pověsti a přehled osobností Karlovy doby.

03.04.2016 3 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Nejvíc mě na této sérii baví jak autor vypouští důležité informace pro děj i "svět" sila jakoby mimochodem, v rámci rozhovoru jednotlivých postav. Z ničeho nic se dovíme omračující informaci a wau, hned to začne v hlavě šrotovat... Jsem rád že Dvojka (vlastně jednička) dosahuje kvalit jedničky (vlastně dvojky) . Super super a nemůžu se dočkat jak to dopadne, mnohé už bylo naznačeno.....

06.03.2016 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Sci-fi moderního střihu. Především úvodní část knihy velmi dobrá, překvapující. Celkově výborné.

17.09.2015 5 z 5

Operace Stonewall Operace Stonewall Jiří Šulc

Zajímavá "česká" epizoda z druhé světové války na kterou by se nemělo zapomínat.
Zaujal mě především závěr knihy popisující samotný útok na německou loď - jako bych tam s těmi našimi letci byl.

11.09.2015 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Klasické dílo sci-fi, které mě uvedlo do rodiny podobných post-apokalyptických děl už někde na střední škole. A drží mne to stále. Skvělé i vzhledem k době, kdy byla kniha napsána.

11.09.2015 5 z 5