barynka15 barynka15 komentáře u knih

Olomoucký bestiář Olomoucký bestiář Vlastimil Vondruška

Velice zajímavý a napínavý příběh, leč konec se mi zdál poněkud urychlený. Avšak ne tolik jako autorovy novější počiny... :(

26.07.2016 5 z 5

Genealogie je mou velkou zálibou a tak se mi líbí rodinný příběh - tedy malá rodinná historie během té velké národní. Ve škole se jen učíme, že byla nějaká revoluce, ale už si moc neuvědomujeme, že lidé museli v té době žít. Všichni buď hodnotíme velké činy Žižky a to, co vlastně přinesl Hus do dalšího historického vývoje. Ale už se moc nemluví o obyčejném "pěšákovi", který musel krvelačné války snášet a obávat se o svou existenci. Myslím, že se první díl autorovi velmi povedl. Jsem zvědavá na díly další...

20.05.2016 5 z 5

Zprávy o nemocech mocných Zprávy o nemocech mocných Ivan Lesný

Líbí se mi, že autor velmi věcně popisuje vliv různých chorob na slavné osobnosti historie bez nějakého dalšího osobního názoru (což mnohdy vypadá jako vydírání čtenáře). Díky tomu člověk lépe porozumí chování některých vládců. Napadla mě jedna důležitá myšlenka - jak moc vlastně současný svět je výsledkem dějin, které utvářelo tolik nemocných lidí. V tomto smyslu je kniha velkým přínosem.

07.05.2016

Mrtvý posel Mrtvý posel Vlastimil Vondruška

Kdyby ten závěr nebyl tak rychle ukončen, tak by to byla velmi dobrá kniha. Ten závěr se mi moc nelíbí. Když začalo pořádné napětí, tak najednou konec. První kniha s Jiřím Adamem z Dobronína. Zatím jsem četla jen příběhy Oldřicha z Chlumu a asi i zůstanu u těchto knih. I když před Mrtvým poslem jsem četla Pečeť smrti právě s Oldřichem a mám pocit, že tam konec byl taky trošku uspěchán. :/ Ale jinak zajímavé detektivní příběhy.

05.04.2016 2 z 5

Pečeť smrti Pečeť smrti Vlastimil Vondruška

Napětí prakticky až do poslední stránky. Ale Adventní kletba se mi líbila o něco víc.

03.04.2016 3 z 5

Palác na jezeře Ču-An Palác na jezeře Ču-An Frédéric Lenormand

K soudci Ťi jsem se zatím dostala přes pana Lenormanda, ale zkusím i původního autora, abych mohla srovnat. Ale detektivní případ byl celkem zajímavý.

09.03.2016 4 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Přečetla jsem jen do poloviny, je to dost náročné, ale cítím zde obrovskou genialitu Čapka, který nebyl oceněn Nobelovou cenou. :/

02.03.2016 3 z 5

Candide Candide Voltaire (p)

Místy mi to připomínalo Angeliku. Ale ten příběh není jen pohádka pro dospělé, ale velice poučné čtení se zajímavým závěrem. Vřele doporučuji k přečtení.

18.02.2016 5 z 5

Paní Ti na stopě zločinu Paní Ti na stopě zločinu Frédéric Lenormand

Celkem se mi kniha líbila, ale ještě jsem neměla možnost číst příběhy od pana Gulika, takže zatím nemůžu porovnat.

14.01.2016 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Když jsem Malého prince četla jako dítě (cca 8 let), tak jsem mnoho věcí nechápala a ta kniha mi přišla nedůležitá. Čekala jsem pohádku a nic. Nechápala jsem, že lidé (dospělí) neocení slona v hroznýši. Když jsem vyrostla, tak jsem pochopila, jak je ta kniha moudrá a jak je dobré to číst i jako dítě. To, co mi přišlo v dětství samozřejmé, mi najednou přišlo...jiné. Dětské. Až se za sebe stydím, že taky už vidím jen klobouky. :/ Ta kniha je stále aktuální. Dnes možná víc než kdy jindy. Ukazuje povrchnost našeho - dospělého - světa. Není důležitější problém, jestli beránek nesežere naší oblíbenou květinu než nějaké hloupé matematické výpočty? (Respektive - není důležitější zachránit naše přátelství před hloupým počítáním, kolik toho máme na kontě?)...Za mě nejkratší, ale nejpodstatnější kniha, co jsem kdy četla.

05.01.2016 5 z 5

Habsburkové bez trůnu Habsburkové bez trůnu Jiří Pernes

Mnoho kapitol jsem přeskočila...Mnoho věcí jsem znala z učebnic. Ale pro připomenutí to není špatné. Čekala jsem něco víc.

10.12.2015 2 z 5

Rafinovaná vražda Rafinovaná vražda Ruth Rendell

Nezaujalo.

10.12.2015 1 z 5

Královské skandály Královské skandály Thea Leitner

Co musely ženy v historii prožít. Hrozné. :(

11.10.2015 4 z 5

Válka a evropské královské rody Válka a evropské královské rody Anthon Devere-Summers

Na dané téma by se klidně mohl natočit dokument, mnoho věci není známých a stalo se to poměrně nedávno. Zejména Řecko a Balkán je velice zajímavé.

13.08.2015 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Na tu knihu se nedá zapomenout. Doufám, že se k ní ještě někdy vrátím. Vzpomínka na mé dětství.

18.07.2015 5 z 5

Bez důkazů Bez důkazů Colleen McCullough

Poslední stránka mi skutečně vyrazila dech...V jednu chvíli mě napadla záměna identity, ale až tak? Opravdu povedená detektivka, leč dost děsivý případ. Brrr, ještě teď se třesu hrůzou. Snad to není dle skutečné události...

30.06.2015 5 z 5

Alžběta - Rudá vévodkyně Alžběta - Rudá vévodkyně Ghislaine Windisch-Graetz

Kniha, která nedělá z Alžbětu "chudáčka" sirotka, kterého je potřeba litovat. Vyrostla v sobeckou, bezohlednou, panovačnou a egocentrickou osobu, která svým chováním zkomplikovala mnoha lidem život. Osud byl k ní nemilosrdný. Nejen, že v raném věku přišla o otce. I později přišly velké citové ztráty. Asi i proto byla taková, jaká byla. V mnohém mi připomíná její babičku, rovněž Alžbětu, stejně tak jako jejího belgického dědečka Leopolda II. Je s podivem, že tento příběh sepsala její snacha - právě proto, jak moc reálně ji vystihla...Hodnotí ji lidským způsobem - tedy nedělá z ní ikonu lidských srdcí, ale naopak - ukazuje ji jako člověka, který se svým chováním neodlišuje od ostatních lidí, pouze měla nálepku "dcera korunního prince". A to si myslím, že jí jako člověku ublížilo asi nejvíce.

21.06.2015 5 z 5

Stefanie: Životní osudy vdovy po následníkovi rakouského trůnu Stefanie: Životní osudy vdovy po následníkovi rakouského trůnu Irmgard Schiel

Poznání života osoby, kterou historie soudí, i když ji málokdo zná. Právě proto je dobré si knihu přečíst, aby člověk pochopil, jak bylo těžké žít vedle korunního prince a následně po jeho smrti...Dcera belgického krále, manželka korunníhp prince a matka "rudé arcivévodkyně" (je dobré si přečíst i o ní, mnohé se tím vysvětlí).

21.06.2015

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Je mnoho knih, na které velmi snadno zapomenete. Na tuto nikdy! Je mnoho filosofických tlustých knih, které vám do života nic nedají. Tato velmi tenká kniha ve vás zanechá víc než by si člověk myslel...Navíc, každé čtení této knihy je jiné. V sedmi letech jsem to vnímala jako pohádku, která se nikdy nemůže stát. V 18 letech jsem pochopila, že je to reálný příběh. I já měla svého malého velkého prince...Který odešel a už se nikdy nevrátí. Tehdy jsem tu knihu pochopila možná nejlépe...

28.01.2015 5 z 5

Ideály humanitní / Problém malého národa / Demokratism v politice Ideály humanitní / Problém malého národa / Demokratism v politice Tomáš Garrigue Masaryk

Masarykovy úvahy jsou stále aktuální.

10.01.2015 4 z 5