Palác na jezeře Ču-An

Nové případy soudce Ťi. Soudce Ti kvůli povodni uvízne v malém městečku. Přijme pozvání svérázné rodiny, která žije v přepychovém paláci uprostřed půvabného jezera Ču-An, střeženém štědrou bohyní s rybím ocasem. Na hladině rozvodněné řeky plave mnoho mrtvých těl, ale ne vždy jejich smrt způsobila velká voda. Chamtivost nezná mezí, a tak se jezerní bohyně rozhněvá......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38905/palac-na-jezere-cu-an-38905.jpg 3.131

Nové případy soudce Ti 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány
Vydáno, Garamond

Le Château du lac Tchou-an, Les nouvelles enquétes du junge Ti, 2004

Kniha Palác na jezeře Ču-An

drakamena
25.12.2020

Hloupost, jinak se to nazvat nedá. Autor nemá vůbec cit pro dobové reálie - kupříkladu černá není v Číně smuteční barva, tou je bílá - a navíc dává postavám, jejich způsobu vyjadřování i chování, punc moderní doby, který se k časovému údobí, kdy se má kniha odehrávat, absolutně nehodí. Docela nechápu, že původní editor něco takového vůbec pustil do tisku.

PWM
30.08.2020

Snažím se nepropadat prvnímu dojmu a knihy většinou hodnotím až po druhém přečtení a myslím, že se mi to vyplácí. (Možná se ale taky s věkem zjednodušuji a klesají moje nároky, těžko říct…)

I když jsem se při druhém čtení zbavil neustálého porovnávání s Gulikovým Soudcem Ti (a z tohoto zcela samozřejmého a oprávněného zklamání), stále zde zůstává zcela nepravděpodobný, neuvěřitelný a v prostředí Tchangské Číny neuskutečnitelný příběh. Ačkoli „šaty dělají člověka“ platilo snad více, než kdekoli jinde, je naprosto neuvěřitelné, že by ani mandarín nedokázal rozlišit vzdělance a šlechtice od lidu…

I když přivřu obě oči, stále je to jeden z nejslabších a nejhloupějších příběhů „nového soudce Ti“.

lencin
24.08.2020

Poměrně vtipné a oproti původnímu Guligovi je tento soudce Ťi méně sebestředný a více sebeironizující.
(2006)

alekis
25.09.2019

Spisovatelův zákon: když postava v knize pověsí na zeď srubu pušku, v příští kapitole se z ní musí vystřelit. Tak tohle se autorovi podařilo, zanedbatelná zmínka na začátku se jemně rozvinula kdesi před koncem a přispěla k rozluštění případu... Jinak ale mám dojem, že si z nás autor brutálně střílí. Tohle přece není bezkonkurenčně nejlepší čínský detektiv! Tohle je parodie na něj!
Co si máme myslet o situaci, kdy je Ti v noci přepaden (cituji): Zaujal pozici "rozzuřený tygr", aby se vrhl na protivníka, ten mu však uštědřil kopanec do břicha, takže vzápětí se už soudce Ti svíjel a sténal v pozici "hlemýžď v ulitě".
Přečetla jsem všechny u nás vydané příběhy z pera Roberta van Gulika. Soudce Ti je můj nejoblíbenější detektiv. To jak řeší, udoláván, ale nezdolán strašlivou rýmou, případ ve Strašidelném klášteře, nemá chybu. Myslím ale, že to nevzdám ani s jeho imitací, už pro ten pocit, že můj starý sympaťák se vrací, i když v trochu jiné podobě.

Boogie007
17.05.2019

Autor je dobrým nástupcem Roberta van Gulika. Podařilo se mu trefit styl i zápletku a to se ne každému podaří, viz. pokračování Saturnina.

Carmen13
03.11.2017

Když si člověk zvykne na myšlenku, že Ťi Jen-tsi je někdo úplně jiný než Ti Žen-tie, tak se to docela číst dá....jen mi tam místy pár věci nesedí...ale to je už asi profesionální deformace:-)

barynka15
09.03.2016

K soudci Ťi jsem se zatím dostala přes pana Lenormanda, ale zkusím i původního autora, abych mohla srovnat. Ale detektivní případ byl celkem zajímavý.

konicekbily
26.10.2015

Kdo přečetl původního soudce TI tak se obejde od této napodobeniny.

Frédéric Lenormand
francouzská, 1964