Paní Ti na stopě zločinu

V dalším příběhu románové řady Nové případy soudce Ťi, v níž Frédéric Lenormand znovu oživil slavnou postavu okresního soudce působícího v Číně v 7. století za vlády dynastie Tchang, se tentokrát tajně ujímá vyšetřování jeho všetečná manželka. Původně nevinná hra se však záhy změní v nebezpečné dobrodružství. Touha po bohatství a moci, zvrácené choutky a nenávist se jako smyčka stahují kolem nevinných obětí…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38904/pani-ti-na-stope-zlocinu-38904.jpg 3.131

Nové případy soudce Ti 5.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány
Vydáno, Garamond

Madame Ti mène l, 2005

Kniha Paní Ti na stopě zločinu

PWM
07.11.2020

Sice s ohledem na starou Čínu poněkud nepravděpodobné, ale opět komplikovaný a zajímavě vystavěný detektivní případ. Zajímavé je „odidealizování" jednotlivých postav Čínské společnosti a jejich polidštění. Detektivka se vším vzdaluje svému předobrazu Čínských detektivních příběhů, na druhou stranu je ale čtivá, vtipná a zábavná a mnohé postavy působí jako živoucí lidé a ne pouze jako symboly. Příběh je navíc velmi temný a s mnohými překvapeními.

Lenormand naneštěstí udělal zásadní chybu, že využil jména proslulého Gulikova soudce Ti, který je ale přeci jen velmi odlišný od jeho vlastního pojetí a to znalci Gulikova díla jen těžko „spolknou“.

Nový soudce Ti zdaleka neodpovídá ideálu Tchangského úředníka, nepředává reálie staré Číny tak přesně a není takovým symbolem ctnosti a spravedlnosti. Na druhou stranu je právě o to všechno více člověkem.

Jako tak často u Lenormanda zábavná a svěží detektivka se zajímavou zápletkou a škodí jí především to zbytečné využití jména Ti a s tím spojená očekávání.

lencin
03.09.2020

Navazuje na van Gulika,ale jeho kvalit nedosahuje.
(2008)

alekis
08.03.2020

Nejdříve zopakuji a potvrdím, co píše Kyri o kousek níž: Pokud nemáte sentimentální vztah ke Gulikovi, doporučuji.
K původnímu Soudci Ti mám vztah velmi blízký, je to jeden z nejskvělejších detektivů, vedle Poirota a Sherlocka Holmese. Navíc ta stará Čína... Prostě paráda.
A teď ho vezme do nenechavých pracek nějaký dovolený Francouz a udělá z něj tak trochu truhlíka..! Všechno je naráz úplně jinak! Kam zmizela důstojnost, dokonce jistá vznešenost úřední osoby? Kam zmizela disciplína v soudcově domácnosti?
Autor je vtipný! Můj třetí přečtený příběh je plný humorných poznámek a postřehů... První paní je mojí favoritkou... a i tenhle ne tak dokonalý Soudce Ťi nakonec případ vyřeší se svou obvyklou bravurností.
Těším se, že si přečtu všechny příběhy tohoto (některými čtenáři opovrhovaného) nového Soudce Ťi. :-)

Kyri
15.07.2019

Gulika jsem přečetla celého a líbí se mi, ale naprosto mi nevadí, že vzal jiný autor postavy a rozhodl se s nimi pokračovat. Ne všechny Lenormandovy detektivky jsou pěkné, ale tahle mě bavila. Byla akční, neotřelá tím podvodnickým chováním Tao Kana i postoji První dámy a od čtení jsem se jen nerada nechala odtrhnout.
Pokud nemáte sentimentální vztah ke Gulikovi, doporučuji.

DalJa
08.07.2018

Poměrně krutá fanfiction na Gulikova Soudce Ti - v podstatě jde trochu o "uvádění románových příběhů na pravou míru". Charaktery jsou vychýlené, ale víceméně věrohodně směrem k drsné realitě. On se van Gulik netajil, že typ soudce Ti (i jeho pomocníky) převzal z původních čínských příběhů, kde byl soudce vzorem dokonalosti a geniality. Lenormand to bere z druhé strany, poněkud naturalisticky. Logicky to tím pádem nemá (exoticko-pohádkovou) atmosféru původního díla a pokud někdo čeká další díl van Gulika, bude zklamán a znechucen.
Samotný příběh neurazí ani nenadchne, přečetla jsem se zájmem jako alternativní pohled, ale domů si to pořizovat nebudu.

Carmen13
18.11.2017odpad!

Nechápu, proč se pan spisovatel tak vyřádil na charakteru postav. To, že totálně zpackal charakter soudce Ti, to jsem již bohužel měla tu čest poznat v jiných "dílech", ovšem to, co provedl s Tao Kanem, to už je opravdu zarážející....hrůza. Myslím, že nebudu mít ani sílu tuhle slátaninu dočíst.

barynka15
14.01.2016

Celkem se mi kniha líbila, ale ještě jsem neměla možnost číst příběhy od pana Gulika, takže zatím nemůžu porovnat.

mulderka
24.01.2015

Mně tyto knížky připadají spíš jako parodie na vynikající originál, navíc patrně nechtěné... Nikdy neměly být napsány!