baru_lienka baru_lienka komentáře u knih

Bílá past Bílá past Maureen Johnson

▶Tak tohle bylo božííí. Na základce jsem detektivky totálně žrala a pak, už ani nevím proč, jsem je přestala číst. Každopádně série Křiváci mi připomněla, jak tyhle knihy miluju. Všechno jsem naprosto prožívala se Stevie: záchvaty paniky, nezdar a beznaděj, pokrok, nadšení pro věc a ty momenty, kdy všechno začne dávat smysl.
▶Celou dobu čtení jsem měla pocit, jako bych na nose měla brýle, které světu dodávají staromódní a oprýskaný nádech. Chlupaté deky, praskaní dřeva, tajné průchody a antické sochy, javorový sirup a samozřejmě losi.
▶Každou knihu jsem četla ihned po jejím vydání. Na pokračování jsem pokaždé čekala rok, i přes to jsem si všechno z předchozích dílů pamatovala a všechno dávalo smysl. Prolínání přítomnosti a budoucnosti se mi v posledním díle líbilo nejvíc.
▶Když už ne do Bradavic, tak mě aspoň vemte na Ellinghamovu akademii.

30.03.2021 5 z 5

Kniha života Kniha života Deborah Harkness

▶Báječné zakončení báječné série! Deborah Harknessová je jasným důkazem, že fantasy pro dospělé se dá napsat "se vší vážností". Zakázána láska mezi čarodějnicí a upírem asi zní jako klišé, ale tento příběh tak rozhodně nepůsobí.
▶I v tomto díle se podíváme na různá místa po celém světě. Mým favoritem je Dianin dům Mayfair v Londýně, hned bych se tam nastěhovala!
▶ Velice by mě zajímalo, kolik si toho autorka musela nastudovat a vyhledat, aby celou sérii napsala. Její fantazie, historické podrobnosti, detailní popisy budov, míst a všeho možného mě nepřestane udivovat a bavit- já se totiž ráda nimrám v detailech. Jestli ale víte, že vás popisné části v knihách moc nebaví, možná pro vás Čas čarodějnic nebude to pravé ořechové...

15.02.2021 5 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

(SPOILER) Pavel Bareš zvolil zajímavý přístup vyprávění z pohledu mladé ženy. Hodně lidí knize vytýká používání anglicismů, ale já to miluju, protože co si budem, taky je někdy používám až moc. Poprvé jsem ji četla v létě 2020 a teď jsem ji poslouchala jako audioknihu, která má tu výhodu, že si připadáte, jako by vás vaše dlouholetá kamarádka po delší době zasvěcovala do toho, co se zrovna děje v jejím životě.

A teď to hlavní, kolem čeho se příběh vlastně točí. Autor tohle téma odkrývá v knize nečekaným způsobem, především bych chtěla upozornit na fakt, že Leny si vlastně po každé vybrala NeAlexe sama na základě svobodného rozhodnutí a to mi přišlo zvráceně fascinující.

09.09.2023 5 z 5

Morbidně krásné.
Smutné.
Ponuré.
Zvráceně geniální.

Co jiného by taky člověk mohla čekat od Tima Burtona, že?

20.09.2022 5 z 5

Snoubenci zimy Snoubenci zimy Christelle Dabos

Celý děj je velice p o m a l ý. Jestli jste milovníci fantasy světů s jasně daným řádem, u téhle knihy se nějakých logických pravidel nedočkáte- ne, že by to bylo na škodu, nikdy nevíte, co vás (a hlavní hrdinku Ofélii) překvapí. Všech 400 stránek mi spíš přišlo, jako dlouhý úvod k velkolepé zápletce, doufám, že se toho v dalších dílech dočkáme!

24.10.2020 4 z 5

Noc, kdy Frankenstein četl Quijota Noc, kdy Frankenstein četl Quijota Santiago Posteguillo

Autor dokáže poutavě vyprávět příběhy velkých spisovatelů, až do poslední chvíle Vás napíná, říkáte si: "Jakého známého romanopisce mohl potkat takový osud?!" Po přečtení knihy nabydete mnoha nových vědomostí, doporučuji každému, kdo se aspoň trochu zajímá o knižní svět.

01.12.2018 5 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

+Zajímavé a humorné situace, ilustrace.
-Nelíbilo se mi opakování frází a situací z originálu. Celkově se mi zdá, že děj nebyl moc rozvinut. Vše skončilo stejně rychle jako začalo.

17.03.2018 3 z 5

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Někde jsem četla, že tohle je příběh moderní love story a já nemůžu nesouhlasit.
Kniha o vztahu dvou mladých lidí, kteří chvíli jsou a chvíli nejsou spolu, ale neviditelná síla je stejně vždycky přitáhne k sobě. Jedná se o coming of age příběh, který zachycuje hlavní hrdiny od střední školy a vyzdvihuje důležitost komunikace ve vztahu.

Pět hvězdiček mi přišlo moc, protože se vlastně jedná o úplně obyčejný příběh o úplně normálních lidech. Ale právě v tom spočívá to kouzlo. Autorka se umí svým jednoduchým popisem všedních událostí dostat čtenáři pod kůži. Snad nebyla kapitola, kdy bych si neříkala: „Jo, tenhle pocit už jsem taky někdy cítila.“ A pak si prostě -s prominutím- připadáte míň na prd, protože zjistíte, že je to samé s největší pravděpodobností zažívá i člověk vedle vás.

Mám radši uzavřené konce (nemusí být nezbytně šťastné), ale tento polootevřený konec mi nevadil. Jsem si celkem jistá, že ať už byste příběh Mariane a Conella zastavili kdykoliv v jejich životě, tak by to dopadlo stejně. Chtějí být spolu, ale vždycky se najde něco, co je zase rozdělí.

26.03.2024 4 z 5

Hodná holka, zlá krev Hodná holka, zlá krev Holly Jackson

Moje druhé setkání s Pipou proběhlo opět na podzim a už teď se těším na třetí díl. V tomto díle se ovšem nezaobíráme starým případem, ale aktuálním zmizením Jamieho, takže Pipu tlačí čas, aby kamaráda co nejdříve našla. Víte, jak to v detektivkách chodí - čím déle času uplyne, tím méně je pravděpodobné, že se pohřešovaná osoba najde. Moc se mi líbilo využití kreseb a jiného grafického zpracování příběhu a podcastu, kniha se četla rychle a byla to skvělá oddechovka. Zase si ale nemyslete, že to byl nějaký připitomělý příběh, samotnou zápletku bych nikdy neodhalila ani náhodou a myslím si, že to bylo i celkem uvěřitelné.

Nejvíce na knize ale oceňuju, jak si autorka dokázala nenápadně připravit půdu pro to, abychom vlastně souhlasili s činy záporáka až do chvíle, než se ukáže kdo a proč to dělal. Morální dilema spravedlnosti a nastavení soudního systému je nám tady předložené jako na sametovém polštářku.

26.03.2024 4 z 5

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

Vězeňské prostředí dalo příběhu úplně jiný nádech a mě moc bavilo sledovat Kivu při její práci ranhojičky. Do toho byla velice nenásilně vložena romantická linka, záhadná nemoc a předzvěst smrti v podobě zkoušek utrpením, takže v příběhu nenastávaly žádné nudné odmlky.
Ale abych byla úplně upřímná, přišlo mi trochu zvláštní, jak se autorka snažila Kivu vykreslit jako samostatnou dívku, která se pro svoje vlastní dobro na nikoho nefixuje a pak najednou bum- zjeví se Jaren, Tipp, Naari a ten týpek z krematoria, kteří se nějak pomalu stávají jejími přáteli. Chápu, že existuje i nějaký vývoj postavy, ale tolik nových přátelství byla podezřele velká náhodička...

09.09.2023 5 z 5

Kronův odkaz Kronův odkaz Pavel Bareš

Jestli se do této série někdy v životě budu pouštět znova, tak mi prosím připomeňte, ať si aspoň u třetího dílu dělám poznámky a to nemyslím nijak zle, to je moje poklona autorovi, protože nechápu jak někdo vůbec může VYMYSLET & NAPSAT něco tak KOMPLEXNÍHO.

Tahle série se mi moc moc líbí - jednu výtku bych ovšem měla. Upřímně jsem se ve třetím díle opravdu ztrácela v tom, kdo je mrtvý, živý, nebo se zázračně vrátil ze záhrobí, vlastně mám pocit, že tam snad všichni umřeli aspoň jednou.

Velice oceňuji i to, že i když se děj všech tří dílů (btw všechny dohromady mají přes 1 800 stran) odehrává v tom samém městě, tak autor nám je pokaždé schopen dát jiné prostředí nebo aspoň změní to staré na tolik, že je zase jako úplně nové.

Když se člověk po celé sérii ohlédne zpět na začátek, kde začínali všichni hrdinové, tak nemůže nebýt sentimentální- každá postava si prošla svým vývojem a zkouškami, jak to bývá i v životě. A přesně proto čtu knihy, protože i když je to fantasy, tak nám může předat mnoho důležitých myšlenek.

09.09.2023 4 z 5

Příšerné příběhy vánoční Příšerné příběhy vánoční Chris Priestley

Já se přiznám rovnou, že jsem velký posera (neptejte se mě, jak jsem přežila noční hlídky na táboře). Ale strašidelné povídky o krvelačných vílách a břečťanových nestvůrách jsou rozhodně můj šálek kávy. Chrise Priestleyho jsem objevila, když mi bylo cca 14 let a jeho povídky mě naprosto uhranuly. V jeho příbězích vždy vystupují děti, které se většinou nechtěně zapletou se světem nadpřirozena a ne vždy to pro ně skončí dobře.

11.04.2023 4 z 5

Vše, co vím o lásce Vše, co vím o lásce Dolly Alderton

Až někde budete číst hodnocení této knihy, které bude ve stylu: Přečetla jsem si pár kapitol a bylo to tak děsné, že jsem to ani nedočetla. tak tomu nevěřte ani ň. Protože přesně to jsem si ze začátku o Vše, co vím o lásce taky upřímně myslela, jenže tuhle knihu nesmíte v půlce odložit. Aby vám dávala smysl, tak ji prosím dočtěte až do konce.

První půlka knihy se nese ve stylu:
*šílená párty na střední
*trapná opilecká historka
*recept na koláč
*rozchod
*šílená párty na výšce

Ale pak se to někde zlomí a na řadu přijde uvědomění (?)(nevím, jak jinak to nazvat).

Tohle není nějaký převratný příběh plný mouder a je mi úplně jasné, že spoustě lidí kniha nesedne. Já si v ní ovšem našla pár věcí, které mě oslovily a potřebovala jsem je slyšet.

11.04.2023 4 z 5

Pozlacené Pozlacené Namina Forna

(SPOILER) Zápory:
Jeminkote, tohle nebylo úplně dobrý. Jako kdybyste vzali super fantasy, vyvařili ji a z toho odvaru vznikly Pozlacené. Přísahám, že nudnější romantickou linku jsem snad ještě nečetla. Hned při první zmínce o Keithovi víte, že spolu budou a Keith si ani neprojde nějakým morálním rozporem, prostě se milujou a je to. Nejsem milovník romanťáren, ale tohle bylo moc prvoplánové, chyběla trocha gradace.
Na začátku čtvrté kapitoly je Deka uvězněna, několikrát zabita a na konci kapitoly už odchází pryč s Běloručkou. Na toto trauma pak Deka často odkazuje, ale upřímně bych čekala, že se u toho autorka na začátku více zdrží vzhledem k tomu, jaký to mělo vliv na Deku. Já se nevyžívám v umíracích scénách, akorát mi to přišlo dost odfláknuté.
Pak ji tady problém s matkou Deky. Respektive to vlastně není problém. Deka potřebuje vědět, jestli její matka byla také bojovnice. A je to tu zase- žádná gradace, prostě si počkala pár dní a našla odpověď v knize Heraldiky, easy.

Klady:
Aby to nevypadalo až tak černě, tak fantasy svět je fajn. Určitě je to trochu podobné Prokletému roku, ale tady je jasné, že dívky jsou opravdu odlišné a nebezpečné díky své zlaté krvi a nadpřirozeným schopnostem, celkově se autorce podařilo moc šikovně do knihy začlenit téma boje proti patriarchátu.
Následovala jedna akce za druhou, boje se Smrtizvěsty, objevování informací a navazování přátelství s ostatními dívkami. Je super, že tady není samotná „hrdinka nakopávačka zadků“, ale má kolem sebe partičku přátel, bez kterých by to dál nešlo.

Celkově:
Nejsem úplně nadšená, další díl si však pravděpodobně přečtu.

20.09.2022 3 z 5

Stín nad Trevírem Stín nad Trevírem Ben Aaronovitch

Užaninevímkolikátý díl ze série Peter Grant. Aaronovitch je prostě můj miláček a přečetla bych si od něj i návod k pračce. Ale abych byla upřímná, tak tenhle díl nebyl nic extra, nešlo pořádně poznat, jaký je rozdíl mezi německým detektivem Tobiasem a britským Peterem. Ty samé vtípky, myšlenky a postřehy… Za mě je to spíše „rekapitulace pojmů“, na které v této sérii můžete narazit.

Kniha se určitě dá číst samostatně od zbytku série, asi bych ji doporučila někomu, kdo chce začít s Aaronovitchem, má nějakých 200 stran, tak uvidíte, jestli je tento styl psaní něco pro vás.

20.09.2022 3 z 5

Naše zakázané vášně Naše zakázané vášně Chloe Gong

Já. Zbožňuju. Juliette.
Je akční.
Je proaktivní.
Nečeká na nikoho a na nic.
Akorát je stále trochu zakoukaná do Romy. (a možná i on do ní)
A ta chemie mezi nimi?
Byli jako dva magnety, které se k sobě neúprosně přitahují, i když se tomu oba sebevíc brání.

Prostředí Šanghaje, úzké uličky a lampiony, to je u nás v Česku opravdu neobvyklé knižní prostředí, a proto vás příběh Romy a Juliette bude bavit. Kromě znepřátelených gangů se do kolotoče mocenských bojů zapojují zahraniční síly z Evropy, komunisté a rádoby spasitelé světa, takže kniha má přesně tu přidanou hodnotu v podobě reálného historického pozadí roku 1926, kterou u YA vyhledávám.

Autorka odvedla opravdu dobrou práci. Teď si asi půjdu sednout do nějakého knihkupectví a budu netrpělivě čekat na pokračování.

20.09.2022 5 z 5

Tma pod srdcem Tma pod srdcem Lucie Ortega (Navrátilová)

Z počátku jsem byla dost skeptická a očekávala jsem, že se bude jednat do další nečekaný druhý díl, bez kterého bych se obešla. Ale tak po prvních 80 stranách zjistíte, že autorka dobře rozumí lidským pocitům a umí se v nich skvěle nimrat a kdo se umí trochu podceňovat/ je citlivý/ nebo má nějaký jiný lidský problém, tak ten se v knize určitě najde...

U Leny jde vidět úžasný mentální přerod a vývoj postavy. Pocity jsou zlatým středem příběhu, každá postava se pere s jiným problémem a vše se kombinuje s tématem rodičovské lásky. Jsem ráda, že všechno nedopadlo úplně dobře a teď bych ocenila, kdyby byl i doplňkový díl o Lukášovi. Autorka se ve svém psaní posunula dál a v budoucnu si od ní ráda přečtu něco dalšího.

Trochu na odlehčení, aby to nevypadalo jako moc vážné čtení: stranu 161 ️jsme na táboře četli všichni a shodli jsme se, že to bylo celkem dobře napsané na romantiku moc nejsem, v téhle knize je Lenina a Divišova lovestory pěkně propletená!

Jak se vám kniha líbila? Já si naprosto užívala ta zamyšlení na začátku každé kapitoly.

Za zaslání knihy patří velký dík Humbook a #humbookblogeri️

09.07.2022 4 z 5

Svolení Svolení Vanessa Springora

Doufám, že ten prasák nedopadne dobře. Nechápu, fakt nechápu, jak tohle mohlo být veřejné tajemství. Já vím, že tehdy byla jiná doba, jenomže pedofilie je snad zločin vždy, ne?
Achjo. Kniha přesně ukazuje, jaký vliv má na dítě problémová rodina. Prostě to jsou vzorce, které se kopírují z generace a generaci, dokud se někdo nerozhodne ten problém vyřešit. Doufám, že autorka díky této veřejné zpovědi najde trochu klidu v duši.
Krátké kapitoly ještě podtrhují vážnost knihy a jsou jako facka čtenáři, pustit tento příběh do světa je velice odvážný čin.

15.04.2022 4 z 5

Zvony Londýna Zvony Londýna Ben Aaronovitch

◾Po sedmi dílech už čtenář ví, k čemu se vrací, Aaronovitch má velmi specifický styl psaní: akční scény rád prokládá historickými zajímavostmi o Londýně, jeho vzniku, architektuře, jazzovými osobnostmi a v neposlední řadě i typickým britským humorem. Za mě ideální koktejl s urban fantasy, který mě jen tak neunaví.

◾Na základě hodnocení čtenářů jsem neměla vysoké očekávání, a to bylo dobře, protože navzdory tomu, že se jedná o jednu z mých nejoblíbenějších sérií, se nejedná o nejvelkolepější zakončení/dopadení Muže bez tváře. To mě ale neodradí od čtení pokračování.

09.10.2021 3 z 5

Instant karma Instant karma Marissa Meyer

Raz za čas si přečtu nějakou slaďárnu, abych se zas a znova ujistila, že tenhle žánr mě moc nebaví. Co se ale nestalo, tahle kniha se mi taaaak líbila! A tady máte 5 důvodů proč:
1. Mořská ekologie- Ekologie je dnes často omílané téma, jenže mořská ekologie je pro mě něco neokoukaného, přece jen nemáme v ČR moře, že?
2. Beatles- Vždycky jsem je brala jen jako další klučičí kapelu a aby bylo jasno, nejsem do nich teď úplný blázen, každopádně písničku Dear Prudence jsem při čteni dokola poslouchala a myslím, že mě jen tak neomrzí.
3.Prudence- Achmůjbože, jako kdybych viděla samu sebe. I když doufám, že nejsem až tak šíleně posedlá organizováním, jako ona. Každopádně za mě skvěle napsaná postava!
4. Romantická linka- Byla  přirozená a milá. Žádný milostný trojúhel, díky bohu!
5. Špetka fantasy- okamžitá karmická odplata? Výborný způsob, jak z obyčejné romanťárny udělat neobyčejnou.

16.04.2021 5 z 5