Noc, kdy Frankenstein četl Quijota

Tvář, kterou z literatury všichni vidí, jsou romány, básně nebo divadelní hry, jež se hrají na jevišti. Lícem je to, co světla osvětlují v knihkupectvích, co se inzeruje na webových stránkách jejich virtuálních protějšků na síti, to, co září u vchodů do velkých divadel. Co se však skrývá za tím? Noc, kdy Frankenstein četl Quijota chce vést odvážného čtenáře dál za hranici vymezenou stránkami knihy, slovy básně nebo světly představení. Toto je malá velká cesta, která chce čtenáři ukázat, co se skrývá za knihami: autory, jejich životy, jejich rozmary, genialitu a někdy také bídu. A také, co je za samotnými knihami jakožto předměty. Proč existují anonymní knihy? Která kniha nedala spát sovětské tajné službě? Který spisovatel zneklidňoval Gestapo? Který román řada nakladatelství nejprve odmítala, a posléze se stal velkým prodejním trhákem? Od chvíle, kdy se kniha zrodí v mysli nějakého autora nebo autorky, až do chvíle, kdy se dostane do rukou veřejnosti, totiž prochází desítkami drobných okamžiků plných náhod nebo inspirace, štěstí a často také utrpení. Tato kniha oživuje některé z těchto okamžiků, prchavých záblesků velkých historických momentů světové literatury. Kdo napsal Shakespearovo díla? Kterou knihu se snažila získat KGB? Jaký román ukrýval Hitler? Koho napadlo řadit knihy podle abecedy? Který autor se vysmíval církevnímu indexu zakázaných knih? Co mají společného Frankenstein a don Quijote? A co prezident Eisenhower a Hobit nebo Malý princ? Znáte nějakého spisovatele vraha? Byl by dnes Charles Dickens informačním pirátem? Otázky na tyto a další literární záhady nacházejí odpověď na stránkách knížky Noc, kdy Franknstein četl Quijota. Je to cesta dějinami světové literatury v doprovodu Santiaga Posteguilla, jednoho z nejproslulejších autorů historických románů poslední doby, uznávaného kritikou i veřejností. A neobyčejného profesora literatury....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379376/noc-kdy-frankenstein-cetl-quijota-wHQ-379376.jpg 3.614
Literatura světová, Fejetony, eseje, O literatuře
Vydáno, Bourdon

La noche en que Frankenstein leyó el Quijote, 2012

Kniha Noc, kdy Frankenstein četl Quijota

petrarka72
15.03.2020

Střípky z dějin literatury, mnohé známé, jen některé méně. Čtou se lehce, autor chce tu a tam sdělit více, než ta která situace nabízí, a tak působí lehce školometsky (koneckonců jde o profesora literatury). Nenadchne - neurazí.

soukroma
19.11.2019

Skvělé: kolik toho čtenář ani o svých oblíbencích, či prostě známých jménech i velikánech literatury ještě neví!
Pořád si v knížce s chutí čtu, krátkých kapitolek je hodně, takže přidám ještě jeden postřeh: je skvělé, že ji napsal Španěl, protože na anglosaskou literaturu dokáže pohlížet objektivněji než jí odkojení, a hlavně se nevěnuje zdaleka jen jí, ale přináší spoustu inspirace i o španělsky píšících autorech, přesněji autorech, kteří tvořili na půdě dnešního Španělska, ale ne nutně ve španělštině (Rosalía de Castro, Galicijka ze Santiago de Compostela - u nás asi nic nevyšlo, nevidím ji na DK).

"Někdy jsou postavy mnohem důležitější, silnější, a dokonce téměř skutečnější než jejich autoři."

ladyfromskye
17.01.2019

Povinná četba pro všechny knihomoly. Čtivé, dokonce napínavé literární příběhy mě úplně pohltily. Škoda, že jich není víc!

1Barulinka
01.12.2018

Autor dokáže poutavě vyprávět příběhy velkých spisovatelů, až do poslední chvíle Vás napíná, říkáte si: "Jakého známého romanopisce mohl potkat takový osud?!" Po přečtení knihy nabydete mnoha nových vědomostí, doporučuji každému, kdo se aspoň trochu zajímá o knižní svět.