bacouch bacouch komentáře u knih

Nikdy není pozdě na šťastné dětství Nikdy není pozdě na šťastné dětství Beatrice Landovská

Baví mě sledovat bouřliváky a nonkonformní lidi. Čekat, jaké průšvihy zas vyvedou, koho urazej´ a jaký nový skandál je bude provázet. O něco méně zábavné však je, když takový král večírků a chlapík, co nezkazí žádnou zábavu, je váš otec. A pokud nemáte oporu ani v matce, která místo péče o děti řeší své nenaplněné sny, máte zaděláno na pěkná traumátka. Někdo vrazí ranec peněz do kvalitního psychoterapeuta a někdo se z toho vypíše. Jako Beatrice Landovská. A zvládla to na výbornou. Bylo to skvělý!

15.04.2024 5 z 5

Dívky ve sněhu Dívky ve sněhu Stacy Green

(SPOILER) Pro mě tuctová detektivka, která se mi špatně četla - nevím, zda to bylo originálem nebo kostrbatým překladem. Ale některé věty nedávaly smysl.
Prostřední část byla asi nejlepší, docela napínavá, ale bohužel ten konec to zazdil. Motiv vražd i samotní pachatelé byly absurdní. A to ani nemluvím o nedokončení některých dějových linek. Proč už nikoho nezajímal Mráz? Co se stalo s Hardinem? Po 20 letech nespravedlivého věznění jen tak vyjdu ven a řeknu: "Ale což, stane se..."...? Samé otázky. Takže díky, milá Stacy, stačilo.

10.04.2024 2 z 5

Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí Danka Štoflová

Příjemná, velmi čtivá kniha plná humoru. Autorka nám líčí život s čerokézkým indiánem. Popisuje nejen rodinné vazby, ale hlavně přístup k přírodě, životu i smrti. Bylo to zajímavé, leckdy dojemné. Mám jen pár výtek: Snové pasáže už jsem pak přeskakovala, přišlo mi, že si autorka trochu víc zahulila...Celé pojetí indiánské kultury je VELMI zevšeobecňující a klišoidní a to říkám jako milovnice LLM a všeho, co se kolem původních obyvatel Ameriky jen mihne. A poslední věc - pokud to autorka celou dobu prezentuje jako svůj reálný životní příběh a pak se ukáže, že je to jen fikce, cítím se jako čtenář podveden.

24.03.2024 3 z 5

Rádce pro (začínající) spisovatele, novináře a překladatele Rádce pro (začínající) spisovatele, novináře a překladatele Markéta Dočekalová

Od knihy jsem čekala něco jiného. Většinou jde pouze o nashromážděné odkazy na webové stránky, online kurzy či školy, kde vás naučí psát, či vám dají prostor k prezentaci vašich textů. Konkrétní rady zde nehledejte.

21.02.2024 2 z 5

Fazóna Fazóna Miika Nousiainen

Svěží humoristický román z pera finského autora mě mile překvapil. Vůbec nevím, jak jsem se k této knize dostala, ale bylo to tak příjemné! Trochu bláznivé, trochu dojemné, ne úplně reálné, ale pro mě velmi zábavné. Osudy několika mladých Finů a jedné starší matky jsem sledovala s napětím a moc jsem jim všem fandila. Konec mě tudíž potěšil. Moc příjemná oddechovka.
***
Měl bych poslouchat svoje tělo, ale když jste třicet let poslouchali jenom stížnosti rodičů a Iron Maiden, těžko najednou poslouchat svoje tělo.

21.02.2024 4 z 5

Případ Amelia Případ Amelia Kimberly McCreight

Výborně napsaná detektivka o bolestech dospívání, touze zapadnout mezi vrstevníky i krutosti dětství.

04.02.2024 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Jedna z nejpůsobivějších knih o válce, co jsem kdy četla.

04.02.2024 5 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

Prvotina americké autorky popisuje s lehkou literární nadsázkou příběh podle skutečné události odehrávající se v krásném a divokém prostředí farmářského městečka a jeho okolí. Sedmnáctiletá Victorie projde přeměnou z holky v ženu poměrně razantním způsobem a následky si nese celý život. Celý příběh plyne krásně jako řeka Animas a line se jím nádherná vůně broskví. Moc se mi to líbilo.
"Z matčina příkladu jsem se naučila jedno důležité pravidlo: žena dělá sama pro sebe nejlíp, když mluví co nejméněPokud žena nechá vyplout na povrch jen nepatrný zlomek svého nitra, poskytne mužům méně příležitosti k rabování."

25.01.2024 5 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

(SPOILER) Bolestně uvěřitelná kniha o vině, trápení a neštěstí. Vlastně všechny postavy se trápí a snaží se s něčím nelehkým vyrovnat. Ať už je to homosexualita, asimilace v cizí zemi a cizí rodině, neschopnost odpustit vlastnímu dítěti (Mattiova matka) či pocit viny za neštěstí své dcery. A pak tu máme dvě hlavní postavy, kde nestačí, že je někdo zmrzačený, on musí mít ještě anorexii a musí mu umírat matka na rakovinu. A to samé i v případě té druhé. Mohlo by se zdát, že si autor libuje v utrpení, ale myslím, že to není pravda. Spíše chce ukázat, že neštěstí je jako infekce, která se šíří dál a dál. Přitom by léčba nemusela být ani moc drastická. Možná by stačilo jen zbořit zeď. Ale tato každodenní gesta jsou pro hrdiny knihy přetěžká, až nemožná. "Dostala chuť ho obejmout a všechno mu povědět a zeptat se ho, co má dělat...ale jen o chviličku později s při té myšlence otřásla. Otočila s a zamířila rozhodným krokem do koupelny."

15.01.2024 5 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Romantika mezi pipetami obsahuje oblíbené a fungující romantické vzorce - nevrlý vs. sluníčko, profesor vs. studentka. Přesto to na mě nezafungovalo. Prvním problémem pro mě byla plochost hrdinů. O Olive víme jen, že je kanaďanka a cpe se sladkostmi a běhá maratony. Adam je zase zasmušilý a zamyšlený. A velký a svalnatý. Ale to je vše, co se o jeho postavě za celou dobu dozvíte. Hlavní hrdinové, ač jsou oba velmi dobrými vědci, po celou dobu konají velmi neracionální kroky. Konkrétně Olive se chová spíše jako žačka dívčího lycea než jako studentka PhD. A má jednu zásadu - čím hloupější rozhodnutí může udělat, tím je vyšší pravděpodobnost, že to opravdu udělá. A o sexuální pro jistotu dvojkapitole (proboha proč?)...o té bych radši nemluvila.

07.01.2024

Matka světla Matka světla Auður Ava Ólafsdóttir

"Na člověka se zapomene. Po třech generacích zmizí všichni do propadliště dějin. Postupem času si na člověka pamatuje jen jeden další. Možná zná jeho jméno. Nakonec nikdo neví, že dotyčný vůbec žil."

01.11.2023 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Tato kniha mne uchvátila hned od první stránky. Počáteční příběh, který začíná poněkud temně se posléze rozvine v něco jedinečného. Každé naše životní rozhodnutí přináší určité důsledky; někdy dobré, někdy špatné. Leckdy přemýšlíme, jak by se nám žilo, kdybychom se v určité etapě našeho života vydali jinou cestou. Žilo by se nám líp? Nebo hůř? A jak dlouho budeme sami sobě vyčítat minulé "chyby"? A kolik dalších výčitek si ještě naložíme?
Vřele doporučuji všem.
P.S: Fakt, že autor sám bojoval s depresemi a suicidálními myšlenkami, činí knihu ještě smysluplnější https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2018/nov/17/matt-haig-i-wanted-to-end-it-all-surviving-and-thriving-is-the-lesson-i-pass-on

23.10.2023 5 z 5

Od pondělí do pátku 2 - Rychlé večeře do 30 minut Od pondělí do pátku 2 - Rychlé večeře do 30 minut Jana Vašáková

Kniha plná lehkých, rychlých receptů. Něco jsem zkusila, něco určitě ještě uvařím. Líbí se mi, když se v kuchařce vaří z cenově přijatelných a dostupných potravin, což je přesně tento případ.

18.10.2023 5 z 5

Zahradničení bez rytí Zahradničení bez rytí Charles Dowding

Jedna z nejlepších knih o zahradničení, co jsem kdy četla. Autora znám z jeho youtubových videí a velmi se mi líbí jeho přístup k přírodě. Tato kniha rozhodně nesmí uniknout nikomu, komu je blízká permakultura a ekologické zahradničení.

18.10.2023 5 z 5

Karneval zvířat Karneval zvířat Zuzana Dostálová

Začátek knihy mě neoslovil, ale pak mě to nějak chytlo a dost se mi to líbilo. Sledujeme turné pravděpodobně České filharmonie po Německu. K tomuto souboru a jeho hudebníkům jsem vždy přistupovala s úctou, respektem a obdivem. A oni to jsou samozřejmě úplně normální lidé, kteří kouří, docela dost pijou a úmorné přesuny autobusem si zpestřují stokrát opakovanými vtípky. Překvapily mě jejich finanční problémy, protože jsem si vždy myslela, že tito umělci jsou těžce za vodou. Velmi se mi líbil ten kontrast - ráno si balím sváču ze švédských stolů, pak do sebe klopím jednoho lahváče za druhým, ale když nastane večer, stane se zázrak. Ve chvíli, kdy se hudebníci převléknou do smokingů, stanou se disciplinovanými a úctyhodnými a svými hudebními výkony otvírají nebesa. Mě se to líbilo moc.

18.09.2023 4 z 5

Růže sama Růže sama Muriel Barbery

Pustila jsem se do této knihy energicky a roztěkaně. Po pár stránkách jsem vůbec nevěděla, co čtu. Takže jsem musela začít znova a jinak a najednou... Čtení této knihy je trochu jako čajový obřad. Abyste se nezačali nudit během prvních pár minut, je třeba úplně zpomalit, soustředit se na tuto chvíli a nechat se unášet okamžikem. Růže sama vás provede malebným světem pivoněk a kamélií, lakovaných krabiček s rýží, ukáže vám starověké budhistické chrámy skrápěné deštěm a ukolébá vás horkým saké. Moc se mi tam líbilo.

12.09.2023 5 z 5

Božidara Božidara Veronika Hájek Hurdová

Autorku sleduji už spoustu let a toto byla moc pěkná knížka. Spíše pohádka, ale proč ne?

25.08.2023 5 z 5

Těhotnej Buddha Těhotnej Buddha Klára Svobodová

Vynikající kniha originální ženy-bojovnice, která jak vostře mluví, tak vostře žije. Kromě toho si určitě nenechte ujít její YT kanál Spocklidem, kde vypráví o komunitě neslyšících a všem, co se toho týká. Neuvěřitelná žena. Smekám!

22.08.2023 5 z 5

Všemi smysly Všemi smysly * antologie

Zajímavý nápad, těšila jsem se, ale výsledek nic moc. Líbily se mi povídky od Pavly Horákové.

01.08.2023 3 z 5

Josefíně všichni lžou Josefíně všichni lžou Kateřina Pantovič

Od K. Pantovičové jsem četla obě její již vydané knihy a obě se mi svým způsobem líbily. Píše divný knihy, které vás nicméně zaujmou svými neotřelými tématy - viz Anna :-) Josefína mě nalákala na geniální anotaci o koprovce, ale pak jsem dostala pouze útržek ze života jedné typické rodiny dnešní doby. Problémy dlouholetého manželství, péče o stárnoucího nemocného rodiče a dospívající dcera. Křehcí muži, sendvičová generace a životní kouči, kteří vám (za těžké prachy) radí, jak žít. Strach a samota. Autorka to vše hezky vystihla a popsala z pohledu všech zúčastněných. Hezká, i když trošku smutná, kniha, psaná velmi čtivě.

01.08.2023 4 z 5