Ayna Ayna komentáře u knih

Lucie, postrach ulice Lucie, postrach ulice Ota Hofman

Nevím, jestli byla dřív kniha nebo film, působí to ale tak, jako když je kniha napsaná podle filmu (pak ale nechápu ty změny oproti předloze). Prostě jsou to hlavně dialogy z filmu s nějakým ne moc propracovaným textem navíc. Jak je v podobných případech obvyklé, na začátku se ještě autor snažil vymýšlet tu "vatu" navíc, ke konci to už upadá a jsou tam hlavně jen ty dialogy. Když člověk zná
dobře film, tak se to dá, pěkně si to osvěží, ale číst to bez znalosti filmu by byl asi nic moc zážitek.

09.03.2024 3 z 5

Jediná Jediná Klára Jarunková

Knihy paní Jarunkové mě dlouho míjely, je to spíš čtení generace mých rodičů. Před časem se mi ale náhodou dostal do rukou Můj tajný zápisník a líbil se mi autorčin styl psaní, takže jsem od ní chtěla určitě ještě něco. Tak jsem splašila Jedinou... a líbila se mi ještě víc než zápisník. Krásně vystihuje přerod dítěte v dospělého, má to ten dětský vtip jako zápisník, ale zároveň větší hloubku a drsnost. Nečekejte uzavřený příběh, je to přesně takové, jak to popisuje anotace. Krátká exkurze do cizího života, popis toho, jak člověka potkává den za dnem, hodina za hodinou, "slice of life" se tomu žánru dneska moderně říká. Pro mě to byla i exkurze do let šedesátých, která jsem nezažila. Zajímavé, vtipné, smutné, někdy i dost drsné. Nejde tam jakoby o nic, a přitom jde o všechno.

04.03.2024 5 z 5

Manga příběhy bratří Grimmů Manga příběhy bratří Grimmů Kei Ishiyama

"Poslyš, synku. Aby ses stal opravdovým vlkem, musíš sníst lidskou pannu!" Čekala jsem, že z kombinace drsných německých pohádek a japonské podivnosti vzejde větší bizár, ale tohle bylo ještě překvapivě krotké. Asi je to určeno mladším čtenářům, nevím. Kdyby se to dotáhlo dál, jsem rozhodně tým Hans + Karel. "Otče! Tohle je opravdový hrdina, který zabil draka a zachránil mi život. A pokud je třeba, dokáže se dokonce skvěle převléct za ženu." "Ach tak, chápu."

08.02.2024 4 z 5

Beverly Hills 90210 Beverly Hills 90210 Mel Gilden

Většina knih sepsaných podle filmové nebo seriálové předlohy, co jsem kdy četla, za moc nestála, takže mě příjemně překvapilo, že tohle se dalo celkem v pohodě číst. Byť ke konci čím dál víc vystupovala epizodičnost a mělkost jednotlivých kapitol. Jinak seriál jsem sledovala jako malá a pamatuju si jen útržky, takže nemůžu srovnávat knihu s předlohou. Plusem je fotografická příloha knihy.

27.01.2024 3 z 5

Příšera Příšera Christopher Pike

(SPOILER) Druhá "pajkovka" v této sérii a opět nemůžu jinak než plný počet. Dodnes se skví v mojí knihovně, přestože opakované čtení z ní vyrobilo rozpadající se salát ještě před koncem tisíciletí, ale neměla jsem to srdce ji vyhodit. (A pak to znova radši čtu v pdfku, to jsou paradoxy.) V podstatě je to upířina s celkem klasickým průběhem - invaze upírů do malého městečka vs osamělý mstitel, který v boji proti zlu postupně ztrácí své nejbližší i vlastní lidskost, tady ozvláštěno tím, že mstitel je holka a upíři přicházejí z vesmíru. Sympatické postavy, občas nadsázka až černý humor, napětí a uspokojivý konec (v podstatě happy end, ale ne zas tak moc happy). Za mě to má všechno, co má béčkový horor mít. Je tam i typický omšelý polda, co bojoval ve Vietnamu, a moudrý indián, který dobře ví, co jsou Cullenovi, teda pardon, Katuuové zač <3 Lituju, že to nikdo nezfilmoval, ale možná by to ve své době působilo jako napodobenina Buffy. Jinak překlad do češtiny tradičně brakový, k tomu bych se ani nevyjadřovala, kdyby všechny ty upíří roztleskávačky nebyly přeložené jako "vedoucí fanoušků" a neopakovalo se to tam furt dokola, to mi rve oči.

17.01.2024 5 z 5

Trosečník z Cynthie Trosečník z Cynthie Jules Verne

Když jsem v místní knihobudce zahlídla růžový paperback s dramatickým názvem Trosečník z Cynthie, mylně jsem se domnívala, že jde o nějakou harlekýnku. Už první prolistování mi ale prozradilo, že půjde o něco úplně jiného. A hele, Verne, od toho jsem něco četla naposledy v minulém tisíciletí, tak proč ne... (Že to ve skutečnosti Verne nepsal, jsem se dozvěděla až tady.) Nakonec to byl zajímavý literární výlet na lodi poháněné palivem z mrtvých mrožů.

01.01.2024 4 z 5

Můj tajný zápisník Můj tajný zápisník Klára Jarunková

Na knížku jsem narazila náhodou v místní knihobudce. Neslibovala jsem si od ní mnoho, ale nakonec jsem byla příjemně překvapená tím, jak to bylo vtipné a zábavné. V něčem to samozřejmě velmi zastaralo, ale příběhy kluků-rošťáků si užil i jedenáctiletý syn, přestože některé reálie minulého režimu vůbec nechápal (a bylo mu to putna).

07.10.2023 4 z 5

Zadání : jsi mrtvý Zadání : jsi mrtvý Nicholas Adams (p)

Tenhle díl mě moc nebavil. Postavy mi přišly divné, jejich chování zkratkovité, děj se posunoval pomocí divných náhod. Prolátnout v půlce vraha tomu nijak neprospělo. Smrtící povzbuzení od stejné autorky mi přišlo lepší. Jo a taky nemám ráda debatní kroužky...

05.09.2023 2 z 5

Haló, tady fantom! Haló, tady fantom! Robert Lawrence Stine

Taková hodně průměrná detektivka/thriller, ale aspoň psáno celkem čtivě. Trochu nadhodnocuju, protože kdysi se mi tenhle díl hodně líbil, dokonce nás to tehdy s kamarádem inspirovalo k několika anonymním telefonátům, kdy jsme se nechápajícím lidem, náhodně vybraným z telefonního seznamu, představovali jako vraždící fantom z Fear Street (což nikoho nezajímalo a vždycky nám záhy flákli s telefonem), takže nostalgie jako noha.

05.06.2022 3 z 5

Temnota Temnota Lynn Beach (p)

Druhý stopáčový díl série Údolí přízraků a opět takový průměr. Zápletka podobná jako v Posedlé, na internátní školu přijde nový student a opět proti sobě omylem poštve místní nadpřirozené zlo, tentokrát ducha z jeskyně, kterého se musí zbavit dřív, než se duch zbaví jeho. Nejzajímavější asi je, že je to tentokrát psáno z "pohledu" nevidomého kluka (a občas i jeho psa).

11.08.2021 3 z 5

Krvavý slib Krvavý slib Richelle Mead

Během pár dní jsem sjela několik dílů VA, a když jsem zrovna dočetla tenhle, tak mě napadlo, že bych se tu mohla zastavit a zanechat tu taky nějaké hodnocení. Navzdory různým nelogičnostem (např. proč místo jednostranných magických kontaktů prostě nepoužívají mobil, ušetřili by si polovinu problémů) a navzdory tomu, že nejsem cílová věková skupina, mě to strhlo. Má to spád, vtip i dramatickou atmosféru, i akční scény, který mě většinou nudí, mě tu bavily. Rose & Dimitrij mi připomínají moje oblíbence Buffy & Angela. Áčko v béčkové literatuře.

20.04.2020 5 z 5

Hubert a přátelé - Dobrodružství u lesního jezera Hubert a přátelé - Dobrodružství u lesního jezera Gaby Scholz

Nemastná, neslaná knížka o tučňákovi, medvědovi a zajíci, kteří se stanou přáteli a usídlí se v opuštěné maringotce v lese. Na začátku je i trochu vtipná (únos tučňáka ze ZOO), pak už se tam nic moc zásadního neděje. Nejmenší čtenáře, kterým je tato knížka doporučovaná jako první samostatné čtení, možná osloví tím, že má velká písmena, hezké obrázky a nemusí se u ní myslet, ale pro mě jako předčítače to byla smrtelná nuda. Nadhodnocuju kvůli ilustracím a kvůli tomu, že je to kvalitní uspávadlo - při čtení mi dítě vždycky večer vždycky během chvíle odpadlo, takže nám tahle tenounká knížečka vydržela na hodně dlouho.

19.01.2020 3 z 5

O nevyřáděném dědečkovi O nevyřáděném dědečkovi Alena Kastnerová

Tuhle knihu si vybral sedmiletý syn v knihovně v regálu s literaturou pro děti jeho věku. Si myslím, že tady knihovnice to zařazení trochu netrefily, sice jsme to přečetli až do konce a nějak ho to zabavilo, ale tak půlku z toho nepochopil. Za mě celkem dobrý, neotřelý, místy vtipný, místy depresivní. Jen mě štvalo, že tam není snad jediná ženská postava, která by nebyla vykreslená jako děsná číča (kromě těch, co se v ději jen mihnou a nejsou rozebrány vůbec). Ilustrace jsou tak ošklivý, až je to vtipný.

21.12.2019 3 z 5

Logopedie s Povídálkem - R Logopedie s Povídálkem - R Hana Fialová

Jednoduchá, ale dobře sestavená logopedická cvičení, obrázky, které udrží zájem dítěte. A zabralo to.

15.10.2019 5 z 5

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

Ilustrace jsou nádherné a dělají většinu atmosféry. Když si představím knihu bez nich, musím říct, že by mě asi nebavila. Ne že by to bylo špatně napsané, ale není to ani nic převratného. Bohužel Gaiman si u mě jinými díly nastavil laťku hodně vysoko, takže jsem měla sklon čekat něco víc.

30.04.2019 3 z 5

Kyanid a Štěstí 2 - Zmrzlina a Smutek Kyanid a Štěstí 2 - Zmrzlina a Smutek Matt Melvin

Superčernej a superretardovanej humor. Škoda, že něco v češtině nevyzní.

30.04.2019 4 z 5

McAtrix recesed McAtrix recesed Adam Roberts

Béčková blbina na jedno přečtení, asi jako všechno od tohohle autora. Je tam pár fakt vtipných vtipů a k tomu tuna hlušiny. Takovým trapným způsobem je mi to až líto. Roberts si vždycky vybere nějaký moje oblíbený dílo, slibně začne... a pak to postupně upadá až ke konci.

30.04.2019 2 z 5

Klec pro majáky Klec pro majáky Mike Perry

Tuhle knihu mám ráda, četla jsem ji opakovaně a byla mi přínosem, když jsem potřebovala pochopit osobu mně blízkou, která prochází tímtéž co autor. Jako jo, negativa by se našly. Slohově je to průměr, hodně často patetické... ale jako životní příběh zajímavé a (teď nevím, jak to napsat, aby to neznělo tak pitomě školometsky) z hlediska osvěty i potřebné.

03.02.2019 4 z 5

Jak (ne)být divný na netu Jak (ne)být divný na netu Felicia Day

Super knížka o mojí oblíbené herečce. Nejlepší jsou vzpomínky z dětství a dospívání, části z poslední doby už působí natahovaně. Hvězdička dolů za tragickej českej překlad a překladatelovu absolutní neznalost hráčského slangu.

17.11.2018 4 z 5