AyaEssa AyaEssa komentáře u knih

Zajimava kniha, jejiz cetba da mnohe. Zivotni osudy nekolika severokorejcu asi nejlepe ilustruji zrudnost rezimu, bez potreby prikraslovat pribehy do romanoveho ladeni, a jsou nosnou oporou vykladu strohych historickych dat. Prectete si, pokud si potrebujete uvedomit, ze muze byt i hur..

17.05.2020 3 z 5

Dlouhá cesta z ráje Dlouhá cesta z ráje Leah Chishugi

Muj dojem je tak pul na pul. Na jedne strane velmi originalni tema, o dulezitosti sireni povedomi o podobnych udalostech, jejich pricinach, zakulisi, akterech, snad neni treba pochybovat. I v "male zemi kdesi v Africe" ziji lide jako my, se stejnymi prostymi touhami po klidnem zivote, sebeuplatneni, rodine, proto neni fer, aby cely svet nechal temer bez povsimnuti natolik tragicke udalosti jen proto, ze nejde o strategickou lokalitu. Na druhe strane ovsem autorka, ac nepochybne vedena dobrym umyslem, je stale "jen" nahodnym ocitym svedkem deni a jeji liceni pusobi silne amatersky. Pribeh postrada vyssi literarni kvalitu a zahy sklouzne k prostemu vypravovani. Ovsem i presto kniha za precteni stoji, vnitrni poselstvi popisovaneho daleko presahuje dulezitost, kterou lze prikladat jeho jazykovemu vyjadreni.

17.05.2020 2 z 5

Dobrý člověk ještě žije Dobrý člověk ještě žije Romain Rolland

Velmi prijemne, lidske cteni o zivote a jeho neuprosnem plynuti, o promenach naseho vnimani hodnot, o lasce a krase, tezkostech i nemocech.. ale predevsim o nezlomne lidske vuli. Jazykove bohata knizka, v niz stoji za to zalistovat i jen kvuli kvetnatym zvukomalebnym obratum.

05.10.2019 4 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Jednim slovem vyborna. Hnus minuleho rezimu je vylicen naprosto dokonale, navic tim, jak autorka zasadila pribeh do ramce zivotu obycejnych lidi, je cela ta hruza skutecne verohodna. Cenim si i skvele prace s jazykem.

05.10.2019 5 z 5

Červené sárí Červené sárí Javier Moro

Cervene sari, zadna cervena knihovna! Velmi dobra kniha, priblizujici nejen osudy rodiny Gandhiovych, ale objasnujici evropskemu ctenari pomerne vzdalene indicke realie a dejinne zvraty, jez staly za soucasnou situaci.

03.09.2019 4 z 5

Sarajevská princezna Sarajevská princezna Edo Jaganjac

Mozna o neco drsnejsi, nez by clovek cekal. Jenze zivot neni uhlazeny roman pro napudrovane slecinky, a ten ve valecnych zonach uz vubec ne.. Soukoli mocenskych boju vice ci mene vyznamnych vudcu semele vzdycky stejne prave jen obycejne lidi v prach.

03.09.2019 4 z 5

Žluté oči vedou domů Žluté oči vedou domů Markéta Pilátová

Velmi dobry rozjezd, prospikovany radou zajimavych myslenek, ktere nejakym zpusobem proletnou hlavou vetsine z lidi, zijicich delsi cas v cizine. Bohuzel kvalita ma ponekud sestupnou tendenci, jakoby vse podstatne bylo vyrceno v prvnich kapitolach a dal uz ctenare dohromady nic noveho neceka.

03.09.2019 3 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Nenadchlo.. Ustredni tema bylo zajimave a byvalo by se dalo z nej vytezit hodne, ale zpusob, jakym autorka pribeh podava, je prilis plochy, az skolacky. Pro "starsi a pokrocile" roman neni, na to mu chybi hloubka, a mladou generaci zrejme neoslovi, protoze je malo dynamicky.

03.09.2019 2 z 5

Michaela - Události v klášteře svatého Anděla Michaela - Události v klášteře svatého Anděla Miloš Urban

Ztrata casu.. neni to ani eroticke, ani horrorove, je to proste jen pitome. Zapletka jako z pera pubescentniho gymnazisty. Pritom Urban psat umi a velmi chytlave, ovsem potreboval by lepsi nosne tema. Detailni popisy brutality a nasili textu na kvalite nepridaji.

01.09.2019 1 z 5

Čtyřicet dnů Čtyřicet dnů Franz Werfel

Pozoruhodna knizka. Nejde o lehke cteni, at uz pro vlastni tema genocidy Armenu nebo i kvuli autorove zalibe v rozvlacnosti, presto vsak stoji za to. Vic nez samotne konkretni postavy a situace cloveka zasahne ten proud myslenek, ktery mu strhne v hlave. Vyhrocene chvile na pokraji zivota a smrti - co vlastne v takovych momentech ridi nase reakce: povaha, kulturni zazemi, vira, kolektiv, cira egoisticka touha prezit..? Otazky spravedlnosti uredni a te lidske, ohybatelnost prava, diametralne odlisny vyklad tychz udalosti z ruznych uhlu pohledu, vliv jednotlivcu na chod dejin - je toho mnoho a rozhodne vam to bude rezonovat v hlave jeste peknou chvili pote, co knihu zavrete.

01.09.2019 4 z 5

Mrtvý holky Mrtvý holky Miloš Urban

Ctenarsky velmi dobre schudne, autor umi psat a nenudi. Mne osobne nesedi zanr, prilis mnoho zbytecne prvoplanove brutality.

22.08.2019 3 z 5

Bílej kůň, žlutej drak Bílej kůň, žlutej drak Lan Pham Thi (p)

Autor oznacil vlastni knihu za jakysi socialni experiment, chtel vedet, jak ctenarstvo i porota Knizniho klubu zareaguje na dilo plne klise. Je si tedy sam vedom nevalne kvality vyprodukovaneho textu.. Pred vypuknutim cele kauzy bych asi knihu hodnotila jako bezvyznamnou a plnou otravne pozitivni diskriminace. Nyni, s vedomim, ze takovy byl zamer, nevidim jediny duvod, proc ji vlastne vubec cist.

18.08.2019 2 z 5

Erotické elegie Erotické elegie Karel Johana

Erotika? Humor? Kde, prosim vas? Blaboleni o rehabilitaci nohy po uraze, prolozene nekonecnymi kucharskymi recepty a opakujicimi se zminkami, kterak pana jeho mlada pritelkyne po dvou deci obstastnila. Oba v podstate bud vari/jedi, nekam jedou nebo jsou v posteli. To vse podano v holych vetach.. Divim se, ze podobne nesmysly nekdo vydava, literarni kvalitu a hloubku nema tohle dilko zadnou a na eroticke cteni je prilis banalni a sablonovite popisne. Jsem rada, ze kniha byla k dispozici ke stazeni zdarma, vydat za neco podobneho penize by me opravdu mrzelo.

18.08.2019 1 z 5

Kočár do neznáma Kočár do neznáma Hana Marie Körnerová (p)

Cervena knihovna pro prepubertalni devcata. Dej plochy a predvidatelny, postavy sablonovite cernobile, historickeho pozadi minimum. Dost mi vadily i chyby v nazvech mist a budov (Sorrento, S. Maria Maggiore,..)

16.08.2019 2 z 5

Ve jménu Gucci Ve jménu Gucci Patricia Gucci

Velmi dobre napsana kniha; sleduje zajimavy zivotni pribeh autorky i vyvoj cele znacky Gucci. Svet pozlatka, o kterem mame my, bezni smrtelnici, zkreslene predstavy, ukazuje i z trochu odlisneho uhlu

19.05.2019 4 z 5

O pokroku od boku aneb Jak se zdokonalujeme O pokroku od boku aneb Jak se zdokonalujeme Zdeněk Šmíd

Prijemne, poucne dilko, ktere nepostrada vtip.

19.05.2019 4 z 5

Život Ruth Život Ruth Donald McCaig

Tezko nemit velke ocekavani, kdyz knizky M. Mitchellove znate temer zpameti.. a tezko pak taky nebyt zklamany. Autoruv napad na namet neni spatny, ovsem zpracovani zalostne pokulhava. Chaoticke, nezazivne, obcas se clovek sam sebe pta, o co v knize vlastne jde.

19.05.2019 1 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Vyborny zacatek, kterym kniha zaujme, se bohuzel posleze zmeni v plytky sablonovity pribeh jako z cervene knihovny vcetne banalniho happy-endu. Jako by autorku omrzelo si s knihou "hrat" nebo ty 2/3 dopsal nekdo jiny. Velka skoda!

19.05.2019 1 z 5

Běguni Běguni Olga Tokarczuk

Des.. utrzkovite radoby psychologicko-filozoficke blaboleni bez hlavy a paty, depresivni, neprijemne, nudne. Malo knih nedoctu, ale tahle skonci zalozena nekde hodne hluboko. Za co mohla ziskat oceneni opravdu netusim, osobne bych ji nedoporucila ani vydat, skoda papiru.

25.04.2019 odpad!

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Ocenuji vybornou praci s jazykem, ale kniha jako takova me naprosto neoslovila. Dej se tahne jak turecky med, postavy jedna vedle druhe nesympaticke, celkovy dojem maximalne depresivni, ovsem rozhodne ne hororovy.

06.12.2018 2 z 5