Dlouhá cesta z ráje

Autobiografický příběh trnité cesty někdejší rwandské modelky je strhující, i když často hodně syrové čtení. Děj se vrací ke genocidě, která v roce 1994 zcela rozvrátila zemi a zanechala za sebou statisíce mrtvých. Ihned v prologu je čtenář vystaven drsné scéně, když je Leah se svým půlročním synem, jeho chůvou a strýcem na útěku zastavena vraždícími Hutuy, kteří jí přímo před očima umlátí strýce k smrti, ji samotnou vážně zraní a nechají ležet na hromadě mrtvých těl. Leah se vydává na strastiplnou cestu, netuší, co se stalo s milovaným mužem, rodiči ani sourozenci, a nemůže nikomu věřit. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138767/dlouha-cesta-z-raje-138767.jpg 4.681

Vydáno: , Ikar (ČR), Knižní klub

A Long Way from Paradise, 2010

Kniha Dlouhá cesta z ráje

pavlina0821

Velice zajímavé téma a silný příběh. Nemohu se ale zbavit pocitu, že hlavní hrdinka měla až nezvykle velké štěstí, co se týče lidí, kteří byli ochotni ji pomoci. Tolikrát jí šlo o život a vždycky z toho nějakým zázrakem vyvázla. A to je tam těch lidí zmíněno spousta, chvíli jsem se v nich už ani neorientovala. Jen mi přijde divné, že se jen tak s někým dá do řeči v autobuse, na ulici nebo na trhu a všichni se můžou přetrhnout touhou ji pomoci, nechávat ji u sebe, platit ji výdaje, zajišťovat lepší bydlení a nic za to nechtít Chápu, že Afričané jsou možná trochu více přístupnější a pohostinější, než Evropané, ale tohle mi přišlo trochu přitažené za vlasy. A ještě mi dost neštimuje jedna věc. Leah tvrdí, že v době genocidy, když utíkala ze Rwandy jí bylo 17 let. Našla jsem si ji na googlu a její rok narození je 1974. Takže v době genocidy ji muselo být 20. Trochu mě to uvádí v nedůvěru.

SilviiM

Stále mě udivuje jaká zvěrstva páchají lidi na lidech. Tento skutečný příběh je toho důkazem. Velmi smutná kniha s dějem, který nikdo nechce zažít.

AyaEssa
17.05.2020

Muj dojem je tak pul na pul. Na jedne strane velmi originalni tema, o dulezitosti sireni povedomi o podobnych udalostech, jejich pricinach, zakulisi, akterech, snad neni treba pochybovat. I v "male zemi kdesi v Africe" ziji lide jako my, se stejnymi prostymi touhami po klidnem zivote, sebeuplatneni, rodine, proto neni fer, aby cely svet nechal temer bez povsimnuti natolik tragicke udalosti jen proto, ze nejde o strategickou lokalitu. Na druhe strane ovsem autorka, ac nepochybne vedena dobrym umyslem, je stale "jen" nahodnym ocitym svedkem deni a jeji liceni pusobi silne amatersky. Pribeh postrada vyssi literarni kvalitu a zahy sklouzne k prostemu vypravovani. Ovsem i presto kniha za precteni stoji, vnitrni poselstvi popisovaneho daleko presahuje dulezitost, kterou lze prikladat jeho jazykovemu vyjadreni.

VílaElvíra
11.08.2019

O rwandské genocidě jsem nevěděla. Teď vím víc, než bych asi chtěla :-( Nejvíc mě šokoval přístup OSN, takže se chystám přečíst knihu Podat ruku ďáblovi, abych se dozvěděla ještě něco z pohledu jiné strany. Každopádně je trestuhodné, že Evropa a zbytek světa jen tak přihlíželi takovým hrůzám.

attila1
04.08.2019

Neuvěřitelný a smutný příběh z Rwandy. Je neskutečný,co se ve světě děje. Doporučuji přečíst a hlavně lidem co jsi neustále na něco stěžují.

RUSTY
12.05.2017

Přečteno jedním dechem. Poslední roky mě zajímají právě nejvíce skutečné příběhy lidí, protože mám pocit, že právě z takových knih si odnáším nejvíc. Drásavý příběh z tohoto prostředí byl pro mě opět něčím novým, protože jsem o genocidě v této oblasti věděla jen žalostně málo. Černý vtípek na závěr - proč jsem měla chvilkami pocit, že je kniha skrytou reklamu na výrobek Fanta? ;-)

Simouš
30.08.2016

Stále váhám, zda by v mém finálním dojmu z knihy měla převažovat síla příběhu, nebo nemotornost vypravování. Není pochyb o tom, že autorka má co říct. (Nezáviděníhoně mnoho.) Vzhledem k časovému odstupu od událostí bych ale čekala, že vše bude podáno kultivovaněji (promyšleněji?) a že se v textu nebudou neustále opakovat myšlenky, neřkuli celé pasáže. (Naprosto alarmující skutečností pak bylo množství hrubek, které v textu zůstaly!!!) Protože se ale bojím být považována za cynického misantropa, který nemá pochopení pro lidské utrpení, vyškrábala jsem hodnocení až na čtyři hvězdy. Navzdory všem srdcervoucím momentům připomínajícím telenovelu v druhé části knihy, neboť s uvěřitelností reálného příběhu tězko polemizovat.

Jooola
17.04.2016

Velice působivá kniha o zvěrstvech ve Rwandě. Neuvěřitelné, co se ještě v době nedávno minulé dělo ve světě....