Awča Awča komentáře u knih

Pouštní hvězda Pouštní hvězda Michael Connelly

Velmi pěkné, ostatně jako vždy. Mám příběhy s Renée a Harrym moc ráda.
Děj minulého dílu jsem úspěšně zapomněla, ale naštěstí na sebe díly úplně úzce nenavazují.
Bavilo mě úplně všechno, nové oddělení, oba případy, buldočí vytrvalost Harryho, Ballardová zvykající si na post šéfové.
Přečteno během chvilky, až mě to mrzí, nutně potřebuji další díl.

31.08.2023 5 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Jako náctiletá jsem četla vydání Odeonu, tehdy "čerstvé", s úžasnou ilustrací na obálce.
Autora jsem neznala, natož abych věděla, že je kultovním.
Příběh pro mě byl pecka, knížku jsem hltala, nesmírně mě bavila. Čas od času jsem si na ni vzpomněla, že by stála za další přečtení. Ovšem s tím rizikem, že se jaksi ten pel prvního čtení vytratí.
Nevytratil. Bavilo mě to znovu a moc. Navíc jsem si nyní více vychutnala některé věci, které mě při předchozím čtení ani nemohly dojít.
Jasně, některé věci mohou působit úsměvně, ale některé jsou vážně dobré.
Nevěřícně jsem se musela podívat, ve kterémže roce byla kniha napsaná.
Zcela jistě se k ní zase za nějaký čas vrátím.
A mezitím budu hledat dveře do léta ...

23.08.2023 5 z 5

Splav Splav Fráňa Šrámek

Milé zastavení v hektické době. Ne všechny básně mě oslovily, některé jsou silné a zůstanou mi v paměti.
...
Já ráno touze řekla, jdi,
snad potká tě, snad uvidí,
a večer přišla, mlčela,
a každou noc mi umřela.
A stokrát když mi umřela,
už jsem jen oči zavřela,
že jsem jen hřbitov, bylo mi,
pod bílými spím růžemi.
Pak skřípla vrátka, kdosi šel,
a ještě, ještě nedošel,
kdes na stezce byl vzdálené
a já již byla z plamene.

21.08.2023 4 z 5

Prasklé zrcadlo Prasklé zrcadlo Agatha Christie

Pro slečnu Marplovou mám slabost.
Kupodivu jsem knihu ještě nečetla, v paměti mi utkvěl film s Liz Taylor, hlavně tedy její divná květinová pokrývka hlavy ve stěžejní scéně, a pak kupodivu i motiv a kdo za tím stojí.
Při čtení jsem si tudíž mohla vychutnat různé náznaky i vedlejší cestičky. Pobavily mě slovní půtky slečny Marplové s její ošetřovatelkou, užila jsem si poklidné tempo vyprávění a starosvětskou atmosféru.
Myslím, že se za pár let ke knize opět vrátím, pro odpočinek a zábavu.

16.08.2023 5 z 5

Strnadův efekt Strnadův efekt Jan Kotouč

Skvělá oddechovka.
Bavila jsem se celou dobu, v knize je všechno, co mě těší. Portály, vesmír, armáda i obyčejný hrdina - a dokonce z města na drsném severu, ke kterému mám opravdu blízko. Oceňuji nápad s Byrokratem.
Bavily mě vtípky, potěšila slovenština, líbil se mi závěr.

09.08.2023 5 z 5

Šest žen Jindřicha VIII. Šest žen Jindřicha VIII. Alison Weir

Pěkná kniha. Téma je samo o sobě povšechně známé, autorka ho podává poutavě, s mnoha detaily. Přiznám, že někdy jich na mě bylo až moc, zvláště v případě "legalizace" vztahu s Annou, to se opravdu vleklo. Ovšem chápu, že si autorka dala práci se získáním podrobností a faktů, které je pak člověku líto nepoužít.
Byla jsem ráda, že jsem nedávno četla sérii knih C. J. Sansoma, která se tomuto období věnuje, všechno mi to hezky zapadalo. I když ani tak někdy nebylo jednoduché se orientovat v časových přesunech, jménech a funkcích.
Celkově hezké čtení o velmi zajímavé době a výrazných osobnostech se všemi jejich klady i zápory.

07.08.2023 5 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Kniha vyžadující stoprocentní čtenářovu pozornost. Nic nedaruje zadarmo. Je to jako číst pět knížek najednou, zprostředka, a číhat na náznaky, zda se příběhy protnou. Závěr je tornádo, spirála. Sbírám síly na další díl.

01.08.2023 5 z 5

Později Později Stephen King

Jak to ten King dělá?
Skvělá zápletka, směs detektivky, hororu, trocha humoru, a prostě se nemůžete odtrhnout.
Děj mě vtáhnul tak, že jsem přesedlala z audioknihy (výborně načtené), na klasickou, abych mohla číst rychleji.

01.07.2023 5 z 5

Kirké Kirké Madeline Miller

Čekala jsem milé pohádkové vyprávění, možná něco ve stylu Eduarda Petišky. A ejhle, byl to silný, místy hodně feministický příběh.
Nejprve jsem se nemohla začíst, resp. zaposlouchat. Po čase mi hlas Petra Špalkové opravdu splynul s Kirké, která mi přirostla k srdci.
Je to svým způsobem těžký příběh, který se nedá "shltnout" na jeden zátah. Rozhodně mi utkví v paměti.

29.06.2023 5 z 5

Smrt v temnotách Smrt v temnotách J. R. Ellis

Pěkné počtení, opravdu připomíná mé oblíbené Vraždy v Midsomeru.
Pozvolné tempo, popis krajiny, různé postavy venkovského života.
Vyšetřovatelé jsou sympatičtí, nebabrají se příliš ve svém soukromí či závislostech, což je osvěžující.
Prostředí jeskyní zajímavé a nezvyklé.
Líbil se mi i závěr, zcela jistě si nenechám ujít další díl.

13.06.2023 5 z 5

Vypálená nenávist Vypálená nenávist Angie Thomas

Výborná kniha.
Příběh mladé holky, která žije mezi černým a bílým světem a je svědkem smrti kamaráda z dětství. Bohužel svědkem doslova klíčovým. Kniha vykresluje rasismus obou stran, ale zároveň i milé chvilky při prolnutí těchto světů.
Těžké téma, které je zpracováno pro YA velmi dobře, čtivě.
Děkuji čtenářské výzvě 2023 a komunitě čtenářů zde, na Databázi knih, že mě k této knize přivedli.

11.06.2023 5 z 5

Opovážení Opovážení Karel Šiktanc

Neumím popsat slovy ten krásný pocit, který jsem při čtení měla.

Pravé poledne
Zahradnictví pana Štursy, mírně do vrchu,
liduprázdné.
Někam vzhůru kamenné schody
v korejtku na útěku voda.
Vřískl hmyz. Krajina osaměním zhrublá
v tom tichu obšírném, v tom parném halabala
jak by jí odléhalo
šeptem řečnění květin,
svatý pokoj.
Jasmíny úplně donaha,
kordóny do půl pasu.
Být někdy hrozná námaha.
A být si málo času.
Nic nechci. A pořád mi to chodí naproti:
to věčné dokořán, od pantu k pantu,
to boží zpaměti,
ten dávno rozmalovaný obraz,
bez šifry, bez rámu, takže ty kolóry,
ty svaté barvičky zbůhdarma tečou bůhvíkam.
A nejdou mi z hlavy.
Pravé poledne.
Pan Štursa vyšel ze skleníku,
na kramli u vchodu věší nový věnec.
Ve vsi za mnou zčistajasna křik.
Nějaké dítě skrz slzy:
To není žádná pravda!

01.06.2023 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Velmi čtivý mix cestování v čase, historie, vtipu, romantiky a vlastně i kriminální zápletky.
Občas zdlouhavé, občas jsem se nemohla odtrhnout.

01.06.2023 5 z 5

Nářek drozda Nářek drozda Tim Weaver

Tak moc jsem se na další díl těšila!
A stálo to za to, velmi, velmi čtivé.
Osobně mám nejraději začátky vyšetřování, to pomalé ověřování stop, kdy čtenář ještě netuší, co je důležité a co jen pro dokreslení.
Konec byl smršť, bravurně zvládnutá.
A ten závěr...
Takže se opět moc těším na další díl :-)

26.05.2023 5 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

První díl byla cesta, skvělá jízda s jasným cílem.
Druhý díl je o pomstě, není to hladká cesta, trochu klopýtá a někdy se ztácí v kombinacích, které jsou brilantní, jen je jich možná až moc.
Početla jsem si, ale bavila jsem se o hvězdičku méně.
Opět krásná obálka.
Svět grišů mi učaroval, zkusím autorčiny další knihy.

26.05.2023 4 z 5

Housle v mrakodrapu Housle v mrakodrapu Lev Blatný

Autora jsem neznala, možná jen matně jeho jméno, tak jsem netušila, co čekat.
Není to kniha, kterou bych přečetla na jeden zátah, ale tu a tam jsem si dle nálady zobla jednu či dvě povídky. Některé byly překvapivě vtipné, třeba povídka Pan Marcel se zpovídá panu Aurelovi:
"Přináším raport. Nezdupal jsem všechny ideály v prach. Planu velkou touhou. Překonal jsem expresionismus, realismus, psychologismus, intuicismus, alkoholismus a stal jsem se solidním člověkem."
Mne nejvíce zasáhly povídky Šatna a Milostpaní a kojná.

17.05.2023 4 z 5

Měsíce Měsíce Karel Toman (p)

Celý rok přečtený během chvilky.
Místy verše možná působí zastarale a pateticky.
A na druhé přečtení v nich vidím tu krásu přírody, koloběh života a lidské radosti i lopoty.

Květen
Jdem všichni, s ženami a dětmi
a se snem předků.
Jdem slunce přivítat, jež vyvolala ze tmy
modlitba věrných pokolení
a práce.

05.05.2023 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Nebylo to prosté čtení knihy, úplně jsem ten příběh žila, zakoušela záludnosti i radosti života v Ketterdamu, vydala se na výpravu do Ledového paláce, pokaždé jsem byla jinou z vran a dívala se na stejné události jinýma očima.
A ten závěr!

04.05.2023 5 z 5

Občanská válka Občanská válka Jiří Haussmann

Autora jsem neznala, vyhledala jsem si jeho životopis a další díla, škoda, že zemřel tak mladý.
Sbírka mě velmi pobavila, styl mi připomněl K. H. Borovského.

Koloběh slávy
Byl básník krásných, bezesporných kvalit.
Verš jeho každý půvabem byl zalit,
talentu nevšedního nesl pečeť;
jenže ty básně skoro nikdo nečet.
Kritika byla sprchou jeho varu.
Bez hany zemřel, také bez krejcaru.
Léty se všechno mění, také vkus.
Přišlo se nato, že byl genius.
Je bílé dnes, co černé bylo kdysi.
Teď kde kdo přímo hltal jeho spisy.
Vzdych kritik: Jaký titánský jsi zjev Ty!
A nakladatel dělal dobré kšefty.
Čas letí tempem jelena, se říká.
Prohlásili ho zkrátka za klasika.
Při Jeho jméně nikdo nedých ani.
Vydána o Něm řada pojednání,
před Jeho duchem bylo nutno klečet.
Ale ty básně zase nikdo nečet.

24.04.2023 5 z 5

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Další setkání s Kate, však už jsem se na ni těšila!
Příběh byl zajímavý, četlo se mi moc dobře, a četla bych a četla, ale už byl konec...
Tentokrát byly osobní příběhy Tristana a Kate spíše upozaděny, jsem zvědavá, co jim nachystá autor v dalším díle.

24.04.2023 5 z 5