Atuin Atuin komentáře u knih

Vlak do Samarkandu Vlak do Samarkandu Guzel Jachina

Mám u této knihy podobný pocit jako jejda.majda, ačkoli předešlé dvě knihy bych dokázala vynášet do nebe, tato na ně něčím nedosahovala. Postavy mi přišlo měli papírovou strukturu a jednoduše neuměli prodat vlastní emoce, a postoje jinak než odříkáváním textu. Téma těžké, ovšem to u této autorky není nic nového ani tudíž originální. Víme přece čeho se autorka dotýká a teď se všem svým dokonalým postupům jakoby vyhnula a napsala knihu kterou už znovu do ruky nevezmu.

27.01.2023

Gilead Gilead Marilynne Robinson

Neuvěřitelně citová a velice subtilní kniha, krásná próza odhalující lidství a člověka vrstvu po vrstvě, v dobách které jsou sice za námi, ale člověk je stále týž.Je to hluboká zkušenost a sonda do lidského srdce a vědomí skrze postavu která dýchá úplně vším.

25.01.2023 5 z 5

Orlando Orlando Virginia Woolf

Už tu mám někde komentář, nyní čerstvě přečteno společně s manželem a ach je to láska jí číst a dělat si rozptýlení a potěchu právě jejími slovy. Má tam všechno, pomrknutí, hlubiny, rozvernost i poučení....

23.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Jsem moc ráda že se dostalo i na Tolkiena, protože bez něj by byl svět opravdu jiný. A ze všech Ard ( 1,2,3) by mě nejvíce potěšila návštěva Arda 0, protože Věk Stromů je svou povahou nejzásadnější.....

21.01.2023 3 z 5

Gallant Gallant V. E. Schwab (p)

Tuhle knihu si nelze nezamilovat. Uchvatí vás ještě než ji začněte číst, potom dostanete takový lebce gaimanovsky laděné story, které vám usedne na srdce jako stín, jako přízrak, jako pírko, jako stránky deníku, které vás tahají do spleti prekouzelne historie a zvláštního dramatu. Viktoriin sloh je poznatelný a zoufale pěkný..
Ovšem samozřejmě se pořád pohybuje v rámci žánru, ale moc hezky se pohybuje

18.01.2023 5 z 5

Kodaňská trilogie: Dětství – Mládí – Závislost Kodaňská trilogie: Dětství – Mládí – Závislost Tove Ditlevsen

Skvělý překlad, výborně celé knize sedl. Děkuji Hostu za vydání a Ladě Halounové za překlad. Knihu jsem si přečetla s manželem znovu a bylo to velice citové Společné čtení. Opravdu jsem ráda že jsem pi ní sáhla i v našem překladu, ještě kdyby tak někdo přeložil Niebo v kolorze siarki...Nebe v barvě síry...

15.01.2023 5 z 5

Země Země Marek Epstein

Já dovedu pochopit vysoké hodnocení. Jsme navyklí dávat vysoké hodnocení težkým tématům jen pro témata sama. Někde tu padlo, že je to dobře zkonstruováno. Neřekla bych. Pokud autor neumí psát nelineárně, ovšem chce psát nelineární příběh dopadne to takto. Rozseká celý koncept na jednotlivé dílky, které sice už tak nepasuji k sobě a okrádají knihu o vazby, které by v případě že by autor nepotřeboval co dvě stránky upozornění na změnu času i postavy v nadpisu kapitoly a vlastně ani kapitolu jako takovou, byly daleko silnější a neklouzali by - byť je to smutná kniha, těžké téma - tak po povrchu. Působí to spíš jako syrový koncept něčeho co buď popsat úplně nejde nebo by to chtělo složitější přístup, který je zavržen čímsi co se nebojím nazvat trhací kalendář.
Nezmenšuji bolest všech hrdinů ani hrdiny samotné, nezmenšuji ani tíhu a stres který taková kniha může zanechat a zanechá, ale vypravěčský talent bohužel skrz tu rozcupovanost nevidím.
A v beletrii se docela hodí ať už se to vezme jakkoliv a ať už vse člověk rozhodne pro jakékoli téma.
Nehodnoceno, jelikož si s hodnocením úplně nevím rady.

13.01.2023

Hladový lán Hladový lán Andrew Michael Hurley

První veta, stránka knihy mě okamžitě dostala. A už se ten stav nezměnil až do konce, takovým lehkým jazykem vypráví tíživý příběh jehož společníkem je slušná atmosféra a schopnost autora převést vás na stránky a vypíchnout často celkem pravdivou poznámku....
Příběh o chlapci, který se vymyká možná víc věcmi než jen tím že je mrtvý...

13.01.2023 5 z 5

Led Led Jacek Dukaj

Bezpochyby je to zajímavý počin, to se ostatně dá říct o všech autorovo textech. Mohu doporučit knihu kde se zabývá písmem a zánikem písma. Ovšem nelze ji za mě hodnotit plným počtem, protože ačkoliv se autor opravdu snaží až nemožným způsobem upoutat a vytváří přístupy doslova olbřímého charakteru, má tam místa vyloženě hluchá kde přes všechnu tu metafyzičnost jste stále jaksi na povrchu... Mám knihu přečtenou pouze v polském originále a dovedu si představit jaký zápřah to muselo být překládat a věřím že je to překlad jedině dobrý, tedy skvělý, protože u takových knih je to vždy buď anebo ovšem dost pochybuji že se ke knize vrátím, nejde jak už tu někdo psal o délku ale o vědomí té přítomnosti a zároveň nepřítomnosti, kterou Dukaj nechal v knize zamrznout jako věčný jantar. Ale seznámit se s autorem doporučuji.

13.01.2023

Šestnáct stromů na Sommě Šestnáct stromů na Sommě Lars Mytting

Velice dobře a sugestivně vyprávěný příběh, díky zvláštnímu poutu vypravěče, který opisuje všedními střípky přes celou mozaiku vlastních předků i ztrát, které ho v životě potkali a potkávají. Z pouhých banalit se tak stává citová sonda do hlubin lidského srdce, které ve svých zákoutích může ukrývat cokoliv, krásné popisy krajiny i obyčejné každodenní činnosti, které jsou uvěřitelné a snášejí na příběh zajímavý nátěr. Psychologie postav je hádám záměr, jelikož je nám to podáno očima vypravěče, který tone v dost zamlženém prostoru a příliš toho neví, sám odkázán na vlastní cestu.

Krásná kniha, niterná, smutná a poutavá...

12.01.2023 5 z 5

Mlýn na ponorné řece Mlýn na ponorné řece Alfred Technik

Úžasné čtení, kniha krásně otvírá zemi i srdce, je plná netušených hlubin - lidských i přírodních.
Je to kniha která mě velice překvapila, chytila a svým magickým vypravováním skutečných realich se zapsala do Top knih které jsem četla, mohu jen doporučit, postavy jsou vytvořeny opravdu zdatným hrnčířem.
Doporučuji

10.01.2023 5 z 5

Vnučka Vnučka Bernhard Schlink

Autorův opatrný a velice subtilní styl zde překročil jistou hranici a z obavy o lidské nitro postavy byly místy až neživoucí. Je to velmi křehká kniha, ovšem za mě nepřekonala jeho předchozí a to jsem trochu čekala.

05.01.2023 4 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Vančurovo Markétu je doslova radost číst, je to zàžitek nad zážitky, který pro své zabarvení jen tak nezapomenete ( pokud vůbec).
Markéta Lazarová pod taktovkou Vláčila je svým způsobem nezařaditelný film, ovšem to co dokázal Vančura na papíře dokázal režisér a kameraman s herci ve filmu. Atmosféra obou médií skutečná a živá a přenos zážitku je doslova porážející...

05.01.2023 5 z 5

Draci středověkého světa Draci středověkého světa Karel Koutský

Nevím jak více slušivý, tj.čtivý styl, by někteří čtenáři u podobných knih chtěli, kniha má solidní podloží, chytlavé a nevyčerpatelné téma, které je u nás málo zpracováno, je napsána lehkou rukou a přeci se vám dostane dost informací, některé samozřejmě budete znát, jiné si doplníte ale jako celek funguje tato knížka perfektně ️..

08.12.2022 5 z 5

Po stopách mořských oblud Po stopách mořských oblud Bernard Heuvelmans

Knihu jsem vážně užila, jazyk čtivý, příjemný a ačkoliv je to takové retro okénko, tak informace jsou popsány svěže a pokud se zajímáte o oceánografii a život v mořích pohladí vás ta kniha po duši. Při čtení a listování si uvědomíte jaký to muselo mít účinek v době kdy se k informacím dostávalo skrze knihy, což dnešní lidé už malém zapomínají.
Nahlédněte pod pokličkou a do laboratoře k teuthologům a uvidíte jak to fascinující..
Dokonce vás místy pobaví natolik že si uvědomíte nakolik mohla být a může taková chodotnice inspirativní, protože když se na ty její fičury podíváte s odstupem tak tu máte např Mozkomora..nebo zatmivací peruánský prášek.( to pro usmání)

27.11.2022 5 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Má to bohužel obrovské nedostatky, chyby, které v takové knize nelze přehlížet má li být brána vážně. Výborný nápad doslova zabit autorčinou neschopnosti reflektovat určité logické záležitosti a tím tak vše úplně pokazit.

26.11.2022 2 z 5

Zákeřná mefitis Zákeřná mefitis Daniela Tinková

Opět výborná kniha v takovém mém listopadovém okénku - Daniela Tinková - Zajímavé poznatky o povinnostech krajských lékařů, o jejich požadavcích a trápení. O otvírání tématu resuscitace ( dnešními slovy), o vzdělávání nelékařských profesích v oblasti medicíny, o proměnách na hřbitově, o hygieně o terminologii zdraví a zdravotní policie v osvícenství ( což je vlastně zdravotní politika pouze jinými slovy), o hygieně a potírání fušerů a mýtů ( zejména na venkově) a samozřejmě o vakcinaci .
Útlá kniha obsahuje mnoho informací a je to dobrý průnik do daného tématu.

23.11.2022 5 z 5

Marigold Marigold Lucy Maud Montgomery

Autorčiny knihy jsou si v mnohém tématicky velmi podobné, mají stejné zaměření a zabarvení. Ani tento kousek není výjimkou. Je to příjemné, citlivé čtení které ukazuje zajímavé postavy a procítěné momenty, vpletené v nevídané dobrodružství. Lucy měla psaní jako tako autoterapii z mnoha nuancí je tento duch odhodlání a odhalení v jejich knihách vždy poznatelný..

22.11.2022 5 z 5

Tuto knihu vřele doporučuji. Je to velice dobře napsaná autobiografie, zanechá ve vás silný a neodmyslitelný pocit a zážitek a jen tak na tuto knihu nezapomenete. Četla jsem v polském překladu na jaře a velice se těším na rereading v češtině. Všechny tři části jsou velmi pod kůži a třetí je úplný masakr.

22.11.2022 5 z 5

Striga Striga Gabriela Houston

V rámci žánru celkem slušná kniha, námět poutavý, děj odsipá, atmosféra nechybí a naladí. Samozřejmě že děj není nikterak komplikovaný a dialogy přehnaně vypalované, ovšem toto je kniha na relax i pro danou věkovou kategorii natož potom pro tu mimo ní. Užít si ji asi stejně jako film. 4/5

16.11.2022 4 z 5