Orlando přehled

Orlando
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18684/mid_orlando-MR4-18684.jpg 4 209 209

Součástí plného titulu románu Virginie Woolfové Orlando je také slovo životopis (Orlando: A Biography). Spisovatelka podává v knize životopis Orlanda, syna anglického šlechtice vysokého postavení z doby královny Alžběty I. Kromě skutečnosti, že je to životopis fiktivní, má ještě jiné zvláštnosti. Orlandův (či Orlandin) život ubíhá v ,normálním’ čase asi od šestnácti do třiceti let jeho věku. Tato postava si pak svoje stáří víceméně podrží po celý zbytek románu, kde se postupně střídají jednotlivé historické epochy, až do konce knihy, který je totožný s okamžikem jejího dopsání - rokem 1928. Orlando je tak literárním putováním napříč staletími, kde historie splývá s fikcí v typicky impresionistickém a humorném podání Virginie Woolfové. V mistrné zkratce vyjadřuje povahu jednotlivých historických údobí, a zejména dobu viktoriánskou stíhá kritickým pohledem. Zkoumavým okem pátrá i v literárních dějinách a dělá si tak legraci z vlastní profese, z lidské touhy po slávě a nesmrtelnosti. Kromě bohatých dramatických vnějších událostí a popisů - jak běhu času, tak prostředí, v němž se tyto události odehrávaly - se nám dostane také psychologicky zajímavého pohledu do nitra člověka, kde nechybí ani její oblíbené feministické téma.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo
Originální název:

Orlando: A Biography , 1928


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Orlando. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (34)

dalia1769
01.06.2024 2 z 5

Mám ráda K majáku i Paní Dallowayovou, velmi se mi líbí metoda proudu vědomí, ale tady se s autorkou míjíme. Kniha se mi těžko četla a nudila mne prakticky od chvíle, kdy se hlavní hrdina "převtělil", a dočetla jsem jen v naději, že do sebe vše nakonec nějak zapadne a začne dávat smysl (horečnatý sen? pokus o popis tvůrčího procesu autora, který experimentuje se svou postavou?). Bohužel se tak nestalo a smysl mi to nedává ani po dočtení, ani po přečtení různých recenzí. Tentokrát pro mne zklamání.

devět
04.01.2024 5 z 5

Fascinace slovy, ohýbám rohy – a to se nedělá.
PSANÍ! PSANÍ! Láska. Nitro. Imaginace. A celý ten legrační svět. Mistrovské dílo. Vzdávám se. Jsem jím omámená a nemám co říct. Proč zatěžovat její věty mými? Jen extáze! Extáze.

„Orlando vešla dovnitř. Byl tam naprostý klid. Bylo tam velmi ticho. Byl tam kalamář s inkoustem; bylo tam pero; byl tam rukopis její básně přerušený uprostřed holdu věčnosti.“


Bakana
15.05.2023 2 z 5

(SPOILER) Aby bylo jasné: Orlando si určitě nezaslouží 2*, které jí dávám já. Má svoje nepopiratelné kvality a autorka je mistr jazyka. Nápad se změnou pohlaví a ubíhajícími staletími je skvělý.
To jen pro mě byla kniha příliš popisná, neseděl mi její styl. 2-3 stránky se neděje vůbec nic, pak se děj o maličko posune. To není nic pro mě. Promiň, Virginie :-(.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Orlando v seznamech

v Právě čtených9x
v Přečtených289x
ve Čtenářské výzvě24x
v Doporučených24x
v Knihotéce84x
v Chystám se číst185x
v Chci si koupit34x
v dalších seznamech6x