Astonius Astonius komentáře u knih

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

(SPOILER) Já se musím přiznat, že při čtení téhle knížky jsem se trochu vrátila do svého mladšího já a dokonale jsem se dokázala vcítit do mladých dívek, které jsou z toho úplně na větvi :-) Musím bez mučení přiznat, že se mi to líbilo a četlo se to parádně. Samozřejmě nejde o žádné závratné dílo, ale hodnocení 3 hvězd pro mne znamená, že to rozhodně bylo nadprůměrné. Ocenila jsem ty nápady co se draků týče a všeho okolo nich a jejich jezdců, to bylo moc hezky vymyšlené a taky hlavní hrdinka byla celkem sympatická s jejími nedostatky a s jejím vývojem. Pokud jde o romantiku a erotiku, toho jsem se bála nejvíc, aby to tam nebylo od první stránky... Myslím, že se to autorce povedlo i v tomhle směru - jiskření mezi hlavními hrdiny vydrželo prakticky celou knihu a bylo moc hezky podané, pomaloučku, polehoučku a díky tomu to bylo extrémně čtivé. Erotických scén nebylo moc, což je tedy pro mě taky klad, i když se také nevyhnuly určitým trapným okamžikům. Myslím, že i na tomhle se pozná, že text psala už zkušená žena, podle medailónku na konci knihy :-) Celkově hodnotím kladně a jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, i když jsem už hodně za hranicí čtenářů, kterým je věkově určena.

17.04.2024 3 z 5

Budu ti nablízku Budu ti nablízku Michael Robotham

Zase to byl návrat do rodiny Cyruse a Evie a otevřel se nový případ, prostě vše, jak jsme zvyklí, ale něco způsobilo, že v celku jsem z toho nebyla tolik nadšená, jako z předchozích dílů. Občas jsem i pár vět přeskakovala, protože popisy prostředí, kterými autor příběh zpomaluje, mne v jeho podání vůbec neberou, sílu má v rozhovorech a vnitřních myšlenkách svých hrdinů. A záležitosti s propuštěným bratrem se vyvijely od začátku do konce tak nějak nelogicky a zvláštně, nevím... I přesto to ale bylo pěkné čtení, rozhodně z hlediska úrovně současných detektivek nadprůměr a další díl si určitě zase zajistím.

05.04.2024 3 z 5

V jejím srdci svět se tříští V jejím srdci svět se tříští Jonathan Dylan Barker

(SPOILER) Asi do poloviny mě bavilo moc, to byl takový tajemný mystický příběh, ale pak to přešlo do "akčního filmu" s neprůstřelnými hrdiny a čím víc jsem se blížila závěru, tím víc už jsem to chtěla mít přečtené. Sice bylo vše vysvětleno, ale příběh obsahoval plno malých chyb a nelogičností, které prostě pro mě tu hlavní konstrukci podkopávají. Inspirace Kingem je zjevná, ale jen námětem, u něj jde vždycky o něco víc - jeho knihy jsou také tlusté, ale je to proto, že detailně buduje příběh a dopodrobna seznamuje čtenáře se svými postavami, jejich myšlenkami, vzpomínkami a pocity, takže čím víc se člověk blíží konci, tím víc je do knihy vtažen. U něj by tenhle příběh byl velmi dojemný a hluboce lidský. Tahle kniha na mne působila opačně - zezačátku nadšení a čím blíž konci, tak pocit "kolik mi ještě proboha zbývá?" Stella byla pro mě nedostatečně vykreslená postava, chtělo by to víc záběrů do jejího myšlení, abych s ní víc soucítila a oblíbila si ji, takhle mi byla dost protivná a trochu jsem si i přála, aby to s ní nedopadlo dobře :-) Myslim, že bych takový konec ocenila víc, než happy end, který obsahoval všechny myslitelné životní výhry, které mohly hlavní hrdiny postihnout.... A velké zklamání bylo setkání s otcem, to úplně vyšumělo, přitom to mohl být jeden z vrcholných okamžiků. Celkově šlo určitě o nadprůměrnou knihu, ale po celou dobu čtení jsem si plně uvědomovala, že je to taková pohádka a že přistupuju na autorovu hru, což je hlavní rozdíl v porovnání s Kingem :-) u něj na to velmi často zapomínám a díky jeho podání věřím, že jím popisované sebevětší výmysly skutečně existují...

24.03.2024 3 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Tak jsem dočetla, ale moc z toho nejásám. Autorka buduje atmosféru a seznamuje s postavami velmi pozvolna, aby pak mohla děj gradovat, ale u tak obsáhlé knihy je ta omáčka třeba na 250 stranách a to jsem se tedy musela do čtení nutit. Jednou jsem si i přečetla pár místních komentářů s pěti hvězdičkami, aby mě trochu nakoply.... :-) Druhá polovina knihy už mi tolik nevadila, ale stejně jsem měla pocit, že mě na celém příběhu zajímají jen pasáže týkající se osobního života dvou hlavních postav a jejich rodící se vztah - tedy bylo mi úplně jedno, jestli Lulu někdo strčil nebo skočila sama..... Těšila jsem se na vysvětlení v závěru, ale prostě mi přišlo, že to nějak skřípalo. Bylo tam moc detailů, které podle mě nebyly logické a i když byly našroubované tak, aby zapadly přesně do kostry příběhu, spíše jsem si řekla "no to určitě", než "páni"... Čtení samo o sobě dost zadrhávalo, protože text obsahoval převahu rozhovorů - výslechů, takže jakmile čtenář unavený po dni v práci a domácích pracích konečně zasedl ke knize, za chvíli ztrácel pozornost a mohl (musel) se velmi často vracet... :-) Takové to čtení, kdy oči jen letí po stránkách, to tedy nebylo. A také musím zmínit vulgarismy - pokud jsou v textu užity citlivě, je to podle mě jen ku prospěchu, ale tady mi přišlo, že si autorka udělala rozpis a u každého jména přiřadila, jaké vulgární slovo bude používat a pak to tam sázela skoro do každé věty. Časem budu ve čtení série asi pokračovat, přece jen je to nadprůměrné v porovnání s většinou nyní vydávaných "detektivek".

09.03.2024 3 z 5

Muž, který spadl na Zemi Muž, který spadl na Zemi Walter Tevis

(SPOILER) Mělo to moc zajímavý námět, který by se však dal rozebrat daleko více podrobně a obsáhleji - jsem asi ovlivněná mým oblíbeným Kingem,
takže při představě, co by z toho dokázal udělat on, tohle hodnotím jen jako slabý odvar :-) Vzhledem k tomu, že příběh byl psán jakoby s odstupem, takovým obecným vyprávěním, bez hlubších myšlenek, detailů a hlavně emocí, moc mě to k sobě nepoutalo a závěrečné události jsem četla spíš se zájmem o dobrání konce než s napětím a obavami o osud hlavního hrdiny...

18.02.2024 3 z 5

Čtyři po půlnoci Čtyři po půlnoci Stephen King

Co k tomu napsat? Je to King, takže kvalita :-) Jako nejslabší bych hodnotila asi povídku Sluneční pes, jinak je to mezi 4 a 5 *. I když je to fajn, mám radši jeho dlouhé knihy, musím se do nějaké zase brzy pustit, tahle sbírka mě navnadila :-) Doporučuji.

11.02.2024 4 z 5

Smrt před úsvitem Smrt před úsvitem Robert R. McCammon

Kniha je pro mě dobrá tehdy, když mě chytne hned od začátku, líbí se mi styl autora, má krásné obraty, myšlenky a přirovnání, kterých si při čtení všimnu, z tohoto důvodu musím mít po ruce lepící záložky a tužku, příběh je rozvětvený a propracovaný a myslím na něj často přes den, je mi jedno, jak dlouho to čtu a nevyhlížím, co dalšího si vezmu a při cestě domů z práce mě při myšlence, na co se těším, napadne jako první, že až si zalezu na chvíli s knížkou... :-) A tohle všechno byla tato kniha. Komentoval se tady i ten název, no, z vlastní zkušenosti musím říct, že si myslím, že pojmenování Smrt před úsvitem tomu za mne uškodilo, protože i já jsem velmi dlouho váhala, jestli to chci číst, dělalo to na mě prostě dojem další z kriminálek, které se vydávají jak na běžícím pásu a povětšinou mne zklamou. Tohle je kniha o životě, krásně podaná očima chytrého kluka, s přesahem a se zamyšlením nad mnoha tématy. Co všechno by se o tom dalo ještě napsat, ale stačí prostě jen, že jsem moc ráda, že mě tahle kniha neminula....

Ukázka z textu:
"Nikdy jsem pořádně nechápal, co přesně má reverend Lovoy na mysli, když mluví o" nadhledu". Teď jsem tomu porozuměl. Znamenalo to být schopný vzdát se něčeho, co máme rádi, umět najít něco pozitivního i na ztrátě, která nám zlomí srdce. "

28.01.2024 5 z 5

Skryté obrázky Skryté obrázky Jason Rekulak

(SPOILER) Kniha by dle mého měla patřit svým jednoduchým stylem s malým množstvím postav a duchařskou zápletkou do čtení pro mladé a dospívající. Spíš než abych se bála, přišlo mi to jako pohádka, zejména tím množstvím zážitků s "místním duchem", který byl více než ochotný nechat se vyvolat kdykoli to šlo. Většina děje se nevyhnula mnohým klišé, protože v oblasti zjevování duchů jsou tyto příběhy pořád stejné - děti jsou na to citlivější, hlavní hrdince nikdo nevěří, dějou se různé věci, maléry, které jsou mylně interpretovány, pátráním v historii se odhalí dávný zločin apod. Konečné odhalení v tomto případě bylo trochu jiné, ale popsaný zločin velmi naivní a málo uvěřitelný. A úplný závěr, který měl být asi nejvíce napínavý, mne absolutně ponechával chladnou, protože jsem tak nějak ani na okamžik nepochybovala o tom, že vše dobře dopadne. Vložení obrázků do knihy bylo příjemné zpestření a díky tomu jsem přidala jednu hvězdu - dá se říci, že bez nich by kvalita ještě víc poklesla.

06.01.2024 2 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

(SPOILER) Sonda do života čerstvě rozvedené starší ženy a její snahy vyrovnat se s nastalou situací. Kniha je plná atmosféry léta, Českého Krumlova, rodné vesnice hlavní hrdinky, jejího rodného domu, rodičů, koupání a vzpomínek. Co se týče Marie, viděla jsem posun v jejím smýšlení, což se mi velmi líbilo, a to hlavně ve dvou případech. Bylo to v záležitosti s Filipem, kdy si uvědomila nesmyslnost takového vztahu, i když se nabízelo ledacos i v době po prázdninách - v jeho případě bylo také hezky ukázáno, jak pomíjivá je síla okamžiku a když se nevyužije, nemusí se už nikdy opakovat. Druhý případ posunu hlavní hrdinky jsem viděla v jejím postoji vůči bývalému manželovi, když se k ní chtěl po krachu svého vztahu s milenkou vrátit. Celá kniha je psaná krásným obrazotvorným slohem, jak to už pan Hájíček umí - při čtení všech těch Mariiných myšlenek a vnitřních monologů jsem nechápala, že se tolik dokázal vcítit a napsat to chlap... :-) Pěkné čtení to bylo - otevírá mnoho témat k přemýšlení.

01.01.2024 4 z 5

Cyklus vlkodlaka Cyklus vlkodlaka Stephen King

Byl to King, takže super, jak jinak. Ilustrace pěkně dokreslovaly atmosféru a když už nic jiného, musely v knize být, aby se alespoň trochu natáhnul obsah,bez nich by se to muselo vydat už asi pod označením brožura.... No, však bychom to stejně koupili :-) U obrázků mi ale vadilo jejich umístění, protože po otočení stránky mi ve většině případů vyspoilerovaly děj. Příběh pěkně vymyšlený a chytře uspořádaný, dovedla bych si představit další film na jeho motivy...

27.12.2023 4 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Nevím, mně to přišlo slabé - jak se v průběhu příběhu stále kladl důraz na to, že pro různá tvrzení zatím nejsou důkazy, tak při závěrečném rozuzlení jsem je bohužel také moc neviděla, šlo spíše o dedukce. Dost mě to nudilo a nic mě k této knize příliš nevábilo, přečetla jsem, ale čtenářský požitek žádný.

27.12.2023 2 z 5

Snoubenky smrti Snoubenky smrti Jean Christophe Grangé

(SPOILER) Jediné zajímavé na knize pro mne bylo prostředí a doba, kdy se děj odehrává, to tvořilo velmi zajímavou atmosféru a přinášelo zamyšlení o tom, jak se vlastně žilo v předválečném a posléze válečném Německu, jaký vlastně byl život civilistů a v tomto případě smetánky. Tím ale pozitiva knihy pro mne končí. Dále následují negativa v podobě příliš natahované délky a absurdní kriminální zápletky. Autor také jako by nevěděl, kdy má skončit, takže zkoušel těch konců vymyslet hned několik, jeden víc šokující než druhý, až si nakonec asi řekl, že tam nechá všechny... Aby nebylo málo popisů různých zvěrstev, zařadil navrch ještě výjevy z koncentráku a ty tam byly dle mého názoru vyloženě na sílu - hlavně ten velmi nepravděpodobný úplný závěr. Poslouchala jsem v audio verzi a myslím, že kdybych měla jen číst, odložila bych to...

16.12.2023 2 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Všechny knihy o Harrym pro mne tvoří jeden ohromný spletitý příběh a jak to už bývá, poslední část je nejvíce čtivá. A protože tady tu poslední část tvoří celá jedna kniha, tohle jelo už od začátku... Podrobnosti nemá cenu zmiňovat, je toho tolik, co by se dalo napsat, snad jen stačí poznamenat, že to byla čistá radost číst - prakticky se nedalo odtrhnout. Na těchto knížkách se pozná, jaké to je, když má čtenář požitek z literatury a ze čtení příběhu, který ho plně pohltí. Paní autorka má můj obdiv za to, co v Harrym dokázala.

14.12.2023 5 z 5

Teď už chápu to šílenství ohledně Harryho Pottera a ty fronty na knihy, když postupně vycházely. Paní spisovatelka stvořila kouzelnický svět tak opravdově, že tomu skoro věřím, že existují Bradavice a v nich škola, kde to už dobře znám. Každou knihou se čtenář vrací na známá místa ke známým lidem a přitom pořád nachází nové a nové zajímavosti a zápletky. Už se ve čtení blížím konci a zjišťuji, že události jsou ve všech knihách tak provázané, že se zdá, že vše bylo předem pečlivě promyšlené a pak prostě sepsané - v pozdějších knihách je plno odkazů na první díly. Každá kniha čtenáře udržuje v napětí také z toho důvodu, že je špatně odhadnutelná - tady jsem také měla plno teorií, jak to všechno bude a stejně se vše vysvětlilo úplně jinak. Teď je to už dospělé čtení, které se chvílemi přiblížilo i hororu a jednotlivé postavy mají svůj dramatický vývoj. Nemohu jinak, než jít a otevřít poslední díl....

03.12.2023 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

No tak dobře, už to asi nečtu jen tak, s možností, že toho můžu kdykoli nechat a nebudu se nutit.... Po tomhle díle už ne, to už to budu muset dočíst.... Je to jeden ohromný příběh sestavený z menších v podobě jednotlivých knih a je jasné, že musím vědět, jak to všechno dopadne. I když zde byl Harry v tom věku, kdy občas reagoval dost hystericky, celý příběh se četl dobře a nápady autorky byly opět velmi originální a neotřelé. Byla to radost číst a ani mi nepřišlo, že to má skoro 800 stran. Děj se stává vážným a dospělým.

17.11.2023 4 z 5

Kalmann Kalmann Joachim B. Schmidt

Fargo mi to nepřipomínalo, spíš Forresta. Skvěle napsané, čtivé, humorné, s překvapivou a originální pointou. Příjemně napsaná věc, která prostě plynula až do nečekaného závěru.

20.10.2023 4 z 5

Temné vábení Temné vábení Loreth Anne White

(SPOILER) Naivní, předvídatelné, hloupé, nelogické. Asi do poloviny to ještě celkem šlo, ale když jsem většinu zápletek předem odhalila a vždy se to potvrdilo, přestalo mě to bavit. Navíc romantická linka, proč ne, taky to patří k životu, ale tohle bylo hrozně mimo, opět kniha, kde se dva nádherní lidé do sebe zamilují na první pohled a je to láska nebeská... Ona je sice totálně vypsychovaná ze všeho, co se jí stalo a co se možná zase děje, ale NĚCO ji k němu prostě táhne. On, dobrodruh, krasavec a muž velkého světa asi celý život hledal někoho jako je ona a nenašel... , sice se chová podivně a hystericky, ale prostě se zdá, že to bude jeho životní láska.... Ach jo. Krkolomná kriminální zápletka dostala korunu v okamžiku, kdy policajti usoudili, že vraždy páchá bývalý vyšetřovatel a celou dobu šli po téhle trapné stopě... Musím říct, že opravdu nechápu opět tak vysoké hodnocení u takového braku. Postav tam bylo pomálu, všechny s jasným záměrem a nakonec vše dopadlo taky dle očekávání. Dokonce tam autorka zamíchala i duchy, aby se mohli i mrtví dostatečně vyjádřit k nastalé situaci. O tom, že vše dobře dopadne, jsem absolutně nepochybovala, takže jsem ani závěrečnou řežbu mezi vrahem a obětí moc neprožívala. Temné vábení mě dlouho vábilo, ale nestálo za to, jediné, co jsem ráda, že jsem si to nekupovala, ale jen půjčila.... :-)

30.09.2023 2 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Strhující finále, tohle pro mě tuhle knihu vystihuje. Až jsem si říkala, proč to tak prožívám, vždyť jde o boj "hůlka proti hůlce", což je přece blbost pro děti, ale tohle už nebyla blbost pro děti, osudy některých se staly neodčinitelné a děj byl vážný. A na dojetí taky došlo :-) Autorka ukazuje svou šikovnost a propracovanost, sebemenší detail se vysvětlí. Bylo to velmi pěkné čtení.

19.09.2023 5 z 5

Skvělé čtení to bylo. Z rozhovorů čiší zápal pro práci a profesionalita pana Mareše a velice realistický pohled do zákulisí vyšetřování zločinů. Je to skvělé doplnění seriálů o 1. oddělení, které považuji za nejlepší počin ČT za dlouhou dobu. Myslela jsem, že kniha bude hned přečtená, vždyť jsou to jen rozhovory, ale nakonec to trvalo déle, protože je hutná, plná podrobností a příběhů, chce to soustředění. Práci policie z téhle strany trochu znám, takže si dovedu živě představit popisované situace, i např. kritizované chování soudců nebo advokátů :-) I když jsou tam rozebírány případy, které byly zpracované v seriálu, stejně to člověka baví číst, protože je to podáváno tak, jak to vnímal policista, s detaily a pocity ohledně pachatelů i obětí, které se obrazovkou přenést nedají.

25.08.2023 4 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

(SPOILER) Před čtením jsem si měla asi přečíst štítky ke knize, protože mě nějak nenapadlo, že když se kniha jmenuje 7 manželů.... a v anotaci se píše i o zakázané lásce, že se prakticky celý příběh bude točit na LGBT tématice. Nemám absolutně nic proti, tahle problematika je mi úplně jedno a ať si každý dělá, co chce, ale prostě číst o tom nechci a to hlavně z toho důvodu, že ty sdělované skutečnosti nedokážu nijak prožít. Když se tam napíše, že se zamilovala do jiné ženy a žárlila na ni nebo ty dvě přemohla vášeň, absolutně nic mi to neříká, neumím si to představit a dokonce se nudím. Celou knihu se neřešilo nic jiného, kromě povrchních záležitostí povrchní herečky - též povrchně podané. Byl tam popsaný život člověka, který se jen honil za mamonem a slávou a popisoval praktiky, které jsem čekala, že popisovány budou, ničím mě to nepřekvapilo,snad tam jen chyběly drogy. O té velké lásce mě Evelyn nijak nepřesvědčila a lítost ve mně nevzbudila. Trochu to zachránilo posledních asi 10 stránek, které byly napsány tak, jak bych si představovala celou knihu, se zamyšlením a s přesahem. A to "tajemství", které obě hlavní hrdinky "spojovalo", mi přišlo slabý - snad kdyby to bylo trochu brutálnější, mělo by to aspoň větší grády :-) Na knihu jsem se dlouho těšila, ale teď její koupě lituji, tohle jsem si mohla jen půjčit z knihovny.

16.08.2023 2 z 5