annettka1098 annettka1098 komentáře u knih

Nelítostně Nelítostně Radek Hromuško

Text knihy je syrový a přesto velmi autentický. Měla jsem pocit, jako bych stála reportérovi za zády nebo schovaná za kamerou a vše viděla a slyšela. Občas mi unikal proud slov a vět 3 obviněných a jejich kamáradů, ale po dohledání natočených reportáží jsem zjistila, že se jedná o čistý přepis jejich vyjádření. Je pak na každém z nás, jaký si na ně uděláme názor, a přesně to se mi na knize líbilo.
Autor se celou dobu snažil být nezaujatý a snaží se 3 obviněné mladíky nesoudit. Od příjezdu do Billiny se snaží vše pochopit. Snaží se pochopit co je k vraždě vedlo a snaží se zjistit zda to skutečně bylo tak, jak všichni tvrdí. Současně se autor dostává k oběma rodinám, k rodině oběti i hlavního obviněného. Vzhledem k tomu, že je Radek Hromuško velmi empatický, nemá problém si obě rodiny získat a dokonce se snaží pomoct jim tuto naprosto příšernou situaci překonat. Z textu knihy jsem cítila tu snahu to překonat a ten zmar, že toto jen tak překonat nelze. Tři noci se mi o událostech zdálo, protože díky knize jsem měla pocit, že i já jsem na chvili v Bílině žila.
Nejvíc mě děsí, že toto není příběh, který by skončil zaklapnutím knihy, to je příběh, který se stal a stále trvá.

17.10.2023 5 z 5

Noční slunce Noční slunce Jiří Březina

Příběh i celá kniha včetně ilustrací se mi moc líbila a dokonce jsem si u ní dvakrát poplakala. Proto jsem poměrně dlouho přemýšlela, pro jak staré děti ji doporučit. Původně jsem chtěla vystřelit 8-9 let. Pak jsem si ale uvědomila, že v knize se objevují podobné prvky jako v Harry Potterovi.
NOČNÍ SLUNCE tak může použít jako předvoj pro děti před Harry Potterem. Pokud se nebudou děsit u jednoho, nebudou se bát ani druhého.

A ještě jedno srovnání mě během čtení napadlo. Jestli se vám líbila kniha Šepot z lesa a víte, že jsou děti podobného ražení jako vy, pak si s nimi určitě přečtěte Noční slunce.

16.10.2023 5 z 5

Dívka v mlze Dívka v mlze Barbora Bernátová

Autorka zakomponovala do knihy velmi nelehké téma sexuálního obtěžování dětí a tyto kapitoly rozhodně nebylo lehké číst. Obzvlášt ze začátku mi z nich bylo neskutečně úzko. O to víc mě mrzelo, že David nebyl vykreslený jako ten lepší, vyspělejší, modernější a chápavější muž.
Nad jednáním Davida mi občas zůstával rozum stát a říkala jsem si, že je neskutečný idiot, a to nejen co se vztahů týče, ale také jeho postupů vyšetřování.
Ema mi zase přišla naprosto zaslepená a ani jeden z nich se nechoval na svůj věk. Bylo pro mě až s podivem, že vůbec došli k nějakému výsledku, protože podle mě dělali jen samé blbosti.
Autorka mě však dokázala v závěru hodně překvapit a bylo patrné, že děj kriminální linky měla přomyšlený. Škoda, že nezvolila sympatičtější postavy a chytřejšího hlavního vyšetřovatele.

08.10.2023 3 z 5

Vůle žít Vůle žít Rachel Amphlett

Tato detektivní serie se dle mého názoru řadí spíše mezi oddychové a velmi dialogové. Pokud máte chuť na něco lehkého na čtení, bez zbytečných popisů, pak je tato serie rozhodně to pravé pro vás. Díky velmi jednoduchému stylu a krátkým kapitolám se kniha moc dobře čte.

V první díle byla hlavní vyšetřovatelka Kay velmi vyrovnaná a dost se tak mezi jinými literárními postavami v tomto žánru vyjímala. V tomto druhém díle již řeší osobní záležitost, ovšem týká se práce, nikoliv alkoholismu ani rozpadající se rodiny, jak jsme v jiných knihách zvyklí.

06.10.2023 4 z 5

Vnučka Vnučka Bernhard Schlink

VNUČKA mě překvapila svým jednoduchým stylem nejen vyprávění, ale celkovou jednoduchostí příběhu bez velkých zvratů.
Na celé knize mi vlastně přišel nejzajímavější pohled na Německo, na odbodí NDR a na následky postavení o pádu Berlínské zdi.
Přesto se jedná o zajímavý a lehce psaný příběh, který bych mohla doporučit všem, kdo potřebují podobnou knihu k maturitě nebo chtějí zkusit knihu z nakladatelství Odeon.

30.09.2023 3 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

První polovina knihy mě velmi bavila a i když se může zdát, že plyne pomalejším tempem, byla nabitá emocemi.
Sedmnáctiletá Torie je velmi hodné a poslušné děvče, kterému dal život do cesty ne jednu překážku. Ona se však statečně pere s každou z nich. Okolnosti jednoho dne Torie donutí, aby tu mladou naivní dívku nechat za sebou a stala se silnou, soběstačnou ženou.

V druhé polovině je Victorie již dospělou ženou, která se statečně pere se všemi nástrahami osudu i života. Tato část mi přišla tak nějak pomalejší, chyběl mi asi silnější důraz na pocity Viktorie. Své však séhrala také skutečnost, že jsem měla neustále tendence srovnávat knihu s titulem Půjdu s tebou, oproti kterému byl příběh Viktorie popsán velmi zjednodušeně až romanticky (v přeneseném slova smyslu).

23.09.2023 4 z 5

Druhá žena Druhá žena Louise Mey

Hlavní hrdince Sandrine chybí sebevědomí a na můj vkus se až přehnaně moc urážela. V textu mi chyběly uvozovky u přímé řeči, čímž nebyl text vůbec dynamický. Text mi přišel hodně zmatečně koncipovaný a zdlouhavý. Zmatečné vyprávění, kdy nic nešlo postupně, ale spíš jsem se dozvídala jen téměř náhodné střípky ze vztahů mezi jednotlivými protagonisty způsobilo, že ani s jednou z postav jsem si nedokázala jako čtenář vybudovat žádný vztah (kladný ani záporný).

Knihu jsem dočetla s velkým sebezapřením, kdy jsem už v první třetině měla kvůli stylu vyprávění chuť ji odložit. Nakonec jsem knihu dočetla, abych věděla, zda se v závěru dočkám něčeho překvapivého. Ani to se bohužel nestalo. Dá se říct, že konec byl realistický. V reálném životě takové příběhy také nekončí zrovna překvapivě. Přesto u smyšleného příběhu, kdy se z ničeho nic objeví mrtvá žena, bych nějaký překvapivý konec čekala.

16.09.2023 1 z 5

Zlovůle Zlovůle Jørn Lier Horst

Příběh je napínavý od první kapitoly. Děj je velmi dobře propracovaný a díky krátkým kapitolám velmi čtivý. Od samého začátku jsem chtěla spolu s hlavním vyšetřovatelem Wistingem odhalit, kdo sériovému vrahovi při útěku pomáhal, kdo je jeho dlouhodobý Komplic, po kterém policie již 5 let pátrá. Nevyhnula jsem se při tom tomu, podezírat postupně téměř všechny postavy.

Závěrečné odhalení nebylo nakonec úplně překvapivé a nabízelo se hned od začátku. Nicméně nijak mě to neotrávilo, protože jsem se celý příběh velmi užila a určitě si ráda přečtu i další autorovy knihy.

Velmi mě zaujal autorův styl vyprávění, kdy bylo mimo jiné na poznatcích různých psychologů popsáno, kde se v lidech bere zlo.

POZOR autora bych rozhodně zařadila mezi klasické severské, tedy při čtení narazíte na brutality.

16.09.2023 5 z 5

Každé další léto Každé další léto Carley Fortune

Od knihy jsem měla velmi vysoká očekávání a to byl pravděpodobně největší kámen úrazu. Vzhledem k častým přirovnáním ke knihám od Colleen Hoover jsem čekala srdceryvný příběh, který mě roztrhá na kusy a pak postupně zase složí vše do kupy.

Bohužel jsem se dočkala "jen" romatické oddechovky, která je sice od začátku zahalena tajemstvím, nicméně mi přišlo, že nijak moc negraduje a napadlo mě hned od začátku. Chyběl mi asi také nějaký společenský přesah, díky kterým jsou pro mne příběhy od Colleen jedinečné.

Výhodou bylo, že mi hlavní hrdinové nepřišli afektovaní, i když byli samozřejmě oba dokonale krásní a chytří. Přestože jsem někdy nechápavě kroutila hlavou nad jejich jednáním, sedělo to k jejich povahám i věku a dalo se to tedy pochopit. Oba hlavní hrdinové byli tak strašně hodní, chápaví a navzájem vstřícní, že jim to bylo na škodu.

Knize se také musí ponechat, že se velmi dobře čte a má úžasnou atmosféru kanadské přírody. Autorce se bravurně povedlo popsat tamní jezero a měla jsem pocit, že jsem se tam přenesla.

12.09.2023 3 z 5

Ticho Ticho Yrsa Sigurðardóttir

Tento díl začíná velmi silným prologem a první kapitolou, u kterých jsem si říkala, že pro čerstvé maminky to nebude vůbec lehké čtení. V prologu je totiž uneseno novorozeně a v první kapitole se pak řeší vážně nemocná desetiletá holčička.

Nicméně jak je prolog a první kapitola nabitá emocemi, tak mi to pak ve zbytku knihy chybělo. Nedá se říct, že by se jednalo o špatný příběh. Naopak! Yrsa měla jako vždy vše do detailu promyšlené. Bohužel její styl vyprávění je na můj vkus takový plochý a nic ve mě během čtení nevyvolává. Nebyla jsem bohužel nijak napnutá a neměla jsem pocit, že tohle přece musím dočíst a rozlouknoust. Již v polovině knihy jsem měla pocit, že už přece všechno víme. Naštěstí se pak objevily nové indiciet.

07.09.2023 3 z 5

Perfektní manželství Perfektní manželství Jeneva Rose

Příběh vypráví Sarah i Adam a kapitoly jsou krátké, takže mě kniha okamžitě vtáhla. Hodně jsem ocenila, že vidím do hlavy obou hlavních postav. Za začátku to vypadalo, že celý příběh bude poměrně jasný, ale postupně se to začalo tak zamotávat, že jsem opravdu nevěděla komu věřit. Neustále to gradovala a závěr mi celkem vyrazil dech. Nějaké tušení jsem měla, ale zdaleka jsem si nedokázala představit kam až to celé zajde.

26.08.2023 5 z 5

Melissa Melissa Alex Gino

Jedná se o velmi citlivě a pozitivně napsaný příběh, který se nemusíte bát přečíst ani dětem. Naopak si myslím, že je dobře, že tu taková literatura je a že můžeme dětem vysvětlit, že nemusí být vždy vše tak, jak se to na první pohled zdá. Být jiný nebo cítit se jinak není ostuda. Přála bych si, aby takové pochopení našel každý, kdo si podobným sebeuvědoměním musí projít.

26.08.2023 5 z 5

Tohle město, tahle řeka Tohle město, tahle řeka Martina Leierová

Bohužel je mé hodnocení ovlivněno také mojí náladou, kdy jsem nedokázala docenit poetickou linku, která celý příběh domu provázela. Přišlo mi, že jisté pro mě nepodstatné detaily, popisy a metafory byly hodně rozebrány, naopak se pak událo několik věcí v tak rychlém sletu, že mě mrzelo, že jim nebyl poskytnut větší prostor. V ději jsem se také občas ztrácela, protože se v kapitolách přeskakovalo tam a zase zpět.

16.08.2023 3 z 5

Kdyby Kdyby Simona Votyová

Přestože by každý život byl jiný, jedno hlavní mají společné. Celoživotní trauma, které Nela po znásilnění prožívá. Během čtení obou příběhů mě provázela strašná bezmoc a někdy až nebetyčný vztek.

Nedokážu říct, který příběh byl lepší, protože mi oba přišly stejně dobré. Vyvolaly ve mě podobné emoce, ani jeden se zbytečně netáhl. V obou příbězích se objevují stejné postavy (s výjimkou asi 3 vedlejších postav), což mě také velmi bavilo. Kromě Nely sledujeme totiž život celé její rodiny, tedy matky, otce a mladšího bratra.

Pár drobných výhrad bych měla k závěrům příběhů, ale nic to nemění na tom, jak skvělé oba příběhy jsou a jak důležité téma zpracovávají.

13.08.2023 5 z 5

Dokonalá lítost Dokonalá lítost Helen Fields

Přestože mě příběh nevtáhl úplně od začátku, postupně se autorce podařilo si mě zaháčkovat. Knihu tvoří dvě dějové linky, kdy díky příběhu z Předtím je čtenář seznámen s tím, co pachatele k jeho činům vedlo. Příběh z minulosti mě pak bavil o něco více než současnost a samotné vyšetřování.

Na příběhu se mi líbilo, že se nikdy nestává příliš těžkým na čtení, není v něm přemíra postav a je poměrně jednoduché ve čtení navázet. V tomto díle se konečně také dočkáme vývoje vztahu mezi hlavními postavami a překvapivý závěr mi rozhodně vyrazil dech.

02.08.2023 4 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

Kniha není rozdělena na kapitoly, jedná se o jeden celistvý text, což mě ze začátku trošku potrápilo. Nicméně autor napsal tak poutavý příběh, že jakmile jsem se začetla, chtěla jsem vědět, jak to dopadne.
Velmi zajímavé je, že jsem v příběhu nenašla ryze kladnou a dokonalou postavu, ale všechny postavy v příběhu dělaly chyby a byly tak nejen uvěřitelné, ale také jsem v jejich chybách časti našla určité poučení.

28.07.2023 4 z 5

Mrazivá náruč Mrazivá náruč Jana Jánská

Na pozadí krimi příběhu zpracovává kniha zajímavé téma psychicky narušené matky, která si svou frustraci a křivky světa doslova vybíjí na své dceři. Z kapitol o Valeriině dětství i o současných činech její matky mi bylo velmi úzko. Nedokázala jsem pochopit, co vše si musela Valerie vytrpět, že si to neustále nechá líbit a že ji nikdy nikdo nepomohl. Hlavně ta nevšímavost okolí mi hodně drásala nervy.

Knize nechybí dynamika, protože ji vypráví několik postav. Bohužel jsem si nedokázala ani k jedné z postav udělat pozitivní citový vztah a téma matky tyranky mi bylo tak nepříjemné, že jsem se k návratu ke knize musela nutit. Své výtky jsem měla také k probíhajícími vyšetřování, které mi přišlo skoro směšné.

Přiznám se, že se mi kniha hodnotí hodně těžko, protože v mých cca 16-18 bych z ní byla nadšená. V současnosti jsem ji, dá se říci, přerostla.

14.07.2023 3 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna M.W. Craven

Celá kniha se točí kolem vojáků, vojenských oddílů a jejich zahraničních misí. Autor má v této oblasti poměrně bohaté vědomosti, které chtěl čtenáři předat. Mě to ale bohužel vůbec neoslovilo.

Příběh začala velmi zajímavě a hodně svižně. Text má velmi krátké kapitoly, které navíc končí odkazem na další stranu, což mě bavilo. Nicméně někde kolem poloviny knihy mi přišlo, že téma vojáků a jejich vztahů převláda nad děním. Posledních 100 stran bylo dle mého názoru naprosto zbytečně natahovaných, navíc jsem zjistila, že jednoho z pachatelů jsem skutečně odhalila skoro v první třetině knihy.

03.07.2023 2 z 5

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

Tento díl se skláná z několika případů, které Huldar a jeho kolegové řeší odděleně, než jim však dojde, že pro objasnění je musí spojit v jedno. Přestože byl příběh bravurně promyšlený, přišlo mi, že se to celé táhne jak žvýkačka přilepená na podrážce. Celou dobu čteme o velmi podrobných výsleších a jednotlivém odhalování stop, aby velmi zajímavý a komplikovaný případ byl vysvětlen v posledních dvou kapitolách. Mrzelo mne, že jsem neměla možnost případ postupně odkrýt sama a autorka ho musela v závěru odhalit, navíc je zprostředkovaně.

Bohužel se tak musím přiklonit k faktu, že autorčin styl mi moc nesedí. Nicměné už nás čeká poslední díl a třeba mě autorka ještě překvapí.

30.06.2023 2 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Knihu bych zařadila spíše mezi oddechové čtení a věřím, že mé mamince by se asi líbila. Bylo to uvěřitelné a ze života. Nicméně mi to také už přišlo dost ohrané. Příběhů o rozvedených ženách je sepsáno několik a nedozvěděla jsem se tak nic nového. Naopak by pro mne bylo hodně osvěžující, kdyby konečně nějaký muž dostal odvahu a napsal o tom, jak ten rozvod prožívá on.

20.06.2023 2 z 5