Anette99 Anette99 komentáře u knih

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Tak jsem se pustila do další krimi série. A rozhodně jsem udělala dobře. Možná ze začátku trochu méně čtivé, ale pak události nabraly rychlý spád a mě kniha začala dost bavit. Jako poměrně zkušená čtenářka knih tohoto typu jsem v průběhu četby začala tušit, jak by to mohlo být, ale to mi požitek ze čtení vůbec nepokazilo, i tak to byl složitý a propletený případ. Jak hlavní hrdinku Josie, tak styl, jakým byla kniha napsána, bych sérii zatím přirovnala ke Kim Stone od A. Marsons. Jsem zvědavá na další díly.

18.11.2021 5 z 5

Fantom z Blackwoodu Fantom z Blackwoodu Darcy Coates

Zatím top díl. Tak akorát strašidelný, dům měl půdu i sklep konec byl, jako ve všech knížkách ze série dobrý, ale ne přeslazený. Líbí se mi nápad s ilustracemi, které pěkně knihu doplňovaly, a doufám, že se budou vyskytovat i v dalších dílech. Jinak je to skvělá četba k tomuhle pochmurnému listopadovému počasí. :)

15.11.2021 5 z 5

Jeho balík Jeho balík Penelope Bloom

Tahle série (až na Třešničky) je zatím dost dobrá. Ano, je to opět trochu klišé, poněkud zvláštní holka a bohatý chlap, děj jednoduchý a předvídatelný, ale to už tak u tohoto druhu lieratury bývá. Pro mě je to příjemná oddechovka na jeden den. Sarkasmus Lilith mi vyloženě sedl (dokážu být podobná), Liam byl sympaťák, Celia mě rozčilovala od začátku. Opět se objevila skvělá babička. Knížka místy vzrušující, jindy zase vtipná, nejvíc jsem se asi smála u pomsty Celii. A zjistila jsem, že v lednu vychází už pátý díl série, tak už se těším. :D

11.11.2021 5 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Opět nemůžu hodnotit jinak, než pěti hvězdami, knížky paní Agáty mě prostě baví. Tady by člověk řekl, že od začátku ví, jak to bude, a ejhle, ono je to opět úplně jinak. Samozřejmě jsem se zase nechala nachytat. Dopisy pro samotného Poirota, vraždy pečlivě naplánované do posledního detailu. Děj ubíhal, knížka se četla s lehkostí a přesto je to pro mě po Černoušcích asi zatím nejlepší kniha od A. Christie.

10.11.2021 5 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Knížka mi dlouho ležela v knihovně, pustila jsem se do ní až kvůli čtenářské výzvě. Je škoda, že jsem tak dlouho váhala. Knížka mě bavila, i když prokousat se občas všemi popisy hlavně pocitů (krajinné popisy mi vyhovovaly) bylo trochu náročnější, celkově to rozhodně není žádná lehká četba. Charles byl sympaťák, líbil se mi život v městečku. Ale Emma mě de facto od začátku dost štvala, a jak kniha postupovala, bylo to jen horší a horší. Znuděná, ufňukaná, naivní, nedokázala ocenit, že má hodného a váženého manžela, co jí má rád a šikovnou dcerku. Věděla jsem ze školy, jak dopadne, ale při četní jsem ji vůbec nelitovala, zničila se sama dobrovolně. Akorát to odnesl i manžel a dcera.

08.11.2021 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Hodně povedené. Propojení minulosti s přítomností, vrah, co si myslí, že je geniální a neomylný, dvojice vyšetřovatelů, kteří si ze začátku nesedí a každý z nich má nějaké svoje problémy. Líbilo se mi, jak spolu nakonec souvisely dva případy, na první pohled nemající nic společného, kromě jednoho otisku. Nedávno jsem se dozvěděla o seriálu, a právě to byl impuls napřed si přečíst knížku, kterou jsem měla v knihovně už nějakou dobu. V blízké době zkouknu i ten seriál. :)

02.11.2021 5 z 5

Cirkus Humberto Cirkus Humberto Eduard Bass (p)

Krásná kniha popisující život šesti generací spojených s cirkusem. Jak starý Humberto začínal od píky s maličkým zvěřincem, ale další generace vždy cirkus pozvedly zase o úroveň výš, až se cirkus stal legendou, jak poté přišly problémy a cirkus se musel postupně přeměňovat na varieté, ale jméno Humberto existovalo dál. Líbilo se mi, jak cirkus cestoval Evropou, vztahy mezi cirkusáky, jak spolu drželi v dobách dobrých i zlých, při popisech jednotlivých čísel jsem si vše dokázala živě představit, jako kdybych představení sledovala. Knížka byla psaná lehkou formou, děj příjemně plynul a doplňoval to pěkný, pro každou postavu vhodně zvolený jazyk.

25.10.2021 5 z 5

Odyssea soudního sluhy Odyssea soudního sluhy Karel Klostermann

Milé povídky o obyčejných lidech. Kromě dvou se odehrávaly na Šumavě, kterou uměl Klostermann krásně popsat a k tomu využil opravdu bohatý jazyk. Sice se díky poměrně zastaralé češtině knížka četla hůře, některá slova jsem si musela hledat, některá jsem si domyslela, zároveň se ale přesně taková čeština ke knížce velmi hodila, a upřímně si nedovedu představit, jak by se mi kniha zamlouvala, kdyby se mi do ruky jednou dostalo nějaké vydání jazykově upravené pro dnešní dobu. Povídky se mi líbily všechny stejně. Určitě ještě po nějakém díle Klostermanna sáhnu.

19.10.2021 5 z 5

Maska smrti Maska smrti Mads Peder Nordbo

Kruh se uzavřel, vše do sebe pěkně zapadlo. k tomuto závěru nás vede hromada mrtvol, spousta krve, tajemno a strach z mystického qivittoqova. Propojily se všechny díly, nic není, tak jak to vypadalo na začátku trilogie. Zároveň celá série velmi dobře pracuje s grónským prostředím, zdejšími depresivními a těžkými podmínkami, pověrami a také s vytrhnutím původních obyvatel z jejich prostředí a jejich přesídlením do paneláků.

14.10.2021 5 z 5

Bez kůže Bez kůže Mads Peder Nordbo

Vypadá to na další skvělou krimi sérii. Hlavní hrdina utíká do Grónska, aby se vzpamatoval z rodinné tragédie. Ale brzy se ocitne ve středu dění, když se najde mrtvola, která vypadá, že je stará stovky let. Jak Matthew zabředává hlouběji a hlouběji do vyšetřování, zjišťuje, že to nebude tak jednoduché. Mrtvoly přibývají a Matthew, později s pomocí sympatické a poměrně své Tupaarnaq, postupně zjišťuje, že současné vraždy souvisí s více než čtyřicet let starou sérií podobně brutálních vražd. Jak se blíží vyřešení, je na něj vyvíjen tlak od politických špiček, aby se v případu přestal hrabat, a tito lidé se pro ututlání skandálu neštítí případně ani vraždit. Spolu s vyřešením vražd se vynoří také minulost plná hnusů, ale i propletené rodinné vztahy. Napjaté a temné atmosféře přidává drsné prostředí Grónska.

01.10.2021 5 z 5

Rituál Rituál Adam Nevill

Tady mám jiný názor, než většina. Když jsem začala číst, docela jsem se na základě recenzí bála, že se kniha v půlce zvrtne v nějaký šílený béčkový horor. Ale naštěstí se tak nestalo. Kniha mě svojí temnou atmosférou chytila od samého začátku. Frustrace čtyř přátel, dno fyzických sil, nepřízeň počasí, prastarý temný les, ve kterém se dějí děsivé věci, strašidelné prastaré domy a svatyně. Hluboké zoufalství party na mě křičelo pomalu na každé stránce, nedávalo prostor jakékoliv naději na to, dostat se bezpečně z lesa. I druhá část knihy byla super, v rámci žánru (nejsem tedy žádný znalec hororů) poměrně uvěřitelná zápletka. A když zlo poté částečně získalo svoji konkrétní podobu, bylo to najednou ještě šílenější. Hlavnímu hrdinovi jsem fandila, když se snažil utéct, zároveň jsem chápala, když to chtěl vzdát. Budu se muset podívat i na film. :)

23.09.2021 5 z 5

Zimní oheň Zimní oheň Anders de la Motte

Tato série se mi zamlouvá čím dál víc. Škoda, že už mi k přečtení zbývá pouze jeden díl. V každé knížce ze série hraje důležitou roli nějaké hodně staré tajemství, nevysvětlené zmizení, smrt nebo jiná událost, a také složité rodinné a místní vztahy, boj o moc, vliv, pozemky a peníze. Je to zase jiné, než jsem (nejen) u severských detektivek zvyklá. Případy většinou vyšetřují obyčejní lidé, kteří sami bojují se svými démony. Kniha se četla dobře a plynule, postavy byly sympatické a tentokrát jsem neuhodla, jak to všechno je.

17.09.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Knihy od Aleny Mornštajnové byly zatím vždy skvělé, dobře popisovaly plynutí času, historické zvraty, lidské charaktery, rozdíly mezi generacemi atd., proto jsem se těšila i na Listopád. Ale bohužel jsem docela zklamaná. Tak do půlky jsem se pořádně nemohla začíst. Jediná Magda ve mně vzbudila nějaký zájem, emoce, a to ještě negativní (fakt mě dost štvala), jinak jsem si k žádné postavě nedokázala vytvořit vztah. Možná proto, že do pouhých 300 stran bylo namačkáno asi 30 let, takže žádná postava nedostala tolik prostoru nějak víc čtenáře zaujmout. Konec byl nijaký, nepřekvapivý, poměrně předvídatelný.

08.09.2021 3 z 5

Konec léta Konec léta Anders de la Motte

Zmizení malého kluka před dvaceti lety. Kromě jedné boty nebyla nalezena žádná stopa. Žádné hromady mrtvol, žádní psychopati, jen jedna záhada. I když mám velice ráda krimi, kde teče krev proudem, tohle byla příjemná změna. Akorát ze začátku jsem se nemohla úplně začíst, hlavně v částech se současností, ty nabraly spád až později. Zato kapitoly odehrávající se v minulosti mě chytly hned od začátku. Strašně moc jsem chtěla vědět, co se Billymu vlastně stalo, ale jak se kniha blížila ke konci, začínala jsem tušit, jak to všechno bylo. Líbilo se mi, že tady případ vyšetřoval detektiv jen v minulosti, zatímco v současnosti vedla pátrání na vlastní pěst Billyho sestra.

08.09.2021 4 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Další Kingova skvělá kniha. Ocitáme se v mírumilovném, trochu nudném městečku Castle Rock, kde si jednoho dne otevře tajemný cizinec krámek s ještě tajemnějším názvem - Nezbytné věci. Obyvatelé brzy zjistí, že pan Gaunt opravdu prodává věci, které jsou pro konkrétního člověka nezbytné, po kterých člověk zoufale touží, a aby takovou věc získal, je schopný pro to udělat cokoliv. Pan Gaunt tyto věci prodává vcelku levně, podle toho, kolik si kdo může dovolit zaplatit, ale k tomu požaduje, aby kupující někomu provedl nevinný žertík, nic vážného. Jenže jak se rozrůstá zástup kupujících, roste množství provedených vtípků, a souměrně s tím začínají jiskřit emoce, napětí roste, až jednotlivé konflikty vyeskalují do vlny násilí, která smete celé městečko.

Ač 630 stran, kniha se četla dobře a rychle, ani chvilku jsem se nenudila (i když masakr přišel až za cca polovinou, ale první půlka byla zajímavá zase tím, jak Nezbytné věci postupně přitahovaly další a další lidi, jaké naschvály si obyvatelé vzájemně prováděli,...), napětí a násilí bylo dávkováno postupně a naprosto parádně, a charaktery lidí, schopných udělat pro tu jednu vytouženou věc naprosto vše, byly zobrazeny velmi dobře a také realisticky. Určité nadpřirozeno dodalo knížce tajemný nádech.

03.09.2021 5 z 5

Řetěz Řetěz Adrian McKinty

Kniha mě chytla od samého začátku. Propracovaný systém únosů, kdy se hlava Řetězu spoléhá na to, že člověk udělá prakticky cokoliv, aby zachránil své dítě, které je v ohrožení. Nechyběla dostatečná dávka napětí a zvraty v ději, ale také boje jednotlivých postav s jejich osobními démony. Zajímavé byly kapitoly z minulosti. Konec byl naprosto super, netušila jsem, až kam je Rachel schopna zajít, a jí i Peteovi jsem fandila.

27.08.2021 5 z 5

Snílci Snílci Karen Thompson Walker

Tato kniha mě zaujala svojí anotací. Když jsem si přečetla komentáře zde na Databázi, už jsem tolik neočekávala, ale přesto mě kniha zklamala. Příběh se spíše táhl, žádná z postav mi nebyla sympatická, nebo spíš mi byli všichni jedno, nějak jsem si k nikomu nedokázala vytvořit vztah. Často jsem se ztrácela v tom, co je realita a co sen. A ten konec jsem nějak nepochopila. Dávám dvě hvězdy, jednu za nápad, a druhou za to, že čtení odsýpalo.

25.08.2021 2 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Další kniha od Jodi, další silný příběh.
Setkáváme se s pečlivou a schopnou porodní sestrou Ruth, které je zakázáno starat se o dítě manželské dvojice fašistů. Dítě bohužel zemře, a manželé obviňují Ruth, která se i přes zákaz pokusila novorozence zachránit.
Kniha nás provádí soudním procesem, ale nejen tím, je to mnohovrstevnatý román vyprávěný z pohledu Ruth, její obhájkyně a Turcka, otce mrtvého dítěte. Dozvídáme se příběh každého, to, že nic není pouze černobílé, že každý má nějaké svoje důvody, proč dělá, co dělá. Že skupiny, ke které Turck a jeho žena patří, si často vybírají zranitelné děti z dysfunkčních rodin, které touží někam zapadnout a udělají pro to vše. Že názory v dospělosti jsou ovlivněné prostředím, ve kterém člověk jako dítě vyrůstal, ale také že se člověk může změnit, když opravdu chce. Konec mě poměrně překvapil, jak pravda o Britany, tak další život Turcka.

24.08.2021 5 z 5

Poslední místo, kam se podíváš Poslední místo, kam se podíváš Kristen Lepionka

Tahle kniha pro mě byla to pravé. Sympatická hlavní hrdinka, která má zároveň zálibu v alkoholu a ne úplně dobré vztahy s rodinou (bez detektiva, který má nějakou neřest, neí pořádná detektivka) hledá dívku, která zmizela před 15 lety. Během vyšetřování zjistí, že ve městě nejspíš řádí sériový vrah. Když se začne pohřešovat další dívka, Roxana musí jednat rychle a postavit se místní policii, která se snaží zabránit ji v dalším vyšetřování.

Kniha měla spád, napětí bylo dávkováno postupně, ani chvíli jsem se při čtení nenudila. Tady na databázi je knížka označená jako první díl série se soukromou vyšetřovatelkou Roxanou, tak jsem zvědavá, jestli bude nějaké pokračování. Pokud ano, určitě si ho ráda přečtu.

14.08.2021 5 z 5

Rumový deník Rumový deník Hunter Stockton Thompson

Příběh novináře Paula, který přijel pracovat pro místní, poněkud skomírající noviny. Brzy se spřátelí s kolegy, se kterými tráví většinu času pitím a flámováním, pracuje se zde jen málo. Kniha se četla velmi dobře, celý příběh je protkaný pitím, pohodou, přátelstvím, zábavou, erotikou a vlahými letními rány, ale také nebezpečím skrývajícím se ve městě. Místní umí velice ohnivě slavit, ale vzápětí jsou schopni jeden druhému vrazit nůž pod žebra. Pro mě pohodová, často úsměvná oddychovka.

10.08.2021 5 z 5