Anette99 Anette99 komentáře u knih

Kdybych nesledovala, kdy vyjde třetí díl Šikmého kostela, vůbec bych se o této knížce a tragédii v Životicích nedozvěděla, a to by byla opravdu škoda. Kniha ukazuje vývoj během druhé světové války (a částečně i po) v malé vesnici u hranic s Polskem, kde už předtím dějiny plynuly trochu jinak a kraj měl už před válkou dost svých problémů. Fakta se střídají se vzpomínkami pamětníků, navíc je knížka doplněna velkým množstvím dobových fotografií. Přečteno za den, protože vyprávění o této tragédie je napsáno opravdu poutavě a nešlo přestat.

16.08.2022 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Na knížce mě zaujala především krásná obálka, to, že se na ní podílel autor krimi série Roční období, která byla též skvělá, a upozornění, že se jedná o detektivku ve stylu A. Christie. A tak jsem se pustila do čtení.
Děj knihy se odehrává na švédském venkově. Nenáviděná makléřka je nalezena mrtvá, zpočátku to vypadá na nešťastnou náhodu, ale inspektor Peter Vinston, který je v Österlenu na zdravotní dovolené, si všimne několika detailů, které ukazují spíše na úmysl. Vyšetřování se rozbíhá, Vinston se stává jeho součástí. Zpočátku se s vyšetřující policistkou Espingovou nemají moc v lásce, ale musí se přes to přenést a chytit vraha. Kdo jím je? Jak vyšetřování pokračuje, ukazuje se, že důvod k zabití makléřky měl prakticky každý, kdo se s ní někdy dostal do kontaktu. Hodně se mi líbil závěr, kde Vinston s Espingovou vraha a jeho motiv odhalí všem zainteresovaným osobám, opravdu jako v závěru detektivky od paní Agathy. :)

10.08.2022 5 z 5

Co neodvál ani čas Co neodvál ani čas Hana Marie Körnerová (p)

Takový milý příběh o třech kamarádkách pocházejících ze zapadlé vesnice. Zatímco okolo plyne čas a dějiny, my sledujeme jejich dospívání, první lásky, zklamání a vstup do života dospělých. Poté přichází děti, starost o rodinu, práce, ale nepříjemné věci, jako nemoc, domácí násilí, drogy. Kniha dobře popisuje mezilidské, často složité vztahy. I Když je místy příběh spíše smutný, ve finále se jedná o pohodovou, rychle ubíhající četbu.

04.08.2022 5 z 5

Království Elmet Království Elmet Fiona Mozley

(SPOILER) Zajímavá, velmi poutavá kniha z prostředí lidí na okraji společnosti. Otec se se svými dvěma dětmi po odchodu jejich matky usídlí prakticky v divočině. Živí se pytlačením, domek si postaví svépomocí, děti nechodí do školy. Seznamují se s ostatními, kteří jsou úplně stejně na dně - dlouhodobě nezaměstnaní a pijani. Je to prostě jejich malý svět, kde se problémy řeší po svém, hlavně do toho netahat úřady nebo policii. Za směšnou mzdu na ruku dřou na okolních farmách, až se jednou pokusí jakžtakž se zorganizovat a požadovat lepší podmínky. Samozřejmě to nevyjde a naši hrdinové míří vstříc katastrofě. Daniel je vytržen ze svého tvrdého světa, a setkává se se světem okolním, který je ale ještě více krutý, než ten, který dosud znal.

02.08.2022 5 z 5

Našeptávač Našeptávač Donato Carrisi

Po asi 14 dnech dovolené, kdy jsem se nedostala ke knize, jsem začínala pociťovat čtenářský absťák. A čím jiným ho uhasit, než novou sérií z mého oblíbeného žánru, že. :)
Na začátku je "obyčejná" sériová vražda. Jenže ta má vyšetřovatele dovést k dalším hrůzám. A taky, že dovede. Postupně vyplouvají na povrch další a další tajemství a neodhalené vraždy. Ukazuje se síla Našeptávače. To, jak někteří umí zmanipulovat ostatní.
Knížka je sice dlouhá, ale já ji přečetla za dva volné dny, tak moc jsem chtěla vědět, kdo za tím vlastně stojí. Je to trochu jiný styl psaní než jsem u takových sérií zvyklá, ale to mi dělalo problém jen chvíli. Co mi trochu vadilo, bylo zapojení média do vyšetřování, to už mi přišlo lehce přitažené za vlasy. Už jsem se zmínila, že jsem nutně potřebovala vědět kdo, proč a jak. Jenže ouha, přišel konec, a já měla pocit, že děj není dokončený a něco mi uniklo. A dle komentářů ostatních to tak necítím jen já. Tak teď jen doufat, že v druhém díle to bude dotaženo. :)

14.07.2022 5 z 5

Seznam hostů Seznam hostů Lucy Foley

(SPOILER) O chlup lepší než Štvanice, navíc přečteno za den. :)
Na ostrově se koná luxusní svatba, na první pohled dokonalá - dokonalé prostředí, dokonalí snoubenci a svatebčani, dokonale naplánovaná. Uhlazení slušní lidé z vyšší třídy, co by se na takové akci asi tak mohlo stát? Ale veselka se zvrhává, alkohol teče proudem, a ze slušňáků se stávají zvířátka. A začínají vyplouvat tajemství a staré křivdy. Nevíte, která z hlavních postav Vás štve dřív. Najednou se objeví mrtvola. Zpočátku nevíme, kdo z návštěvníků je po smrti. A kdo měl motiv? Jak děj postupuje, zjišťujete, že vlastně všichni, protože oběť byla hajzl non plus ultra. Toho člověka Vám neni líto, ale zároveň potřebujete nutně vědět, čí motiv byl tak silný, že dotyčný byl schopen vraždit. A tak čtete a čtete, až jste na konci, který aspoň mě překvapil, měla jsem totiž svoje dva silné tipy na to, kdo je vrah.

29.06.2022 5 z 5

Dům u hřbitova Dům u hřbitova John Everson

Knihy jsem si všimla v knihovně, kde mě zaujal název a skvělá obálka, a potom i to, o čem má být, takže jsem neváhala a půjčila jsem si ji. A musím říct, jsem velice příjemně překvapena (přece jen knížka tady na DK nemá zase tak vysoké hodnocení). I když první polovina nebyla tolik záživná, věnovala se prakticky jen opravě domu a sbližování Mika s Katie. Ale od půlky příběh začíná nabírat grády až do krvavého konce plného usekaných končetin, hlav a vyhřezlých vnitřností. Popravdě jsem podle anotace až takový jatka nečekala, ale o to bylo lepší. Atmosféru dokresloval popis opraveného domu a téměř realistické dekorace, prostě skvělej nápad, horor se odehrává v hororovém domě, který je atrakcí pro fandy tohoto žánru.

24.06.2022 5 z 5

Krvavé svatební šaty Krvavé svatební šaty Pierre Lemaitre

První část z pohledu Sophie se mi nečetla úplně nejlépe, hlavně asi díky stylu psaní, říkala jsem si, co z toho nakonec bude. Ale pak přišla druhá část, z pohledu Frantze. A i přesto, že už tato část nám de facto vyzradí zápletku, kniha najednou nabrala úplně jiný směr - dramatický, temný, znepokojující. Všechno je jinak, než jak se zdálo při vyprávění Sophie. A tahle tíživá atmosféra už vydrží knížce až do konce.

17.06.2022 5 z 5

Skála Skála Peter May

Tak tohle byla paráda!
Fin se po rodinné tragédii vrací téměř po dvaceti letech na svůj rodný ostrov, ze kterého tenkrát s takovou radostí utekl, a kde obyvatelé žijí dost po svém způsobu (a tak i řeší problémy). Vrací se kvůli vraždě, která nese až podezřele mnoho společných znaků s vraždou, kterou Fin vyšetřuje. S jeho návratem postupně vyplouvají vzpomínky, projevuje se zapšklost zdejších lidí, kteří z ostrova utéct nedokázali, staré křivdy a nenávist znovu nabírají na intenzitě. Najednou zjišťujeme, že vražda je spíše v pozadí, ale hlavní je právě ta minulost a staré křivdy, které k ní vedly. Díky barvitým a podrobným popisům se ocitáme v krásné a zároveň drsné přírodě Vnějších Hebrid. Minulost se prolíná se současností, a obě doby spojuje tradice stará několik stovek let - lov guga.

20.05.2022 5 z 5

Kolem Jakuba Kolem Jakuba Michal Vrba

Velmi zajímavý povídkový soubor, ve kterém se nachází pět příběhů z různých dob. Všechny příběhy spojuje rybník Jakub, ať už přímo nebo jen zmínkou, vzpomínkou a podobně. Dál mají společné to, že na sebe volně navazují - v každém příběhu se mihne buď přímo postava z jiného, nebo nějaký její příbuzný. Všechny příběhy jsou smutné, některé více, jiné méně, a nebyl žádný, který by se mi líbil méně. A v poslední povídce, která se odehrává v roce 1996, se díky jménům dětí obloukem vracíme k první (rok 1639).

13.05.2022 5 z 5

Máš mě v krvi Máš mě v krvi Elizabeth Norebäck

(SPOILER) Skvělý psychothriller, kde se prolínají pohledy tří žen.
Stella před lety přišla o dceru, ale je přesvědčená, že je stále naživu. A jednoho dne si myslí, že ji potkala, že její nová pacientka je ona ztracená dcera. A tak začíná kolotoč špatných rozhodnutí, Stelle se vrátí záchvaty paniky, je Isabelle posedlá, nikdo jí ale nevěří, takže její psychický stav se zhoršuje až do zhroucení. Zároveň ji ale někdo pronásleduje, a evidentně to myslí vážně. Isabelle se postupně vrací vzpomínky na její dětství, které nebylo až tak idylické, jak jí tvrdí její matka Kerstin. A nakonec se ukazuje, že nebezpečným psychopatem není Stella, ale někdo úplně jiný.

12.05.2022 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Útlá knížka, necelých 200 stran, jednohubka na jedno odpoledne. Přesto velmi silný příběh, nepochopení a zoufalost na Vás křičí z každé stránky. Báry mi bylo líto, a konec knihy byl drsný a smutný.

10.05.2022 5 z 5

Tátovy holky Tátovy holky Sarah Flint

Zajímavý námět, ale oproti předchozím čtyřem dílům byl tento slabší, něco mi tam na tu pátou hvězdičku prostě chybělo. Ale i tak mě tahle série baví, a doufám, že bude pokračování. :)

05.05.2022 4 z 5

Temné vábení Temné vábení Loreth Anne White

Tak se mi do ruky dostala další skvělá a temná kniha.
Ocitáme v prostředí malebného ranče uprostřed kanadské divočiny, kam se uchýlila Sarah-Olivia, aby se pokusila zapomenout na prožitou hrůzu, kdy se stala obětí psychopatického sériového vraha a jen zázrakem se jí podařilo uniknout. Jenže policie tenkrát zatkla nesprávného muže, a vrah se vrací, aby s Olivií dokončil to, co začal. Olivie tuší, že něco není v pořádku, ale zpočátku tomu nepřikládá velkou váhu, protože je přesvědčena, že její trýznil před několika lety zemřel ve vězení. Jenže pak dojde k vraždě, která je svým provedením velice podobná vraždám z Watt Lake,a navíc Olivie dostává stále jasnější indicie. Do příběhu také vstupuje dědic ranče a "zapomenutý" syn, Cole, policista, který spolupracoval na vyřešení starých vražd a je přesvědčen, že zatkli nesprávného, a policistova dcera, a jejich životy se v jeden okamžik protnou.
Olivie se ocitá v ohrožení života, a čtenář s ní prožívá její hrůzu, flashbacky a boj o život. Kromě této dramatické zápletky se v knize objevu i náznak milostného příběhu, a navíc si kromě Olivie bojující s PTSP i ostatní postavy prochází svým soukromým peklem.

29.04.2022 5 z 5

Třikrát neodolatelný detektiv Lam Třikrát neodolatelný detektiv Lam Erle Stanley Gardner

Tři příběhy detektiva Donalda Lama a jeho společnice Berty Coolové. Lam je švihák a prohání každou sukni, Berta by si pro dolar nechala vrtat koleno. Díky tomu, že jsou takovou nesourodou dvojicí, je o zábavu postaráno. Všechny tři případy ze začátku vypadají jako snadný úkol, nějaká sledovačka a podobně, ale nakonec se z nich vyklubou podvody a vraždy. Lam se často dostává do nepříjemných situací, kdy se stává hlavním podezřelým a ocitá se v hledáčku místní policie. Vždy ale dovede svoji práci do konce a najde skutečného viníka. Je to klasická a stará dobrá detektivka, založená na poctivé detektivní práci, protkaná jak napětím, tak i humornými situacemi.

27.04.2022 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Zpočátku nenápadný příběh, začíná Zuzaniným dětstvím, pak se přidají Hanuš a Jan, bezstarostná dětská léta, dospívání, první lásky a zklamání. Zuzanino dospívání je ale díky jejímu původu poznamenané historickými událostmi. Židi jsou stále více omezováni a pronásledováni, pak přijde válka a první transporty. Nakonec dojde i na Zuzanu a jejího otce, Zuzana přežije. Když se ale vrátí domů, zjišťuje, že je vše jinak, a nezbyl jí nikdo kromě Hanuše a jejich bývalé kuchařky. Ale ani po návratu domů ji nečeká klidný a spokojený život.
Ze začátku jsem měla problém se začíst, první zhruba půlka nebyla tak záživná, ale pak postupně začal děj gradovat. Navíc jsem po celou dobu čtení trochu bojovala se zvláštním stylem, kterým byla kniha napsaná, ale nakonec to nebyl až takový problém, takže ve finále dávam 5*. :)

20.04.2022 5 z 5

Moje (tak trochu) utajené dítě Moje (tak trochu) utajené dítě Penelope Bloom

Začátek nové série od P. Bloom, to jsem si nemohla nechat ujít :)
Ano, je to dost podobné jako série Objekty touhy, bohatej sexy chlap a mladá holka ve finančních problémech, a navíc mi tenhle díl dost připomínal Její tajemství z už zmiňované série. Ale to vůbec nevadí, autorka píše dobře a vtipně a tyto knihy se čtou lehce, člověk nad tim nemusí moc přemýšlet. Já podobnými knížkami prokládám období, kdy čtu jen detektivky a thrillery, takže jako oddechovku tuhle knížku hodnotím plným počtem. :D

14.04.2022 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Další sério od tohoto autora. A vypadá slibně. :)
Tentokrát sledujeme bývalou policistku Kate Marshallovou, která momentálně učí na univeritě, a jejího asistenta Tristana. Kate za sebou má ošklivou minulost, kdy ji málem zabil vrah přezdívaný Kanibal z Nine Elms. Ten už je pěknou řádku let ve vězení, ale přesto se začínají objevovat vraždy jako přes kopírák a Kate se po letech znovu vrhá do vyšetřování.

02.04.2022 5 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Opět jsem dostala chuť na nějakou "kingovku".
K této knize jsem se dostala díky povídkám Prokletí Jeruzalémské a Na dobrou noc z povídkového souboru Noční směna a díky komentářům k těmto povídkám, kde bylo psáno, že se jedná o odkaz na knížku Prokletí Salemu.

Spisovatel Ben Mears se po letech vrací do městečka. I po letech ho fascinuje tajemný, už dlouho opuštěný dům stojící na kopci, který má děsivou minulost a údajně v něm straší, sám Ben tam jako dítě měl svůj zážitek. Zároveň se zrovna do tohoto domu nastěhuje podivná dvojice, jejíž jeden člen je údajně pořád "někde na cestách".

Zpočátku nic nenasvědčuje tomu, že by mělo jít o někoho jiného, než o dvojici trochu divných obchodníků, kteří si v městečku chtějí otevřít obchod se starožitným nábytkem. Ale později se začnou dít divné věci - pes napíchnutý na hřbitovní bráně, ztracené dítě, záhadná úmrtí, mizení těl z márnice, městem se šíří podivná epidemie "spavé nemoci." Starý učitel má určitá podezření, která se mu později potvrdí, na pomoc si vezme doktora a Bena a začíná boj se zlem, které se městečkem dál šíří.

Prvních asi 150 stran se spíše seznamuje s městem a jeho obyvateli, ale pak se děj rozjíždí a my sledujeme boj, který je napínavý od začátku až do konce. K Benovi, Matovi a doktorovi se ještě připojí místní chlapec. Od začátku jsem jim držela palce.

King horory prostě umí, nejsou to žádné laciné lekačky plné hnusu, ale skvěle propracované postavy a příběhy, kdy vám při čtení běhá mráz po zádech. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout a proto přečteno za dva dny. :)

22.03.2022 5 z 5

Dcery naděje Dcery naděje Marie Lamballe (p)

I když nejsem úplně cílová skupina, série od A. Jacobs mě vcelku baví, je to takové milé, oddechové čtení,i když člověk tuší, jak jednotlivé linie příběhu asi skončí. Jinak tomu nebylo ani u Kavárny, přesto se mi tato série líbila nejvíc. Možná proto, že byla notně provoněna kávou a zákusky, a že tentokrát se jednalo spíše o obyčejné lidi, kteří drželi pospolu.

20.03.2022 5 z 5