Amneris

KyticeKyticeKarel Jaromír Erben

Naprosto geniální dílo skvělého českého básníka a sběratele lidových pohádek, balad a pověstí. Erbenovy verše jsou snadno zapamatovatelné a asi není nikdo, kdo by neznal alespoň jednu z balad. Můžeme být hrdí, že česká literatura skýtá takový Poklad.

26.03.2021

HanaHanaAlena Mornštajnová

Příběh je psaný lehce a velmi čtivě, i když jde o těžké období našich dějin. Líbilo se mi, že příběh vypráví tři generace žen, každá ze svého úhlu pohledu. Ačkoliv se autorka v příběhu vracela v čase, nikdy mě to nerušilo, protože přechod byl naprosto plynulý. Za mě rozhodně doporučuji si HANU přečíst.

08.01.2019

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Stejně jako předešlé knihy od paní Mornštajnové jsem i Tiché roky přečetla takřka jedním dechem. S lehkostí, jakou dokáže psát a poskládat ze střípků osudů několika lidí celistvou mozaiku, mě asi nepřestane udivovat...

29.12.2019

ListopádListopádAlena Mornštajnová

Na knihu Listopád jsem se těšila a byla jsem zvědavá na alternativní vývoj po roce 1989. A byla jsem velmi mile překvapená. Začátek byl trošku těžkopádný, ale pak se to rozjelo a byla to jízda. Styl psaní paní Mornštajnové je skutečně brilantní a prolnutí obou hlavních postav bylo hodně zajímavé. U příběhu Magdy se mi vybavila kniha "Než jsme byly tvoje" (podobný styl výchovy dětí). Konec byl na můj vkus trochu rychle vyřešený, i když v tomto příběhu to mělo důvod. Jsem ráda, že listopad 89 dopadl tak, jak dopadl. Doporučuji přečíst :-)

09.05.2021

Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Skvěle napsaná kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout. Paní Mornštajnová umí člověka vtáhnout do děje a nepustí ho, dokud nedočte poslední stránku. Rozhodně doporučuji přečíst.

20.11.2019

Dášeňka čili Život štěněteDášeňka čili Život štěněteKarel Čapek

Knihu Dášeňka jsem četla jako malá a v rámci Čtenářské výzvy jsem si ji vybrala znovu. Styl psaní Karla Čapka mám moc ráda, skvěle dokázal vystihnout vývoj malého štěňátka a porovnání o dětech a psech mě pobavilo. Měla jsem taky moc ráda večerníček o Dášeňce, který namluvil pan Růžek.

24.01.2020

Aristokratka u královského dvoraAristokratka u královského dvoraEvžen Boček

Tak tento díl Aristokratky se opravdu povedl. Od začátku jsem se skvěle bavila a nejvíc mě bavily hlody paní Tiché. Na avizované pokračování jsem opravdu zvědavá :-)

11.01.2021

MaminkaMaminkaJaroslav Seifert

Sbírku básní Maminka mám ráda už od základní školy a nejraději mám báseň Dopis mamince, kterou jsem často recitovala na soutěžích. Při čtení se mi vždy líbila jemnost a něha veršů, které pohladí po duši.

05.01.2020

Děti z BullerbynuDěti z BullerbynuAstrid Lindgren

Tuto knížku mám moc ráda, četla jsem ji několikrát, třeba během nemoci nebo o prázdninách. Ráda ji budu číst svým dětem.

07.12.2019

Metráček I. a II. dílMetráček I. a II. dílStanislav Rudolf

K Metráčkovi jsem se ráda vrátila i v dospělosti. Už jako náctileté se mi moc líbila, zejména díky tomu, že hlavní hrdinka se prostě odlišovala a tím mi byla moc sympatická. Viděla jsem i film, který je taky povedený. Že je druhý díl jsem se dozvěděla až později, ale určitě to není na škodu. Pan Rudolf napsal mnoho knih pro dospívající dívky a rozhodně se mu musí nechat, že dívčím duším rozumí.

14.01.2020

VypravěčkaVypravěčkaJodi Picoult

Kniha mě rychle vtáhla do děje, velmi dobře se četla. Rozdělení příběhu mezi čtyři vypravěče a jednoho fiktivního příběhu bylo skvěle zvolené, připomíná to knihy paní Mornštajnové. Konec mě naprosto dostal, takový zvrat jsem nečekala... Stojí za přečtení.

29.11.2020

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Kniha mě lákala dlouho, než jsem ji konečně začala číst. Těšila jsem se na wow efekt už podle všech recenzí, ale u mě se nějak nekonal. Dlouho mi trvalo se začíst, rozdělení knihy na vyprávění o 4 hlavních hrdinech mi nevadilo. Co mě ale dost štvalo, bylo autorčino dlouhé vysvětlování dalších událostí a postav, které se k příběhu nachomýtli. Jinak před tak rozsáhlým dílem, založeným na historických podkladech a archivních materiálech smekám. Určitě si do budoucna přečtu obě pokračování, ale za delší čas.

31.08.2021

Cirkus HumbertoCirkus HumbertoE. Bass (pseudonym)

Byla jsem překvapená, jak dobře se kniha četla. Dlouho jsem knihu opomíjela, ačkoli televizní seriál mám moc ráda, a až teď díky čtenářské výzvě se na ní dostala řada. Stojí za přečtení :-)

28.02.2021

MájMájKarel Hynek Mácha

Báseň Máj je geniálním dílem básníka a rozervaného romantika Karla Hynka Máchy, který se bohužel dočkal jen opovržení a kritiky na své dílo.

BabičkaBabičkaBožena Němcová

Klasické dílo české literarury, kterým Božena Němcová přispěla k rozvoji tzv. vesnického románu. V době, kdy začala Babičku psát byla velmi nemocná, a hlavně ztratila milovaného syna Hynka, takže to pro ní bylo svým způsobem únik z reality. Nedivím se, že jde o jednu z nejvydávanějších knih u nás.

26.03.2021

Záhada hlavolamuZáhada hlavolamuJaroslav Foglar

Četla jsem jako komiks, příběhy party Rychlých šípů mám moc ráda. Jako dítě jsem dokonce dostala dřevěného ježka v kleci :-) Těším se, až si knihu přečtu se svým synem ;-)

LakomecLakomec. Molière (pseudonym)

Opravdu nadčasové dílo, četlo se velmi dobře. Poslouchala jsem i audioknihu a viděla také televizní inscenaci s panem Filipovským v hlavní roli Harpagona. Opravdu skvělé :-)

RobinsonkaRobinsonkaMarie Majerová

Příběh o mladé Bláže, která se dne na den musí postarat o domácnost a malého bratříčka se mi líbila už na základní škole a i teď se k ní ráda vracím. Líbil se mi i stejnojmenný film s Miloslavou Šafránkovou v hlavní roli.

03.05.2021

SaturninSaturninZdeněk Jirotka

Knihu jsem přečetla v nemocnici jedním dechem, velice příjemné čtení. Později jsem se k ní vrátila u maturity.

29.12.2017

RevisorRevisorNikolaj Vasiljevič Gogol

Hru Revizor jsem četla k maturitě a velmi mě překvapila svojí aktuálností a hlavně skvělými replikami. A konec byl fenomenální...

03.05.2021

Poslední aristokratkaPoslední aristokratkaEvžen Boček

Knihu jsem přečetla jedním dechem, nemohla jsem se odtrhnout od čtení. Je to velmi příjemné a oddechové čtení, navíc se u toho člověk nasměje. Vřele doporučuji

29.12.2017

Růže pro AlgernonRůže pro AlgernonDaniel Keyes

Poprvé jsem knihu četla na základní škole a už tehdy se mi moc líbila. Napsat příběh o pokusu na člověku a myši, kteří spolu vzájemně soupeří, aby se z nich stali parťáci mi přišel jako geniální. Samozřejmě mi bylo líto, že Charlie svoje nabyté schopnosti a dovednosti postupně ztrácel, ale na druhou stranu už věděl, co ho čeká... Za mě skvělá kniha.

04.02.2020

Tatér z OsvětimiTatér z OsvětimiHeather Morris

Kniha mě okamžitě vtáhla do děje. Je až neuvěřitelné, že se příběh skutečně stal a že Lale a Gita si dokázali svoji lásku a víru udržet i přes ty otřesné hrůzy, které zažili. Za mě jednoznačně kniha se silným příběhem. Doporučuji přečíst.

14.03.2019

Než jsme byly tvojeNež jsme byly tvojeLisa Wingate

Velmi zajímavý příběh a navíc inspirovaný skutečnou událostí. Ze začátku mi trvalo se do děje začíst, ale pak to mělo spád, střídání kapitol bylo fajn. Vadilo mi množství jmen, některé nebyly pro děj důležité. Je smutné, že spolek opravdu existoval a kolik dětí tak přišlo o své biologické rodiny. Doporučuji přečíst.

21.01.2021

Tyrolské elegieTyrolské elegieKarel Havlíček Borovský

Klasické dílo české literarury 19. století, avšak stále velmi aktuální. Elegie se dobře čtou díky úderným veršům. Havlíček byl velmi známý svými politickými satirami a kritikou politického systémů tzv. Bachova absolutismu.

07.03.2021

Kopretiny pro zámeckou paníKopretiny pro zámeckou paníStanislav Rudolf

Kniha mě přesunula do letních dnů pohody. Hrozně jsem Katce bydlení na zámku záviděla. Musím přiznat, že film se mi líbil o něco víc než kniha, ale i tak jsem se ke čtení o holkách krásně praštěných po letech ráda vrátila.

01.04.2019

Smrt krásných srncůSmrt krásných srncůOta Pavel

Ota Pavel dokáže svým poetickým psaním potěšit i pohladit po duši. Také stejnojmenný film díky režii pana Kachyni je moc povedený.

27.03.2021

Řvi potichu, bráchoŘvi potichu, bráchoIvona Březinová

Velmi čtivě napsaná kniha o sourozencích, z nichž jeden má poruchu autistického spektra. Líbilo se mi, že byla kniha psaná z pohledu sestry, která zažívá hezké i těžké chvíle se svým bratrem autistou. Kniha rozhodně stojí za přečtení.

30.04.2021

Jak vytrhnout velrybě stoličkuJak vytrhnout velrybě stoličkuMarie Poledňáková

Tuto stejnojmennou rodinou komedii miluji od dětství, ale ke knize jsem se dostala až v dospělosti. Vybavil se mi celý film, zejména úžasný Tomáš Holý a jeho přebrepty :-D

24.05.2021

Tajemný hrad SvojanovTajemný hrad SvojanovBohuslav Březovský

Četla jsem jako dítě školou povinné a příběh se mi moc líbil.

25.05.2021