amelie.m amelie.m komentáře u knih

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Tahle buclatá knížka si okamžitě získala mé srdce. Strhující příběh, který vás nenechá v klidu. Inspirovaný skutečností a přitom máte pocit, jako kdyby to všechno byla jenom hra. Všichni mají dané svoje pevné role, ze kterých se snaží nevybočovat a pokud se tak náhodou stane, stále se ohlížejí do všech možných stran, jestli je někdo nevidí..

Obdivuji sebekázeň černošských služebnic. To, jak dokáží milovat cizí děti i přesto, jak se k nim chovají jejich rodiče, i přesto, že nemají díky své společenské pozici prostor na vlastní život a svoje děti. Celou dobu jsem přemýšlela o tom, jestli je tohle vůbec v lidských silách zvládnout. To pracovní tempo, nasazení, neustálé potlačování vlastní hrdosti a klopení hlavy. Je mi jasné, že ve své podstatě neměly na výběr a to je na všem to nejděsivější..

Přemýšlím, jestli je konec šťastný nebo naopak a docházím k závěru, že je jednoduše.. opravdový. Takový, jaký nese sám život, kde se mísí výhry s prohrami. Na prvotinu autorky je to velmi dobrý počin. Doporučuji :)

______

Koukla jsem i na film, který není úplně špatný, ale za samotnou knihou velmi pokulhává. Postrádala jsem atmosféru, která se táhne celou knihou - napětí a obavy černošského obyvatelstva. Také jsem negativně vnímala, jak scénáristé pokřivili děj knihy, což samotnou knihu snižuje a já být autorkou, tak jim za tohle vyšiju jednu za uši.

29.05.2016 5 z 5

Pět dní Pět dní Julie Lawson Timmer

Ano, jsou věci, které by se daly příběhu vytknout, přesto je přejdu v tichosti, protože..

.. tahle knížka ve mně zanechala hluboký dojem. Strhující příběh, který vám časem naplní oči slzami, poklad nalezený mezi levnými knihami za pár kaček..

22.05.2016 5 z 5

Padesát stínů Evy Padesát stínů Evy Rossella Calabró

Křeč.. stejně, jako první díl. Rozhodla se, že něco napíše a tak to napsala. Prvoplánově, křečovitě. Další polínko do kamen........

15.05.2016 odpad!

Padesát stínů Adama Padesát stínů Adama Rossella Calabró

Tisíckrát omleté téma, soustředěné do jedné knihy. Snaha o ironický pohled na muže a jeho sou.žití se ženou. Nic nového, krom křečovitého pokusu o vtip. Naštěstí mě stála jen dvacku. V zimě s tím zatopím.

14.05.2016 odpad!

Obnažená Obnažená Kathryn Taylor

Druhý díl jede v duchu prvního.. Žádná hluboká literatura, tajemství a chování Jona vnímám lehce nereálně, stejně tak jako téměř nadpřirozené schopnosti Grace, která ve firmě za tak krátkou dobu teda vážně válí :))) Alex mi taky lezl na nervy, prostě nerozhodný pako, ale tak, stane se. Určitě jsem po přečtení alergická na slovo "potemní", kterého je v knize nezdravě moc, nicméně, kniha nezklamala. Je to prostě čtivé pokračování pohádky pro dospělé se šťastným koncem. A to je fajn, i šťastných konců je třeba..

.. a sexu není taky nikdy dost! :D

26.04.2016 4 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Asi jsem barbar, ale nikdy mě nechytla..

21.04.2016 1 z 5

Trojka Trojka Richard Sacher

Trojku bych hodnotila jako vcelku reálný příběh ze současnosti, neurazí, nenadchne. Mně osobně příběh nepřinesl nic nového, kromě pozastavení se nad nevychytanými, nejenom gramatickými chybami. Dvě hvězdy.

21.04.2016 2 z 5

Rubíny z pekla Rubíny z pekla Jitka Světničková

Mohu jen doporučit! Zatím mě autorka nezklamala naprosto žádným svým počinem.. snad jen, nedopsáním Dargelinovy knihy.... Věřím, že se ještě dočkám.. úžasná věc..

08.04.2016 5 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Tady vraha neuhádnete ;) Paráda! Smekám před tím, co všechno dokázala na svou dobu a možnosti Agatha promyslet a vypracovat..

11.02.2016 5 z 5

Věnováno ženám Věnováno ženám Jiří Viewegh

Jiřího Viewegha si vážím nejenom jako svého literárního přítele, ale i jako člověka :-) Jeho knížky si na nic nehrají, jsou psané jazykem srozumitelným a hlavně lidským. Odráží se v nich charakter a povaha autora, umí vtáhnout do děje, jsou dlouhé tak akorát. Z některých mi je docela smutno, ale i to patří k lidskému životu.

Jiří byl díky svému povolání přímým účastníkem lidských osudů. Obdivuji jeho přístup ke kolegům i pacientkám. Kdyby byl každý lékař takový.. :-) Mám ráda přesně tu míru lidskosti, která se v jeho psaní odráží. Vnímám i vysokou dávku profesionálního a přesto osobního přístupu, moudrost. Povídky, které rukou Jiřího píše sám Život.

Doporučuji i další knihu Jiřího - Ženský lékař odhaluje.

01.02.2016 4 z 5

Květ včelou dotýkaný - haiku Květ včelou dotýkaný - haiku Petr Petříček

Sama se pokouším haiku psát, některé s větším či menším úspěchem.. (http://bit.ly/2beYJUu)

Jak se autor zmiňuje v doslovu, vedou se "spory" o tom, zda se dá původně japonská forma, dobře použít i v českém jazyce. Osobně myslím, že většině lidí stačí napsat báseň o počtu slabik 5-7-5 a tím to pro ně končí. V knížečce se autorovi, dle mého, podařilo hodně přiblížit podstatě haiku.. Nořím se do ní znovu a znovu a nechávám se opájet pomíjivými pocity, které ve vás při troše empatie, dokáží (a mají) tyto kratičké básně vyvolat..

Má nejoblíbenější ze sbírky:

stačí jen vánek
a pohne se i skála
v zrcadle řeky

01.02.2016 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Perfektní! :) má z nejoblíbenějších od Agathy. Doporučuji podívat se na sérii And Then There Were None (2015), v původním znění s titulky. Vraha byste pravděpodobně oproti knize díky vizuální stránce věci odhalili, přesto, skvělý počin!

01.02.2016 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Ukázkový příklad, jak umí zblbnout reklama..

Dle mého se to dá přečíst, křivdila bych, kdybych tvrdila, že ne. Nicméně kniha zdaleka nedosahuje takových kvalit, jak by se dle přehnané reklamy mohlo zdát. Začátek pomalý, erotické scény nic moc, děj celkem nuda. Další díly se dají dějově celkem snadno odhadnout, takže, proč vůbec číst dál?

25.06.2015 1 z 5

Andělé se nepůjčují Andělé se nepůjčují Jan Sovák

Zajímavý obsah, rozvláčně a nudně podaný. Škoda.

25.06.2015 1 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Tuhle knihu jsem četla asi dvakrát, ještě jako dítě a zanechala ve mně hluboké stopy.. Je teskně krásná..

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Nádherná srdcovka z dětských let. Není mnoho knih, které se promění v nezapomenutelné. Tato ano..

25.06.2015 5 z 5

Jako dítě jsem milovala Pipi! Četla jsem ji stále dokola. :-)) Doporučuji všem dětem.

Stínadla se bouří Stínadla se bouří Jaroslav Foglar

Tvorbu pana Foglara miluji od svých dětských let a ještě teď se k ní ráda vracím, zvláště ve skvěle zpracované audio formě.

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Tohle byla moje první kniha od pana Foglara. A vznikla z toho láska na celý život :-)

Povídky o manželství a o sexu Povídky o manželství a o sexu Michal Viewegh

Zklamání.. ač neurazí, mě osobně nenadchne. Leckde mi chybí pointa, přijde mi to často nedotažené. Prostě takové otevřené tlachání, na které narazíte kdekoli..

25.06.2015 2 z 5