Alvari

Den trifidůDen trifidůJ. Wyndham

O knize jsem věděl vlastně jen jako o naprosté klasice sci-fi. A tak, když jsem na ni narazil v Levných knihách, jsem si ji i na tátovo doporučení pořídil. Byl jsem velice překvapen, jakým způsobem mě kniha vtáhla do děje, i tím, že něco takové vyšlo před více než 60 lety. Autor se zbytečně nezdržoval dlouhými popisy a děj svižně odsýpal. Postavy byly velice, jak jen to říct, "obyčejné", i přes své charakterové rozdíly. Ale bylo to jen dobře. Díky tomu byly velice uvěřitelné a snadno se dalo vžít do jednotlivých situací a třeba i přemítat nad tím, jak bych se v daném okamžiku zachoval já sám. Koupě tudíž rozhodně nelituji a doporučil bych tohle čtení i nečtenářům sci-fi.

17.10.2017

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátkyHobit aneb Cesta tam a zase zpátkyJ. R. R. Tolkien

Hobit je sice pohádkou ze světa Středozemě, ale to nemění nic na tom, že je to překrásný příběh a předzvěst ještě větších dobrodružství, který neurazí snad žádnou věkovou skupinu.

16.04.2018

SilmarillionSilmarillionJ. R. R. Tolkien

Až po přečtení Silmarillionu člověk dokáže plně docenit velkolepost a propracovanost Tolkienova světa. Určitě bych knížku doporučil číst více než jednou, protože alespoň pro mě to za to opravdu stálo a i když je jednoduché se občas ztratit v tom množství jmen a prolínání příběhů, časem se to poddá. Odměnou vám pak bude epické putování dějinami Ardy.

21.06.2018

NonstopNonstopB. W. Aldiss

Musím říct, že mi Nonstop sedl jako "sedací ústrojí" na hrnec. A to se na úplném začátku nic nedělo a já neměl vůbec tušení, jestli se vlastně něco dít bude. Poslední dobou jsou pro mě častěji knížky dobré z důvodu jejích postav, tady to ale bylo čistě z důvodu příběhu samotného. Nebudu psát proč, abych předešel možnému vyzrazení částí příběhu. Jednoduší je doporučit knížku si přečíst a dostat se k objevům na vlastní pěst. Nakonec kdybych měl vybírat mezi Skleníkem a Nonstopem, ve všech případech byl znovu sáhl po Nonstopu, i přesto, že mě Skleník také bavil.

09.07.2019

Společenstvo PrstenuSpolečenstvo PrstenuJ. R. R. Tolkien

Je jasné, že mnoho čtenářů bude knížky srovnávat s filmovými verzemi. Když bych měl tedy zhodnotit Společenstvo prstenu, je to knížka, jejíž děj se rozjíždí celkem pomalu, ale Tolkien si ho psal tak, jak chtěl a čtenářům sděloval mnohá fakta a zajímavosti o svém krásném světě, který stvořil. Přesto si ovšem nemyslím, že pomalý rozjezd, ani ne tak svižný způsob vyprávění tady nefunguje. Právě naopak, příběhu to svědčí a komu se to nelíbí, ať si klobouk políbí.

03.05.2018

Volání netvoraVolání netvoraP. Ness

Dlouho jsem nečetl příběh, ze kterého by na mě tolik dýchaly jeho emoce. Smutné, reálné a přitom tak krásné. Je to ten druh příběhu, který ve vás něco zanechá a možná i donutí se zamyslet. Rozhodně bych ho neřadil jako knihu primárně pro mladší, ale doporučil bych ji přečíst každému.

03.07.2017

Atlas mrakůAtlas mrakůD. Mitchell

Poté, co jsem před lety viděl filmovou verzi Atlasu mraků, jsem se konečně dokopal k přečtení knižní předlohy. Atlas mraků určitě nebude pro každého a někdo ho možná bude považovat za zbytečně dlouhý "soubor" několika povídek. Pro mě, jehož film naprosto dostal a neomrzel ani po vícero zhlédnutích, byla knížka tím samým v psané podobě. Atlas mraků je pro mě úžasnou záležitostí, která dle mého názoru určitě stojí za přečtení. A pokud vás to nechytne? No co, nikdo vám za to přeci hlavu trhat nebude.

13.12.2017

Dvě věžeDvě věžeJ. R. R. Tolkien

Jak bylo Společenstvo prstenu dějově pozvolné a rozvážné v pozitivním slova smyslu, u Dvou věží jsem měl pocit svižnějšího a akčnějšího děje, hlavně tedy v první části knihy. Druhá část byla sice úplně jiná, ale bavila také. Jen ten Frodo... Jak to jen říct. On je to prostě takový moula a i když nese prsten on, tím kdo zajišťuje, aby byl stále nesen a nespatřen je Sam. Opravdu si nedokážu představit, co by Frodo dělal sám bez svého zahradníka, protože Sam je prostě ten, kdo drží naději pro celou Středozemi na živu.

18.05.2018

Návrat králeNávrat králeJ. R. R. Tolkien

Co k Návratu krále říct. K první knize nemám vůbec žádnou výtku. Kniha druhá, která se pak točila kolem nesení prstenu, byla opravdu pokračováním části z Dvou věží (to byste nečekali, co?). "Jsem rád, že jsi tu se mnou. Tady na konci všeho, Same." No ještě abys nebyl, ty bambulo jeden. Nebýt znovu a znovu Sama, tak všechna naděje padla a Temnota pohltila svět. Pro mě byl opravdu tou výraznější a důležitější postavou mistr Samvěd. Na konec bych ještě rád dodal, že se mi opravdu líbil návrat hobitů domů (Vymetení kraje), který tak nějak ukázal, že ve Středozemi asi nebylo v době války o Prsten, bezpečno vyloženě nikde.

07.06.2018

PistolníkPistolníkS. King

Ze začátku to byl takový chaos bez výraznější zápletky, ale i tak jsem zůstal ke knížce jako přikovaný a v poslední kapitole na mě dýchlo něco snového. Něco, co by se dalo přirovnat k popisovanému stéblu trávy. Něčemu, co mě jednoznačně nakoplo k přečtení celé série s očekáváním epické jízdy.

19.08.2018

Černobyl. Historie jaderné katastrofyČernobyl. Historie jaderné katastrofyS. Plokhy

Pokud budu na knížku nahlížet ze stránky informační, nemám jí co vytknout, byla velice zajímavá a poučná. Ovšem v knížce se vyskytovaly chyby a některé věty byly přeloženy (nejspíše, nečetl jsem originál) a poskládány tak nešťastným způsobem, že jsem se musel vracet na jejich začátek a přečíst si je znovu. Z toho důvodu jen 4 hvězdičky.

20.06.2019

SiloSiloH. Howey

Silo mě opravdu hodně bavilo. Hned, jak se příběh rozjel, už mě nepustil. Když bych měl Silo srovnat třeba s Metrem 2033, za sebe si dovolím tvrdit, že Silo je lepší. Chování postav a atmosféra celého příběhu je taková surovější, lidštější a uvěřitelnější, a to byl asi největší důvod, proč mě to tak chytlo.

06.05.2019

TurnusTurnusH. Howey

I když už jsme samozřejmě věděli, kam se na konci Turnusu dostaneme, opravdu příjemně mě toto putování k existenci Sil překvapilo. Příběh se četl stejně dobře jako Silo samotné a i když byl Turnus jako takový méně akčnější, stále ho provázela ta přítomná aura uvěřitelnosti a reálnosti, kterou mě Howey hrozně baví.

22.05.2019

Králové ClonmeluKrálové ClonmeluJ. Flanagan

Další díl, který znovu bohužel "kopíruje" ty předešlé. Liga výjimečných se vydává na další ze svých úkolů. Jiné zasazení, žádná progrese. Původně jsem chtěl dát i o hvězdičku více, ale část týkající se džbánu s vodou a takzvaný nával totální stupidity obou hraničářů, mě natolik vytočil, že jsem ji musel ubrat. Nejprve jsem si chtěl dát od Hraničářova učně pauzu po skončení původní série (11. díl), ale budu se muset na nějakou dobu uchýlit k jiné četbě už teď, protože další díly zatím číst prostě nechci.

Výkupné za ErakaVýkupné za ErakaJ. Flanagan

Jsem v rozpacích. Na jednu stranu to bylo všechno hrozně předvídatelné (opravdu bolestně), na druhou to bylo oproti ostatním dílům takové svěží a rozmanitější. Další věcí, která mě hrozně vadí je fakt, že postavy se skoro nikam neposouvají ve svém rozvoji (jedinou potenciální výjimkou je v určitých chvílích možná Evanlyn/Kasandra). Je to sice pořád knížka pro mladé čtenáře, ale i tam bych čekal nějaký ten pokrok. Pořád se to čte velice svižně a líbil se mi i fakt, že nějaký prostor dostalo více postav a nebyla to jen óda na Halta, popřípadě Willa. Celkově se to číst dalo, ale nebylo nic vyloženě nového.

Metro 2033Metro 2033D. Glukhovsky

Příběh se skvělou atmosférou, která vás vtáhne do všudypřítomné temnoty okolních tunelů, krajiny na povrchu, která vás přivítá svou pustou nepřátelskostí a k tomu všemu plno lidí i nelidí, kteří se od sebe často velice liší nejen svým názorem a postojem k životu. Příběh o tom, když se lidé snaží za každou cenu zachránit a ubránit své životy, ale přitom dělají pravý opak.

10.03.2017

Metro 2034Metro 2034D. Glukhovsky

Druhý díl Metra se rozhodně s prvním nedá srovnávat. Chybí mu ta tmavá a ponurá atmosféra a hlavně Arťom, ale i tak bych Metro 2034 rozhodně nehodnotil vůbec záporně. Nejdůležitější boje se odehrávají hlavně v myslích hrdinů a někdy bylo toho "přemýšlení" o možnostech a osudu až příliš, ale i tak byl příběh zajímavý a četl se dobře.

21.03.2017

Američtí bohovéAmeričtí bohovéN. Gaiman

Ani nějak nevím, co bych o Amerických bozích pořádně napsal. Nemám tušení, kam přesně bych tuto knížku zařadil a popravdě mi ze začátku chvíli trošku trvalo se ve všem zorientovat. Vypadalo to na takové pohodové vyprávění, které mě nepouštělo, a tak nějak jsem očekával, že se ve stejném duchu potáhne knížka celá. Jenže pak přišel nějaký zlom a příběh zaryl své drápy tak hluboko, že už mě nepustil. Nechci tu vypisovat nějaké konkrétní případy, co se mi kde líbilo nebo naopak. Hlavním bodem všeho je to, že mě knížka bavila, k mému překvapení opravdu hodně, protože jsem si o toho tolik nesliboval, a to je pro mě to hlavní.

25.03.2018

Temná věžTemná věžS. King

Ka dokonalo své a jména byla zvolána. Loučím se tímto s Rolandem a všemi ostatními. Bylo to dlouhé putovaní? Bylo. Provázel ho zatajený dech, smích
i slzy, ale stálo to za to. A tak hlásám: "Dlouhé dny a příjemné noci, kamaráde. Otče. Běloušku. Olane... Říkám díky."

21.01.2019

Píseň krvePíseň krveA. Ryan

To si takhle člověk čte a čte a najednou je v půlce knížky. "Cože?" Příběh není ničím hluboce složitým a v tom je jeho síla. Až mě překvapilo, jak čtivé to bylo.

12.02.2019

Kmen AndromedaKmen AndromedaM. Crichton

I přes množství odborných termínů, si knížka dokázala udržet mou pozornost a přes začáteční obavy mě i dost bavila. Budu si holt muset od Crichtona přečíst ještě něco dalšího.

29.07.2019

Ledová zeměLedová zeměJ. Flanagan

Zatím nejzábavnější díl ze série. Přišel mi takový nejskutečnější, zvlášť první polovina knížky. I přesto, že se dalo hodně věcí předvídat, tahle skutečnost mě nijak moc netrápila. Největší zásluhu na tom měl asi fakt, že už jsem dopředu počítal s tím, do čeho jdu a díky tomu jsem byl docela mile překvapen.

Čaroděj na severuČaroděj na severuJ. Flanagan

Dobrá třetina knížky mě vcelku bavila. Námět Willa pracujícího konečně o samotě, mě plnil nadějí na nějakou změnu. Byl jsem očividně opět naivní. Navíc jsem nepochopil všechen ten povyk okolo jeho vlastního léna, který vlastně na konec přišel úplně vniveč. Magii bych celkem uvítal, protože mohla být jakýmsi zpestřením, ta byla ovšem nedlouho poté absolutně zmasakrována a pověšena za určitou část těla do průvanu... Zbytek byl už jen takové plácání se kolem tajností a "koňomluvení" plného občasných ucházejících pasáží s otevřeným (a očividným) koncem.

Obléhání MacindawuObléhání MacindawuJ. Flanagan

Nějak nevím co bych o tomhle dílu napsal. Celkově byl vlastně docela o ničem. Alespoň že mluvení s koněm (až na pár výjimek) odpadlo. Dobývání hradu bylo vyloženě plytké za přispění Malcolmova "Signal Festivalu". Abych nebyl zase jen negativní, celkem mě bavila postava Xandera, občas i Malcolma a Kerena. Příběh byl zakončen otevřeně, tak jsem zvědav. A znovu se bojím.

FrostFrostO. Fuchs

Nebylo to vlastně nijak zvlášť zajímavé čtení. Navíc mi to opravdu hodně nesedlo. Ať se jednalo o použití jazyka (hovorová čeština mi rozhodně nevadí, ale tohle mě prostě neoslovilo), samotné hrdiny nebo až občas přílišná snaha plná hlášek, těch bylo až příliš.

05.10.2017

Húrinovy dětiHúrinovy dětiJ. R. R. Tolkien

Silmarillion jsem četl pěkných pár roků zpátky a v tomto mém znovu pročítání Tolkienovými texty, jsem začal Húrinovými dětmi. Pokud bych knížku měl brát jako samostatný celek (a ne jako část Silmarillionu), opravdu se liší od všech ostatních svým neoptimistickým průběhem a míří do svého trpkého a tragického konce, kde se naplní sudba Húrinova rodu. Příběh je to nicméně stále kvalitní a čtivý.

01.04.2018

Stín z časuStín z časuH. P. Lovecraft

Nechápu, jak je možné, že jsem před dvěma roky vůbec přemýšlel, jestli si Sebrané spisy koupit či ne. Teď po jejich dočtení se mi to jeví jako "nepředstavitelná hrůza", protože bych přišel o takové skvělé čtení. Navíc je dle mého názoru obrovská škoda, že je stále v našich končinách Lovecraftova tvorba tak málo známá. A kdybych měl vybrat texty, které pro mě v tomto souboru nejvíce vyčnívaly? Je to těžké, protože mě bavily všechny, ale pokud bych měl opravdu vybírat, byl by to Stín z času, Stín nad Innsmouthem a samozřejmě V horách šílenství. A teď mě prosím omluvte, jdu si sehnat kopii Necronomiconu ;-).

24.02.2018

KouleKouleM. Crichton

Opravdu super čtení. Přišlo mi, že v příběhu nebylo nic nadbytečného, vše co tam bylo, tam prostě patřilo. Navíc se mi velice zamlouval styl, jakým byla opětovně navozována stísněnost a celková atmosféra podmořské stanice.

18.07.2019

Nositelé dubového listuNositelé dubového listuJ. Flanagan

Doufal jsem, že pan Flanagan naváže stylem dílu předchozího, ale nestalo se a já se dobrou polovinu knížky, která by se dala nazvat "Halt nezdolný a věčný", děsil toho, co ještě přijde. Naštěstí druhá polovina příběhu to docela zachránila, protože se do popředí dostaly i ostatní postavy a ve finále to vlastně celkem šlo.

Metro 2035Metro 2035D. Glukhovsky

Po druhém díle jsem měl trochu pochybnosti, kam se bude poslední díl ubírat, ale nakonec jsem byl příjemně překvapený. Někomu může vadit, že z příběhu zmizela monstra a další ohavnosti, ale jak se člověk postupně dostává dál a dál, zjistí, že jich je příběh plný i tak. Jen jsou to netvoři trošku jiného vzezření. A i přes Arťomovu snahu, kdy by pro svůj cíl na místě zemřel, sám zjistí, jak málo stačí lidem k tomu, aby zradili své přátele, a že většina z nich, radši zůstane tam kde je, protože se příliš bojí svůj "pohodlný" život změnit a opravdu žít...

09.04.2017