Smyčka Medúzy a jiné příběhy

Mezi Lovecraftovy nejzajímavější práce patří povídky z období, kdy byl trýznivou finanční situací nucen psát pro jiné, ať už jako utajený, anonymní autor, přepisovatel nebo přiznaný spolutvůrce, vesměs rozvíjející náměty a leckdy i sny platících zákazníků. I do všech těchto děl se však otiskovaly jeho svébytné vize a styl a občas se do nich vkradly děsivé bytosti z jeho slavného panteonu. S. T. Joshi, známý badatel a znalec autorova díla, ty nejlepší spolupráce a revize sebral do dvousvazkového vydání, v němž jsou všechny povídky opatřeny zasvěcenými poznámkami a komentáři a uvedeny do souvislosti se zbytkem Lovecraftovy tvorby. Výsledkem je dvousvazkový soubor, jenž jistě potěší všechny příznivce tohoto klíčového představitele moderního hororu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419320/smycka-meduzy-a-dalsi-pribehy-hU6-419320.jpg 3.827
Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno, Argo

Medusa’s Coil and Others: The Annotated Revisions and Collaborations of H.P. Lovecraft, Volume 2, 2012

Kniha Smyčka Medúzy a jiné příběhy

FireOfFilth

Druhá kniha lovecraftových revizí je tu. Bohužel mi tento celek přijde slabší, než Hemživý chaos. Nalezneme tu však některé zajímavé počiny.
Muž z kamene - zajímavý příběh o speciální látce, která dokáže živou bytost proměnit v sochu.
Hrůza v muzeu - hororová záležitost o skepsi jednoho návštěvníka muzea, celkový skvělý počin spadající do Mýtu Cthulhu
Strom na kopci - úžasný příklad lovecraftova díla a obavy z neznáma
Ve zdech Eryxu - tato povídka je úplně jiná než ostatní a skoro mě do této sbírky nesedí. Celkově působí hodně nadčasově. Každopádně tahle povídka je highlight této knihy. Fakt pecka.
Knihu hodnotím 60%

CharlesWard

O něco lepší než první svazek. Hlavně v kvalitě povídek. Palec nahoru, pak za povídku Ve zdech Eryxu, která se v českém překladu objevuje teprve podruhé.

Shindo

Druhá zbierka poviedok, ktoré HPL vo väčšej, či menšej miere redigoval. Kvalita poviedok je opäť rôznorodá a dĺžka siaha od dvoch až po niekoľko desiatok strán.

Viaceré poviedky pôsobia "typicky lovecraftovsky". Iné sú dokonca humorné, až parodujúce (napríklad Zápas, jenž ukončil století), čo je pre mňa u HPL naozaj nezvyk. Väčšinu poviedok písal v spolupráci s jedným autorom; výnimka je Výzva z jiného světa, na ktorej sa podieľal v spolupráci so štyrmi ďalšími autormi.

Knihu považujem za doplnok k tvorbe HPL, rovnako ako predošlý Hemživý chaos. Podľa mňa nepatrí medzi jeho najlepšie práce, aj tak sa oplatí prečítať. Nevýhody sú istá repetitívnosť v námetoch a rasizmus (čo ale na tú dobu asi nebolo nič nezvyčajné).

Seabeast
24.06.2020

Stejně jako u předchozího svazku "Hemživý chaos a jiné příběhy" se zde také jedná o pěkný povídkový a novelový sborník psaný ve spolupráci s jinými autory. Ať už s větším nebo menším přispěním HPL. Kvalita je opět kolísavá, možná o fous ještě nižší než u prvního výběru, ale určitě stojí za přečtení. Netřeba asi zmiňovat, že především jen pro fanoušky tvorby. Ostatním bych doporučoval začít jiným reprezentativním titulem (mezi dobře dostupné patří třeba dvě sbírky od nakladatelství Carcosa - Zjevení Cthulhu a Barva z kosmu). Nicméně S. T. Joshi, jakožto odborník na Lovecrafta, znovu doplnil knihu o vyčerpávající množství informací a poznámek a Argo zpracovalo vydání na jedničku (ilustrace a překlad). Co ovšem každého trkne a mile potěší, že ve srovnání s "Hemživým chaosem" je panteon bohů z mýtu Cthulhu zastoupen ve větší míře a přináší nějaké "nové", které ho doplňují. Většina povídek u nás vychází poprvé, tedy krom tří se kterými se možná někteří setkali. Jmenovitě je to "Ve zdech Eryxu", co se objevila v raritních sešitových vydání od Zlatého koně a patří k jedním z vrcholů této sbírky. Dále štafetová povídka "Výzva z jiného světa" napsaná hned pěti autory mezi nimiž je tvůrce Conana a Lovecraftův přítel Robert Ervin Howard. Ta už sice vyšla v hororové/fantasy antologii "Krypty a draci", ale jednalo se jen část, kterou napsal HPL. Zde jsou všechny poskládány v celku, takže se pro mě jednalo docela o překvapení, že bylo autorů více. Navíc je i každý text jasně označen komu patří a HPL má na ni vlastně lví podíl, takže by se dala považovat za jeho. Pak tu máme "Hrůza v muzeu" a ta se prvně objevila ve slovenském vydání lovecraftovských povídek "Tá vec na prahu". Nutno říci, že všechny tyto tři povídky patří k těm nejlepším v této kolaborační knize. Tímto se tedy dostávám k závěru a "Smyčka medúzy a jiné příběhy" je parádním kouskem do knihovny milovníka kosmické hrůzy!