Alma-Nacida Alma-Nacida komentáře u knih

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

Krásná kniha hlavně pro dlouhé, chladné, zimní večery :-). Jedna z těch, ke kterým se vracím.

Židovská válka, Vítězství Židovská válka, Vítězství Henryk Grynberg

Strhující kniha nejen o válce, ale hlavně o lidské povaze v její malosti i velikosti.

Exodus Exodus Leon Uris

Úžasná, strhující kniha. Jedna z těch, ke kterým se pořád vracím.

Andělé v mých vlasech Andělé v mých vlasech Lorna Byrne

Kniha je v podstatě autorčin životopis; s názory na anděly a spol. můžeme souhlasit či nesouhlasit, ale pokud nesouhlasíte, tak nevím, proč knihu ještě dál číst. Osobně mě iritují názory, že např. děti mají rakovinu proto, aby jejich okolí - rodiče, sourozenci...- dostali "speciální životní lekci, která je posune duchovně dál". Co by to bylo za Boha, aby používal utrpení nevinných jako lekci? Kdo je jako já (možná přehnaně) racionální, ať raději knihu vynechá.

30.11.-0001 2 z 5

Mladík, který se opozdil Mladík, který se opozdil Kenzaburó Óe

Kniha je pro mě zajímavá hlavně nezvyklým úhlem pohledu, spíš obsahově, než formou. Proto jen 3 hvězdy :-).

Sestry Makiokovy Sestry Makiokovy Džuničiró Tanizaki

Hodně zajímavá kniha, z níž vysvítá, že emancipace po japonsku je dosti drsná.

Deník bláznivého starce Deník bláznivého starce Džuničiró Tanizaki

Úžasná sonda do japonského ducha. Ovšem nepopírám, že se čtenáři občas může trochu hnusit hlavní hrdina, ačkoli je to bláznivý stařec a mělo by být na něj pohlíženo shovívavě. Rozhodně zajímavá kniha.

30.11.-0001 4 z 5

Muž, který chtěl být šťastný Muž, který chtěl být šťastný Laurent Gounelle

Z knihy jsem spíš rozpačitá, čtivá je, ale "mezi nejvyhledávanější knihy s duchovní a psychologickou tematikou" bych ji teda nezařadila, něco v tomto duchu jsem četla od Shakti Gawain asi před 20. lety.

30.11.-0001 3 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Běžel mi mráz po zádech, ale četla jsem a četla až do konce. Pesimistický obraz společnosti.

Od začátku do konce Od začátku do konce Robert Fulghum

Asi moje nejoblíbenější kniha povídek od Fulghuma, ačkoli.... :-)

Třetí přání 3 - splněno Třetí přání 3 - splněno Robert Fulghum

Právě ten románek mi připadal trochu nadbytečný. Předchozí dvě knihy se mi zdají lepší.

30.11.-0001 3 z 5

Třetí přání 2 : zbytek příběhu (skoro) Třetí přání 2 : zbytek příběhu (skoro) Robert Fulghum

První kniha i druhá se mi moc líbily, vtáhly mě a uchvátily. S trojkou je to horší, dobrý nápad, ale připadala mi moc rozvleklá. Ale možná je to jen tím šokem ze závěru druhého dílu.

Třetí přání Třetí přání Robert Fulghum

Nemusí být vždycky kaviár Nemusí být vždycky kaviár Johannes Mario Simmel

Moje nejoblíbenější kniha od Simmela. Světová špionáž se třese, Bonde, styď se, neumíš asi ani čaj. :-)

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

Moje první kniha od Simmela, kdysi dááávno... Velmi dobrá, velmi depresivní.

30.11.-0001 4 z 5

Jonathan Livingston Racek Jonathan Livingston Racek Richard David Bach

Velmi silné povzbuzovadlo, moje nejoblíbenější kniha od Bacha.

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Stará, ale dobrá sci-fi. Nebo fantasy? Kdoví. Zkrátka pro ctitele těchto žánrů nepominutelná.

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

No ták, aspoň o píďu ustupte... :-) Výborný slovní humor v dokonalém překladu. Jedna z knih, k nimž se vracím.

Básně II Básně II Jan Skácel

Básně se mi komentují těžko. Tohle souborné vydání mi udělalo velkou radost, Skácela čtu od patnácti pořád dokola a pro mě soukromě je tento Moravan největším českým básníkem.

Básně I Básně I Jan Skácel