Židovská válka, Vítězství

Židovská válka, Vítězství https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50431/bmid_zidovska-valka-vitezstvi-Ur0-50431.jpg 4 11 3

Židovská válka líčí osud chlapce, jehož klidné dětství promění válka v neustálý útěk ve strachu o svůj život i životy svých blízkých. Nebezpečí hrozí nejen ze strany okupantů, ale má i podobu lidské hamižnosti a malosti, jejíž obětí se nakonec stává otec. Matka s posledním synem pokračuje v zoufalém boji o přežití. V 2. části - Vítězství - sledujeme obraz poválečného Polska, kde návrat do bývalého domova je trpkým zklamáním. Boj o pozice v novém životě, snaha získat lehce majetek vyvražděných Židů a nakonec nemožnost dopadnout osoby zodpovědné za smrt otce rodiny přivedou matku na pokraj zhroucení, z nějž ji vyvede jen nutnost sehnat jakýkoli zdroj obživy pro sebe a syna a rozpor mezi touhou odjet z Evropy a zůstat na známých místech.. Oba díly spojuje postava vypravěče, jediného přeživšího syna, který popisuje realitu očima dítěte, v rychlém spádu tak, jak ji vnímá.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Aurora (Praha)

Źydowska wojna, Zwyciestwo

babicka_amalka
19.02.2017 5 z 5

vynikající kniha, zase další střípek do skládačky podobných osudů

playada
14.01.2013 1 z 5

Já nevím. Nějak je tý literatury o židech až dost. Já vím, že je to silné téma, ale...Hodnotím, že se autor dokázal oprostit od emotivních obviňování, ačkoliv by na to měl samozřejmě právo. Dávám bodík.

Alma-Nacida
30.11.-0001 5 z 5

Strhující kniha nejen o válce, ale hlavně o lidské povaze v její malosti i velikosti.

Henryk Grynberg
polská, 1936