allebra allebra komentáře u knih

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Myšlenky za volantem jsem poslouchala jako audioknihu, protože sympatickému podání Marka Ebena jsem nemohla odolat. Laskavé vyprávění, v němž svým noblesním projevem přiměje autor prostřednictvím inteligentního humoru nejednoho posluchače nejen k úsměvu, ale i k zamyšlení. Ideální poslouchání na dobrou noc.

01.05.2021 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Na Úžasnou Zeměplochu jsem se chystala už dlouho, když se mi navíc hodila do letošní Čtenářské výzvy, byla volba jasná. Je to moje první setkání s Terry Pratchettem a na to, že se v této knize série Úžasná Zeměplocha teprve rozjíždí, tak jsem byla spokojená. Mrakoplaš si získal mé sympatie a zavazadlo nemělo chybu. Navíc podle komentářů očekávám, že čtivost bude s každým dílem narůstat.

01.05.2021 4 z 5

Za oknem Za oknem Aleš Palán

Povídky čtu ráda, jsou pro mě vítanou změnou mezi ostatními žánry. Bylo zajímavé podívat se, jak se pandemie vyvíjela v minulosti. Moc se mi líbila povídka od Aleny Mornštajnové, ráda jsem si připomněla jednu z jejích nejúspěšnějších knih. Dobrých povídek bylo víc, každá povídka byla něčím zajímavá. Navíc jsem měla možnost přečíst si něco i od autorů, ke kterým jsem se zatím ještě nedostala.

01.05.2021 4 z 5

Povídky ironické a sentimentální Povídky ironické a sentimentální Jaroslav Vrchlický (p)

Když jsem hledala do Čtenářské výzvy knihu, která byla vydaná před více než sto lety, objevila jsem v knihovně knihu povídek, která byla vydaná v roce 1886 a navíc od mého rodáka. Jak už to u povídek bývá, některá se mi líbila více, jiná méně, ale kniha určitě stála za přečtení.

01.05.2021 3 z 5

Království Království Jo Nesbø

Trochu jiný styl, než na jaký jsme od autora zvyklí, což mi ale nevadilo, protože to bylo skvělé čtení. Ne, že by mi už nechyběl Harry Hole, ale určitě ne v této knize. Příběh byl zajímavý a chytl mě od začátku, děj rychle plynul, pořád se něco dělo, těžko se mi od rozečtené knihy odcházelo. Za mě plný počet, můžu doporučit.

01.05.2021 5 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Tyto povídky byly velmi čtivé a více než nadprůměrné. Měla jsem obavy, že na mě budou působit příliš depresivně, což se naštěstí díky velké čtivosti nestalo. Určitě to ale není žádné odpočinkové čtení a donutí k zamyšlení. Nejvíce mě dojala povídka Vrátíš se? Viktorie Hanišová umí citlivě pracovat s textem, její styl psaní mě zaujal a těším se na ostatní knížky. Další česká autorka, která má dar psát.

16.03.2021 5 z 5

Soukromá tajemství Soukromá tajemství * antologie

Povídky mám ráda a tento soubor byl určitě povedený, příjemné oddechové čtení. Některá povídka mě zaujala víc, jiná o něco méně, ale líbily se mi všechny. Nejvíce zabodovala povídka Petry Dvořákové, ta mě opravdu pobavila.

16.03.2021 4 z 5

Za Marie Terezie: Zamilovaný dragoun Za Marie Terezie: Zamilovaný dragoun Veronika Válková

Sérii "Dobrodružné výpravy do minulosti" čteme postupně s vnučkou a moc se nám líbí, ani tato kniha nebyla výjimkou. Příběhy jsou velmi zajímavě psané, zaujmou děti i dospělé. Výpravy 12. leté Báry nám zábavnou formou přiblíží různé historické okamžiky tak, že nám zůstanou v paměti.

16.03.2021 5 z 5

V podezření V podezření Michael Robotham

Kniha měla pomalejší rozjezd, chvíli mi trvalo, než jsem se začetla. Druhá polovina byla napínavější a četla se už dobře. Byla to moje první kniha od autora a určitě si ještě nějakou přečtu.

16.03.2021 4 z 5

Tajemný Skellig Tajemný Skellig David Almond

Knížku jsem koupila pro vnučku a čekala jsem, až "do ní" doroste. Když se tak stalo, přečetla jsem si ji s chutí také, abych ji mohla zařadit do Čtenářské výzvy. V každém případě to byl příjemně strávený čas a díky milému příběhu jsem se zase na chvíli vrátila do dětství. Byla jsem ráda, že se vnučce knížka také moc líbila.

06.02.2021 4 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Tentokrát poněkud pomalejší rozjezd, který byl ale pro dobrou znalost prostředí a místních poměrů potřebný. Celkem dlouho jsem "vyhlížela", kdy se konečně objeví kriminalista Josef Bergman a trpělivost se vyplatila. Potom se už tempo zrychlilo a s každou další stránkou jsem odkládala spánek. Už teď se těším na další příběh Michaely Klevisové, kterou jsem oprávněně zařadila mezi své oblíbené autory.

06.02.2021 5 z 5

Podvedená Podvedená Charlotte Link

Toto je mé druhé setkání s autorkou a i tentokrát mě kniha naprosto pohltila, bylo těžké ji odložit. Už samotná obálka knihy na mě působila tajemně. Příběh se postupně rozvíjel do několika linek a napětí stupňovalo. Na konci bylo vše vysvětleno, takže jsem byla spokojená. Zklamalo mě jen množství chyb, které se v knize vyskytovalo, to ale nemělo vliv na mé hodnocení. Těším se na další knihu mé oblíbené autorky.

06.02.2021 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Kniha je nadčasová, musím přiznat, že se mi zvláště prostřední část nečetla zrovna lehce. Ke konci mě mrazilo a ještě dnes ve mně obsah knihy doznívá. Určitě stojí za přečtení.

16.01.2021 4 z 5

Ohňostrojení Ohňostrojení Robert Fulghum

Knihy od Roberta Fulghuma jsou pro mě srdeční záležitostí a působí jako lék na duši. Autor dokáže povídáním o úplně obyčejných věcech vykouzlit úžasnou atmosféru. Některé úvahy jsou k zamyšlení, z jiných si můžeme vzít i ponaučení a to vše je protkáno jemným humorem.

16.01.2021 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Ponurá atmosféra, která knihu také doprovázela ve mně stále ještě přetrvává. Přesto se kniha četla dobře. Ráda jsem si připomněla prostředí oblíbené Šumavy a hlavní hrdince jsem moc fandila. Téma bohužel stále aktuální a jak už to bývá, vyskytne se tam, kde by ho nikdo nečekal. S radostí jsem uvítala zajímavosti z mykologie, v níž měla Sára obdivuhodné znalosti. Poněkud mě zklamal závěr, ale i přesto musím dát plné hodnocení. Rozhodně to není kniha, kterou byste přečetli a zapomněli. Autorčin styl mě zaujal, takže si určitě přečtu i její další knihy.

09.11.2020 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Začátek knihy byl pro mě také docela náročný, ale brzy jsem pochopila, jak geniální formou je to psáno a trpělivost se stoprocentně vyplatila. Bylo to velmi zajímavé čtení, plné moudrých myšlenek skrytých mezi řádky. Kniha nabídla mnoho podnětů k přemýšlení. Určitě stojí za přečtení. Ráda bych také viděla divadelní zpracování s Janem Potměšilem v hlavní roli.

09.11.2020 5 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Velmi silný příběh, který je i přes značně těžké téma napsaný opravdu čtivě. Každý, kdo tohle šílenství přežil, měl kromě obrovské vůle přežít i velké štěstí, protože smrt byla pořád nablízku. Je dobré si tyto události připomínat, aby nebyly nikdy zapomenuty.

18.10.2020 5 z 5

Nečíst Nečíst Miroslav Krobot

Pan Miroslav Krobot patří k mým oblíbencům a mám jeho humor ráda. V jeho knižní prvotině jsem se ale docela ztrácela. Zaujaly mě kapitoly o "O Welzlovi", "Herci" a "Mariin životopis." Se zbytkem knížky jsem se trochu trápila, už mě nedokázala zaujmout. Rozumím ale plnému hodnocení, mně prostě sedla tak napůl.

03.10.2020 3 z 5

Pozoruhodný soubor rozhovorů se zajímavými lidmi, kteří se rozhodli žít jinak. Všechna povídání mě něčím zaujala, nejvíc jsem ale sympatizovala s ženskými zastupitelkami, Martinou a Dášou.

03.10.2020 5 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Četlo se opět dobře, i když tento příběh z Oddělení Q se mi zdál místy poněkud rozvleklý. Některé pasáže mi přišly nadbytečné, spíš mě pletly. Kdyby autor tentokrát ubral na počtu stránek a držel se více samotného příběhu, mohlo to být na plný počet. Tak snad příště. Víc se mi ale líbilo rozvíjení přátelského vztahu s Asadem.

24.09.2020 4 z 5