Ali1960

O lidech v Beskydech ll.O lidech v Beskydech ll.Petr Andrle

Tak jak píše haki34 - je tato kniha nezbytnou součásti mé knihovny (jsem obyvatelka). V pořadí čtvrtá kniha pana Andrleho o životě a přírodě v Beskydech. Moc mě potěšilo, že nejsem sama, komu se kniha líbí. První tři díly jsem do DK vložila já, v přečtených a v knihotéce je 2-3x...Asi by mě to mrzelo, ale protože jsem byla na křtu těchto knih, vím že je mají stovky čtenářů, přestože není nejlevnější. Kniha obohatila slovem i fotografiemi mnoho Beskydofilů, ale především těch co zde žili a doposud žijí. Tato kniha + předchozí 3 díly, má to štěstí, že je nadčasová a je ,,novinkou" nyní a třeba i za 10 - 50 let (to bude ještě vzácnější).
Databáze knih je pro mne moc užitečná, poučná a vzdělávací. Ale jsou knížky, které se tu jen letmo mihnou a přesto mají pro určitý okruh čtenářů velký význam. A je dobře, že ty knihy čtou proto, že jim mají co říci, a ne proto, že je někdo doporučuje...

15.01.2017

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Právě dočteno-mimořádný zážitek. Ještě se mi nestalo, že bych po přečtení poslední stránky chtěla začít číst knížku hned znova. Opakovaně si vychutnat tu krásu slova...
Zlodějku musím vrátit do knihovny ( lze půjčit jen formou rezervace), ale už mám objednávku ,, u Ježíška'' .

02.09.2016

Jak běžet do kopceJak běžet do kopceJana Paulová

Knížka mě moc pobavila, poučila, potěšila... Krásné čtení, při kterém jsem se musela usmívat. Vřele doporučuji !

17.02.2016

Doktor ŽivagoDoktor ŽivagoBoris Leonidovič Pasternak

Knihu jsem po první čtvrtině odložila - pro mne těžké čtení, ve kterém jsem se ztrácela. Nechci to ale vzdát a určitě se ke knížce vrátím.

17.02.2016

O lidech v BeskydechO lidech v Beskydechkolektiv autorů

Tato kniha se nečte lehce - váží 2 kg. Musíte si ji položit na stůl a teprve potom začít obracet téměř 500 stránek. V nich jsem se dočetla o uměleckém nadání, statečnosti, ale i obyčejném životě lidí z hor. Je zde hodně zajímavých fotografií a je dobře, že prostřednictvím této knihy je můžeme vidět. Kdo se chce dozvědět o minulém, ale i současném životě v Beskydech, tak tato kniha ho určitě nezklame.

08.01.2016

Lékař od StalingraduLékař od StalingraduHeinz Günter Konsalik

Na tuto knížku určitě brzo nezapomenu. Znovu mi potvrdila, že nemohu soudit člověka podle toho, jestli zrovna stojí na té ,,správné straně". Překvapí mě RESPEKT a OBDIV nadřízených (vítězných) ruských důstojníků k podrobeným (prohraným) německým lékařům - válečným zajatcům...Nedivím se LÁSCE mezi vítězi a nepřáteli...Obdivuji VÍRU A NADĚJI tak dlouho vězněných...Žasnu nad tím JAK TO VŠECHNO VYDRŽELI...

Nedaří se mi najít - cituji kruppe: ,,méně rušivých momentů sexuálních výstřelků ruského osazenstva"

05.11.2015

Živá vodaŽivá vodaMarcel Pagnol

Tak krásnou - laskavou a zároveň krutou knihu jsem už dlouho nečetla. Obdivovala jsem pana Jeana, zlobila jsem se na Papeta...Tak jak zde píše Selinute je to čtenářská LAHŮDKA. Neváhejte a čtěte !!!!

13.05.2015

Skleněný pokojSkleněný pokojSimon Mawer

Vilu jsem také vloni navštívila. Skutečný skleněný pokoj je nádherný... Z knihy Skleněný pokoj jsem měla rozpolcené pocity. Osud smýšlené židovské rodiny v reálném prostředí - velmi silný příběh, který zlidštil minimalistickou architekturu, poučil o historii Brna a určitě navnadil spoustu čtenářů vilu Tugendhat navštívit - to vše napsáno bez souhlasu pozůstalých skutečné rodiny Tugendhatových. Ještě pořád nad tím přemýšlím- nevěra, lesbické vztahy - má to nějaký reálný základ, nebo chtěl autor knihu trochu ,,okořenit"?
Pokud by VŠE byla fikce, tak tak za 5, ale v tomto případě stěží za 3.

13.04.2015

Je to i můj životJe to i můj životJodi Picoult

Na tuto knížku určitě nezapomenu - téma, psychologie postav, nečekaný závěr...A právě ten závěr mi nedal spát... často přemýšlím, zda se dá OSUD obejít či obelhat ?SPOILER! Kdo měl větší šanci na život : Anna nebo Kate ? Logicky, prakticky, statisticky a nevím jak ještě 100% Anna . Jenže...? Vím, že je to jen emotivní smyšlený příběh, ale i v opravdickém životě to tak chodí.

30.03.2015

GottlandGottlandMariusz Szczygieł

Pro mne velmi inspirativní knížka - nikdy jsem se nezajímala o historii Stalinovu pomníku, o paní Moserové jsem věděla jen to, že kandiduje na presidentku a o smrti Zdeňka Adamce čtu poprvé.
Vím, že to není nic k chlubení a stydím se, že českou minulost mi musel připomenout polský autor...
Je to ale pro mě výzva dozvědět se něco více o lidech a událostech, na které bychom neměli zapomenout.

30.03.2015

Zapomenuté dítěZapomenuté dítěCharlotte Link

Příběh, odehrávající se v několika časových liniích mě zaujal od prvních stránek. Kombinace napětí s psychologii nikdy nezklame... Mne však trochu zklamalo ,,vyšumění" vraždy Amy a naopak překombinovaný závěr...
Je to má první kniha paní Ch. Link, určitě zkusím některé další ! ! !

22.03.2015

Zámožná ženaZámožná ženaBarbara Taylor Bradford

Četla jsem ji před 20 lety poprvé a vzpomínám si, že jsem se od ní nemohla odtrhnout, jak jsem byla vtažena do děje. Vůbec mi nevadilo množství postav ani někdy zdlouhavé popisné části. Netrpělivě jsem čekala na další díly : 2. Uchovej si svůj sen a 3.Být nejlepší
Knížky mám ve své knihovně, a tak se chystám, že se znovu začtu,, jak se stát zámožnou ženou" ...

14.03.2015

Gardenparty u královnyGardenparty u královnyKarel Kyncl

Při čtení těchto vtipných, poučných reportáží stále slyším nezapomenutelný hlas pana Kyncla.
Skvělé čtení...Doporučuji

14.03.2015

Londýnský zpravodaj se hlásíLondýnský zpravodaj se hlásíKarel Kyncl

Tak jako všech 6 knížek reportáží a fejetonů pana Kyncla - skvělé, poučné a vtipné čtení.
Určitě doporučuji !

V Manchesteru nemají manšestrV Manchesteru nemají manšestrKarel Kyncl

Mám 6 knižních vydání reportáží a fejetonů pana Kyncla. Při čtení vždy slyším jeho nezapomenutelný hlasový projev. Skvělé, poučné, vtipné čtení !

Dvojí domov Karla KynclaDvojí domov Karla KynclaKarel Kyncl

Mám 6 knížek reportáží skvělého mistra slova pana Kyncla. Při čtení vždy slyším jeho nezaměnitelný hlasový projev. Skvělé čtení... Doporučuji

V Buckinghamu otevřenoV Buckinghamu otevřenoKarel Kyncl

Při čtení stále slyším nezapomenutelný slovní projev pana Kyncla. V Anglii jsem nikdy nebyla, ale díky těmto reportážím jsem se hodně dozvěděla i pobavila. Určitě doporučuji !

Moje BritánieMoje BritánieKarel Kyncl

V Anglii jsem nikdy nebyla, ale nezapomenutelný hlas pana Kyncla mi ji ve svých skvělých reportážích živě přiblížil. Knižní vydání jsem proto ve své knihovně musela mít. Super čtení...

14.03.2015

Jak překousnout babičkuJak překousnout babičkuKate Long

Předchozí knížka(Příručka špatné matky) se mi líbila více. Myslela jsem, že děj bude navazovat na tuto knihu, ale je to nový příběh se zajímavým rozluštěním .

Nebreč, LucieNebreč, LucieStanislav Rudolf

Kniha mého nejmilejšího autora v mládí. Pamatuji se, že jsem příběh Lucie hodně prožívala.

11.03.2015

Údolí krásných žabÚdolí krásných žabStanislav Rudolf

Nejkrásnější dárek ke čtrnáctinám...Až dnes si uvědomuji, že S. Rudolf měl 42 let, když tuto knihu napsal. Z pohledu -náctiletých dívenek ,,starý dědek'' a přesto se stal důležitou součástí mého dospívání.

11.03.2015

Kopretiny pro zámeckou paníKopretiny pro zámeckou paníStanislav Rudolf

Vzpomínka na ,,když mi bylo 13'' a první kniha S. Rudolfa. To jsem ještě netušila, že existuje pojem OBLÍBENÝ AUTOR

11.03.2015

Příručka špatné matkyPříručka špatné matkyKate Long

Dvě odpoledne jsem se skvěle bavila laskavým humorem. Pro mne - pohlazení po duši... Už se těším na další knížky této autorky.

11.03.2015

Treblinka, slovo jak z dětské říkankyTreblinka, slovo jak z dětské říkankyRichard Glazar

Když si člověk přečte, že jen v Treblince zůstalo minimálně 700 000 lidí je to hrůza, kterou
si neumím domyslet. Představuji si, tu pyramidu knih, nebo hodin filmů, kdyby měl být každý
jednotlivý lidský osud zaznamenán...Pan Glazar měl v osudu přežít a podat svědectví.
Kniha se mi místy četla obtížně, zvláště část po útěku - zbytečně obšírná.

02.03.2015

Špalíček veršů a pohádekŠpalíček veršů a pohádekFrantišek Hrubín

Tento poklad mám v knihovně 50 let. Dostala jsem ji ve čtyřech letech - s krásným věnováním
od rodičů. Byla mou nejmilejší knížkou až do doby dívčích románků. Nedá se spočítat, kolikrát
asi prošla mýma rukama, kolik nemocí se mnou sdílela...

24.02.2015

Osady a samoty Zadních horOsady a samoty Zadních horPetr Andrle

Další pokračování o mých milovaných Beskydech. Krásné fotky, zajímavé osudy lidí. Kniha na spoustu zimních večerů a tip na pěkný dárek

23.02.2015

Cestami lesními od Lysé až po RadhošťCestami lesními od Lysé až po RadhošťPetr Andrle

Krásná kniha o mém okolí. Mnohé jsem se dozvěděla. Spousta pěkných fotek, ale i takových,
které v knize nevypadají moc dobře (malé rozlišení). To je ale jediná výtka. Dík celému kolektivu...

Křižovatka zvaná BalkánKřižovatka zvaná BalkánMartin Ježek

Tato forma reportážních knih mě moc baví. Ze střípků jednotlivých kapitol si skládám obrázek
o zemích, které autor popisuje. Zvlášť když jsou to země, do kterých tak často nezavítáme. Je to
takový předkrm a to hlavní si najdu třeba na netu.

Vyhnání Gerty SchnirchVyhnání Gerty SchnirchKateřina Tučková

Krásná, silná kniha, která asi nikoho nemůže nechat po přečtení v klidu. Velmi pozitivní pro mne
je to, že toto téma zajímá mladou autorku a potvrzuje mi, že dnešní mladá generace není jen
lhostejná a znuděná mládež...

23.02.2015

Albánie - Kráska se špatnou pověstíAlbánie - Kráska se špatnou pověstíPetr Horký

Knížek o této krásné zemi není mnoho. V létě jsme ji navštívili a letos hodláme cestu zopakovat.
Knižní průvodce (Bradt) nám posloužil po stránce praktické, ale tato kniha je pro mne takové
pohlazení po duši. Dostala se mi do ruky až o vánocích a znovu mne přenesla do Albánie. Líbí se mi
úprava knihy - podobná cestopisům H+Z. Možná jsem ovlivněna tím, že jsem tam byla, ale určitě
je to obohacení mého povědomí o této hornaté zemi.