Aleh Aleh komentáře u knih

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Novela má jednoduchý a prostý děj. Rybář, který každý den vyplouvá na svém člunu na širé moře, aby lovil ryby. To je jeho život, práce, obživa. Nic, víc, nic míň. Ernest Hemingway je autor, který si může dovolit předložit svým čtenářům takový jednoduchý příběh. Dokonce se díky dokonale propracovanému příběhu tato novela stala jedním ze zásadních děl moderní americké prózy a dodnes je i součástí maturitního seznamu četby našich středoškoláků. Autorovi totiž nejde jen o pouhé vyprávění samotného příběhu jednoho obyčejného chudého rybáře, ale především o samotnou postavu prostého rybáře, kterého autor obdařil obrovskou vůlí, statečností a hrdinstvím postavit se obrovské přesile a uchránit svůj úlovek, sám sebe, svůj život a své živobytí navzdory všem a všemu, co by se mu postavilo do cesty.

21.06.2020 5 z 5

Mikulášovy patálie Mikulášovy patálie René Goscinny

Úžasná dobrodružství malého Mikuláše a jeho party kamarádů. Jedna z dětských knih, která stála u mnohých dětí na počátku jejich rozvíjejícího se vztahu ke knížkám a ke čtení. Díky za taková milá vyprávění plná humoru a krásného dětského pohledu na svět kolem nich.

20.06.2020 4 z 5

Úterní ženy Úterní ženy Monika Peetz

Ráda čtu takové životní příběhy a fandím společným setkáním žen, které mají k sobě blízko, mají si co říci a mohou se na sebe navzájem spolehnout. Síla přátelství a soudržnosti je mocná. 5 žen, 5 životů, 5 osudů. A přeci mají mnoho společného. Setkání, která mnohé napoví, pomohou. potěší a překlenou i těžká životní období. Jak bych se těšila na každé první úterý v měsíci.Čtení pro ženy.

14.06.2020 4 z 5

Jahody pro Popelku, aneb, Když chlap fackuje hysterku Jahody pro Popelku, aneb, Když chlap fackuje hysterku Kateřina Tomanová

Pro mě celkem málo známá autorka. Nevěděla jsem, co mám od knížky očekávat. Fejetony, v nichž se autorka dotýká vážného společenského problému domácího násilí na ženách. Ale zároveň musím podotknout, že příběhy o vztazích, o nevěře jsou kupodivu popsány vtipně a nechybí nadhled nad celou problematikou.

11.06.2020 3 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Poutavé cestovatelské zápisky o pouti do Jeruzaléma, která trvala dlouhých 40 dní, během níž putoval rozpálenou krajinou a ušel do svého cíle 1400 kolometrů. Není pochyb, že na toto putování nezapomene do konce svého života. Mladý cestovatel poznal mnoho nových lidí, odlišný způsob života, překonal spoustu překážek, prožil mnohá dobrodružství a odměnou mu bylo, že poznal kus světa tak zblízka a na vlastní oči jako nikdo jiný.

09.06.2020

Pohádky Hanse Christiana Andersena (41 pohádek) Pohádky Hanse Christiana Andersena (41 pohádek) Hans Christian Andersen

Pohádky Hanse Christiana Andersena jsou u nás známy mnohým generacím dětí, které si oblíbily třeba z těch nejznámějších pohádek například Malou mořskou vílu, Sněhovou královnu, Císařovy nové šaty nebo Ošklivé káčátko. Miluji klasické české pohádky, ale i tyto dánské pohádkové příběhy mají našim dětem co říci, i když sám autor z dalekého severu je tomu našemu českému prostředí tak vzdálen.

06.06.2020 4 z 5

Smlouva proti lásce Smlouva proti lásce Táňa Kubátová

Tak s tím nikdo nepočítal. Došlo k určitým okolnostem a zvítězil rozum. Co se ale stane, když do hry vstpoupí láska? Určeno samozřejmě především pro ženy, které si oblíbily náměty a styl psaní Táni Kubátové. Život přináší nejrůznější situace...Co ale můžete mít proti lásce, když zvítězí nad rozumem? Už nemusíte plánovat, ale nechat se unášet tím, co vám život přinese.Oddechová četba pro chvíle odpočinku.

06.06.2020 3 z 5

Dobře mi tak Dobře mi tak Radka Třeštíková

Nebudu tak kritická jako ostatní předchůdci v komentářích. Bilance rozpadlého manželství z pohledu muže a otce dospělého syna, který se oženil a měl dítě, aniž by si to přál a toužil po tom. Všechno se dělo tak nějak mimo něho. Aniž by si to uvědomoval. A také se podle toho celý život choval. Bohém, jemuž protekl život mezi prsty. A takových lidí mezi námi asi nebude málo. I takové životní příběhy život s sebou přináší...

30.05.2020 3 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Úžasná dobrodružství malého Honzíka, který poznává svět na vlastní oči a uši. Je to kniha, která by neměla minout žádného malého posluchače nebo začínajícího čtenáře. 1, vydání pochází z roku 1954, takže mnozí rodiče a prarodiče mohou při čtení svým dětem a vnukům vzpomínat na dobu, kdy i pro ně byla ta Honzíkova dobrodružství těmi nejkrásnějšími a nejpoutavějšími příběhy jejich dětského světa.

26.05.2020 4 z 5

City a pocity City a pocity Jana Jahodová

Pro mě byla tato kniha velkou neznámou. Nevěděla jsem, co od této autorky mám očekávat, neboť ji příliš neznám a byla jsem mile překvapena. Životní příběh ženy, na kterou toho osud naložil v jednu chvíli až příliš mnoho. Jak bojovat se všemi nástrahami, které osud ženě do cesty postavil, když chybí opora těch nejbližších? A když okolí nic nevidí (nebo dělá, že nic nevidí) Příběh, který zaujme a překvapí.

25.05.2020 4 z 5

Dům s minulostí Dům s minulostí Sandra Brown

Takové knihy moc nečtu, ale musím uznat, že se to dobře četlo a byla to romantika se vším všudy. Takové příběhy mají svůj stálý okruh čtenářek. Sáhla jsem po ní v dnešní době i z nedostatku jiného čtení, ale zklamaná jsem nebyla.
To byla moje první kniha od Sandry Brown. Určitě časem vyhledám i jiné knihy této autorky. Čtení pro ženy.

16.05.2020 3 z 5

Skladatelka voňavého prádla Skladatelka voňavého prádla Martina Formanová

Autobiografický příběh o životním hledání, o štěstí, o lásce, o dětech, o, rodině , o lidech kolem sebe, o návratech...
Příběh je popsán s velkým nadhledem a na můj vkus v určitých ohledech až příliš zabíhá do podrobností. Autorka nemá problém obnažit své nitěrné pocity a popsat určité choulostivé životní situace a dát se tak všanc svému čtenáři. Čtení pro ženy v amerických reáliích. Četla jsem i jiné romány této autorky a i nadále budu literární tvorbu Martiny Formanové sledovat.

13.05.2020 4 z 5

Bez frází Bez frází František Suchan

Kniha mě překvapila, zaujala a zanechala spoustu pocitů a emocí. Vnímám mnohé vrcholové sportovce jako úspěšné lidi, obdivuji jejich schopnosti a vnímám je především jako osoby s neskutečně pevnou vůlí a touhou něčeho vyjímečného dosáhnout. A ty nejlepší z nejlepších potom můžeme vidět třeba stát na stupních vítězů a zažívat s nimi jejich chvilky absolutního štěstí.
Autoři projektu Bez frází nám ústy těchto úspěšných lidí dávají možnost nahlédnout i do jejich soukromí, do té části jejich života, která není vidět.... A tak má čtenář možnost a šanci vidět své idoly z jiného úhlu pohledu, poznat je důvěrněji a zjistit, že se tak jako všichni potýkají s nejrůznějšími osobními problémy, zažívají vážné konflikty ve vztazích, stojí tváří tvář těžkým nemocem, trápením a složitým životním rozhodnutím.
Bez frází je bezesporu zajímavý projekt, který zaujme mnoho čtenářů a třeba i pomůže ve složitých životních chvílích.

09.05.2020 5 z 5

Deník americké manželky Deník americké manželky Sue Kaufman

Osvědčené téma mnohých autorů, americké prostředí k tomu. Je to jiné. Život ženy v New Yorku, nebo třeba v Praze nebo třeba někde na maloměstě nebo na vesnici...... Jiný život, jiné možnosti, jiné problémy. Dnes se dívám na problémy ženy žijící v New Yorku mnohem smířlivěji než dříve. I život ženy s dětmi v domácnosti nemusí vyvolávat pocity méněcennosti nebo dokonce nudu z každodenního kolotoče povinností a úkolů. jde o to, umět se k tomu aktivně postavit a využít toho, co daná životní etapa s sebou přináší. A tak je to i s uměním stárnout. Dobře se to čte.

08.05.2020

Operace mé dcery Operace mé dcery Stanislav Rudolf

Novela, která během jediné chvíle obrátí naruby život celé rodiny. Rodina se po těžké autohavárii vzpamatovává z jejich následků a přitom je postavena tváří tvář další skutečnosti, která otřese životními jistotami, láskou, zodpovědností, důvěrou jejich nejbližších... Není horší chvíle na příjmutí takové skutečnosti. To je námět, který nabízí psychologickou sondu do niter všech zůčastněných a nutno podotknout, že autor se toho zhostil velmi dobře.

06.05.2020 4 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Tak tuhle knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy. je to takový klasický český detektivní příběh. Malé městečko Brod se stane dějištěm kriminálního případu. V křoví je nalezena mrtvá učitelka z místního gymnázia Alena Výborná. A kriminalistům se vehementně pokouší pomoci i jedna z kolegyň tamního učitelského sboru. Objeví se i možnost, že s případem má možná něco společného i další z učitelek brodského gymnázia? Tak to je to, proč jsem si vybrala tuto knihu, neboť prostředí střední školy a učitelského sboru je mi důvěrně po celá dlouhá léta známé. Oddychová četba pro chvíle odpočinku.

04.05.2020 3 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Další kniha z hloubi naší domácí knihovny. Historickou literaturu moc nečtu, ale musím uznat, že tato kniha, která obrací pozornost ke vzdálené minulosti až k inkvizičním procesům z poslední čtvrtiny 17. století, se opravdu velmi dobře čte. Navíc se odehrává v končinách naší země, které velmi dobře znám a poměrně často jsou cílem našich výletů.
Na atraktivitě románu V. Kaplického přidává i fakt, že k takovým inkvizičním procesům opravdu docházelo a v knize jsou zmiňovány i skutečné příběhy a postavy z tehdejší doby
Samozřejmě, že upalování čarodějnic už do naší doby nepatří, ale na jedné straně touha po majetku a jeho hromadění a na druhé straně zneužívání neznalosti, nevědomosti a strachu lidí, patří v určité podobě a za určitých podmínek ke každé době. Patří to do naší historie a doporučuji k přečtení.

03.05.2020 4 z 5

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Úsměvný příběh o lidech, kteří nemají nic společného, jen to, že se v určitou dobu objevili na určitém místě a po určitý čas trávili spolu chtě nechtě svou dovolenou. Kdo z nás nezažil takový typ zájezdu? Tím si autor víceméně zajistil, že mnohé dialogy mezi dětmi, homosexuály, rodinami, manželskými páry, mezi mladými i starými lidmi vyvolávají nejrůznější situace, které jsou zdrojem jak situační, tak slovní komiky. Námět je také sondou (ať chceme nebo ne) do hlubin naší české povahy. Letní komedie pro pobavení, jejíž filmové zpracování je určitě povedenější než samotná kniha.

01.05.2020 3 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

Další setkání s RT. Baví mě, že každá kniha překvapuje. Autorka se často věnuje mezním životním příběhům svých postav, ale pokaždé je čtenáři podává trochu jinak. Překvapuje něčím jiným, nějak jinak. Tentokrát nechává vyprávět své hrdiny a především Hanku, která poměrně věcně popisuje svůj životní příběh. Na to, kolik jí je let, toho zažila požehnaně. A má co dělat, jak se se vším vyrovnat. A ne vždy to jde lehce a snadno. Hanka procházi nejrůznějšími životními etapami s menšími i většími kotrmelci... A není divu, už od dětství je postavena tváří tvář těžkým životním situacím. Baví mě prolínání časových rovin, jako by odbíhala od hlavního tématu, ale vše má svůj smysl, řád a cíl. A taky potká Huberta. Časem přijde na to, že setkání a seznámení s Hubertem není vůbec náhodné. A opět svým způsobem přichází otevřený konec. Ale to mi nevadí. Život plyne dál a přináší dál stále nové zkušenosti. Čtenář má prostor pro vlastní představivost. Vždyť s poslední stránkou knihy život Hanky nekončí..... Je to jako v životě.

27.04.2020 4 z 5

Osudová posedlost Osudová posedlost Klára Janečková

Sára a Zuzana jsou dvě kamarádky. Pocházejí z jiných poměrů, každá je úplně jiná, obě by se rády vdaly. Jedna z nich především z lásky, druhá touží po majetku, přepychu a bezstarostném životě. Obě dvě však poznají na vlastní kůži, jaký život žijí ženy v muslimském světě...
Takovou literaturu by měly číst mladé dívky, které začnou věřit tomu, že jim se to stát nemůže...
Ze života, který může být setsakramentsky těžký a složitý...

23.04.2020 4 z 5