alabra alabra komentáře u knih

Soudce Ti a vražedný zvon Soudce Ti a vražedný zvon Robert van Gulik

V tomto díle ukazuje autor soudce Ti jako vyzrálého zkušeného vyšetřovatele, který se nebojí jít do předem zdánlivě prohraných bitev a využívá zde postupy, které udivují i jeho nejbližší spolupracovníky, aby dosáhl závěrečného kréda: spravedlnost nad lidský život, i když sám odchází z tohoto souboje zničený a rozvrácený lidskou ničemností. Skvělá kniha.

01.01.2024 5 z 5

Pod hladinou Pod hladinou Dana Stabenow

Tenhle díl také hodnotím jako průměrný. Plusem je pro mě historie Aljašky, mínusem hlavní hrdinka, která je v téhle části supermanem po všech stránkách. A to ji posunuje na okraj reality, další díly snad budou trochu lidštější.
Vyposlechnuto jako audiokniha.

01.01.2024 3 z 5

Strašidelný klášter Strašidelný klášter Robert van Gulik

V tomto příběhu dokázal Ti během jedné noci zdolat několik zapeklitých příběhů, proto jen čtyři hvězdy, protože to není tak docela on, má rád rozvahu a dostatek času na svá moudrá rozhodnutí. I závěr byl poněkud jiný, ale i tak jsem se opět dobře pobavila a v podání Priebehov pod viečka je tato audioverze naprosto nepřekonatelná.

31.12.2023 4 z 5

Devátá oběť Devátá oběť Dana Stabenow

Tahle autorka vás přinutí zklidnit se. Vrah je jasný hned na začátku, potom už je to jen pomalu plynoucí život na pozadí probouzející se drsné přírody, lidských osudů oscilujících mezi tradicí a moderním životem, vše je nekomplikované a předem jasné. Pochopila jsem to až při poslechu třetí knihy. Závěrečná část vykreslené přírody povýšila knihu o jednu hvězdu.

29.12.2023 4 z 5

Chladný den pro vraždu Chladný den pro vraždu Dana Stabenow

Ledová severská příroda se svým chladem a necitlivostí odráží v životě, chování a jednání zde žijících obyvatel. Těžký život a jasné přímočaré jednání, překročíš jakoukoliv hranici a jsi odmítnutý, napomenutý a mrtvý. Drsný život, drsné mravy. Není zde místo pro romantiku.

23.12.2023 4 z 5

Vraždy na čínském jezeře Vraždy na čínském jezeře Robert van Gulik

Už poněkolikáté se setkávám se soudcem Ti, tentokrát to beru postupně od prvního dílu, opět jen spokojenost. Je zajímavé, že někteří autoři si dokáží čtenáře udržovat i opakovaně a po letech. A tady se kvalita potvrzuje určitě,

21.12.2023 5 z 5

Cval rytířských koní Cval rytířských koní Ludmila Vaňková

Jsem milovníkem historie, kterou autorka výborně zprostředkuje svými knihami, Odpustím jí i to, že Karlovi tady trošku nadržuje, ale vždyť je to nakonec největší Čech, tak proč ne. Podařilo se jí zachytit složitost doby, jednotlivé aktéry, atmosféru evropské politiky i nevázanost mládí, poslouchám jako audioknihu po předchozí četbě.

13.11.2023 5 z 5

V horách šílenství V horách šílenství Howard Phillips Lovecraft

Přesto, že je kniha sto let stará, dokáže posluchače zaujmout, jsem spokojená, o kterém současném autorovi to můžeme říci? Moc jich nebude.
Zajímavé reálie i neotřelá myšlenka. Využít stylu literatury faktu taky není špatné, stejně jako v Trhlině.

11.11.2023 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Kniha, která se staví do polohy literatury faktu, proložená sci-fi faktory láká čtenáře svou relativní aktuálností, i já mohu říci, že na Tribeč nechci.

11.11.2023 4 z 5

Prázdnota Prázdnota Michaela Merglová

Po čtivé trilogii jsem sáhla po téhle audioknize, která mě překvapila odlišným zpracováním i tématem, fantasy s duchy a přízraky v nás, to jsem zatím nepotkala. Čtyři poctivé hvězdy si zaslouží.

10.11.2023 4 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Silný příběh, zajímavé téma, autorka ukazuje, že svět není černobílý, ale šedivý, na obou stranách stojí obyčejní lidé, nevymykající se většinou z podstaty lidskosti. Dokázala zachytit pocity lidí z obou stran.
Poslechnuto jako audiokniha, nastudování nepovažuji za nejšťastnější.

06.11.2023 5 z 5

Prokletá věž Prokletá věž Michaela Merglová

Celou dobu jsem z náznaků čekala něco, co se nestalo, takže jsem náznaky nepochytila tak, jak jsem si myslela. Líbila se mi pestrost povahových vlastností hrdinů i snaha vykreslit je a tím je od sebe odlišit, protože děj nebyl tentokrát tak výrazný.

21.10.2023 3 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Další romantický příběh v historickém rámu, první třetině uškodil víc popisný než vypravěčský styl, navíc většinou v er formě, takže kdybych nebyla dočítač, knihu bych odložila. V dalších částech se příběh rozvinul, ale nic víc než pohádku nečekejte. Dobro zvítězilo a bylo odměněno, zlo bylo potrestáno. Toť vše. Přečteno kvůli čtenářské výzvě.

15.10.2023 3 z 5

Píseň války Píseň války Michaela Merglová

Doposlouchána celá série, dílo je svižné, odpočinkové, tentokrát se ukáže jako nej charakter Zpěváček, taky je zde nejlépe vykreslen přerod jeho povahových vlastností, válka je velké zlo, vždy ničí vše kolem sebe, v tomto nadčasové. Ráda si od autorky ještě něco přečtu.

13.10.2023 5 z 5

Příjemné vypravování s pohádkovými prvky - dobří jsou dobří, jsou odměněni vítězstvím, bídáci zlí, jsou potrestáni, to vše v kulisách středověku a mně oblíbených českých dějin, odpočinkové, nenáročné, nic víc v tom nehledejme.

11.10.2023 4 z 5

Píseň oceli Píseň oceli Michaela Merglová

Příjemný poslech, děj plyne lehce, hrdinové jsou stateční, bídáci podlí, milostný příběh nechybí, objevuje se tu plejáda divoženek, draka, trpaslíků, podivných zvířat, no prostě tak jak to máme rádi, to vše v kulisách tajemného a drsného severu.

11.10.2023 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Už druhá kniha od tohoto autora, řemeslně dobře odvedená práce, hezky se poslouchá, ale vadí mi ta přílišná brutalita, snad to tak nebude v každé autorově knize, zkusím ještě další díl a uvidím.

19.09.2023 4 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Mám to stejně jako Lenka S., vracím se na začátek.
Vyposlechnuto jako audiokniha, letní odpočinková záležitost, pro mě by nemuselo být to vykreslení zločinů až tak barvité, pobavilo mě spojení dvou policistů, dnes už klasické, jeden hloupý dobrák a druhý geniální nadčlověk.

16.09.2023 4 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Úžasný poslech zprostředkovaný nádherným zpracováním v Audiotéce, příběh plný mystiky, fantazie, tak snový a jinotajný, že ještě poté přemýšlíte, co všechno tím chtěl autor vyjádřit. Zajímavá i historie vzniku knihy samotné... do posledního dechu. Respekt.

14.09.2023 5 z 5

Den opričníka Den opričníka Vladimir Georgijevič Sorokin

Slovník i téma mi zpočátku připomínaly také Fukse a jeho Spalovače, i tady hlavní hrdina mluví květnatým jazykem a jakoby stojí nad hrůzami, kterých je sám aktérem, vlastenectví a patos mi připomněly jiné knihy ruských autorů, i když zde je vše předimenzováno, to vše chápu, ale ta zvěrstva a orgie, které se zde popisují, jsou už za mojí hranou.

02.09.2023 2 z 5