Ajrad1981 Ajrad1981 komentáře u knih

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Tato kniha krásně koresponduje s ostatními díly - zamotané případy, Harryho problémy s alkoholem... A byla super. Jenže to super skončilo tak na straně 480. Pak už měl být konec. To, že případ Anna skončil tak, jak skončil, to ještě bylo celkem v normě, ale převracet naruby případ Stina, no, mně se to nelíbilo, mnohem lepší bylo předchozí řešení. Navíc tam tak nějak zůstalo pár nevyřešených bankovních loupeží a divím se, že Beáta nepoznala, že na těch videích něco nesedí (protože tam něco muselo nesedět). Nebýt toho překombinovaného konce, dala bych o hvězdičku víc.
Dozvěděla jsem se i pár dalších věcí o Tommy Waalerovi - prý vypadá jak David Hasselhoff. To mi spadl kámen ze srdce, protože už vím, že mě by teda neokouzlil :-D :-D

25.02.2017 4 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Detektivek vychází tolik, že jsem neměla žádná velká očekávání, ani do mě nebušila reklama, jak je to THE BEST (no, možná se mi jen dařilo se takové reklamě vyhýbat). O to příjemněji jsem byla překvapená.
Líbila se mi Kim, připomíná mi moji oblíbenou policistku z jiné knižní série, hlavně tím, jak se vzepřela osudu. Přestože vyrůstala v prostředích, která s dělají ze svých obyvatel spíše zločince, v prostředích bez lásky a zájmu, dokázala si vydupat svoji cestu a stát se tím, kým je.
Samotná kniha je psána poněkud úsporně, co se týče omáčky okolo. Když nepočítám Kim, není tam moc zmínek o soukromých životech nebo minulosti ostatních policistů. I Kiminy vzpomínky na její pobyt v domově byly jaksi odfláknuté, čekala bych, že i přes její snahu je v sobě uzavřít vyplavou při vyšetřování zrovna tohoto případu na povrch poněkud intenzivněji.
A samozřejmě nechybí situace, kdy jde o život, nicméně je okamžitě jasné, kdy k téhle situaci dojde. Zrada techniky je hodně nápadná a nezdá se mi moc originální.
Němý křik sice nehodnotím jako úplně top, ale rozhodně patří k tomu lepšímu, co jsem v téhle kategorii četla, a dalšímu dílu se rozhodně vyhýbat nebudu. Spíš mu půjdu kousek naproti :-D

21.02.2017 4 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Nejčastějšími motivy pro vraždu jsou prachy a sex. A protože jsou nejčastější, tak jsou taky nejokoukanější. S radostí proto vítám každou knihu s psychopatem, protože je to změna. Ovšem rituální vraždy jsou ještě o level výš! A u rituálních vražd se nedá očekávat nějaké obyčejné zastřelení či uškrcení, chce to něco originálního. Pravda, detailní popisy mučení mohou slabším povahám způsobit žaludeční nevolnost a není to zrovna příjemné počtení, nicméně by to asi knize chybělo. A autor je originální i v případě dalších úmrtí :-)

Jestli se mi něco nelíbilo, tak to byly růžové interiéry Katiina domu, její naprostá iracionalita ve vztahu k manželovi a hlavně fakt, že si Graham Masterton nenechal ujít možnost zabít ubohého nevinného psa.

17.02.2017 5 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Kniha o tom, jak zbytečně plýtvat časem, energií, penězi a lidskými životy na to, abyste zrušili jednu kletbu aneb nic si neplánujte, všechno nakonec dopadne úplně jinak :-)

12.02.2017 4 z 5

Farma Farma Tom Rob Smith

Chtěla jsem si přečíst spíše Dítě číslo 44, ale to jaksi u nás v knihovně nevedou, tak jsem zkusila Farmu a jsem teď poněkud...rozčarovaná. Jak už tady v komentářích bylo zmíněno, anotace moc neodpovídá příběhu, tedy konkrétně ta poslední věta čtenáře navnadí na něco, co neexistuje. Danielovo současné tajemství je nastíněno tak, že jsem očekávala kontakty s mafií nebo tak něco, ale na to by fakt neměl. Jeho tajemství vypadá vedle odhalených událostí z minulosti jako úplná prkotina. Daniel je prostě zhýčkaný chlapeček, měkkota. Aspoň že na konci to vypadá, že půjde do sebe.
Na knize jsou zajímavé dvě věci. Psychologická manipulace, úspěšná snaha zakrýt realitu a ze lži udělat pravdu, které všichni věří. A styl, jakým je kniha psaná. Je to jen ten příběh. Žádná odbočka k vedlejším postavám, žádné slovo tam není navíc. Nevím, jestli to je záměr, nebo jestli autor okecávačky neumí, ale vím, že bych rozhodně nechtěla, aby takto byly psané všechny knihy.

09.02.2017 3 z 5

Mucholapka Mucholapka Dominik Dán

Asi této mordpartě začínám přicházet na chuť :-) Jak mi byli všichni komplet v první čtené knize nesympatičtí, tak teď je snad začínám mít i ráda :-D
Každopádně opět skvěle popsaná kniha, napětí tentokrát vrcholí trochu dřív než na úplném konci, kdy už jen čekáte, jestli se vrah Cley přizná, a jak s tím souvisí plán na zabití Mečiara (tohle taky vychází z reality?!).
Rozhodně doporučuji k přečtení všem prezidentům a prezidentským kandidátům, to kdyby je zas napadla geniální myšlenka na plošnou amnestii.

04.02.2017 5 z 5

Tisíciletá včela Tisíciletá včela Peter Jaroš

Obrazy ze života obyčejných slovenských lidí, za míru i války, s rodinou Pichandových v centru dění. Politické agitace šly sice kapku mimo mě, ale jinak je ten příběh úžasný. Zvlášť silně na mě působil boj Slováků proti maďarizaci, se kterým jsem se takhle zblízka setkala poprvé, i boj obyčejných lidí proti chudobě, snaha vymoci si odpovídají podmínky pro práci i pro život.

27.01.2017 5 z 5

Neprůstřelné alibi Neprůstřelné alibi J. D. Robb (p)

Příběh super, napínavý, děj gradoval, paráda. Nicméně mi na knize něco nesedělo. To něco jsem identifikovala hned. Překlad. Celkem chápu, že má každé vydavatelství svého překladatele, ale možná by neškodilo seznámit se s prací svých kolegů. Takhle jsme v situaci, kdy si Eva s Peabodyovou ve 31. díle série kolegiálně vykají, přestože v díle č. 22 si kamarádsky tykaly.
Ovšem překladatele nehodnotím, to by vůči autorce nebylo fér, navíc jsem si na tuhle nelogičnost brzo zvykla a posléze byla tak pohlcena příběhem, že jsem to ani nevnímala.

Jinak tohle je asi první kniha z této série (z těch, co jsem četla), u které jsem se pobaveně zasmála. Bylo to hned na začátku při dovolené Evy a Roarka na irském venkově:

Teď! To je ono! Co je to za jazyk!
Myslím, že se mu říká kokrhání.

:-D

21.01.2017 4 z 5

Sára Sára Dominik Dán

Překvapilo mě řazení série. Moucha, kterou jsem četla jako první a která má pořadové číslo deset, se odehrává dřív než čtvrtá kniha série? :-o A jak mi byla celá banda z kriminálky v Mouše nesympatická, tak tady to byli chalani s naprosto úžasným smyslem pro humor, až jsem jim ten kolektiv pomalu záviděla :-)
Náhody, jak píše helmiczka, tam byly. Ale náhoda musí občas pomoci. Pravda, tady jich bylo trochu víc, ale co už. A to, jak moc přispěly k odhalení a dopadení vraha, je poněkud diskutabilní ;-)

19.01.2017 5 z 5

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Souhlasím s tím, že postav tam bylo požehnaně. Ve vzájemných vztazích jsem se místy ztrácela a na začátku jsem si musela dokonce vzít papír a tužku a postavy spojené s vypálením Solce si roztřídit a poznamenat si, jak spolu souvisely, ujasnit si to, jinak bych se dál nechytala. Pak už to bylo dobré, sice tam bylo ještě jedno místo, kde hrozilo zmatení, ale to stačilo pouze ještě jednou přečíst, abych si udělala jasno kdo kde s kým. Postav tam bylo tolik, že si je jednou spletl i autor :-)
I přes ten chaos ve jménech a vztazích se mi příběh líbil, hlavně závěr. Pan Oldřich z Chlumu našel způsob, jak potrestat vraha, kterého by pouze na základě důkazů neusvědčil.

14.01.2017 4 z 5

Jih proti Severu - V bouři Jih proti Severu - V bouři Margaret Mitchell

Scarlett mi od začátku přišla cokoliv, jen ne sympatická. Rozmazlená namyšlená egocentrická nána (dost tomu pomohla i zmínka, že od školy nevzala do ruky knihu). Přestože tak byla vychovávána a stejným dojmem působila i většina ostatních dívek, na moje hodnocení její osoby to nemělo pozitivní vliv ani v nejmenším. Prostě káča, když není po jejím, udělá první pitomost, co ji napadne – třeba se vdá…
První polovina knihy byla sice zajímavou sondou do života, chování a přemýšlení Jižanů, ale protože jsem se nedokázala s touto společností a jejími zvyky ztotožnit ani v nejmenším, výrazněji mě to neoslovilo. „Starosti“, kterými si lámala hlavu Scarlett, byly k smíchu. Nebo k pláči, jak se to vezme.
V druhé polovině se konečně začalo „něco dít“, popisy války jsou pro mě podstatně zajímavější. Ale hlavně jsem postupně měnila názor na Scarlett, protože ona se také měnila. Kdo by byl na začátku řekl, že tahle slečinka, která nevyjde na slunce bez klobouku, aby jí nenaskákaly pihy, podnikne odvážný útěk před vojáky? Kdo by si dokázal představit, s jakou rozhodností se ujme role paní na zpustošené farmě? Ani ona sama ne. Za to, že ji válka a neštěstí nedokázaly zlomit, si rozhodně zaslouží obdiv.

11.01.2017 5 z 5

Zlatý kompas Zlatý kompas Philip Pullman

Byť knihu hodnotím vysoko, je v ní něco, co mi tak úplně nesedí, ale nevím co. Nedokázala jsem si úplně oblíbit Lyru, přestože její mazanost, chytrost a odvahu oceňuji. Zvrat na konci, kdy najednou nevíte, kdo je vlastně větší padouch, patří také mezi to, co mám ráda. Příběh není ukončen, ale to je celkem logické, když se má jednat o trilogii. Vážně nevím, co mi tam vadí. Možná pocit na konci, kdy si nejsem tak úplně jistá, že mě láká pokračování?

08.01.2017 4 z 5

Spolubydlící Spolubydlící John Lutz

Tři čtvrtě knihy jsou řešeny mezilidské vztahy a nic podstatného se neděje. Pak nastane obrat a začne to být zajímavější, ale konečné rozřešení nic moc.

31.12.2016 3 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Je to moje první kniha od Pratcheta a mám-li být upřímná, nechápu, co ten člověk dělá mezi stovkou nejoblíbenějších spisovatelů (tady na DK). Jestliže Stopařův průvodce galaxií byla podle mě slátanina, psaná za účelem pobavit, tady to hodnotím jako slátaninu, kde mi ta humorná stránka věci jaksi chybí. Je to prostě překombinované. Některá řešení krizových situací jsou zajímavá, jiná úplně pitomá.
Abych nebyla nespravedlivá, kniha obsahuje nápadité postavy, situace, samotná Zeměplocha je také vytvořena dost dobře, ale samotný děj mě bohužel opravdu nezaujal. Ještě mám půjčený jeden díl, tak uvidím, co se z toho vyvine.

28.12.2016 3 z 5

Záchvat Záchvat Robin Cook

Když máte v zádech akcionáře s mafiánskými praktikami, bezpáteřního a pokryteckého senátora, rádoby vědce a lékaře, pro které jsou etika a morálka naprosto nepochopitelnými výrazy, a ještě jako třešničku na dortu katolickou církev, pak je záchrana firmy poněkud problematický úkol. A Robin Cook z toho dokázal namíchat dost slušný koktejl. Nicméně "italský problém" mi přijde ukončen tak nějak najednou, měl se víc rozvést, když už tam jednou je. Takhle na mě působí jen jako vsuvka, aby tahle část knihy nebyla náhodou bez nějaké napínavé situace.

26.12.2016 4 z 5

Moucha Moucha Dominik Dán

Moje první kniha od Dominika Dána a velmi příjemné překvapení! Detektivní příběh, který obsahuje asi vše, co by měl podle mě obsahovat, včetně nečekaného zvratu, a přitom je takový "náš", domácí, byť vlastně zahraniční :-) Členové mordparty si sice za celou dobu nedokázali získat moje sympatie, ani jeden z nich, ale příběhu to na kvalitě neubírá.

13.12.2016 5 z 5

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

Úžasná napínavá dobrodružná kniha!
Ehm, byla by to to úžasná napínavá dobrodružná kniha, kdyby se použila tak asi jen jedna desetina kapitol. Spousta nezáživných dialogů, monologů, úvah a zdlouhavých popisů děj zdržovala, rozbíjela. Ještě tak možná biologie, fyziologie, morfologie atd. velryb by mě zajímaly, jenže poznatky staré víc jak století jsou teď už silně neaktuální, takže pardon, Moby Dicku, na víc jak dvě hvězdičky nemáš.

Mimochodem, s lovem velryb nesouhlasím, ale při popisu ulovení první velryby jsem měla sto chutí naskočit ke Greenpeace na loď a dát svůj nesouhlas najevo výrazněji!

11.12.2016 2 z 5

Havran (dvojjazyčná kniha) Havran (dvojjazyčná kniha) Edgar Allan Poe

Tento super počin - srovnání překladů různých autorů - má jedinou nevýhodu: nelze to číst na jeden zátah :-) Přečetla jsem tři v kuse a u čtvrtého už jsem měla neodbytný pocit, že už jsem to někde četla, jako by si jednotliví překladatelé navzájem kradli fráze ;-) Tak jsem zkusila mezi jednotlivé překlady nacpat aspoň hodinovou mezeru; trochu to pomohlo, ale už se zas nedalo pořádně srovnávat, který překlad se mi líbil víc a který míň.
Nicméně bylo hodně zajímavé sledovat, jak překladatelé modifikovali Havranovo "nevermore" a jak někteří přejmenovali Lenoru.
Jo, a pro ten nápad, aby se takhle vydala aspoň jedna báseň za rok, hlasuji všema deseti! (byť jinak jsem jednoznačně pro prózu)

07.12.2016 4 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

No, že nechápu abstraktní malířství, s tím jsem se už smířila. Evidentně nerozumím ani abstraktní literatuře. Respektive, dokud se na scéně neobjevila policie, myslela jsem, že rozumím, pak jsem byla mimo. Absolutně nedokážu pobrat zhmotnění představy a její následné vysublimování (i když sublimace nebude to pravé slovo, nicméně jinak popsat proměnu hmoty zpět do představy neumím).
Nicméně budu vycházet z toho, co jsem pochopila - nebo co si myslím, že jsem pochopila - a to nebylo špatné. Hlavně to je kratičké (ne úplně pochopit např. pětisetstránkovou knihu by mi vadilo mnohem víc). A četlo se to dobře.

04.12.2016 4 z 5

Božská komedie Božská komedie Dante Alighieri

Také jsem měla překlad od Mikeše, komentovaný výběr a za mě super. Byť se s Dantem asi neshodnu na stupnici hříchů :-) Nicméně Peklo bylo vykresleno naprosto geniálně, až mě z něj mrazilo.

02.12.2016 5 z 5